KADIN VE İŞ HAYATI

Evet dostlar.. Yeri gelip haksızlık yaptığımız, yeri gelip kendi anamızı kız kardeşimizi düşünmeden ileri geri dedikodulara malzeme ettiğimiz bir konuya değiniyoruz bugün..:)
İş hayatı için genel bir istatistik alınırsa, kadınların çok düşük bir oranda kalacağı muhakkaktır. Böyle olunca da hanımların olaya bakış açısına bağlı olarak kendilerini yalnız-savunmasız veya bulunmaz Hint kumaşı olarak görmeleri mümkün…:)
İşte yazının devamında da kadın ve iş hayatı arasındaki ilişkiden, bir bayan olarak ataerkil düzenin doruklarda seyrettiği takım elbise dünyasında para kazanmak için aklınızda bulunması gereken hususlardan bahsetmeye çalışacağız. (Maddeler bir bayan ve bir erkek tarafından yazılmıştır.) 😀

1)ÖNCELİKLE HAYATIN HER ALANINDA OLDUĞU GİBİ İŞ HAYATI DA SİZİN İÇİN AYRICALIKLARLA DOLUDUR.

-Hemen her konuda öncelik verilmesi, birçok ikramda, yapılacak işte size centilmen davranılması gibi.. Yapacağınız iş size çok mu ağır geliyor? Bir beyaz atlı prense rica edin yeter, bir yolunu bulacaktır..:P

2)AYNI ŞEKİLDE İŞ BAŞVURUSUNDA BULUNDUĞUNUZDA VEYA BİR ŞEY TALEP ETTİĞİNİZDE DE HER ZAMAN DAHA AKILDA KALICI OLURSUNUZ.

-Özellikle erkeklerin yoğun olduğu alanlar çalışan kadınlar için fırsatlarla doludur.

3)İŞ HAYATI OLSUN BAŞKA BİR ALAN OLSUN.. EĞER BİR ORTAMDA TEK BİR BAYAN DAHİ BULUNUYORSA DÜZENDEKİ DEĞİŞİKLİKLER HEMEN GÖZE ÇARPAR.

-Her yer daha düzenli olur. Daha hoş kokar. İnsanlar bütün espri kapasitelerini ve entellektüelliklerini dökmek için yarışırlar adeta.. En önemlisi de, bir yerde bayan varsa küfürlerden eser kalmaz, var mı ötesi..:D

4)PATRONLARIN SİNİRLENMESİNE SEBEP OLACAK OLAYLARDAN EN AZ KADINLAR ETKİLENİR.

-Patron çok çok hödük bir insan değilse, istediği kadar diğer elemanları azarlasın.. Size aynı şekilde bağıramaz, kendine yakıştıramaz…

5)EKSİLERE BAKACAK OLURSAK; EN BASİTİNDEN KENDİNİZİ YALNIZ HİSSEDERSİNİZ.. GERÇİ KADINLAR HEP BİR ŞEYLERİ EKSİK HİSSEDERLER..:P HADİ DİYELİM BAŞKA BAYANLAR VAR; BU SEFER DE YALNIZLIĞI GİDERMEK YERİNE KIYASIYA BİR SAVAŞ BAŞLAR.

-Hele ki iş yerinin en güzeli sizseniz vay halinize… Zirvedeki yalnızlık bu olsa gerek..

6)GÖRDÜĞÜNÜZ BÜTÜN KİBARLIKLARA VE CENTİLMENLİKLERE RAĞMEN ERKEKLERİN GÖZÜNDE HER ZAMAN KADININ HER İŞİ YAPAMAYACAĞINA VEYA ACİZ OLDUĞUNA DAİR BİR SABİT FİKİR VARDIR.

-Çalışan kadınlar için en acı verici durum belki de budur. Birçok adamdan daha büyük işler başaracak potansiyele sahip olsanız bile ataerkil anlayış hep o çelmesini takar size..

7)EE TABİİ KİBARLIKAR, KÜFÜR ETMEMELER, FARKLI GÖZÜKMELER DE BİR YERE KADAR DAYANABİLİYOR. KİMİ ZAMAN ERKEKLERİN ARASINDA KENDİNİZİ KÖTÜ, AMA ÇOK KÖTÜ HİSSEDEBİLİRSİNİZ..

-Ağızdan kaçacak okkalı bir küfür, bir an boş bulunarak söylenen densiz laflar, vs. vs.

8)ÇALIŞMA SIRASINDA GAYET MEDENİ VE SAKİN BİR ŞEKİLDE GÜN GEÇİRİLİRKEN; BAZI TERBİYESİZLERİN ÇALIŞAN BAYANLARIN ARKASINDAN ETTİĞİ LAFLARI SADECE ERKEKLER BİLİR.. ÖYLE DE KALMALI..

-Empati yoksunluğu bu durumda apaçık ortaya çıkıyor. Lafa gelince kendi ailesi için namus bekçisi olan babayiğitlerin(!) kafa yapısının iş hayatı içerisinde nasıl 180 derece değişiklerini fazla ayrıntılı anlatmaya gerek yok..

 

Evet dostlar; gördüğünüz gibi kadın ve iş hayatı da aslında aşk benzeri bir ilişki içerisindedir..:D Kadın çalışan olmadığı zaman söz konusu iş yeri gerçekten zıvanadan çıkabilmektedir. Ama gel gör ki; çok fazla bayan olduğu zaman da çıkabilmektedir..:) Sadece para kazanmak için gelen ve çalışan bayanların kimi zaman yaşadığı manevi-psikolojik zorluklar da cabası.. Katılana da katılmayana da saygı duyarım. Ayrıca kadın ve iş hayatı konusundaki görüşlerinizi de yorumda belirtirseniz sevinirim..:) Sağlıcakla kalın..

Yorum yapın