Bebek – Çocuk Giyim Dükkanı Açmak Sanıldığı Kadar Karlı mı?

Yeni bir dükkan açmak isteyen hemen hemen herkese sunulan fix önerilerin başında bebek çocuk dükkanı gelir. Özellikle Türkiye gibi geleneklerine sıkı sıkı bağlı yaşayan ülkelerde yeni doğan bebeklere ve çocuklara hediyeler almak çok sık rastlanan bir alışkanlıktır. Bununla beraber anneler de kendilerinden çok çocuklarına yeni giysiler alma taraftarı olduğu için bebek – çocuk giyim dükkanları her zaman için çok iş yapar.

Yine de ezbere konuşarak ve genel kanılara sadece belli başlı ön yargı – öngörüler ile birlikte varmak hatalı olacaktır. Her bebek çocuk giyim dükkanı yüzde yüz iş yapacak diye bir şartlanma gerçekçi olmayacaktır. Bir dükkanı ön planda tutan, onun kazanç grafiklerini yükseklere taşıyan onlarca farklı parametre bulunuyor. Bu değişkenlikleri göz önünde bulundurarak ve ayrıntılara dahi önem vererek başarılı olma şansını yükseklere çıkarabilirsiniz.

Bebek – Çocuk Giyim Dükkanlarında Kazanç Oranlarını Arttırmak İçin

1- Dükkanın Konumu: Dükkanın ne sattığı kadar bu satışları ‘nerede’ gerçekleştirdiği de son derece kritik bir öneme sahip. Bu nedenle dükkanı açmaya karar verdikten sonra ilk boş yeri kiralamak gibi ani ticari hamlelere gark olmayınız. Profesyonel davranarak bulunduğunuz ilin ya da ilçenin geneline varan keşif gezileri düzenleyiniz. Gözünüze kestirdiğiniz boş dükkanların neden kapandığını sorgulamakta da fayda var. İş yapamıyor gerekçesiyle kapatılan dükkanlardan bir diğeri de sizin dükkanınız olsun istemiyorsanız dükkan yeri seçiminde maksimum oranda özenli davranınız.

2- Katalogların Geniş Tutulması: Bir dükkanı – özellikle giyim alanında hizmet veren bir dükkansa bu – ayakta tutan yegane unsurların başında çeşitlilik yer alıyor. Kataloglarınız ne kadar geniş seçeneklere olanak tanıyorsa iş yapma şansınız o kadar artar. Bebek çocuk giyim dükkanınıza aksesuar olarak nitelendirilebilecek küçük – büyük birçok yeni ürün de ekleyebilirsiniz. Bu tür geniş seçenekler kafa karıştırıcı olmaktan ziyade potansiyel alıcıların seçme şansını çoğaltacaktır. Biri olmazsa diğeri. Diğeri olmazsa öbürü. Ama dükkanınıza giren biri eli boş çıkmasın istiyorsanız dükkanınız ne kadar küçük olursa olsun ürün çeşitliliği sizin ticari şiarınız olsun. Hatta bazı ürünlerin sadece afişlerini hazırlayıp kataloglarınızda yer verebilirsiniz. Ürünün kendisini ise depoda muhafaza edebilirsiniz.

3- Reklam: Sektöre hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız mutlaka reklam yapmalısınız. Günümüzde bir işletmenin reklamsız hareket etmesi, bir insanın oksijen olmadan nefes alıp vermesi kadar güç bir pozisyona evrildi. Reklam her şey olmasa birçok şeye karşılık geliyor. Gücünüzün yettiğince duyurunuzu yapabilir, düzenlediğiniz kampanyaları ve indirimleri küçük broşürlere naklederek tanıtımınızı yapabilirsiniz. Şu sıralar revaçta olan ‘açılış kutlaması’ yapmak da değerlendirebileceğiniz bir diğer seçenek olarak aklınızda bulunsun. Bir palyaço ve bangır bangır çalan bir ses sistemi ile birlikte dükkanınızın açıldığını yakın çevrenize duyurabilirsiniz. İlk güne özel yüzde kırk – elli oranında indirim düzenleyerek halkın gönlüne cüzdanı aracılığıyla girmeniz de mümkün.

Bebek – Çocuk Ürünlerini İnternetten Satmak Karlı mı?

