İngilizce Özel Ders Vermek

Evet, sayfa okurları dünyanın en önemli işlerinden biri olan ancak en az kazandıran işlerinden biriyle daha karşınızdayız. Biliyorsunuz ki dünya küçük bir köy haline geldi ve bu köyde herkes birbirini anlamak zorunda. Tabi bunu Türkçe ile yapmanız pek de kolay değil. Çünkü insanların büyük bir kısmı dünya dili olarak İngilizceyi benimsemiş durumda. Aslında buna benimsemek de denilmez ancak İngilizcenin dünya dilleri arasında en fazla konuşulan dil olması nedeniyle büyük kalabalıklarında mecburen öğrendiği bir dil olabiliyor.

ÖNEMLİ İPUCU: İngilizce ders ilanlarınıza ne olur artık sadece mezun olduğunuz okulu yazmayın. Nasıl ve hangi yöntemlerle, methodlarla öğreteceğinizi de yazınız.

Eskiden yabancı dil öğrenmek için bir amaç ya da bir ihtiyaç yoktu. Ta ki elimizdeki akıllı telefonlar ve gözümüzü ayıramadığımız tablet, bilgisayar ve televizyonlar İngilizce konuşana kadar. Teknoloji ile yaşamanın yollarından biri olan İngilizceyi ilkokuldan hatta ana sınıfından beri şöyle ya da böyle öğrenmeye çalıştık ve belli bir birikimimiz oldu. Peki, şimdi ne yapacağız? Merak ediyorsanız hemen İngilizce ile neler yapabileceğinizi anlatayım

ingilizce özel ders vermek

İngilizce Özel Ders Vermek ve Kadrolu İngilizce Öğretmeni Olmak Arasındaki Farklar, Avantajlar ve Dezavantajları

İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da İngilizce Öğretmenliği okuyan çoğu kişiden beklenen bir durum vardır ki o da devlet dairesinde bir işe girmektir. Bunun en kısa anlamı kadrolu öğretmen olmaktır. Genç yaşlı herkes size eğer bu bölümlerden mezun olmuşsanız kadrolu musun diye soracaktır. Ancak siz eğer kadrolu değilseniz ve özel ders imkânlarını düşünüyorsanız hemen bu iki farklı kutbun arasındaki farkları anlatayım…

 • İngilizce öğretmenliği yapmanız her halükarda elinize düzenli olarak bir maaşın geçmesini sağlar. Ancak sizin öğretmenlik yapıp yapmıyor olmayışınız fark etmez. Çünkü sizin gibi pek çok insanda dersi anlatsa da anlatmasa da aynı maaşı alır. Eğer emek veren bir öğretmenseniz bu hiç adil değil. Ancak İngilizce özel ders veriyorsanız elinize düzenli bir maaş geçmeyebilir. Kendinizi esnaf gibi düşünebilirsiniz. Bazen çok bazen az ancak emeğiniz neyse o.
 • İngilizce öğretmenliğinde ilgilenmeniz gereken bir sürü evrak işi olabilir, öğrenci sayınız çok fazla olabilir. Ancak özel ders veren biriyseniz müfredat gibi bir sıkıntıyı yaşamak zorunda kalmazsınız. Ayrıca öğrenciniz bir tane olabilir.
 • Özel ders verirken oradan oraya gitmek ve birkaç saatliğine bile olsa bir insana ders anlatmak kimi zaman yorucu olabilir. Ancak öğretmenlikte yeriniz bellidir. Özel derslerde olduğu gibi iş kovalamak zorunda kalmazsınız.
 • Özel ders vererek esnek zaman takılabilirsiniz. Yani isterseniz hafta içi bile olsa geç uyanmanın keyfine varabilir hafta sonunu ders anlatmak için kullanabilirsiniz. Öğretmenlikte günleriniz bellidir. Saatleriniz hatta dakikalarınız bile bellidir.
 • Öğretmenlikte birçok veli ile ve amir ile karşılaşabilirsiniz ve tayin meseleniz vardır. Ancak özel ders verdiğinizde veli sayınız azalır, amirleriniz olmaz ve tayine tabi olmazsınız.

Ayda Ne Kadar Kazanılabilir?

İngilizce özel ders vermek kazandıran bir iştir ancak kadrolu öğretmenlikteki gibi belli bir geliri yoktur. Hele ki standart bir geliri asla yoktur. İngilizce özel ders vermeye başladığınızda ilk olarak eğer beğenilen biri olursanız ve derslerinizi kaliteli bir şekilde anlatırsanız müşterileriniz artar. Artan her müşteri kazanç demektir. Zamanla saat başı ücretiniz değişir ve saati 100-200 TL gibi oldukça uçuk fiyatlara ders anlatmaya başlayabilirsiniz. Haftalık olarak 10 saat derse girmeniz halinde 3000-4000 TL gibi bir kazanç elde edebilirsiniz. En düşük kazancınız ise 1500 TL olacaktır ki bu da yabana atılacak bir tutar değildir.

