İkinci El Kıyafet ve Ayakkabı Satmak

Çok Satan İkinci El Kıyafetler 

Öncelikle artık şunun farkına varmamız gerekiyor. 2. el eşyalara ve kıyafetlere olan bakış açısı 20 yıl öncesindeki gibi değil. Önceleri ”bit pazarı” bir tür gizli hakaret ve ima taşırken, bugün retro ve vintage gibi birçok sıfır elbiseden bile daha şaşaalı kelimeler ile tarif ediliyor. Tıpta utanma olmaz ve demokraside çareler tükenmez deyişlerinin her ikisi de ticarete uyarlanabilir. Nasıl ki yırtık pırtık kotlar bir anda meşhur olunca, eskidi diye attı atılacak hazırda bekletilen pantolonlar bir an o günün modası oldu, bugün de ikinci el kıyafetler, ticaretin merkezine doğru dalga dalga yaklaşıyor.

flea market photo

Bu nedenle 2. el kıyafet satacakların ciddi ciddi ”çok satan 2. el kıyafetler” diye araştırma yapması gerekiyor ya da Parlak Fikirler okuması…

Önceleri ”salık” olarak nitelendirilen şimdi ise ”salaş” modasının bir numaralı ürünleri olan spor ceketler ve bluzlar, çok satan 2. el kıyafetler listesinin zirvesinde yer alıyor. Hele ki bu ceket ve bluzlarda gül, menekşe, kelebek gibi motifler de varsa. Yine eski zamanlarda nostaljik olarak tanımlanan ürünler artık otantik adıyla tanımlanıyor. Sandığınızdan çıkardığınız eski kıyafetleri yıkayıp güzelce ütüledikten sonra müşterilerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Sadece reel pazarlarda değil sanal ortamda da birçok kişi ikinci el kıyafet alıp satıyor.

Sadece ikinci el ürünlerin alınıp satıldığı ”sanal mezatlar” bile var. Birkaç dakikanızı ayırarak bu sitelerden birine üye olabilir, fotoğrafını çektiğiniz bluz ve ceketleri satışa sunabilirsiniz. Bu ürünlerin dışında gömlek, pantolon ve tunik gibi kadınların hem iş hem de sosyal yaşamlarında sıklıkla tercih ettiği ürünlere de büyük ilgi var. Özellikle 70’lerin modasına hızlı bir geri dönüş var. Sadece size değil, annenize ve daha daha büyüklerinize ait kıyafetleri de satışa çıkarabilir ve bu ürünlerden en azından birkaçını ciddi paralara satabilirsiniz. Sadece 2.el kıyafetlerinden koleksiyon yapan çılgın bir zengine denk gelirseniz, (ki internetten satış yaptığınız takdirde, her şey mümkün) çok daha yüksek rakamlarla karşılaşabiliriz.

Size vereceğimiz tavsiyelerden de biri de şu olacak: Bazı siteler var, alıcılar giysileri görüp beğendiklerine kendileri teklif sunuyor. Bu tarz sitelere üye olursanız hem çok daha fazla kıyafet satma hem de çok daha fazla para kazanma şansınız var.

Özellikle kadınlar alışverişi çok sever. Özel günler için alınmış ama 2 saatten fazla giyilmemiş abiyeler, günlük kullanıma uygun olmadığı için sadece bir iki düğünde giyilmiş ayakkabılar gardolaplarda günlerce bekler. Üstelik modası eskidiği için bir süre sonra akla bile gelmezler.
Giymediğiniz kıyafet ve ayakkabıları, satarak gelir elde edebilir ayrıca gardolabınızdaki fazlalıklardan da kurtularak yenileri için yer açabilirsiniz. Vintage modasının da giyimden ev dekorasyonuna kadar birçok alanda popüler olması ile birlikte, ikinci el kıyafetlere de ilgi artmıştır.

İkinci El Kıyafet ve Ayakkabılarımı Nereden Satabilirim?

İnternet, ikinci el kıyafet satışında sizin için en uygun ortam olacaktır. Evinizden, satmak istediğiniz kıyafet ve ayakkabıların fotoğrafını çekin. İkinci el kıyafet ve ayakkabı satışı yapan bir siteden üyelik açın. Satmak istediğiniz kıyafetlerin ve ayakkabıların fotoğrafları ile birlikte, marka, beden gibi bilgileri ile birlikte siteye yükleyin. Kişisel bilgi ve ürün için istediğiniz fiyatı da ekledikten sonra müşterilerinizi beklemeye başlayabilirsiniz.

İnternet sitesinde mail yoluyla veya telefon numaranızı ekleyerek müşterilerin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı ikinci el kıyafet ve ayakkabı satışı siteleri direk mesaj özelliği ile müşteri ve satıcıları satış yapılan sitede buluşturmaktadır.

