BORSACI OLMAK İSTİYORUM DİYENLERE

Sıkı durun para avcıları… Bu yazıyı okurken yüzlerinizi görme şansım olmasa da; zengin olmak ve köşeyi dönmek için sahip olduğunuz hırstan dolayı hepinizin gözlerinin fal taşı gibi açık; yakalayabileceğiniz en ufak bir tüyo için tetikte olduğunuzu tahmin edebiliyorum..:) Ben de siz borsadan para kazanmak isteyen dostlara; kendi tecrübelerim ve birçok av arkadaşımdan gördüklerim ışığında; iyi bir borsacı olmak için bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. Söyleyeceklerim tamamen nacizane tavsiyelerimdir. Lütfen herhangi bir yatırım danışmanlığı veya fısıltı kapsamında değerlendirmeyelim. Borsa-forex konusunda tavsiye niteliğindeki diğer yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu arada şu video’yu açıp izleyin muhakkak:

 

stock expert photo

Öncelikle haberinizin olsun: “Şu hisse fiyatları fırlayabilir.”, “Bu hisse dibe vurabilir.” gibi net bilgiler vermeyeceğim. Kimse veremez de… Eğer nokta atışı şeklinde hisse tahmini yapan biriyle karşı karşıya iseniz; yaptığı analizi ve tahminleri mantıklı şeylere dayandırmadığı sürece uzaklaşın oradan…

Sektörel veya çeşitli kategorilerde tahminler yapılabilir, o ayrı mesele… Ama size; öz kardeşiniz de olsa hiç kimse bir yerlerden haber alıp da hisse tavsiyesi yapmaz. Zaten bu umutlarla internette araştırma yapıyorsanız; kusura bakmayın ama borsacı olmak için çok safsınız demektir… Bırakın borsayla uğraşmayı; iyi olduğunuz mesleğe yönelin.

Söylediklerimi lütfen bir bilmişlik olarak algılamayın. Sadece; her iş fikrinde olduğu gibi borsa yatırımında da başarılı olmanızın güven, özveri ve tecrübe istediğini, her şeyin kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olduğunu net bir şekilde anlatmaya çalışıyorum. Şimdi; internette veya gerçek ortamda var olan bilgi kirliliğine karşı almanız gereken tedbirlere dair bu nutuktan sonra; önerilerimi sıralamak istiyorum:

1)ESKİDEN KAZANILMIŞ ZAFERLER VEYA TADILMIŞ YENİLGİLER BUGÜN İZLEYECEĞİNİZ YOLU BELİRLER. BU YÜZDEN BOL BOL BORSA KONULU FİLMLER İZLEYİN, KİTAPLAR OKUYUN.

Jordan Beltfort’un anlatıldığı “Wolf of Wall Street” filmini izlemekle bitmiyor, onu hepimiz biliyoruz…:D O film her ne kadar bir borsa oyuncusunun kişilik yapısına ve hayat tarzına dair önemli ip uçları barındırsa da; teknik anlamda size pek yardımcı olmayabilir. Çünkü orası Wall Street, burası BIST arkadaşlar..:)

Bu filmin dışında ne kadar çok kaynak bulabilirseniz sizin için o kadar karlı olacaktır. Hatta ilk zamanlarda borsa hakkındaki belgeseller, filmler ve kitaplar; haftalık okuma ve izleme programınızın önemli bir kısmını oluştursun.

Sadece borsadan zengin olmuş kişileri takip etmeyin. Borsada tüm varlığını kaybedip sizi de oynamaktan caydırmaya çalışanları dinleyin. Ama motivasyonunuzu kaybetmeyecekseniz tabii..:) Çünkü yenilgi hikayeleri; yenilginin sebebini saptayabildiğiniz takdirde aynı hatayı yapmanızı engelleyecektir.

2)BORSADA PARA KAZANABİLMENİZ İÇİN; GÜNDEMİ SÜREKLİ TAKİP EDEREK GELECEK ADIMLARI TAHMİN ETME KONUSUNDA KENDİNİZİ GELİŞTİRMELİSİNİZ.

