Her Zaman İyi Niyetli Davranmanın Yararları

Çoğumuz iyi niyetli insanlarız. Ama William Blake adlu ünlü bir yazar ”cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla örülüdür.” diyerek oraya farklı bir pencereden bakmanın ihtişamlı duruşunu sergiler. Çoğu zaman yaptığımız hatalar, işlediğimiz suçlar, günahlar, kabahatler hep başlangıcında iyi niyet taşıyan unsurlardır. Ancak her nasıl olmuşsa başta iyi niyetle yaklaştığımız kişiler bizden şikayet eder olmuş, iyi niyetle giriştiğimiz işler hüsran ile neticelenmiş.

İşte demek ki fazla iyi niyet göz çıkarır gibi bir şey bekliyorsanız yanılırsınız. O başka bu başka. Çünkü iyi niyet, uygulanabilirliği ile ölçülebilen bir değer. Yani biri adam öldürüp sonra ben iyi niyetle yaptım ya diyemez. Ya da bir hırsızlık olayından sonra suçlu kişi ”iyi niyetle çaldım” gibi bir beyanda bulunamaz.

Hal böyle olunca çıplak gözle ve çıplak bir vicdanla görülüyor ki iyi niyet arkasına saklanan bir şey değildir. Çünkü sonunda o ileri sürülürse sadece komik duruma düşülebilir. Tüm bunların yanında hala rahatlıkla söyleyebiliriz dünyamızı onca kirin, suçun, günahın batağında hala iyi niyetli insanlar döndürüyor.

Geçenlerde izlediğim bir haberde kendi montunu çıkarıp köpeği soğuktan koruyan bir işçiyi izledim. Bu iyi niyettir işte dedim kendi kendime. Niyet ve iyilik öyle devasa bir boyuta ulaşmıştı ki bir köpek uğruna adam üşümeyi göze alıyor. Buna insanlık denir. İyi niyet insanlıkla ilintilesen de burada küçük hayvan dostlarımızı es geçmeyelim. Özellikle kedi ve köpek dostlarımız bizi bazen aşırı ısırdığında bile biliriz ki bunu oyun ve sevgi amaçlı yapıyor. Dünyanın ve yaratılışın temeli de iyi niyetlidir.

Şimdi size üç ana temel faktörde her zaman iyi niyetli olmanın yararlarını sıralayacağız. Dileriz ki bu yazımızı okuduktan sonra iyi niyetinizi sorgulamaz olursanız. Zira birazdan da inceleyeceğimiz üzere hukuki, ekonomik ve sosyal ilişkiler çeperinde er ya da geç her zaman iyi niyet kazanır. Bunu da unutmayın.

Asıl olan iyiliğin ve iyi niyetlerin değil kötülüğün sorgulanmasıdır. Biz kendi iyi niyetimizi sorgulamaya başlarsak kötüler ve kötülük kazanıyor demektir. Şimdi size üç ana başlığımızla baş başa bırakıyoruz.

İyi niyetli olmak ve insanlara iyi ışıklar vermek için yıllarca beklemeyin. Ne ak sakallı dedenin gelmesini bekleyin ne de ak sakallı bir dede olmayı. Bu görsele, bu resme baktıkça bile insanın içi ısınıyor. Belki de bu dünyanın en tatlı, en minnoş varlıkları çocuklar ve hayvanlar olduğu için böyledir.

Her Zaman İyi Niyetli Davranmanın Hukuki Faydaları 

Suçlarda manevi unsur yani kast önemlidir. Eğer kişi iyi niyetli ise beraat edebilir. Bunun bilgisi her daim sizinle olsun. Biraz önce bazı suçlardan bahsettik ama örneğin cinayet ayrı adam öldürme ayrıdır hukuk literatüründe. Örneğin, cinayet demek planla adam öldürmek demektir. Herhangi bir iyi niyet bulundurmaz içinde. Ya da gidip banka soymak.

Ama evinize gelen bir hırsızı çıkan kargaşada vurmak nefs-i müdafaaya girer örneğin. Ya da açken bir ekmek çalmak… Şimdi tutup da banka soyana da ekmek çalana da aynı ceza verilir mi? Çoğu zaman ikinci türden suçlar için bir ceza değil uyarı verilir hatta.

İyi niyet sizi ipten alır. Özgürlüğünüzü size iade eder. Günümüzde çoğu insan çekiyorsa kötü niyetinden çekiyor. İzlediğim bir filmde İngiliz karakter aynen şöyle söylüyordu: ”Biz insanız. Bu dünyanın başına gelmiş en kötü şeyiz. Bizler, kötülük yaptığımız için kötü değiliz. Kötü olduğumuz için kötülük yapıyoruz.” Sanırım özetleyici olmuştur.

