KREŞ VEYA ANAOKULU AÇMAK-NASILDIR, MALİYETİ NEDİR?

Orta sermayeli ya da büyük sermayeli iş fikirleri arasında yer alan anaokulu açmak fikri eğitim sektörünün en çok para kazandıran girişimlerinden birisidir. Böylesine bir işi yaparaktan hayatını sürdürmeyi planlayan insanların dikkatli olması gerekmektedir. Zinhar ortada söz konusu olan şey en ufak bir hareketinizden bile nem alan, örnek alan çocukarımızdır. Onların karakterlerinin şekillenmesi büyük ölçüde 3-15 yaşları arasında olmaktadır. Hele ki okula ilk adım attıkları anaokullar bu konuda en büyük önemi arz etmektedir. Okulu, araştırmayı, eğitimi sevdirmek ancak burada mümkündür.

Onun için anaokulu açacaklara tavsiyem bu işin öneminin bilincinde olmaları ve işlerini ciddiye almalarıdır. Uğruna hayatınızı harcadığınız işinizi yaparken hem kendinize hem de muhataplarınıza saygılı olmak zorundasınız. Başarıyı yakalayabilmenizin önde gelen şartlarından da birisi budur!

Anaokulu açmak için gereken manevi şartları ele aldıktan sonra, maddi şartlara değinelim.

1) Kreş açmak için en azından 450 metrekare kapalı alana sahip binayı temin etmeniz gerekli, zira bu binada oyun alanları, tuvaletler, uyku odaları, yemekhane, derslikler ve de hizmetli odaları bulunmalıdır. Bunun yanında müdür ve öğretmen odası ve de çamaşırhane şarttır. Ayrıca bir anaokulunda miniklerin doğa ile içiçe olması adına yeşil bir bahçe bulunmalıdır. Burada da kaydıraklar, salıncaklar ve çocukların enerji boşaltması için gerekli aksesuarlar yer almalıdır.

Anaokulu açmak için kullanacağınız bina için belediyeden ve de Milli Eğitim Bakanlığından izin alabilmeniz adına belirli gereklilikler bulunmaktadır. Mesela;

•Bina yangın ve deprem yönetmeliğine uygun olmalıdır.
•3 kattan fazla alanı kullanıma açacaksanız asansör şartı vardır.
• Apartmana açmayı planlıyorsanız tüm sakinlerin onayını almalısınız.
•Binanın oda sayısının anaokulu açmak için gerekli alanlara elverişli olması gereklidir.
•Çocuk başına 1.5 metrekare bahçe alanına sahip olması gerekmekte.
•Yine 30 çocuğa en az bir klozet gerekmekte.

2) Anaokulu ya da kreş açmanız için; eğer bizzat işletmede yer alacaksanız daha evvelden sabıka kaydınız temiz olmalıdır ve en az lise mezunu olmalısınız. Zaten bu şartlar gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında az bile. Yani çocukların ne kadar hassas olduğunu göz önünde bulundurursak gayet kıt bir yeterliliktir. Ancak zaten anokulunuzun müdürünün Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği minimal şartları sağlamış olması gerekmektedir(En az yüksekokul mezunu olmalı ve daha evvelden tecrübeli olması gibi şartlar aranmaktadır). Zaten müdürünüz velilerle her daim diyalog halinde olacağı için, onun kalifiye olması hem çocukların hem velilerin hem de sizin lehinize olacaktır(kilit bir noktadır yani bu konuda).

3) Kreş veya anaokulu açmak için gerekli sağlık ve imar yeterliliği, şirket açma, vergiye kaydolma, iş yeri açma ruhsatı alma, yangın şartını sağlama gibi yükümlülükleri en başta halletmeniz gerekmektedir. Demek istediğim bu iş tam teşeküllü bir ticaret şirketi açmaktan daha az detaylı değildir. Uğraşacaksınız bürokratlarla

4) Anaokulunuzu yeni evlenmiş ve çocuk sahibi olan çiflerin yer aldığı büyük şehirlerin yeni inşa edilen alanlarına açmanız sizin lehinize olacaktır. Buralar en çok çocuğun yer aldığı bölgeler olacağından iş yapma olasılığınız daha fazla olacaktır. Ayrıca şehrin gürültüden uzak, trafikten ırak alanlarını seçmeniz iyi olacaktır.