-Çünkü arkadaşlar; orada yazan o rakamlar, aşağı ya da yukarı ok sembolleri rakamlardan, karmaşık formüllerden veya birtakım algoritmalardan ibaret değildir. Hatta asıl mesleğiniz iktisat, ekonomi, finans, vs. değilse bu teknik kısım sizi hiç ilgilendirmiyor bile…

Şu İş İlgini Çekebilir:  Borsadan Para Kazanmanın Yolları

Piyasadaki tüm hisse senetleri; dünyadaki siyasi, politik, bilimsel, teknik, iktisadi, vs. olaylara göre değer kazanır veya kaybeder. Örneğin; önceleri çok az kişinin bildiği kanola yağının televizyon kanallarında yapılan tavsiyeler sonucu yaşadığı patlamayı düşünün…:D Ya da son günlerde sık sık haberi yapıldığı gibi; Türkiye ve Mısır yönetimleri arasında bulunan soğukluk sebebiyle Mısır’daki yatırımcıların zarara girmesi gibi…

3)TEK BİR YATIRIM YAPARAK MİLYONER OLMAYI BEKLEMEKTENSE, BİR SÜRELİĞİNE KÜÇÜK KARLARLA VARLIĞINIZI KATLAMANIZ DAHA FAYDALI OLACAKTIR.

-Aslında burada durum; sizin amacınız tam olarak ne olduğuna ve ne kadarlık vadede bir borsacı olduğunuza göre değişir. Şöyle ki; “Ya ben şimdi alabileceğim bir kağıdı alayım, kenarda bulunsun.” diyorsanız; tabii ki böyle bir tercih yapabilirsiniz. Kim bilir; aradan geçen yıllar boyunca siz kendinizi işinize gücünüze kaptırmışken bir bambu etkisi gerçekleşir ve bir anda kendinizi iki kat; belki de daha fazla kazanırken bulabilirsiniz.

Ama yok; daha uzun süreli bir borsa oyuncusu iseniz; yani gemileri yaktıysanız bunu tavsiye etmem… Küçük hareketlenmelerden elde edeceğiniz kazançlarla “karınızı harcamadan”; daha büyük alım gücüne ulaşmanızı ve bu şekilde gelirinizi arttırmanız gereklidir. Bunun için “borsadan günlük kazanç” yazımızı okuyabilirsiniz.

4)BİRÇOK YÖNÜYLE ARALARINDA FARK BULUNSA DA; BORSA OYNAMAK BİR YATIRIMDIR. BU YÜZDEN DE YATIRIMCI RUHUNA BİR AN ÖNCE ALIŞSANIZ İYİ EDERSİNİZ…

-Yatırım türlerinden çok yatırımcı insanın kişiliğini merak ediyorsanız; “Yatırımcı olmak istiyorum.” isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Yazıyı okursanız ayrıntılı olarak anlayacağınız şey özetle şudur: “Dünya üzerinde olacakları, eylemleri ve hareketleri her zaman tahmin edemezsiniz. Zaten doğru sezdiklerimiz; bir kesrin çok ama çok küçük, matematiksel olarak değerden bile sayılmayacak payı gibidir.

Hele ki konu borsa gibi fıkır fıkır kaynayan, her an her şeyin olabileceğin bir alansa; bu dediğim daha da geçerli olmaktadır. Unutmayın; her şeyin en başında ne kadar kaybederseniz sizin için o kadar iyidir. Diğer insanların 5-10 sene sonrasında karşılaştıkları yeni kayıpları ve darbeleri siz çoktan biliyor ve atlatmış olursunuz; sonrasında da kolaylıkla aralardan yardırırsınız..;)

5)BUGÜNE KADAR BORSADAN BÜYÜK PARALAR KAZANAN ÇOK KİŞİ GÖRDÜM AMA; BİR ÖMÜR GEÇİNENE DAHA BEN DE RASTLAMADIM. BU YÜZDEN; ASIL MESLEĞİNİZİ UNUTMAYIN BE İHMAL ETMEYİN. NE OLUR NE OLMAZ…

Bence borsa oynamak; bankaya yatırım yapmak, gayrimenkul almak, döviz almak gibi elde ettiğimiz birikimlerle başvurduğumuz yatırım araçlarına eş değer olmalıdır. Zaten teknik olarak da; size yapacağınız dönüş şekli olarak borsadan para kazanmak bir meslek değil; yatırım aracıdır. Bu kuralı bilerek hareket ederseniz; borsadan elde edeceğiniz kazançlar çok daha keyfili olacaktır. Ayrıca; “Borsacı olmak istiyorum” dediğiniz güne de lanet etmezsiniz..:)

Yorum yapın