İnternetten Kedi – Köpek Maması Satmak

Yapılan son araştırmalara ve elde edilen bilgilere göre internetteki satış oranı sadece beş yıl çerisinde %66 oranında arttı. 2025 yılına gelindiğinde bu oranın yüzde seksene kadar çıkacağı öngörülüyor. Hal böyle iken satış işine girenlerin bir dükkan ya da mağaza açmak yerine internetten online satış yapmaları kaçınılmaz oldu. Her ne kadar internet pazarlamacılığı bir zorunluluktan doğmuş olsa da sağladığı faydalar ve sunduğu avantajlar itibariyle günümüzde başlı başına bir gereksinim haline aldı.

dog photo
şu tipe bir bakın.

Sadece mahallemizde gezerken bile her gün en az bir dükkanın kapandığını görüyoruz. Yenisine sağlık demek işe Polyanna gözlükleri ile bakmak olacak. Artık dükkan açmak en azından bir süreliğine çok büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Bunun yerine interneti devasa bir dükkan olarak görmek ve Türkiye’nin her yerine bu devasa dükkan aracılığıyla satış yapmak mümkün.

Aklında kedi – köpek maması satarak geçinmek olanlar interneti aktif ve son derece verimli olarak kullanabilir. Türkiye tüm Avrupa’da en fazla evcil hayvanın beslendiği ülkeler listesinde başı çekiyor. Bu da hayvanlar için temel bir ihtiyaç olduğuna göre her daim satılma ihtimali bulunuyor. Sadece kedi köpek maması satarak geçinenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Siz de onlardan biri olmak istiyorsanız yazımızın geri kalanını okuyabilir ve işi kitabını göre yaparak ticaret hayatında başarılı olabilirsiniz.

Kediler ve Köpekler Hangi Tür Gıdalardan Hoşlanır?

Yazımızın bu bölümünde Türkiye’de satılan kedi ve köpek mamalarından hangilerinin daha çok tercih edildiğini okuyacaksınız. Bu sayede sektöre bir adım önde başlayarak çok satılan ürünlere kendi kataloğunuzda yer verebileceksiniz.

Kedilerin Çok Sevdiği Mamalar

1- Tavuklu Mamalar:

Hem ucuzluğu hem de kedilerin damak zevkine göre hitap etmesi sebebiyle çok satan kedi mamalarının başında tavuklu olanları geliyor. Aynı zamanda sağlıklı olan bu ürünler, gelişim çağındaki kedilerin çok daha kısa sürede büyümelerini ve zinde hissetmelerini de sağlıyor. Konserve gıdalar olduğu için Türkiye’nin her yerine kargo yolu ile satabilirsiniz. Birden fazla ürün alan müşterilere ücretsiz kargo avantajı sunarak ‘müşteri bağlama’ yolunda tecimsel adımlar atabilirsiniz.

2- Sığır Etli Mamalar:

Tavuklu olan mamalara oranla biraz daha lüks kabul edilen, bu nedenle biraz daha pahalıya satabileceğiniz mama türleridir. Yumuşak bir mama türü olduğu için hem yavru hem de yetişkin kediler tarafından afiyetle yenmektedir. Kategorilerinizde mutlaka olmalıdır. Tabi satacağınız mamalarda marka kalitesini de göz önünde bulundurmalısınız. Bilinen bir markanın ürünlerini satacaksanız bu, fiyatlara yansıyacaktır. İşe daha orta düzey markalarla başlamanız daha avantajlı olabilir. Sığır etli mamalarda da diğer tüm mama türlerinde olduğu gibi birçok farklı marka seçeneği sunuluyor.

3- Somonlu ve Pirinçli Kedi Mamaları:

Bir diğer seçenek ise somonlu ve pirinçli kedi mamaları satışa çıkarmak olacak. Özellikle cins kediler her şeyi yemiyorlar. Bu da bazı müşterilerin alışveriş yaparken çok daha seçici olmasına neden oluyor. Seçici müşterilerin de taleplerini karşılayacak zengin bir kataloğunuz olmalı. Sitenize giren kişiler aradıkları her ne ise onu bulmalı. Bu sayede hem müşteri çekme hem de alıcıların beklentilerini karşılama yolunda sıkı bir izlenim uyandırırsınız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Satılık İnşaat Demiri Bulunabilecek Yerler

4- Tahılsız Kedi Mamaları:

Sağlıklı ve doğal beslenme alışkanlığı insanlarda kalmalı, onlardan besledikleri hayvanlara da sirayet etti. Bu nedenle artık insanlar sorumlu oldukları hayvanların da kendileri gibi sağlıklı beslenmelerini istiyor. Bu nedenle tahılsız kedi mamaları son iki yıl içerisinde çokça satılmaya başlandı. Siz de lezzetten önce sağlığa önem veren müşteriler için bu tür ürünlere sitenizde mutlaka yer vermelisiniz.