5) Kreş veya anaokulu demek okulöncesi eğitim demektir. Yani bu da işyerinizde resmen bir ilkokul açıyormuşcasına kurumsallaşmak demek. Müdür, müdür yardımcısı, bölüm başkanı, öğretmenler, stajyer öğretmenler istihdam etmelisiniz. Bunları seçerken de çok titiz davranmalısınız. Olur olmadık adamı yuvaya sokmamalısınız.

6) Anaokulunuzun muhakkak güvenilir bir okul servisi şirketiyle anlaşma yapması gerekmekte. Bunun için bir dünya firma mevcut, çocukları tek tek evlerinden almalı ve bir şoför, bir hostes eşliğinde okula bırakmalı. Velilerin gözü arkada kalmamalı. Şoförlerin sabıka kayıtları iyi incelenmeli!

7) Anaokulunuzun reklamı için pano yaptırmanız şart olup reklam şirketleriyle de bu konuda anlaşma yapmalısınız. Civardaki diğer kreşlerle rekabet etmek yerine onlarla işbirliği yapmanız sizin tanınırlığınızı artıracaktır. Ayrıca bu işi yapmadan evvel muhakkak bir iş planı oluşturup bu projeyi bilgili ve tecrübeli kişilere göstermelisiniz. 1000 bilseniz de 1 bilenin işinize yarar bir şeyler önerebileceğini unutmayın.

8) Son olarak anaokulu açmanın maliyeti eğer bina size ait değilse; her şey hesaplandığında 2015 yılının parasıyla en az 150 bin doları bulabilir(tabiki net veri değildir). Size tavsiyem bu iş için hibe ve kredi alabileceğiniz kuruluşları(gerek devlet gerekse özel sektörde) araştırmanız ve gerekli finansal desteği temin etmenizdir. Aksi halde bu işin altından kalkabilmeniz için ciddi sermayeniz olmalıdır.

İş fikirleri ve yaratıcı parlak düşüncelerden bahsetmeye devam edeceğiz, bize destek olmak adına yazımızı beğenmeniz bizleri memnun eder.

"Parlakfikirler" sizlere girişimcilik, iş kurma ve de gelir elde etme sürecinde destek olmak için durmaksızın yazıyor. Ayrıca işinizi büyütmek, satışlarınızı arttırmak, Google'da zirvelere tırmanmak için bize soru sorabilirsiniz. İletişim için: mehmetgorunmez1@gmail.com adresine mail at.

92 YORUMLAR

 1. İlk defa heves ettiğim bir iş alanı ama mesleğin olduğu için cesaret ediyorum. Lakin para ve bürokrasi gozumu korkutuyor. Bana yol gösterir misiniž. Emekliliğine iki yıl var. Oglum kamu yönetimi okuyor. Kizim ve Damadım öğretmen. Hadi bakalim tütün bi ucundan da yapalım su işi.

 2. Abdulkadir Bey; güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

  Belirtmek isterim ki; bizim anaokulu açma konusunda edebileceğimiz yardım epey kısıtlıdır. Bu durumda yani bir işi yaparken işin icraat kısmında öncelikle kendinize güvenmek zorundasınız. Biz size şu an teorik kısımlarda yardımcı olabiliriz. Ancak ille şu konuda destek istiyorum, yardım istiyorum diyorsanız buyurun yazın talebinizi.

 3. merhabalar biz dört arkadaşız kreş açmak istiyoruz iki kişi çocuk gelişimi okuyoruz halen mezun değiliz ama halk eğitimin de çocuk gelişimi sertifikamız var. biz açtığımız kursta başka öğretmene gerek kalmadan öğretmenlik yapabilirimiyiz. ayrıca ben önlisans işletme mezunuyum açtığımız kreşin müdürlüğünü de yapabilirmiyim. lütfen yardımcı olur musunuz? yönetmeliğe baktım ama çok fazlabişey anlamadım ince bakmak için şuan pek fırsat bulamadım siz ön bilgi alsam çok iyi olur teşekkürler,

  • ruhsat teftif (uyum) olması gerek geçerli olması İÇİN yer olanak durumda ise bölge teşvik şartında olur. artık olanak ve kalite değerleri yüksek konforlu sonderece acil çıkış bahçe kat etap yüksekliğinden dolayı yüksek lisans olma sartyıla öğretmenlik veriliyor. 2 yıllık mezunlarda yönelmeye müdürlüğüne ana okulu şartlarda uyum sağlayabilir.

