Evlenmeden Önce Mi Sonra Mı Para Kazanmalı?

Yeni bir konuyla karşınızdayız! Bu yazımızda akıllarda sabit bir soru işareti olarak asırlardır beri kalan bir sorunun cevabını arayacağız: Evlenmeden önce mi yoksa sonra mı para kazanmalı? 

Bu bir paradokstur sevgili parlak fikirler okurları! Zira evlenmek başlı başına bir masraftır. Ancak bekar kalmak, bekar hayatı yaşamak da başlı başına bir masraftır. Biz de bu nedenle parlak fikirler kalemi olarak size her iki durumun da mevcut şartlarını ve olumlu / olumsuz taraflarını bol konu başlıkları altında sunmayı planladık.

Böylece sonuç olarak, yazının sonuna vardığınızda tüm parametreleri değerlendirip kendi kararınızı vereceksiniz. Herkesin hayatı, para kazanma alışkanlığı, tutumluluk ya da müsriflik anlayışları pek tabi bir şekilde çeşitlilik ve farklılık göstermektedir.

İnsanların parmak izleri bile farklıyken evlilik ve bekar hayatlarına ve onların ekonomik sonuçlarına dair kesin yargılarda bulunmak düpedüz yanılmak ve yanlış yargılara kapılmak anlamına gelebilir. Bu nedenle her iki tarafın da eksi ve artı yönlerini önümüze koyarak ilerleyeceğiz ve sonunda son sözü, son kararı sevgili okurlarımıza bırakacağız.

3-ev

Hesap yapan çift…

Bekarken Para Kazanmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Her kız isteme töreninde şu soru zikredilir. Bazen baba, bazen baskın olan anne tarafından: Oğlumuz ne iş yapıyor? Kapitalist sistemde bir işin değerini ve niteliğini belirleyen birincil faktör o insanın ne iş yaptığı, daha doğru bir tabirle ne kadar kazandığıdır. Mesleğin içeriği ve hacmi ise, bambaşka bir şeyi vurgular: O paranın garantisi. Bu nedenle memur olmak, öğretmen olmak, bir doktor ya da mühendis olmak, hem bol para hem de garanti para demektir. En azından toplumların hafızasında bu böyle.

 

 • Artık evlilik programları var. Bu programlarda damat adaylarının maaş bordroları konuşulmakta. Ssk’ın var mı ? Evin var mı? Araban var mı? Bu yavaş yavaş toplum algısını da hafızasını da şekillendirmeye başlamıştır. Önceden işsiz olana benim verecek kızım yok diye gürleyen babalar mevcuttu. Şimdi işin rengi daha da değişti. Artık işten işe, kazançtn kazanca da bir fark var. Ve o farkların derecelendirmesinde da bariz bir şekilde erkekler arasında bir rekabet, kadınlar arasında bir kafa karışıklığı hasıl olmuştur.

 

 • Artık evlilik sözleşmeleri vardır. Bu da evlilik olayını duygusal bir çizgiden mantıki bir çizgiye çekmiştir. Artık modern evlilikler aynı zamanda iktisadi bir birleşmedir. Aynı eve çıkmak gibi düşünebilirsiniz bunu. Birbirinden hoşlanan ve iki ayrı eve kira vermek istemeyip de evlenmek durumunda kalan binlerce çift olduğunu siz de bizim kadar iyi biliyorsunuz 🙂 Hal böyle olunca bekarken para biriktirmiş olmanın önemi çok büyük oluyor. Artık sevdiğiniz kadına ya da erkeğe onu ne kadar sevdiğinizi göstermek için kalbinizi değil banka hesabınızı ve mevduatlarınızı açıp göstermeniz gereklidir.

2-ev

Benimle evlenir misin?

Bekarken Para Kazanmanın Eksi Yönleri Nelerdir? 

 • Para kazanmak ayrı para biriktirmek apayrı bir sanattır. Biz insan zekamızla düz mantıkla ikisinin de aynı ve eşdeğer olduğunu düşünsek de yanılırız çoğu zaman.

 

 • Bekarken para kazansak da o paraları dökük saçtığımız yerler bir hayli fazladır. Örneğin beslenme. Erkek olsun kadın olsun, bekar bir yaşam mutfağa az girmek, fast food olarak ise çok fazla şey tüketmek anlamına gelmektedir. İnsan bekarken evi yemek yapmaya gitmez. Bütün gün yoruldum zaten der.

 

 • Bekarlığın psikolojik baskısı da vardır .Evde tekken, mutfakta zeytinyağlı yemekler yapıp sofralar kurmanın da çok da bir esprisi yoktur. Böyle olunca da günde 5 – 10 derken ay sonunda bir de bakarız ki kazandığımızın çoğu yemeye gitmiş. Bu durumda da bekarken para kazanmanın çok da bir önemi kalmamaktadır.

