Berber Dükkanı Açmak Cidden Karlı Mı? – Röportaj

Yeni bir berber dükkan açacağız, para kazanmamız lazım lakin “nasıl bir dükkan açsak para kazanırız?” sorusu yankılanıyor. Berber dükkanı şu an günümüzde gerekleri yerine getirilerek yapılırsa iyi para kazandıracak işlerden bir tanesidir.

GÜNCEL DURUM DEĞERLENDİRMESİ: Bugün berberler bir çırak bile bulamıyor. Piyasada 4 yıllık fakülte okumuş insan sayısı çok ancak zanaatkar insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Siz de bu açığı iyi değerlendirebilirsiniz. Okuduğunuz 4 yıllık fakülteden utanmayıp birkaç sertifika ve 1 yıllık çıraklık döneminden sonra berberlik mesleğine adım atabilirsiniz.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME: Arkadaşlar berberler çırak bulamıyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Sektörde felaket boşluk var. Rekabet öyle korkunç boyutlarda değil. Özellikle de kiraların yüksek olduğu lüks İstanbul semtlerinde berber bulabilmek zor. Buralarda gençlere yakın tesislerin dibine dükkan açmak mantıklı ve karlı olabilir. Ancak elbette fizibilitesininin iyi yapılması elzemdir.

hair cut photo

Röportaj

Ortağıyla birlikte İstanbul Maltepe’de berber dükkanı işleten S. Y ile berberlik zanaatının inceliklerini, bir kuaför dükkanını ayakta tutmanın püf noktalarını ve daha bu meslek ile ilgili birçok şeyi konuştuk.

– Kaç yıldır kuaförlük yapıyorsunuz? Bu işte tecrübenin her şey olduğunu söylerler. Katılıyor musunuz bu görüşe?

– 16 yaşımdan beri bu mesleği yapıyorum. Yaklaşık 20 yıldır berberim. Her işte olduğu gibi bu işte de tecrübe önemli. Hem de iki yönden de. Bir mesleğin kendisinde, inceliklerinde deneyim sahibi olmak. İkincisi, müşteriyle olan birebir tecrübelerin. Örneğin kapıdan A kişisi geldiğinde onun nasıl tıraş istediğini biliyor olman, çok ayrı bir tecrübe. Müşterilerin hoşlandığı ve de hoşlanabileceği tarzları bilip tıraşı ona göre yapmak da.

 

– Asgari ücret baz alındığında neredeyse tüm erkek ve kadın kuaförlerinin ortalamanın üstünde kazandığını söyleyebiliriz. Buna rağmen, ekonomik durumlardan, müşteri kıtlığından ve işlerin hiç de eskisi olmadığından şikayet eden bir berber prototipi var. Siz ne diyeceksiniz bu konu hakkında? O berber imajı nasıl oluştu Türkiye’de? İşler gerçekten berberler için kötü mü gidiyor? Yoksa yakınmalar mesleki deformasyon mu?

– Bir dükkanla geçinen üç aile olduğunu biliyorum. Bu insanların tabi ki yakınmaya hakkı var. Ama vızır vızır işleyen, randevu defteri her daim dolu olan kuaförlerin, parasızlıktan, yeteri kadar kazanamamaktan şikayetçi olması, elbette samimi değil. Bu herhalde biraz da bu mesleği sürdürenlerden bazılarının aşırı konuşkan olması. Havadan sudan konuşup futbol muhabbeti tıkandıktan sonra ”ne olacak bu memleketin hali” – ”nasıl gidiyor sizin işler” derken, konu döne dolaşa ekonomik sıkıntılara geliyor. Tabi bir de Pandemi gerçeği var ki. En çok etkilenenlerin başında kuaförler, güzellik salonları vesaire geliyor. Biz de lokantalar, restoranlar gibi sürekli kapalı kaldık. İşte o zaman şikayet edecek bir müşterimiz bile yoktu.