 4. müdürlük yapabilmeniz için kreş ve çocuk evlerinde en az önlisans mezunu olmalısınız ve öğretmenlik bölümünden mezun olmalısınız. ama meb e bağlı anaokulu açacaksanız 4 yıllık öğretmenlik mezunu olmalısınız. öyle 300 bin liraya da gerek yok arkadaşım 70 bine güzel müstakil bi villada anaokulu açtı. tavsiyemdir.

  • Anaokulu sahibiyim, buradan fikir olsun diye yazmak istedim, öncelikle güven vermeniz açısından uzun yıllar eğitimci olmanız, yönetici pozisyonunda çalışmış olmanız şart. Sıfırdan başlayacağınızı düşünürsek en az 100-120bine binayı kiralama, iç dekorasyon vs işlerini hallettiğinizi düşünürsek boşuna ümitlenmeyin derim. Asıl masraf şimdi başlıyor, 0 öğrenci de olsa en az 4-5 ayrı sınıf açmalısınız ki gelen ayrı yaşlardaki talepleri karşılayın, temizlik, yemek, yardımcı öğretmen, branş öğretmenleri, idari personel.. yani en az10 kişi, sigortaları, kira, rutin giderler en az 50-60bin, bu aylık masrafınız, kapıyı acısınız.. çok karlı diye boşuna heveslenmeyin derim, karlı değil, üstelik bu bahsettiğim masrafı aylarca cepten karşılamak durumundasınız, öğrenci ilk aylarda olmayacak, hangi okul acar açmaz dolmuş, mantıklı düşünün ve evet en az 400-500bin cebinizde yoksa uzak durun. Bu sebeple anaokulları sürekli devrediyor ve 600-700 tl ye öğrenci alıp ayakta kalmaya çalışıyor, ama bunlar da maalesef son çırpınışları oluyor..

 5. Merhabalar ,
  Ben özel bir kreş açmak istiyorum. İşletme lisans mezunuyum. Uzun süredir araştırma yapıyorum ve anladığım kadarıyla kendi diplomamla kuruculuğunu yapabiliyormuşum.Fakat bunun için finans desteği almak istiyorum. Daha önce bu konuyla ilgili KOSGEB ‘ le iletişime geçtim fakat kendilerinin eğitime destek vermediklerini söylediler. Bu konuda yardım alabileceğim bir kurum var mı acaba ??? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

 6. Hatice hanım, benim eşim de aynı şekilde kreş açarken KOSGEB’den faydalanamadı. O kurum daha sektörel işler için finans tedarik etmekte. Özel bankadan kredi çektik biz. Bankalarda yatırımcı için krediler mevcut. Yalnız faiz ve aylık ödemesi çok ağır.

 7. Merhaba ben onlisans mezunuyum ve kres ve bakim evi acmak istiyorum evimin zemin kati ( dukkan kati ) na yalniz maliyetimin nakadar tutabilecegini hesaplamak istiyorum ama bu konuda nasil yapacagimi bilemiyorum
  3 sinif .1 mudur odasi .1 yemekhane olacak s ekil de kucum bi yer acmak istiyorum bana en okomomik maliyet nekadar olur acaba bana yardimci olabilirmisiniz tesekkurler

 8. merhaba ben de kreş ve gündüz bakım evi açmak istiyorum çocuk gelişimi mezunuyum ve işyerı açma belgesınide aldım ORDU FATSA ilçesinde açmak istıyorum yanıma guvenilir arkadaş arıyorum birlıkte kres acmak için

 9. Ben 4yıllık kimya mezunuyum formasyonum var.ben kreş açıp müdürlük yapabilir miyim?yanımda çalışacak arkadaşların şartları neler olmalı?şimdiden teşekkürler

 10. Merhaba.
  Ben yurt disinda yasiyorum ve burada anaokuluögretmenligini okudum ve 6 sene boyunca 0-6yas arasi olan sinifta calistim. Türkiye ye dönüp anaokulu acmak istiyorum. Benim buradaki diplomam orada gecerlimi acaba? Acarsam müdürlük yapabilirmiyim yoksa ögretmenlikmi yapabilirim?

