Dükkan İsminin İş Fikri İçin Önemi

Herkese merhaba! Bu yazımızda dükkan isminin iç için önemli noktalarını tartışacağız.

Birçoğumuzun da bildiği üzere bir ürün, emek yapımı herhangi bir oluşuma isim vermek, biz insanlar için oldukça zorlayıcı bir aşamadır. Doğacak çocuklarına aylarca isim düşünen anne babaları hepimiz biliriz. Yazdığı romana isim düşünen, çekeceği filme ad bakan yönetmenler, yazarlar her yerdedir. Aynı şekilde türü ve pazarın içindeki önemi ne olursa olsun kurulmak üzere olan bir dükkana isim bulmak da epey kafa karıştırıcı ve zaman alıcı bir eyleme dönüşebilmektedir. Bu nedenle bu yazımız, dükkanına müstakbel isimler arasından en uygun olanı bakmak için mücadele veren sevgili okurlarımıza, önem ve ehemmiyet açısından yol gösterici ayrıntılar vermeyi amaçlıyor. Dükkan ismi seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini maddeler halinde inceleyip size en doğru ve en reel bilgileri vereceğiz. Bu sayede dükkanınızın evvela ismiyle iş yapmasını, kendi reklamını yapmasını sağlayacaksınız.

Öyleyse yazımıza başlayalım.

Dükkan ismi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl daha akılda kalıcı bir isim bulabiliriz? İşte meraklıları için cevaplar:

  • Akılda kalıcılık: Akılda kalıcı bir dükkan ismi bulmak için her şeyden önce sade bir isim düşünmelisiniz. Ama bu sadelik, içinde basitlik ve sıradanlık barındırmamalıdır. Örneğin berber dükkanı açıyorsunuz. Bunun için belli başlı terimsel kelimeleri tek başına kullanmak, sadelik değil yavanlık olacaktır. Etrafta ”Saç Berber” – ”Tarak Kuaför Salonu” gibi sadelikten ve derinlikten uzak dükkanları görürüz. Bu dükkanlar, sade olmayı hedeflerken basit olma yoluna gitmiş dükkanlardır. Böylece akılda kalmak şöyle dursun içerdiği yavan ve basit dışa vurumlarla kendilerini komik duruma düşürebilirler. Bir berber salonunun adı neden SAÇ olmamalıdır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Çünkü açıklaması çok basit. Berber demek, saç demek değildir. Saçların tıraş edilmesi, düzeltilmesi, şekil verilmesidir. Saç, berberin uğraştığı alanın insani açıdan karşılık gelen bütünüdür. Bu nedenle bir berber dükkanına saç ismini vermek, bir çocuğa ”çocuk” ismini vermek kadar abes ve sıradan olacaktır.

-Tüm bu noktaların çeperinde akılda kalıcı isimler düşünmek için zamana yayın, bu konuyu acele getirmeyin. Akılda kalmayı dükkan ismiyle başaran oluşumlar, er ya da geç müşterilerine kavuşurlar. Çünkü ilk intiba ticaret sahasında da önemini korumaktadır.

Aranızdan birileri diyebilir ki, sırf dükkanın ismi hoş ve akılda kalıcı diye kimse o dükkandan alışveriş etmez! Bu çıkarsama, tamamen hata ile doludur. Eğer bu çıkarsama doğru olsaydı hiçbir şirket adı ve logosu için milyon dolarlar harcamaz, reklamlara o kadar para akıtmazdı. Algı yönetimi isimle başlar. Çünkü müşteri ile dükkanın ilk karşılaşması ve bundan sonraki tüm karşılaşmaları hep ismin bünyesinde başlar. Dükkanın ismiyle ilgisini cezbettiğiniz potansiyel müşteriler, belli bir noktadan sonra isminizi unutur. Ama bu olumlu anlamda bir unutuştur. Zira sizin dükkanınız onların dükkanı olur. Kimse ”Şu berbere gidelim hadi” demez. ”Bizim berbere gidelim” der. Aşama, isimle başlar, ismin yok olup bizim – yani onların olmasıyla sona erer. Bu noktada akılda kalıcı bir isim bulmak, ilerideki tüm işlerinizi ve kazanımlarınızı doğrudan etkileyen çok ama çok önemli bir faktördür. Akıllarında kaldığınız müşterilerin ayakları belli bir zamandan sonra otomatik olarak sizin dükkanınıza gelecektir.