 

– Küçüklüğümüzden beri duyduğumuz bir söz var bu meslekle ilgili: ”Berberlik ölmeyecek meslek” Bir de ”Kolunda altın bilezik” derler. İkisinin de son derece doğru olduğunu görüyoruz. Gerçekten birçok meslek patır patır dökülüp son demlerini yaşarken, kuaförlerin sayısı her geçen gün artıyor. Kimisi ekmek parasını çıkarıyor, kimisi pasta parasını. Örneğin terzilik için de aynı sözler kullanılırdı ama günümüzde bu meslek de eski günlerini mumla arıyor. Ama berberliğin, her dönemin mesleği olduğunu, hiçbir zaman bitmeyeceğini bu Pandemi sürecinde de görmüş olduk.

 

– Her meslek, insanların, toplumların belli başlı ihtiyaçlarından doğmuştur. Berberlik de bu mesleklerin başında geliyor. İnsan kendi sakalını bir şekilde kesebiliyor ama faullerini alamıyor. Saçlarını kesmek ve ona şekil vermek ise hem zanaat hem de sanat. Bu nedenle dünya var oldukça berberler ve müşterileri olacak.

 

– Yazılımında birçok saç şekli olan ve insanları otomatik olarak tıraş eden makineler üretildi. Yanılmıyorsam Çin’de. Sadece birkaç kere ana haber bültenlerinde gösterildi. Ancak ne ülkemizde ne dünya genelinde bu makinelere rağbet edilmedi. Unutuldu gitti. Her şeyin otomatikleştiği ve yapay zekaların eline teslim edildiği bir çağda, robotların ya da yüksek teknoloji desteğiyle üretilmiş olan makinelerin işinizi kapacağından endişeleniyor musunuz?

– Sanmıyorum. En azından önümüzdeki 50 yıl içerisinde böyle bir şeyin gerçekleşeceğini düşünmüyor. Biraz da ne var biliyor musunuz? Tıpkı kadınlar gibi erkekler de kuaför salonuna, dertleşmeye geliyor. Yani hem içini dökmeye hem de tıraşını olmaya. Robotlar yada yapay zekalar her şeyi yapabilir ama insanın bu ihtiyacını gideremez. Berberler ta Osmanlı’dan bu yana toplumumuzun içinde, merkezinde yer alan zanaatkarlar. Bu köklü gelenek, öyle hemen silinemez.

 

Berber dükkanı açmak için ne kadar sermaye gereklidir?

Sermayeden önce belediyeyle görüşüp gerekli evrakları bulmalı ve sonrasında ise gereken vergi evrak vb. şeyleri temin etmeli ondan sonra ise dükkanı düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Aslında berber dükkanı açmak için çok fazla bir sermaye gerekmez çünkü berberlerin sermayesi malzemeleri değil emekleridir, onun haricinde berber dükkanı açmak için gerekenler sıfırdan bir dükkanı dizayn ediyorsanız tezgah, lavabo, aynalar, fön makinesi, taraklar, Tıraş makinesi, koltuklar, vb ufak tefek araç gereç için ; 15 bin TL den başlar ve sizin dizaynınızdan tutun markalar fiyatlar kalitesi hepsi bu fiyatta değişken bir rol oynar ama dediğim gibi 15 bin TL ye ufak bir berber dükkanı açabilirsiniz.