İnternet dışında ilinizde bulunan bit pazarı gibi alanlarda kendinizi ait bir stant açarak satış yapabilirsiniz. Fakat stant için belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun dışında belirli dönemlerde açılan kermes, fuar gibi alanları da kıyafet ve ayakkabılarınızı satmak için değerlendirebilirsiniz.

Arkadaşlar şu anda Letgo’da ikinci el kıyafet piyasası süper bir şekilde işliyor. Birinci el kıyafetlerin fiyatlarının uçması ile birlikte şu anda ikinci el piyasasında fevkalade yüksek bir talep var.

Yine diğer internet ilan sitlelerine de göz atmanızı öneririm. İkinci el kıyafet piyasası sadece Letgo’dan ibaret değil!

İkinci El Eşyalarımı İnternetten Satarak Para Kazanma

İnternetten para kazanmanın çok çeşitli yolları bulunmaktadır. Evde yaptığınız ürünleri internetten satmak, kanal açmak veya sipariş üzerine internetten yemek, özel gün hediyeliği yapımı bunlardan bir kaçıdır.
İnternetin evlerde yaygınlaşması ile birlikte, internette geçirdiği vakti değerlendirmek, internetten para kazanma yöntemleri de kişilerin merak ettiği bir konudur.

Evlerde birçok kalabalık ve kullanılmayan eşyalar bulunmaktadır. Bunları internetten satarak para kazanma, gitgide popülerleşen bir para kazanma yöntemidir. Özellikle özel günlerde giyime uygun abiye gibi kıyafet ve ayakkabılar daha uygun fiyata olduğundan ilgi görmektedir.
Bunlar için açılmış ücretsiz üye olunabilen siteler, forumlar, sosyal paylaşım ağları ikinci el eşya satışı için uygun ve sıkça tercih edilen internet sitelerindendir.

İkinci El Kıyafetlerimi Yarı Fiyatına Satmak İstiyorum

Özellikle bayanların dolaplarında düğün gibi özel günlerde alınmış, pahalı, kaliteli ama 2 saat giyilmiş çok sayıda kıyafet bulunmaktadır. Bunlar günlük kullanıma uygun olmadığı ve modası geçtikten sonra kullanılmadıkları için en fazla 2 3 kere giyilmiş kıyafetler, internette yarı fiyatına satışa bulunmaktadır.
İnternet sitelerinde, özel günlere uygun kıyafet ve ayakkabılarını yarı fiyatına satabilirsiniz. Para kazanmak istemiyorsanız, yine internet sitelerinden takas yoluyla abiyelerini beğendiğiniz kıyafetlerle değiştirebilirsiniz.

Yarı fiyatına olduğu için internet üzerinden kıyafetlerinize birçok alıcı bulabilirsiniz. Kıyafetlerinizi satış için internete yüklerken detaylı fotoğraf eklemeyi, marka ve beden bilgisi yazmayı, aldığınız fiyat ve satmak istediğiniz fiyatı eklemeyi unutmayın. Kargo ücretini genellikle alıcı ödemektedir. Bu gibi satış ile ilgili bilgileri de eklemeniz gerekmektedir.

İkinci El Giyim Eşyalarımı Hangi Bit Pazarlarında Satabilirim?

İnternetten ikinci el kıyafet satışı yaygınlaşmadan önce, uygun fiyatlı ürünlerin bulunduğu bit pazarları oldukça rağbet görmekteydi. Hemen hemen her ilde bulunan bit pazarları, halen devam etmektedir. İnternetten satış yerine bu alanlarda da ikinci el giyim eşyalarınızı satışa sunabilirsiniz.

Yaşadığınız ildeki bit pazarlarının internette adres bilgileri bulunmaktadır. Bu adreslere giderek gerek kendinize ait bir dükkan açarak veya tezgahta satış yapabilir veya orada bulunan satıcılarla anlaşarak belirli bir prim ile sizin için satmalarını isteyebilirsiniz.

Başlıca bit pazarı bulunan semtler şöyle

 • Eminönü
 • Tarlabaşı
 • Çeliktepe Mahallesi
 • Okmeydanı arkası
 • Gazi Mahallesi

“İkinci El Kıyafet ve Ayakkabı Satmak” üzerine 4 yorum

 1. 2. el kıyafet satışında bazı sitelere üye olup, kıyafetlerinizin fotoğrafını siz çekiyorsunuz (Modacruz, Gardrops gibi) fakat bazı sitelerde bu zahmete girmiyorsunuz.

  Cevapla
  • Tarz2 ile az kullanılmış kıyafetlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. ? Detaylı bilgi için bu numarayı arayabilirsiniz: 0 (850) 302 0912

   Cevapla
 2. Elimde olan kullanmadığım bir çok kıyafetim var bunları toplu şekilde elimden çıkarıp satmak istiyorum ama tek tek fotoğraf çekip yüklemek açıkçası zaman kaybı bir an evvel hepsi elimden çıksın istiyorum bunun için herhangi bir site vs var mı

  Cevapla

Yorum yapın