 

 • Bir diğer durum da, bekarken faturaları, ev kiraları ve çeşitli ürün alışverişlerini hep tek başınıza karşılamış olmanızdır. Su faturası mı geldi? Hadi öde bakalım. Dudak uçuklatan doğal gaz faturaları. Her ay gelen kira! Bunların hepsi, bekar yaşamın tek başına müdahale etmek zorunda kaldığı iktisadi zorluklardır. Bu nedenle bekarken para kazanmak bir ise, bekarken para harcamak da ikidir. Önceden erkekler için söz konusu olan durumlar, artık kadınlar için de geçerliliğini gün yüzüne çıkarmaya başlamıştır.

 

 • Artık çalışan kadınlar da, bekarlıklarında çok fazla para harcamakta, iş evliliğe gelince para kazanmanın avantajlarını, bir türlü para biriktiremedikleri için kullanamamaktadırlar.

 

Evlendikten Sonra Para Kazanmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Eve iki maaş girmesi durumunda son derece artılarla dolu bir kazanım şeklidir. Böylece faturalar ikiye bölünür. Kira da aynı şekilde. Mutfak alışverişleri de birlikte yapılabilir. Bu sayede kenara para koyma seçeneği ilk defa bir ütopya olmaktan çıkıp plan şekline bürünebilir.

 

 • Evlenmek, düzenli bir hayata geçmek demektir. Düzenli bir hayat ne demektir peki? Tam da bu noktada şu demektir. Düzenli beslenmek. Örneğin doyurmayan, öğün geçiştiren, hem sağlıksız beslenmenize neden olup hem de cebinizden paranızı çalan fast- food öğünlerinden kurtulmak demektir. Mutfakta pişen bir sulu yemek, birkaç gün üst üste yenilebiliyorken üstelik.

 

 • Evliliğin ve evlilikten sonra para kazanmanın olgunlaştırıcı bir tarafı da var. O da şudur ki, insan evlendi mi, yaşı kaç, cinsiyeti ne olursa olsun, üstüne bir ağırlık, fikrine bir sorumluluk duygusu çöreklenir. Artık harcamalara daha dikkat edilir. Sırf seviyorsun diye bir cd’ye 30 lira bayılmazsın mesela. Geleceği düşünme düsturu burada kendini belli eder. Her adım planlı, her plan uygulamalı olarak hayata geçirilir.

 

 • Bir de bebek ihtimali vardır zira. Bebek için para kazanmak, bebek için para biriktirmek. Evlendikten sonra para kazanmanın artı yönleri, bu sayede kendini geliştirerek gösterir. İnsan daha tutumlu ve daha olgun olmayı parasal ilişkilerinde ve ticari harcamalarında öğrenmeye başlar.

1-ev

Evlilik ve para ilişkisi!

Evlendikten Sonra Para Kazanmanın Eksi Yönleri Nelerdir?

 • Bu biraz da kiminle evlendiğinize ve nasıl bir ortaklık kurduğunuza bağlı olarak değişen bir durum olarak karşınızda olacak. Kimi adamlar ya da kadınlar evlendikten sonra tutumlu olmayı öğrenirler. Kimileri ise tam tersine. Evlilik nasıl olsa güvenli bir ortamdır diyerek, kendilerini salanlar ve bütçelerini zorlayanlar var olacaktır.

 

 • Evlilik, aynı zamanda uzun vadede bir masraflar listesidir. Uzar gider. Düğün masrafıyla başlar bu süreç. İşte bu noktada evlenmeden önce para kazanmış olmanın önemini kavrayabiliriz. Ancak şunu da söyleyebiliriz ki, mevcut ülke şartlarında, bir fabrika sahibi ya da mirasyedi değilseniz, ne kadar kazanırsanız kazanın zaten yetmeyecektir. Çünkü şöyle bir algı var. Ne kadar refah seviyesi yüksek biriyseniz, karşı tarafın da evlilikten beklentisi o derece çok olacaktır. Bu noktada da ”yetmemek, yetiştirememek” tabirlerini gündelik hayatınızda bol bol kullanmış olacaksınız.

 

 • Evlendikten sonra para kazanmama gibi bir şansınız yok zaten. Hele bir de erkekseniz. Artık kadınlar için de aynı ortam doğuyor. Birlikte çalışmak, evin kirasını, günlük hayatın masraflarını birlikte karşılamak, artık bir lüks değil modern hayatın bize dayattığı bir zorunluluktur.

 

Sözün kısası bize soracak olursanız evlenmeden önce de evlendikten sonra da para kazanmaya bakın. Evlilik, kuşku yok ki kutsal bir müessese. Bu müessese de mümkün olduğunca baş ağrısız günler geçirmeniz dileğiyle!

Yorum yapın