Gelelim ne zaman kazanmaya başlayacağınıza berber dükkanını açtığınız andan itibaren gelen ilk müşteriyle kazanmaya başlıyorsunuz ve bu böyle katlana katlana devam ederek gider ilk başlarda fazla kazanmamanızda ilerleyen sürelerde fazla kazanabilirsiniz ama bunun için berberinizi düzgün bir yere açmanız ve işinizi en iyi şekilde yapmanız gerekir ki reklamınızı müşterileriniz yapsın. “Berber açanlar nelere dikkat etmeli” diye soracak olursanız berberler müşterinin istediği şekli ona göre yeniden tasarlayarak yapmaları gerekir yani müşteriyi hayalinde ki adama dönüştürmeye çabalamaları gerekmektedir. Artık günümüzde berber anlayışı eski zamanlardaki gibi sadece saç kesme mantığını taşımıyor artık insanlar daha güzel gözükmek ve kendilerinin daha iyi hissetmek için berbere gidiyorlar ve berberlik gelip geçici bir iş değildir insanın saçı sürekli uzar ve berberlere her zaman gerek vardır önemli olan senin kendini ve işini müşteriye sevdirmen ve senin yaptığın tıraşı başkasının seninki kadar güzel yapamayacağını ona yaptığın traşla ispatlaman lazımdır ki o her yerde seni anlatsın ve sürekli sende tıraş olsun.

İnsanlarla iletişim kurarken ilk önce onun yüzüne bakarsınız ve ilk dikkatinizi çeken ise yüzü ve saçları olur bu yüzden insanlar yüz ve saç güzelliğine dikkat eder insan kendine ne kadar dikkat ederse o kadar ilgi çeker ve başkaları da ona bakar bu yüzden insanlar sürekli kendilerine bakmalıdır artık günümüzde eskisi gibi ayda bir iki ayda bir berbere gidilmiyor artık genç nesil haftada bir veya iki kere berbere gidiyor. Bundaki amaç ise saçlarını kestirmek değil sürekli güzel gözükmesinin sağlaması ve bakımlı olmak istemesidir.

hair cut photo

Berberci açanlar nelere dikkat etmeli?

Bu soruya gelirsek eğer berberler daha fazla kazanmak ve müşterisini kaybetmemek için yapacağı en basit şey ise diğer berberlerin neler yaptığına dikkat etmektir. Hedefi ise hep onların yaptığının daha fazlası olmalıdır. Gençler berberlerin potansiyel ve dinamik müşterileridir. Gençler onların görüş ve önerilerine dikkat etmeli ve onların memnun olacağı şekilde değişiklikler yapmalı. Berbere girdiğinde ise kendilerini mutlu hissetmelidirler bu yüzden onlara yönelik yeni saç stilleri öğrenmelidirler ve yeni neslin idol diye tabir ettikleri yani örnek aldıkları kişiler nasılsa onların saç stillerini öğrenmeleri gerekmektedirler. İnsanlar en baştan yani geçmişten günümüze dek hep beğendikleri kişiler gibi olmaya çaba sarf etmişler ve onların yaptıklarını yapmışlardır. Onlar gibi giyinip onlar gibi davranmışlardır. Bu yüzdendir ki gençler nelerle ilgileniyorsa sizde işiniz gereği onlar hakkında bilgili olmalısınız. Gençlerin seveceği parfümleri bulup getirtmelisiniz.
Bu arada insanlar berberinize geldiğinde onların anladığı dilden güzelce konuşmalısınız ki aynı zamanda sizi bi arkadaş hatta dostları gibi bilsinler sizi çekici yapan tıraşınız ve muhabbetiniz olmalı ki onlar muhabbet etmek için bile olsa yanınıza gelmelidirler.

Bir çalışmaya göre; insanlar en çok eşleri ve iş hayatında ilişki içinde olduklarından sonra berberleriyle muhabbet ediyorlarmış.

Eğer müşterileri muhabbetinizle etkilerseniz traş fiyatlarınız ne kadar olağan fiyatların üzerinde de olsa müşterileriniz sizi seçecek ve sizden tıraş olacaktır; ama müşteriler sizinle iyi muhabbet ediyor diye de sadece muhabbetinizle müşteriyi çekmeyin. Kullandığınız malzemeler de en kaliteli ve en iyileri olmalıdır ki yan yana 10 yada 15 tane berber dükkânı olsa da müşteriler sizi seçmeli ve sizde tıraş olmalıdır.

Yorum yapın