Evden Özel Pasta Yapıp Instagram’dan Satmak – Röportaj

Pasta, sadece çocukların değil yetişkinlerin de bayıla bayıla yediği tatlıların başında geliyor. Sadece doğum günlerinde değil, düğünlerde, özel partilerde ve her türlü organizasyonda da en çok tercih edilen tatlıların arasında gelmektedir. Hal böyle olunca evden özel pasta yapıp satma fikir cazip bir öneri olarak karşımıza çıkıyor.

cake photo

Hazırlayacağınız özel pastalar için bir dükkan, örneğin bir pastane açmanıza da gerek yok. Artık internet, özellikle Instagram üzerinden pasta satışı yapmanız mümkün. Yapılan araştırmalar ve elde edilen istatistiklere göre sadece Türkiye’de 40 milyonun üstünde Instragram kullanıcısı bulunuyor. Bu her iki kişiden birinin bu sosyal medyayı aktif olarak kullandığı anlamına geliyor. Instagram’da görselleri ile birlikte sunacağız leziz pastalar ülkenin yarısının karşısına çıkabilir. Bu olanağı başka hiçbir dükkanda bulamazsınız. Bebek’te, Nişantaşı’nda açacağınız dükkanlar dahi bu denli büyük bir müşteri kitlesine hitap etme şansını elinde bulundurmuyor.

Günde ya da iki günde bir, satacağınız bir adet özel pastadan aile bütçesine inanılmaz büyük katkılar sunabilirsiniz. Evde, tamamen kendi imkanlarınızla hazırladığınız pastaların lezzeti dilden dile yayılırsa aile bütçesini yeniden şekillendirecek kadar çok kazanma fırsatınız da bulunuyor.

Röportaj

Evde pasta yapıp Instagram ve Facebook gibi sosyal mecralardan satmak karlı mı? Evden çalışmanın zorlukları ve keyifli yanları nelerdir? Bugün S. Y hanımla evde özel pasta yapıp Instagram’da satmanın püf noktalarını konuştuk.

– İlk sorum şu olacak: Evden de olsa çalışan bir kadın olmak hayatınızda neler değiştirdi?

– İstanbul gibi bir kentte, evden çalışmanın en büyük artısı trafiğe yakalanmamak herhalde. Onun dışında günün neredeyse yarısını pasta yapmakla geçiriyorum. Bu da zamanı çok daha ekonomik kullanmam gerektiği anlamına geliyor.

 

– Peki pasta yaparken zamanı nasıl kullanıyorsunuz? Var mı pastalara özel bir zaman yönetimi?

– Aslında tüm kadınların bildiği şeyler. Pasta, en az 4 -5 saat buzdolabında bekletildikten sonra servis edilmeli. Ben de önce buzdolabında bekletip ondan sonra gönderiyorum.

 

– Peki, pastacılık ya da aşçılık eğitimi aldınız mı?

– Ben bu konudaki tek eğitimimi annemden ve anneannemden aldım. Annem her zaman derdi: ”Yapa yapa öğrenirsin.” Ben de sanırım yapa yapa öğrendim.

 

– Bir pastayı lezzetli kılan nedir, nelerdir sizce?

– Belki çoğu kimse buna inanmaz ama insanın ”elinin lezzeti” diye bir şey var. Bu biraz da pastanın içine her şeyi tam miktarında koymak demektir. İnsanın eli belli bir noktadan sonra hassas teraziye dönüşüyor. Bu da pastaların çok daha hızlı yapılmasını ve leziz olmasını sağlıyor.

 

– Bir günde ortalama kaç tane pasta yapıyorsunuz?

– Vallahi gününe göre değişiyor. Bazen mesaj kutum dolup taşıyor, bazen sadece fiyat sorup, fiyatı öğrenince de bir daha cevap yazmıyorlar.  Ancak cumartesi pazar çok daha yoğun olduğumu söyleyebilirim. Çünkü birçok insan doğum günü hafta içi olsa bile kutlamasını hafta sonu yapıyor. Nişan ve düğün gibi organizasyonlar da  yine aynı şekilde… Bazen günlerce sipariş alamadığımız oluyor. Bazen günde 6 – 7 tane pasta yaptığımı da hatırlıyorum.

 

– Düğün ve nişan için ne tür pastalar isteniyor genelde?

