Kitap Kafe Açmak İsteyenlere Süper Tavsiyeler

Kitap okumanın ne yaşı ne de yeri vardır. Bu sözü canlı canlı yaşamak isteyenler ise hayatlarının her alanına kitapları buyur ediyor. İşte bu alanlardan biri olan kitap kafeler ise hem bir kazanç kaynağı oluyor hem de kitaplarla buluşmak isteyenler için vazgeçilmez mekânlar haline geliyor. Kitap kafeler sadece kitaplarla buluşulan ve sadece kitap okunan yer değil sayın okuyucularım. Buralarda yemek yenebiliyor, sohbet ederek klasik müzik dinlenebiliyor ve antika eşyaların satışı, kitap satışı gibi ek kazançlar elde edilebiliyor. Sizde kitap tutkunu bir iş arayansanız kendinize hemen kitap kafe açma planları yapabilirsiniz.

Kitap Kafe Açmak İçin Bu Yolları İzleyin!

  1. Plan Yapın!

Bir işe başlamanın en önemli noktası plan yapmaktır. Kitap kafe açarken de plan yapmanız gerekir. Bunun için kitap kafenizin nasıl olmasını istediğinize karar verebilirsiniz. Kitap kafenizde neler satacağınıza yemek mi yoksa içecek mi bulunduracağınıza plan yaparken karar verebilirsiniz. Ayrıca yerinin nerede olacağına, ek satışlar yapıp yapmayacağınıza, hangi tür kitaplar bulunduracağınıza kadar kitap kafenizi baştan sona tasarlayabilirsiniz.

kitap kafe

  1. Mekan Seçin!

Kitap kafe açmak için diğer kafelerden daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü diğer kafelere herkes gidebilir ancak kitap kafelere sessiz durabilecek ve kitapları seven insanlar gelecektir. Mekân seçiminde size en doğru gelen ve işleyeceğini düşündüğünüz yerleri seçebilirsiniz. Üniversite yakınları ya da meydan, cadde gibi yerlerde mekan seçebilirsiniz. Bir de seçimlerinizde dükkanınızın yemek yenilen ve kitap okunan kısımlarını da ayarlamanız gerekir. Yemek yenen kısımlarda konuşmalar ve sesler olacaktır. Ancak kitap okuma alanlarında daha sessiz olunan yerleri seçmelisiniz. İki katlı ya da geniş alanlar harika olacaktır.

  1. Markalaşın!

Kitap kafe açarken kendinize ileriye dönük bir sektör olarak hazırlamanız gerekecektir. Bunun için kitap kafenize akılda kalıcı ve ilgi çekici bir isim bulun. Daha sonra ise bu isimle kartvizitler, broşürler gibi çeşitli tanıtım ürünleri hazırlayın. Ufak kitap aralıkları gibi promosyonlar ekleyin ve arada sosyal etkinlikler düzenleme, yazarları davet etme gibi farklı çalışmalara başlayın.

  1. Yasal İşlemlerinize Dikkat Edin!

Bildiğiniz gibi kitap kafeler normal kafelerden farklıdır. Ancak her kafe için mutlaka yasal izin alınması gerekir. Bu nedenle kitap kafe açmak için başvuruda bulunacağınız zaman şu belgeleri toplamanız gerekir:

Kitap Kafe Açmak İçin Gerekenler

-İşe başlama tutanağı
-Nufüs cüzdan sureti
-İkametgah ilmuhaberi
-İmza beyannamesi
-Dilekçe
-Kira sözleşmesi ya da mal sahibi ise tapu

Yukarıdaki gerekenleri hazırlarken mutlaka bir muhasebeci ile de anlaşmanız gerekir. Ayrıca kitap kafe yerinizi seçmişseniz vergi dairesine gerekli belgelerle burayı onaylatmanız gerekebilir. Ticari bir kuruluş olacağı için maliyeye, esnaf odasına ve belediyeye dair belgelerde hazırlamanız gerekecektir.

kitap kafe açmak isteyenlere tavsiyeler

  1. Dekorasyona Önem Verin!

Kitap kafeler insanların sadece yemek yiyecekleri bir yer değil aynı zamanda saatlerce kitap okuyabilecekleri bir yerde olmalı. Bu nedenle kitap kafe açacağınız zaman genele hitap eden bir dekorasyon belirlemeniz gerekir. Bazı ülkelerde kitap kafelerde uzun şezlong tipi koltuklar hatta yataklar bulunur. Antika eşyalarla hazırlanmış odalar ya da küçük bölmeler haline getirilmiş odacıklarda kitap kafe düzenleyenlerin tercihi.

  1. Sermayenizi İyi Ayarlayın!

Sermaye bu işin olmazsa olmazı. Hatta bu iş için en gerekli yapı taşı diyebiliriz. Bu nedenle kitap kafe açarken mutlaka sermayenize dikkat etmeli ve sermaye dışına çıkmadan harcama yapmalısınız. Eğer dükkanınız kira olacak ise kira giderleriniz şehirden şehre değişecektir ve iç düzenlemeleriniz, hazırlayacağınız yemekler ile güncel kitaplar, dergiler gibi alanlarınızda sermayenizden pay alacak alanlar olacaktır.

  1. Farklı Olun!

Kitap kafeler sayı olarak oldukça az olan mekanlardan biri ve bu mekanları eğer doğru bir şekilde işletirseniz kısa sürede en iyi iyiler ve en fazla talep edilenler arasında yerinizi alabilirsiniz. Bunun için farklı olmaya ve müşterilerinizi çekmeye çalışın. Ünlü yazarları davet ederek ya da gençler için eğlenceli aktiviteler düzenleyerek bu ortamı daha işlek bir yer haline getirebilirsiniz.

Kitap Kafe Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kitap kafe maliyetinize şehrinize, kafenizin konumuna, iç harcamalara ve sunacağınız diğer hizmetlere göre değişecektir. Ancak en az 30.000 TL gibi bir fiyatla bu işe başlayabilirsiniz. Eğer yeterli miktarda paranız yoksa bile yatırımı kuvvetli olan bu sektör için devlet hibe kredilerinden yararlanarak kitap kafe açabilirsiniz.

 

 

 

“Kitap Kafe Açmak İsteyenlere Süper Tavsiyeler” üzerine bir yorum

Yorum yapın