 

 Nerelere İlan Vermek Gerekmektedir?

İngilizce özel ders vermek için kendinizi insanlara tanıtmanız gerekir. Bunun en basit yolu ise ilan vermek olacaktır. İlan vermek için minik broşürler çıkartabilir ve saat başı istediğiniz ücretle birlikte hangi yaş gruplarına hangi seviyeden İngilizce anlatabileceğinizi yazabilirsiniz. Daha sonra bunları dağıtarak kendinizi bir şekilde duyurmuş olursunuz. Tabi eğitimle ilgilenilen mekânlara uğramanız, eşe dosta haber salmanız da ek bir duyuru olacaktır. Bunların dışında yerel gazetelerde ilan verebilirsiniz. İnsanların sizi daha çok tanımasını istiyorsanız online İngilizce dersi vermek adına çeşitli sitelere üye olabilirsiniz.

İngilizce Özel Ders Vermek İçin Yasal Zorunluluk Var Mıdır?

İngilizce özel ders vermek için şu anda bilinen bir yasal zorunluluk bulunmuyor. Eğer böyle bir zorunluluk olsaydı öğrenci camiası ile birlikte mezun olup atanamayan yüzlerce genç için büyük bir gelir kaynağı kesilmiş olurdu.

İngilizce Özel Ders Vermek Nasıl Bir İştir?

Özel ders vermek her zaman zevkli ve öğretici bir iş olmuştur. Eski eğitim sistemlerinde de özel ders yani birebir ders uygulaması yapıldığı için öğrenci ve öğretmen arasındaki bağların en kuvvetli olduğu ve öğrenci ile öğretmenin en verimli olduğu durumdur. Sizde özel ders vererek İngilizce anlatmak isterseniz bol bol eğleneceğinize ve verdiğiniz derslerden zevk alacağınıza eminim.

 

İngilizce Özel Ders Vermenin Önündeki Belli Başlı Engeller 

 • Rahatlıkla söyleyebiliriz ki, eskiden İngilizce alanında ders verecek öğretmen bulmak zordu. Şimdi ise tam tersi bir hava hakim. Artık İngilizce dersini özel olarak verecek öğrenci bulmak zor. Bunun başlı başlına iki ana nedeni var:

 

 • İlk neden, artık herkesin bir şekilde biraz da olsa İngilizce biliyor olması. Ama asıl neden bu değil. Asıl neden Türkiye’nin özellikle İngilizce konusunda çok fazla yetkin bir ülke olması. Örneğin Rusya’ya ya da Fransa’ya turist olarak gittiğinizde orada İngilizce konuşma oranının hiç de bizim kadar yüksek olmadığını görürüz. Türkiye bu açıdan çok avantajlı. Yine bu şekilde, İngilizce bilen bir akrabadan, bir komşudan ya da daha yakın olarak bir arkadaştan özel eğitim almak imkanı doğuyor. Yani konu komşuya haber salsanız bile, illa ki İngilizce bilen ve çok makul bir fiyata (bazen hatır gönül ilişkisi nedeniyle) bunu öğretebilecek insanlara rastlama yüzdesi çok fazla. Bu da İngilizce ders vermenin önünü biraz biraz tıkayan bir faktör.

 

 • İkinci neden ise, artık bilgi çağında yaşıyor oluşumuz. Önceden İngilizce öğrenmek isteyenler cilt cilt, ansiklopedi kalınlığında kitapları satın almak zorundaydı. Bununla başa çıkamayan, ya o kitapları alacak parayı bulamayan ya da da alıp da kendi başına öğrenemeyen insanlar özel ders alma yoluna gidiyorlardı. Şimdi durum böyle değil. Günümüzün en popüler adreslerinden biri olan Youtube’a yazdığınızda orada setler halinde, tamamen bedavaya, konu anlatımlı, görselli, sesli, bol örnekli, yani tam manasıyla randımanlı eğitim alma şansınız doğuyor.

siz-biliyor-musunuz

Sahi siz İngilizce biliyor musunuz?

Bir Özel Öğretmen Olarak Farkınızı Ortaya Koyun 

 • Ne olursa olsun bir dil asla tek başına kitaplarla ya da videolu anlatımlarla ya da ses kayıtlarıyla öğrenilemez. Birebir diyalog, güncel ve verimli örnekler ve bol bol pratik gerektirir. Bu nedenle özel öğretmenlik vasfınızı koruyarak birçok öğrenci edinebilir ve onları dil alanında istenilen seviyeye çekebilirsiniz.