-Unutulmamalıdır ki, dükkanınıza koyacağınız özgün içerikte bir isim, sonraki zamanlarda marka değerinizin karşılığı olacaktır. İsim demek marka demektir. Başarılı bir isim, başarılı bir markaya doğru evrilirken; başarısız bir isim, unutulmaya yüz tutan bir markaya dönüşecektir. İsim eşittir marka olduğuna göre, akılda kalıcılık isminizle başlasın! Ve orijinal bir tercih ile insanların zihinlerine akın etsin.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kır Düğünü Organizatörlüğü Yapmak

du-3

  • Mizahi Olması: Sinema sektöründe sıkça söylenen bir söz vardır. ”Mizah, her zaman satar.” Aynı kanun ve yorum ticaret hayatı için de geçerlidir. Gözlerde tebessüme yol açan dükkan isimleri, her zaman diğer, sıradan, donuk, alelade isimlere sahip dükkanlardan sizi bir adım önde tutacaktır. Sosyal medyada da sıklıkla paylaşılmaya başlanan bu komik isimli dükkanlar, insanlara hem tebessüm ettirir hem de ihtiyaç duydukları taktirde sizin dükkanınızı tercih etmelerine yol açar.

-Mizah, bir dükkan ismi için neden önemlidir? Çünkü, insanlar sosyal hayatlarında, ev ve iş yaşamlarında her daim çatık kaşlı, somurtkan ve gereğinden fazla ciddi durumlarla karşı karşıyadır genelde. Gündelik hayat, her daim belli oranda bir ağırlık ve ciddiyet ihtiva eder. Mizah, bu yanıyla bakıldığında alternatif ve sürpriz içerikli bir unsurdur. Dükkanınızın bulunduğu sokağa yanlışlıkla giren biri bile, dükkanınızın mizahi ismiyle karşılaştığında sırf merakından içeri girip şöyle bir gezebilir dükkanınızı. Aynı şekilde o mizahi unsuru aklında tutarak, dükkanınızı hafızaya da atar. Böylece bir daha o mahalde işi düştüğünde, ilk size gelmiş olur. Çünkü, mizah kolay unutulan bir şey değildir. Mizahi ögeler, Türk insanı için her zaman başı çeken bir lükstür. Siz de dükkanınızı böylesi bir mizahi isimle şenlendirerek, insanları hem güldürüp hem de güler yüzlü hizmetinizi onlara sunabilirsiniz.

du-1

Hali hazırda güzel yurdumuz Türkiye’den örnek teşkil etmesi adına birkaç mizahi ve komik dükkan isimleri örneği: Sabrina Büfesi – Cenab Et Lokantası – Horoz Tavukçuluk – Vay Gardaşım Kahvaltı Salonu – Hey Yavrum Hey Restaurant – Gün Olur Devran Döner – Aralık Sonu Ocak Başı

Bu minvalde dükkan isimleri gördüğünüzde bir daha unutmanız pek mümkün değildir. Bu yerin sahibini de bu dükkana isim veren kişiyi de merak edersiniz. Bu merak ile birlikte de adımlarınız direkt olarak oraya yönelir. Siz de potansiyel müşterilerinizi bu şekilde ilgi odağı haline getirerek dükkanınıza misafir etmenin yolunu mizahtan faydalanarak bulabilirsiniz.

  • Özgün ve yaratıcı olması: Özgün ve yaratıcı kelamlar eden insanlar, nasıl toplum içinde kendilerini belli eder ve fark yaratırlarsa, dükkan isimlerindeki özgünlük ve yaratıcılık da diğer binlerce dükkanının arasında bir fark yaratarak algıda seçiciliği tetikler. Bulduğunuz özgün bir isim ile, işinizi ne kadar önemsediğinizi, fark yaratmak istediğinizi ve nitekim fark yarattığınızı müşterilerinize hissettirmiş olursunuz. Bu özgün ve yaratıcılık düsturunu dükkanınızın tasarımı ile de desteklerseniz, işleriniz randımanlı bir şekilde ilerleyecektir. Ülkemizde hiçbir alanda yenilik ve yaratıcılık konusunda yeteri kadar özen ve cesaret gösterilmemektedir. Her özgün atılım, her yaratıcı girişim bir oranda risk barındırdığı için insanlarımız gidilmiş olan yolların üstünden gitmekte, denenmemiş olanı denemek yerine, var olan şeylerin üstünden gitmeyi yeğlemektedir. Siz bu hatalara düşmeyin ve özgünlüğün mimarisi olun. Buna da dükkanınızın ismiyle başlayın.

du-2

  • Patent marka almaya müsait olması: Öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken en önemli husus, bulduğunuz ismin daha önce bulunup bulunmadığını ve aktif olarak kullanıp kullanılmadığını bulmaktır. Bunun için marka tescil müracaatı yapmalısınız. Bu müracaat, Türk Patent Enstitüsü’ne ait veri tabanında gerçekleştirilebilir. Eğer bulduğunuz isim kullanılmakta ise, veri tabanı sizi uyaracaktır. Eğer isim boşta ise, ismin patentini almak için gerekli başvuru formlarını doldurup ilk işlemi tamamlamış olursunuz. Bundan sonra belli bir miktarda bir para ödeyerek isim babası olduğunuz dükkanınızın isim sahibi de olmuş olursunuz. Böylece hem mizahi, hem özgün hem de akılda kalıcı olan dükkan isminiz, resmi olarak da size ait olur.

 

 

Yorum yapın