Kravatçı Dükkânı Açmak

Allah Allah bu da nereden çıktı diyorsanız hemen açıklamaya çalışayım. Günümüzde gömlekler, pantolonlar, paltolar, ayakkabılar derken her giyim ürünü için birbirinden farklı dükkânlar açılıyor. İnsanlarda bütün kıyafetlerin olduğu yerleri değil tek tek özel üretim yapılan kaliteli mağazaları seçiyorlar. Sizde ilkleri seven bir yapıya sahipseniz etrafınızda görmeye alışmadığınız ancak insanların sürekli rağbet ettiği ürünler satan bir dükkân açarak çalışma hayatınıza başlayabilirsiniz. Bizde sizlere fikir olması açısından gerçekten çok fazla kullanılan hatta çalışma dünyasında büyük bir simge haline gelen kravatçı dükkânı açma fikrini ele aldık. Peki, bu dükkân nasıl açılır? Kazanç getirir mi?

tie photo

Kravat İçin Kravat İthal Edin!

Bir kravat dükkânı açmak için kullanacağınız asıl madde kravatlar olacaktır. Ancak sizin kravatlar hakkında bir bilginiz yoksa ve nasıl dikileceğini, hangi kumaşların daha kaliteli olacağını da bilmiyorsanız kravat ithal edip satışlarınıza başlayabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken bir konu var ithal ettiğiniz kravatlar için gümrüklerde vergi ödeyeceğiniz gibi gelen malların asıl fiyatlarını da ödemek zorundasınız. Ayrıca gümrüklerde uygulanan vergileri de bu hesaba katmayı unutmayın. İthal edeceğiniz kravatların aslında ne kadar tuttuğunu ancak bu şekilde hesaplayabilirsiniz. Size mal olan fiyat üzerine biraz da kar ekleyerek harika kazançlar elde edebilirsiniz.

Kravat Üretip Ya Da Satın Alıp Pazarlamak

Eğer bir kravat dükkânı açmak istiyorsanız deneyebileceğiniz yollardan biri de kravat üretmek olacaktır. Kravatları seçtiğiniz kumaşlarla kolaylıkla dikebilir ve sunuşa hazırlayabilirsiniz. Ancak dikerken sağlam, gösterişli kumaşlar seçmeyi unutmayın. Bir diğer kravat satış fikri ise toptan almak. Günümüzde pek çok marka kravat üretimi yapıyor. Özellikle de gömlek ve erkek kıyafetleri üzerine hizmet veren firmaların yapmış olduğu çalışmalardan yararlanarak bayilikler açabilir ya da pazarlamacıları olabilirsiniz. Kravat satışından yüksek kazançlar elde etmeniz içinse her zaman kalitenizi korumanız gerektiğini unutmayın. Çünkü kravatlarınızı alacak kesimler az çok bellidir. Bu kesimlerin maddi imkânları ve alacakları ürünlerde aradıkları da bellidir. Taleplere uygun kravat satışı ile zirveye daha kolay çıkabilirsiniz.

Kravat Buldunuz Peki, Nasıl Satış Yapacaksınız?

Kravatları toptancılardan, üreticilerden ya da kendi işçiliğiniz ile temin ettiniz diyelim. Bundan sonraki kısımda kravatlarınızı satmanız gerekir. Bunu yapabilmek içinse deneyeceğiniz yollar farklıdır. Biliyorsunuz erkekler kravatları tek başına kullanmazlar. Gömlek, kravat iğnesi, kol düğmesi gibi aksesuarlarda kravat kullanımını gerektiren diğer ürünlerdir. Eğer dükkân açmayı düşünüyorsanız insanlara kravatlara ek olarak bu ürünleri de sunabilmelisiniz. Hatta her hafta vitrininize ekleyeceğiniz yeni kravat gömlek kombinleri daha ilgi çekici duracaktır. Birde dükkânınızın içerisine kravatları farklı diyebileceğimiz şekillerde dizerseniz, kaliteli bir isimde bulursanız satışlarınıza etkisi olacaktır.

Dükkânda işler yeterince açılmıyorsa gerçekten kravat ihtiyacı olan kişilerin bulunduğu yerlere giderek kravat satışı ile ilgili broşürler dağıtabilirsiniz. Birde günümüzde reklam araçları olarak promosyon kravat uygulaması yaygınlaşmaya başladı. Şirketler kendi çalışanlarına logolarının basılı olduğu kravatlar ya da tek tip kravatlar kullanmalarını isteyebiliyor. Sizde bu yönde hizmet veren şirketlere başvurarak çalışmalarınızı sunabilir ve büyük satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yine satışlarınızdan memnun değilseniz internet üzerinden site açarak ya da tanıtımlar yaparak satışlarınıza kar ekleyebilirsiniz.

tie photo

Başlıca satış mecraları aşağıdaki gibidir:

  • Pazaryeri siteleri (bunlara n11, gittigidiyor örnek verilebilir)
  • Toptancıların uğradığı sergi ve fuarlar
  • AVM dükkanları
  • Kendi yapacağınız e-ticaret sitesi (wix ya da wordpress kullanarak çok kolay tasarlayabilirsiniz)
  • Moda dergilerinin reklam köşeleri

Kravatçı Dükkânı Açmak İçin Ne Gerekir?

Yavaş yavaş bu işe ısındım tam benlik bir işe benziyor diyorsanız kendinize işlek bir caddede dükkân bulabilirsiniz. Özellikle giyim üzerine olan dükkânların yakınlarında bir kravatçı dükkânı oldukça iyi olacaktır. Ayrıca dükkân ararken çok büyük mekânlar bulmanıza da gerek yok. Çünkü kravatlar ufak eşyalardan biri oldukları için duvarlarda ve birkaç tezgâh üzerinde kolaylıkla sergilenebiliyorlar. Dükkânınızı açtıktan sonra size gerekli olacak en önemli ihtiyaç tabelanız olacaktır. Dikkat çeken ve led lambalarla süslenmiş bir tabela bulduktan sonra kravatlarınız için tezgâhlar, duvarlarda kravat sergilemek için raflar temin edebilirsiniz. Müşterilerinize hediye olarak sunabileceğiniz ya da satabileceğiniz kol düğmeleri, kravat iğneleri gibi ürünleri ise ayrıca sergileyeceğiniz bir alan olmalı.

Kravatçı Açmak Ne Kadara Mal Olur? Ne Kadar Kazandırır?

Kravatçı dükkânını açacağınız yere, satacağınız ürünlerin kalitesine ve dükkân içerisindeki kullanılacak diğer eşyalara göre değişiklik gösterecektir. Bu durumda kravatçı dükkânı açmanız size 5-20 milyar gibi bir aralık sunabilir. Ancak müşterilerinizi belirlediğinizde ve gerçekten kaliteli çalışmalar sunduğunuzda dükkân harcamalarına gidecek olan paranın 2 katını çıkarabilirsiniz. Sadece biraz sabırlı ve pazarlamayı düzgün yapan biri olun.

Bu sektörde stokçuluktan değil kaliteli dikimden kazanabilirsiniz. Zira zaten ürün maliyeti çok çok az olduğu için sizi fazla zorlamayacaktır. Ancak dikimi en ince en yumuşak en kadifemsi olan kravatları bir şekilde temin edip satmalısınız. Ya da bunları temin etmeseniz bile e-ticaret sitenizde bunları sergilemelisiniz. Yani sonuç olarak özetlemek gerekirse bu işin maliyetini kaliteye yaptığınız yatırım belirler.

Yorum yapın