Güneşten Dengeli Şekilde Yararlanmanın İşinize Olumlu Etkisi

Güneş. İlk okulda gülen suratla çizdiğimiz bize en yakın ve en dost gezegenlerden, daha doğrusu sönmüş yıldızlardan birisi. Geceleri birer beyaz ışık şeklinde gördüğümüz yıldızlardan tek farkı, sönmüş ve bize çok yakın olması. Bu sayede onun doğumuyla birlikte sabah olduğunu biliyoruz. Onun ışınlarıyla birlikte kışın donmaktan kurtuluyoruz, yazın yaz mevsiminin tüm avantajlarını kumsallarda, sahillerde, parklarda görüyor ve değerlendiriyoruz.

Güneş, önemli. Onun biraz daha uzak kalması neticesinde dünyamız donma noktasına gelirdi. Yine aynı şekilde güneş biraz daha yakın olsaydı, gezegenimiz yanarak yok olma tehlikesine geçebilirdi. İlahi ve kozmik düzenin kusursuzluğu geceleri ayın sayesinde tamamen karanlıkta kalmamıza engel oluyor. Zira ay güneşten aldığı ışığı dünyaya yansıtıyor. Kışın donmaktan bizi kurtaran, yazların da tam insana göre geçmesini kolaylaştıran güneşin yararları sadece dünya bazında ele alınmamalı.

Kanada’da ”güneşli günler” diye bir temenni var. Peki güneş sadece dünyayı bir gezegen olarak iyi gelen, ona şifa olan bir unsur mu? Elbette hayır. Şimdi sırasıyla güneşin önce iş yaşamımıza nasıl doğrudan etkilerde bulunduğuna açıklık getireceğiz. Daha sonra ise psikolojimize ve sağlığımıza ne denli açık etkileri olduğunu masaya yatıracağız. Hazır iseniz başlayalım pek değerli parlak fikirler okurları.

İşte ilk okul sıralarında çizdiğimiz güneşli ev manzaralı resimlerden bir tanesi. Genelde daha gülme ikonunun olmadığı o yıllarda ilk gülen yüzü güneşe çizerdik. Çocuk aklımızla ve ruhumuzla bilirdik ki güneş, dost demektir. Gecenin çocuk ruhumuzu karartan karanlık etkilerinden ziyade güneşli günler bizim umudumuza ortak olmaktaydı. Aynı zaman çocukluk için güneşin tepede olması, dışarıda oynayabilmek demekti. Annelerimizin bize izni akşam olana kadar yani güneşe batana kadar idi.

Güneşin İş Hayatına Doğrudan ve Olumlu Etkileri 

Her zaman için söylenen ve artık içimizde iyice yer etmiş bir gerçeklik var. Güneş doğmadan önce uyananlar yani güneşin doğumu esnasında ayakta olan her bünye, güne çok daha pozitif ve enerjik başlıyor. Mesela öğlene kadar uyuyan insanlarda, bir yorgun uyanma, bir bir türlü güne başlayamama sorunsalı var. Ancak aynı şey güneşten önce ya da güneşle birlikte kalkanlar için geçerli değil.

Babamdan biliyorum. Şu an 61 yaşında ve emekli olmasına rağmen güneşle birlikte kalkıyor ve emeklilikten sonra yaptığı işe erkenden gitmek için erkenden kalkıyor. Hem de her gün. Babam genelde ben orada olduğum zamanlarsa türkü söyleyerek, kendi kendine olumlu mırıldanışlar sergileyerek müthiş bir neşe ve enerjiyle kahvaltısını hazırlar, duşunu alır ve çıkar.

Bu sayede güneş ile daha günün ilk dakikalarında haşır neşir olan babam için çalışmak, bir angarya olmaktan çıkıyor, onun için keyifli bir sürecin ilk adımı oluyor. Çünkü karamsar uyanmıyor. Çünkü gecenin 4lerine kadar oturup 12 1 gibi kalkmaya ve yarısı geçmiş güne yetişmeye çalışmıyor.

Güneşin ışığını almak ve enerjisini hissetmek aynı zamanda insana bir sorumluluk, bir disiplin katıyor. Günü bitirmek bir görevden çok tatlı bir rekabete dönüşüyor. Akşam eve çalışmış, yorgun ama mutlu dönmek için güneşin sonsuz saçtığı ışıklardan faydalanmak, sadece fizyolojik değil psikolojik ve iş kolları açısından da bol randımanlı oluyor.

Güneş girmeyen eve doktor girer sözünün resimlerle anlatılış hali. Ülkemizde ve dilimizde gerekli gereksiz birçok ata sözü olmasına karşın bu söz asla unutulmaz. Çünkü hem gerçektir hem de kafiyeli. Güneş girmeyen eve doktor girmez sözünün bir diğer karşılığı ise, güneşsizliğin hasta ettiği anlamına gelir. Hem de iki kollu, iki uçlu taraftan hasta. Güneşi sevmeyen, perdeleri her zaman çekili olan insanlar hayata hiçbir zaman pozitif bakamazlar. Onlar sanki modern dünyanın modern vampirleri gibi takılırlar. Kan emmezler belki ama uzun vadede baktığımızda kendi kanlarını ve hayat enerjilerini emer dururlar. Renkleri her zaman soluktur. Tek bir mevzuya bile olumlu bakamazlar.

Yazımızın geri kalan kısmında güneşin diğer yararlarını aktaracağız. Özellikle sağlık ve tabiat anlamında. Çünkü çalışmak dediğimiz alan doğrudan toplumsal bir alan nüfuz eder ve bu da tabiat ve sağlık ile iç içe geçmiş bileşenlerdir.

Güneşin Diğer Faydaları 

  • Güneş, özellikle şu bahar günlerinde artık daha fazla varlığını hissediyor. Son bahar ve kış mevsimlerinde sadece bir görüntü, bir süs eşyası gibi gökyüzünde görünen güneş, baharın bu ilk günlerinde insanı şefkate ve sevgiye, doğaya da uyanışa davet ediyor. Güneş, tabiatın uyanması demektir. Meyve ve sebzelerin açması, ürünlerin toplanması ve tabiatın hem kendi hem de insanların yararına uyanması demektir.

Güneşin, tabiat ile olan ilişkisini kartpostal ayrıcalığıyla bize sunan şu görsele bir bakın. Güneş, sadece işinizi değil içinde yer aldığınız dünyayı da daha çok sevmenize yarar. Çünkü her haliyle sıcak ve ısıtıcıdır o.

  • Kemiklerin gelişmesine doğrudan etkisi vardır. güneşin. Bu nedenle çocukların ve hatta bebeklerin her zaman için dışarıda, güneşe çıkarılması gerekir. En doğal ağrı kesici nedir diye sorsak şüphesiz ilk cevabımız güneş olacaktır.

 

  • Güneş, aynı zamanda bağışıklık sisteminin tedavisine doğrudan ilaveler ve yardımlar katan bir unsurdur. Özellikle bulaşıcı hastalıklar söz konusu olunca, onların daha erken iyileşmesi ya da daha az hasarla bulaşması gibi olumlu sonuçlara birinci dereceden destek verir.

Bu bahar günlerinin tam ortasında hepinize güneşli günler, güneşli yarınlar diliyoruz.

Yorum yapın