– Bu günler çok daha özel. Doğum günleri gibi değil. Bir kere. Bu nedenle çok daha gösterişli ve özel pastalar isteniyor. Söz nişan pastaları genelde 2 -3 katlı oluyor.

 

– Peki bu pastalarda özel süslemeler kullanıyor musunuz?

– Tabi ki. Düğün pastaları için gelin ve damat motifleri revaçta. Nişan ve söz pastalarında ise daha çok gül süslemeleri talep ediliyor. İlk başta çok zorlanırdım bu süsleri oluştururken. Kaç tane pastayı heba ettim. Allah bilir. Ama artık günümüzde bir yiyeceğin, bir tatlının lezzeti kadar görünümü ve sunumu da önemlidir. Hele ki özel davetlerde, nişanlarda, doğum günü partilerinde… Bu tür yerlerde pastanın sunumu, tadından çok daha önemlidir. Hatta bu nedenle çoğu zaman pastanın yarısından çoğu kalır.

 

– Sizi motive eden ya da meslek sırrınızın özeti olan bir sloganınız var mı?

– Yıllar boyunca aynı işi yapınca insanın kendisine ait bazı sloganları oluyor. Benim de sloganım şu: Bir pastanın süsü sosu, sosu da süsüdür.

 

– Peki, biraz da Instagram üzerinden pasta satmayı konuşalım. Artık birçok kadın, sizin gibi aile ekonomisine katkı yapmak için evden yaptığı yiyecekleri sayfalarından satışa çıkarılıyor. Siz nasıl başladınız bu işe? Birisi mi tavsiye etti yoksa siz başka sayfaları görüp ”ben de yapabilirim mi” dediniz.

– Tam olarak son söylediğiniz gibi oldu. Instagram’da gezerken pasta börek vs. yapan sayfaları görmeye başladım. Ben de neden olmasın ki dedim. Onlar yapabiliyorsa ben de yapabilirim. Önceleri kendi profilimi kullanmaya başladım. Yaptığım pastaların fotoğrafını çekip paylaşıyordum. Sonra siparişler gelmeye başladı. Bir iki  derken siparişler iyice çoğaldı. Ben de en iyisi bunun için ayrı bir sayfa açayım dedim.

 

– Şu an sayfanızın kaç takipçisi var?

– Yaklaşık 2000 takipçim var. Çok şükür her geçen gün de artıyor.

Instagram’da Satabileceğiniz Özel Pasta Çeşitleri

Yazımızın başlığında da belirttiğimiz üzere yapacağınız pastalar ‘özel’ olmalı. Parlak Fikirler olarak sizlere başlık başlık yapabileceğiniz özel pasta seçeneklerini sunacağız:

1- Sevgiliye Özel Pastalar:

İlk seçenekler arasında başta sevgililer günü olmak üzere birçok özel günde sipariş edilebilecek olan ‘sevgili pastaları’ yer alıyor. Başta kalp desenleri olmak üzere – Seni Seviyorum – Seni Özledim – İyi Ki Varsın gibi romantik içerikli yazılar da özel krema sosları ile pastanın ön kısmında yer alabilir. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli nokta görselliğe vereceğiniz önem olacak. Instagram gibi tamamen göze hitap eden bir alanda pastanızın lezzeti ikinci planda olacaktır. Siz isteseniz de istemeseniz de. Bu bağlamda görselliği ön planda tutup potansiyel müşterilerinizi tam da kalbinden vurma yoluna gidin. Ayrıca takipçi sayınızla eş değer olarak siparişleriniz arttıkça isme özel pastalar hazırlayarak satış grafiğinizi yüksek oranlara çıkarabilirsiniz.

 

2- Taraftar Temalı Pastalar:

Özellikle erkek alıcıların büyük ilgi gösterdiği taraftar temalı hediyeler arasında artık pastalar da yer alıyor. Dört büyük takımın renkleri ve amblemlerine sahip olan pastalar yaparak hatırı sayılı ölçüde büyük bir müşteri kitlesine Instagram hesabınız üzerinden seslenebilirsiniz. Örneğin Fenerbahçe temalı bir pastayı sarı ve lacivert renkleriyle hazırlayıp bu kulübün amblemini ya da kanarya desenini pastanın üst kısmına koyabilirsiniz. Galatasaray için sarı – kırmızı çilekli pastalar – Beşiktaş içinse siyah beyaz çikolatalı pastalar mutlaka menünüzde bulunmalı.

