Düğün fotoğrafçılığı yapmak

Teknolojinin günden güne gelişmesi, ortaya birçok yeni iş alanı çıkardı. Seneler öncesinde profesyonel fotoğraf makinelerine ulaşmak mümkün değilken, bugün her yerde bu tarz makineler ile karşılaşabiliyoruz. Bu durumun arz talep ilişkisiyle mutlaka ilişkisi var. İnsanlar artık fotoğraf çektirmenin mutlaka yaptırılması gereken bir iş olduğuna inanıyor. Durum böyle olunca her yerde fotoğraf çeken ve çektiren insanlar ortaya çıkıyor. Fotoğrafçılık, genel anlamıyla bir dükkan açmak suretiyle yapılmakta olan bir iş olsa da, insanların özel ihtiyaçları, özel iş alanları doğuruyor.

bride photo

Bu ihtiyaçların başında son yıllarda düğün fotoğrafı çektirmek geliyor. Düğün albümleri, insanların çok değer verdiği albümlerden… Bu tarz bir albüme sahip olmak isteyenler, yeni bir iş kolunun oluşmasına sebep oldu: Düğün fotoğrafçılığı yapmak… Düğün fotoğrafçıları, sadece çiftlerin fotoğraflarını çekerek para kazanan insanlar… Siz de düğün fotoğrafçısı olmak istiyor, fakat bunu nasıl yapacağınızı bir türlü bilmiyorsanız, yazımızın devamını mutlaka okuyun…

Nasıl Düğün Fotoğrafçılığı Yapabilirim?

Bu sorunun ayrı ayrı cevapları var. Çünkü düğün fotoğrafçılığı yapabilmek için yeni evlenecek bir çiftin sizden fotoğraf çekimi yapmanızı istemesi yeterli! Fotoğraf çekmekten anlıyorsanız, hemen yola koyulursunuz ve çiftimizin fotoğraflarını dilediğiniz yerde çekersiniz. Dolayısıyla bu mesleği icra edebilmek için çevre koşulundan farklı olarak hiçbir şart ve koşula ihtiyacınız yoktur.

Çevreniz varsa ve çevrenizde reklamınızı iyi yaptıysanız, tıpkı bir fotoğrafçı dükkanı açmış gibi gün ardı, sürekli iş almanız bile mümkün olur. Ancak, vergi ödemezseniz başınıza birtakım sıkıntıların gelmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle daha doğru bir yol tercih etmek gerekir. Düğün fotoğrafçısı da olsak, mutlaka vergi vermek için gerekli izinleri almak gereklidir. Yasal olarak düğün fotoğrafçılığı yapabilmek için almamız gereken iki çeşit belge vardır. Birincisi ticari sicil kaydıdır ki bu kayıt, sizin vergi ödemenizi sağlar. İkincisi İSFO kaydıdır ki bu kayıt da ancak ticari sicil kaydıyla birlikte mümkündür. Bu şekilde, vergimizi vererek, yasal bir iş ve meslek yapmış oluruz.

Düğün Fotoğrafçılığı Yapmak İçin Gerekenler

Ticari sicil kaydı ve İSFO kaydı… Bunlarla sınırlı değil. Yapacağınız iş için mutlaka tanıtım bütçesi ayırmalısınız ve mali olarak bir müddet kendinizi idare edemeyeceğinize inanıyorsanız, bu işe hemen girişmemelisiniz. Çünkü başlarda iş bulamama ihtimaliniz var. Bu süre zarfında, en azından bir müddet, piyasada tanınana kadar mağdur olmamak için, her ne kadar fotoğraf makinesi ile yapılabilen bir iş olsa da, bu işe de birikmiş paranızla girmelisiniz. Ticari sicil kaydı demek, beraberinde birtakım maddi yükümlülükler de para kazansanız da, kazanmasınız da size gelecek demektir. Bu kaydı yapmamanız ve ilgili ekiplere yakalanmanız durumunda ise ödemeniz gereken ceza miktarı nedeniyle daha kötü bir duruma düşebilirsiniz. Bu cezanın miktarı, tek seferde on beş bin lirayı bile bulabilir.

Düğün Fotoğrafçılığı Yapmak Kazançlı Mı?

Bu mesleği yapanlar, çekim ücretlerini tamamen kendileri belirlerler. X fiyata da bu işi yapanı bulursunuz, 10X fiyata da… Tamamen kendinizi çevreye kabul ettirmeniz ve müşteri bulabilmeniz ile alakalı bir fiyatlandırmadır bu… Bu nedenle çok başarılı bir düğün fotoğrafçısı olursanız, aynı gün içerisinde çekeceğiniz fotoğraflar sayesinde, çok büyük meblağlar ve kazançlar elde edebilmeniz işten bile değildir.

Yorum yapın