Kedi mamalarında ara ara kampanyalar düzenleyerek müşterilerin gönlünü yapmayı unutmayın. Hazır Mart ayındayken ‘Mart ayına özel’ kampanyalar düzenleyerek satış rakamlarınızı olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

cat photo
kedi alacaksanız muhakkak sokaktan alın

Köpeklerin Çok Sevdiği Mamalar 

1- Kuzu Etli Köpek Mamaları: Türkiye’de kedi ile köpek besleyenlerin sayısı neredeyse eşit. Bu nedenle evcil hayvan maması satarak iş yapmak isteyenlerin bu mamaları birbirinden ayırmaması gerekiyor. Hem kedileri hem de köpekleri için mama bakanlar açacağınız siteyi aktif olarak kullanabilmeli. İlk seçenekler arasında kuzu etki köpek mamaları yer alıyor. Planınızı doğru yaparsanız her mama üzerinden en az yüzde otuz civarında bir kar elde edebilirsiniz.

2- Taze Parça Etli Köpek Mamaları: Köpeklerin diş ve kemik sağlıklarına son derece iyi gelen taze parça etli köpek mamaları da mutlaka seçenekleriniz arasında yer almalı. Hem küçük hem büyük boy konserveler çeşitli kampanyalar ve indirim oranları ile birlikte sitenizde bulunmalıdır.

3– Yavru Köpeklere Özel Mamalar: Yavru köpeklerin beslenmesi çok daha fazla önem arz ediyor. Bu nedenle 12 ay altı köpeklere özel mamalar üretilmektedir. Bunların başında hem patatesli hem de tavuklu gıdalar yer almaktadır. Köpeklerin kondisyon seviyesini olumlu olarak etkileyen bu özel gıdalar, sağlıklı gelişim açısından da önemli katkılar sunuyor.

Sitenize koyacağınız ve satışa çıkardığınız mamaların altına mutlaka önemli bilgileri koyun. Kişiler, tıpkı kendileri gibi evcil hayvanlarının da ne yediklerini bilmek istiyorlar. ürün görsellerinin de fotoğrafı bulunmalı. Bu sayede daha fazla sayıda müşteriye seslenme şansınız artar.

Hep Aynı Mama İyi Midir?

Bu soru hem alıcılara hem de satıcılara ayrı ayrı sorulabilir. Ayrı ayrı sorulsa da cevap aynı olacaktır: Hayır. Hep aynı mama hiçbir şekilde iyi değildir. Satıcılar için şöyle bir durum söz konusudur. Bir mağazaya girdiğinizi düşünün. Tek tip kazaklar, tek tip pantolonların yanında satılıyor. Aynı şekilde sadece tek bir mama türü satan işletmeler için de geçerli olacaktır. 2020 yılı itibariyle çeşitliliğin olmadığı yerde satışlar durur. Bu nedenle kataloglarınızı mümkün olduğunca geniş tutmaya bakın. Hayvanlar için üretilmiş özel gıdalar arasından en az dört  – beş farklı çeşidiniz olsun. Aynı şekilde son zamanlarda trend olan sebze ağırlıklı beslenmeye dayalı olarak hayvanlara özel üretilmiş vejetaryen gıdalara da ağırlık verin.

Aynı şekilde hayvan dostlarımız için de farklı seçeneklerin olması kaçınılmazdır. En azından ”ödül maması‘ kapsamında onların da lezzetli şeyler yemeye hakkı var.

Evcil Hayvan Mamasını Nasıl Satabilirim?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere şu an sıfırdan dükkan açmak yüksek oranda riskler içeriyor. Bu nedenle internet bu alanda son derece verimli kullanılabilir. Biraz reklama para ayırmak ve satışları gerçekleştireceğiniz sitenizin tanıtımını yapmak da mantıklı ve makul olacaktır. Anlaşacağınız bir kargo firması ile birlikte sizden sipariş edilen ürünleri tüm Türkiye’ye pratik bir şekilde gönderebilirsiniz.

Yorum yapın