Bazı insanların kanatları özel yaşam alanlarında görülür. Bazı yanılsamalarda, bazı hislerde. Bu nedenledir ki onlara ”Hızır gibi yetiştin” gibi sözler söylenir durur. O insanlardan biri olmak mutluluğuna erişmek için iyi niyetinizi kimseden esirgemeyin. Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey diyen şairin izinden giderek, sevginini şefkatin, güvenin sözcülüğünü yapmaya kaldığınız yerden devam edin. Kötüler mutlaka kaybeder!

Her Zaman İyi Niyetli Davranmanın Ekonomik Faydaları 

1- Çalıştığınız kurumda her daim yükselme şansı bulursunuz: Patronların dikkatini yaptığınız iyi amellerle çekebilirsiniz. Evvela namuslu, işine bağlı, haram yemeyen, kendi halinde takılan personeller kimi patronlar tarafından keşfedilir. İyi niyetli insanların bir diğer özelliği de sessiz sakin işinde gücünde insanlar olmalarıdır. Onlar niyetlerini biriktirip sessizce beklerler. Ta ki bir gün müdürleri, patronları onları keşfedene kadar. Bu da size zam ve yüksek mevki olarak geri döner.

2- Parayı iyi niyetler harcar ve bol bol hayır duası kazanırsınız: İnsanlara yardım etmek. Ekonomik açıdan nasıl yararı olacak derseniz tam olarak şöyle olacak. Siz insanlara yardım ettikçe belki bir miktar paranız azalacak. Ama aldığınız hayır duaları ile birlikte bahtınızda, yaşam çizginizde gözle görülür bir yükselme olacak. Onca hayır duasının arasında üçün beşin hesabını yapan kötü niyetlilerin şahıdır zaten.

3- Dolandırarak, aptal yerine koyarak zengin olacağınıza, iyi niyetli bir yaşamı kul hakkı yemeden tamamlarsınız: Bu size çok idealistçe gelebilir ama bu böyle. Kendinize, sevdiklerinize hesap vermeyeceğiniz tek lokmayı eve getirmek yerine, o gün soğan kırın yiyin evladır. Babalarımız annelerimiz bugünlere böyle geldik. Daha da evvelimiz dedelerimiz, ninelerimiz kıtlık bile gördü. Ama hiçbir şeye, hiç kimseye kötü niyetle art niyetle yaklaşmadı. Bu nedenle iyi bir niyetli hak yemeden tamamlamak, her zaman sizden yana olsun.

4- Her zaman sevilen, değer verilen, takdir edilen bir insan olursunuz: Hem şöyle bir söz vardır. Kul bilmezse Hak bilir. İyilik yap denize at da denir. Her zaman toplum tarafından takdir edilen, değer verilen bir insan olmasanız bile, zira dünya sürekli olarak kötü niyetlilerin eline geçiyor, kendi kendinizi bilirsiniz. O vicdan rahatlığı ise hiçbir şeyde yoktur gayrı. En büyük güzellik odur.

Ne demiştik? Dünya, iyi niyetli insanların ve yapılan iyiliklerin yüzü suyu hürmetine dönüyor. Bir süre daha öyle dönecek. Yapılan yardımlar, insanlığımızı bize her gün biraz daha derinden etkiler umarım da şu kötü niyetli insan bolluğu karaborsaya düşer!

Her Zaman İyi Niyetli Olmanın Sosyal İlişkilerde Yararları 

1- Kadınlarla aranız her daim iyi olur: Kadınlar iyi niyeti sezer, algılar ve benimser. Bu yüzden nice adamdan kötü niyetlerinin kokusunu aldıkları için uzak dururlar. İyi niyetliyseniz çok geçmeden aradığınız kız arkadaşı bulursunuz. Hayaliniz evlenmek ise bu amaca da çok geçmeden erişirsiniz.

2- Arkadaşlık ilişkileriniz her daim sağlam olur: İyi niyetle kurulan hiçbir çatı öyle kolay yıkılmaz. O nedenle arkadaşlık ilişkileriniz de her daim sağlam ve yerinde olur. Dostluklar edinirsiniz ve onlar da bir ömür boyu sürer.

3- Partilerin aranılan, toplantıların davet edilen adamı olursunuz: İyi niyetli insanlar kavga çıkaran değil kavga ayıran kişidir. Bu nedenle yaydıkları pozitif enerji ve güler yüz ile birlikte her zaman için partilerin aranılan adamı olabilirsiniz. Telefonunuz sürekli olarak çalar. Çağrılır, davet edilir ve orada bulunmanız ister.

4- Yalnızlık belasından kurtulursunuz: Ve tüm bunların toplamında yalnızlık belasından iyi niyetinizle tamamen uzaklaşmış olursunuz.

Herkese iyi niyetlerinin karşılık göreceği hayırlı günler dileriz.

Yorum yapın