3- Motifli Pastalar:

Tamamen tercihinize ve el becerilerinize bağlı olarak birçok farklı motif ve deseni pastaların üzerinde süs olarak kullanabilirsiniz. Örneğin kış aylarında ve yeni yıl zamanlarında Noel Baba motifli pastalar çok satanlar listesine girecek ilk pasta çeşidi olabilir. Çocuklara özel, onların ilgisini çekebilecek birçok renkli karakter de özel pasta gereçleri ile satışa çıkardığınız ürünlerin üzerine eklenebilir. Artık pastaların üzerinde mucizeler yaratmak mümkün. Hem Türkiye’de hem de dünyada yapılan ve yaratıcılık konusunda sınırları zorlayan bu pasta modellerini inceleyerek siz de menünüze ekleyebilirsiniz. Ne kadar çok seçeneğiniz olursa o kadar fazla müşteri çekersiniz.

4- Üç Boyutlu Pastalar:

Size sunabileceğimiz bir diğer seçenek ise üç boyutlu pastalardır. Yepyeni ve kolay bir teknikle hazırlanan bu kek – pasta çeşitleri öncelikli olarak görsel bir ziyafet çektirme başarısı gösterdiği için satış listenizde yer almalı. Bebeklerin diş çıkarma partilerinde ve çocukların doğum günlerinde ilgi çekici bir görselliğe sahip olduğu için sıklıkla talep ve tercih ediliyor. Mickey Mouse ve Pepe gibi her yaştan çocuğun çok sevdiği çizgi film karakterlerini üç boyutlu pastaların ana ikonu yaparak hazırladığınız pastaları aynı gün içerisinde satabilirsiniz.

Instagram’dan Organik Pasta Satmak

Hemen hemen her gıda türünde olduğu gibi pastalarda da artık organik – katkısız olana yönelik bir talep payı yükseliyor. Hem kendilerinin hem de çocuklarının çok daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini isteyen yetişkinler içeriğinde çok fazla şeker ve yağ bulunan pastaları satın almamayı tercih ediyor. Bunun için siz de tamamen organik pasta üretimine ağırlık verip piyasanın bu yöndeki taleplerine karşılık verebilirsiniz.

Bu pastalarda şeker yerine bal kullanabilir ve çeşitli kuru yemişlerle çok daha orijinal lezzetler imal edebilirsiniz. Örneğin ceviz ya da badem yerine kaju kullanarak üreteceğiniz pastalar hem merak hem ilgi uyandıracaktır. Şeker yerine bal kullanmanız ise sağlığına ve beslenmesine ekstra özen gösteren kişiler için alternatif bir seçenek sunacaktır.

Bu pastaları hazırlayıp görsellerini hazırladıktan sonra mutlaka ‘Organik’ vurgusu yapın. Kendinize özel tariflerde pastanın ismini de kendiniz belirleyeceğiniz için adında mutlaka organik ibaresi bulunsun.

Özel Günler İçin Diğer Pasta Çeşitleri

Sadece sevgililer ve doğum günü için değil diğer tüm özel günler için de birkaç gün öncesinden hazırlık yaparak pasta hazırlayabilirsiniz. Örneğin Öğretmenler Gününe özel mesaj dolu, desenli pastalar yaparak 24 Kasım’dan bir gün öncesinde sipariş listesine ekleyebilirsiniz. Babalar ve Anneler günü için de anne ve baba figürlerinin resmedildiği pastalar ile Instagram üzerinde satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram’da Pasta Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müşteri çekmek için her gün mutlaka bir paylaşım yapın. Özenle hazırladığınız pastaların birçok açıdan çekilmiş fotoğraflarını profilinizde sergileyin. Pasta görsellerini olabildiğince farklı mekanlarda çekerek görsel bir zenginlik oluşturmaya dikkat edin. Sizi takip eden hesapları siz de takip ederek – takibe takip – politikasıyla ilerleyin. Doğrudan mesaj ya da yorum olarak gelen soruları cevapsız bırakmamaya özen gösterin. İnteraktif ve samimi bir ortam oluşturarak çok daha kısa sürede Instagram’da hedeflediklerinizi başarabilirsiniz.

 

Yorum yapın