 

 • Vereceğiniz özel derslerde, ders boyunca İngilizce konuşmaya çalışın. Böylece dersin atmosferi de İngilizce olacak. Böyle bir yabancı dili konuşmak için yabancı dil oranında düşünmek, hissetmek, yaşamak gerekiyor. Yani biraz daha işin ciddiyeti almak, onu derinlemesine yaşamak. Bu nedenle bir özel İngilizce öğretmeni olarak farkınızı ortaya koyun ve ders boyunca İngilizce diyaloglarla ve pratiklerle ilgilenin.

 

 • Dersinizi her daim güncel örneklerle bezeyin. Örneğin President kelimesini öğretmeye çalışıyorsunuz. President – başkan demektir. Şu an bu tarihle bu kelimeyi en iyi Donalt Trumps örneğini vererek öğretmeye çalışmanız çok daha makul ve kolay olacaktır. Zira gündem ondan ibarettir. Böylece öğrenciniz olacak kişi ya da kişiler de her zaman bu örneği düşünerek o kelimeyi hafızanın silinmeyen bir yerine koyacak ve bir daha da unutması mümkün olmayacaktır. Bizim de burada verdiğimiz başkan / president kelimeleri sadece birer örnek. Örnekler ve kelimeler gelinene güncel noktalarla birlikte değişebilir.

 

Özel İngilizce Öğretmenliğinin Artı Yönleri 

 • Bir kere normal okul düzlemindeki gibi kalabalık bir sınıfa hitap etmeyeceksiniz. Hepimiz biliriz ki, öğretmenlikte sınıf sayısı arttıkça o kadar zorlaşan faktörler mevcuttur. Siz bundan özel öğretmen olarak daha ilk etapta kurtuluyorsunuz. Her zaman özel olarak vereceğiniz kişiler en fazla iki kişi olacaktır. Ya iki kardeş ya da iki arkadaş genelde. Bu da sınıfa ”Çocuklarrrrrr” diye bağırmamanız ve gırtlak sağlığınızı korumak anlamına gelmektedir.

 

 • Bununla birlikte yaş sınırlamanız da olacak. Mesela çok ekstrem durumlar hariç herhalde 10 yaşından küçük çocuklara özel öğretmenlik yapmanızı gerektirecek durumlar baş göstermeyecek. Bu da kafa olarak son derece rahat olacağınız anlamına gelir.

 

 • Maddi açıdan çok büyük bir gelir sağlayacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem de çok az bir saate büyük bir paradan bahsediyoruz. Böyle gelmiş böyle gider bir anlayışla özel eğitimler her zaman pahalı olmuştur. Özellikle de bizim ülkemizde. Orta gelirli insanların bile özel öğretmen tutacak nakitleri bulunmaz çoğunlukla.

 

 • Bu nedenle diyebiliriz ki genelde zengin aileler ve çocuklarıyla tanışacaksınız. Hem insan tanımış hem çevre yapmış hem de mesleğiniz dışında bir iş yapmadan, öğretmenlik gibi kutsal sayılabilecek bir işi yaparak, fazla yorulmadan ekonominizi iyileştirecek ölçüde çok para kazanmış olacaksınız. Bu da bir işin en büyük artılarından biridir.

 

Özel İngilizce Öğretmenliğinin İncelikleri 

 • Son olarak size iyi bir özel öğretmenin birkaç inceliğini sıralayalım. Bir kere asla kitaba ve müfredata bağlı kalmayın. Yaygın yapılan bir yanlış olarak okullarımızda öğretilen İngilizce ve benzeri yabancı dil dersleri gramer ağırlıklı ve sözlü konuşmadan çok yazılı konuşmaya dayalı bir eğitim benimsenir. Bu yanlıştır.

 

 • Öğrencilerinize sokaklarda, resmi yerlerde, ama illa ki yazılan değil konuşulan İngilizce’yi öğretmeye bakın. Birincil amaç sınava hazırlamak olacaktır hiç kuşkusuz. Ancak siz zaten o çocukları sözlü ve konuşma diline uygun bir dil öğrettiğinizde, o otomatik olarak yazarak çalışacağı için ikisini birden çift yönlü olarak kavramış olacaktır.

 

 • Özel öğretmenlik yaparak hem eğitici kimliğini geliştirebilir hem de hayli yüklü miktarda meblağlar kazanabilirisiniz. Her açıdan ”özel” olan bu mesleğin tadını çıkarmanız dileğiyle.

Yorum yapın