Hem Türkiye’de hem de dünyada ekonominin ciddi alarmlar verdiği şu günlerde sıfırdan mağaza açmak çok büyük oranda risk içeriyor. Ancak sermayesine ve iş tecrübesine güvenen kişilerin altından kalkabileceği mağazacılık, bir süreliğine ileri bir tarihe ertelenebilir. Bunun yerine toptancıdan uygun fiyata alacağınız ürünleri internet üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Bunun için de önünüze iki seçenek uzanıyor. Ya bir basit yazılımlı, bulunduğunuz şehre ya da ülkenin tamamına satış yapabileceğiniz bir e-ticaret sitesi açmak ya da Instagram üzerinden satış yapmak. Bebek çocuk ürünlerine sadece reel pazarda değil sanal mağazalarda da her zamanki gibi büyük bir rağbet var. Bu rağbetten, bu hızı hiç azalmayan sirkülasyondan kendinize pay çıkarmak istiyorsanız internetin sonsuz olanaklarından faydalanabilirsiniz.

İlk etapta müşterilerin gönlünü okşayacak, amiyane tabirle ayağını alıştıracak çeşitli kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Günümüzde birçok internet sitesi ancak belli bir fiyat aralığının üstünde satış gerçekleştiren alıcılarına ücretsiz kargo avantajını sunuyor. Siz, daha ilk günden itibaren, bir hafta ya da bir ayı kapsayacak şekilde ücretsiz kargo avantajını sunabilirsiniz. Sizden tek bir ürün alınsa dahi kargo masraflarını cebinizden ödeyerek müşterilerin size ve mağazanıza alışmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram üzerinden sadece bebek çocuk ürünleri satarak geçimini sağlayanların sayısı her geçen gün artıyor. Siz de onlardan biri olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutup bir butik dükkan açabilirsiniz. Yazımızın başlığında sorduğumuz sorunun pozitif karşılığı şu günlerde internetten satış yaparak gerçekleşebilir.

Mağazanızda Yer Alması Gereken Bebek – Çocuk Giyim Ürünleri

Söz konusu giyim ise müşterilerin satın alabileceği ve mağaza sahiplerinin reyona koyabileceği sonsuz seçenekte giyim ürünleri bulunuyor. Sizi kazanca çıkaracak ya da kayıplara sürükleyecek olan temel unsurlardan bir diğeri mağazanızda yer vereceğiniz ürünlerin kalitesi ve görünümü olacak. Bunun için piyasayı iyi okumak ve müşterilerin taleplerini en gerçekçi şekilde sahaya, yani mağazaya yansıtmak gerekiyor.

Öncelikli olarak anne – babaların en önem verdiği şeylerin başında giyim konforu kadar sağlık geliyor. Üretiminde kanserojen hiçbir kimyasalın kullanılmadığı, tamamen organik ürünlere ağırlık verirseniz müşteriler tarafından o kadar çok tercih edilirsiniz. Artık yeni trend bu. Önce sağlık sonra giyim kalitesi vs. Bu nedenle toptancılarla masaya oturmadan önce siz de müşterilerinizin ağzıyla konuşmalı ve evvela sağlık demelisiniz. Anne babaların güvenini kazandıktan sonra sektörde emin adımlarla ilerleyebilir ve düşündüğünüzden çok daha fazlasını çok daha kısa sürelerde kazanabilirsiniz.

Sık sık sorulan sorulardan bir diğeri ise erkek ve kız çocuklarına yönelik ürünlerde apırlığın hangi cinsiyete verilmesi gerektiği yönündeki sorulardır. Bu sorunun cevabını aslında hepimiz biliyoruz. Kız çocukları için evde ve gardıroplarda her zaman daha fazla alternatif bulunur. Özellikle onlara yönelik üretilen elbiselerdeki binlerce seçenek ve kızların giyinmeye daha hevesli olması bu durumun ortaya çıkmasında etkendir. Siz de yüzdeye vuracak olursak mağazanızda %75 oranında kız çocuklarına yönelik giyim ürünleri satmalısınız. Özellikle gök kuşağının renklerini bünyesinde barındıran, farklı desen ve motiflerle zengin bir görünüme sahip elbiseler ve diğer kıyafetler mutlaka kataloglarınızda yer almalı.

Erkek çocuklarına yönelik ise onların sevdiği çizgi film karakterlerinin dijital baskı kalitesiyle resmedildiği tişörtler, kazaklar ve diğer üst giyim ürünleri tercih edilmeli.

Daha fazla kar elde etmek ve sektörde kalıcı olmak istiyorsanız her yaş aralığına uygun giyim ürünlerini stoklarınızda tutmalısınız. 0-3 yaş grubundan başlayarak 11 – 15 yaş grubuna kadar geniş bir seçkide yer vereceğiz giyim ürünleri mağazanızın size daha fazla kazandırmasında öncü rol oynayacaktır.

 

Yorum yapın