  • Bu durumda diplomanız büyük ihtimalle geçerli olacaktır Dilek Hanım. Ancak siz yine de Türkiye’deki ilgili kurumlara, MEB’e bunu sorup teyit edin, doğrulayın. Aksi halde sonradan denklik eğitimi almanız gerekebilir ki buda başınızı ağrıtabilir…

 11. Mrb ben lisans okul oncesi ogretmenligi mezunuyum. Karaman da Kres acmayi dusunuyorum, kucuk bir il oldugu icin orta capli kres yeterli,kendime cok guveniyorum ama maliyeti cok mu fazla olur finansal destek icin nerelere basvurabilirim. Bir de atanma sansim varken kres acmak dogru bir fikir olur mu yardimci olur musunuz tesekkurler..

 12. Ve Kiz meslek lisesi cocuk gelişimi mezunuyum kreş acmak istiyorum tecrübem var anaokullarinda çalıştım acabilirmiyim acaba bilgi verirmisiniz

 13. Klinik psikoloji yüksek lisans mezunu olarak anaokulu açabilir miyim? Müdürlüğünü de aynı zamanda bu diplomamla yürütmem mümkün mü acaba?

  • Bulunduğunuz semtteki insanların eğitim, sosyokültürel durumuna ve de halkın ekonomik şartlarına göre bu durum değişkenlik gösterir Nur Hanım. Ayrıca çevrede başka anaokulları var ise en mantıklısı franchise almak. Bu sayede marka değeri yaratmakla uğraşmamış olursunuz.

 14. Merhaba. Bende çocuk gelişimi okudum ve kurum açma belgem var ama şuan ayriyeten sosyal hızmetler okuyorum kurum açma belgemı kurum açmak isteyipte belgesi olmayanlara verebilirim.

  • yeni khk ile ön lisans mezunlarında 4 yıllık çalışma şartı getirildi. bende anaokulu açmak istiyorum fakat müdür konumnda kimseyi bulamadığım için acamadım

 15. merhabalar işletmekte olduğum kurumumu artık bunaldığım için kapatıyorum elimde 2. el toptan okul malzemesi var sıfır alınmak istense 50 000 – 60 000 arası maliyeti tutacak malzemeleri dolap masa top havuzu bahçe kaydırak ve salıncağı v.b. gibi eşyaları 10.000 tl ye verebilirim. Yerim Ankaradadır. Şehir içi nakliye benden şehir dışı sizindir isteyene malzemelerin bilir kısmının fotolarını yollayabilirim. İletişim için 0536 527 78 30 numaradan ulaşabilirsiniz.

 16. Merhaba, Özel Öğretim Kurumları Standartları yönergesine göre anaokulları ve özel öğretim kurumlarında kullanılacak olan su depolarının “Paslanmaz” olma zorunluğu getirilmiştir. Otank Endüstri olarak mevzuata uygun paslanmaz su deposu üretimi yapmaktayız. İlgilenen yöneticilerimiz bizimle iletişime geçebilir. 0 216 304 06 33. İlginize teşekkür ederiz.

 17. Anaokulu açmak isteyenlere deneyimli bir anaokulcu olarak önerilerim:
  -Sabıka kaydınız yoksa kurucu olabilirsiniz. Diplama vs şartı yoktur.
  -Okulunuza 4 yıllık üniversite mezunu, sınıf veya branş öğretmenliği veya okul öncesi bölüm mezunu müdür bulmanız gerekiyor.
  -Öğretmen olarak kız meslek lisesi veya 2 yıllık ön lisans mezunu çalıştırabilirsiniz.
  -Bu sektöre yeni adım atmak isteyenler Franchise (İsim hakkı )almaya yönlenebiliyorlar. Kadro kurmada kolaylık, çalışanlara eğitim verilmesi, kurum deneyimlerinden yaralanmak ( hem eğitim hem pazarlama deneyimleri), bilinen bir ismin gücünden yararlanmak cazip gelebiliyor.
  – Türkiye’de çok sayıda kaliteli eğitim veren okul öncesi eğitim kuruma ihtiyaç var. Nufüs olarak sadece İstanbul’u düşünsek bile birkaç Balkan ülkesinin nufusuna denk geliyor. Siz yeter ki işinizi iyi yapın.
  Okul öncesi eğitimin önemine inanan biri olarak herkese başarılar dilerim.

  • bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler okuduğum en yararlı tavsiyeler bende şu an anaokulu açmakla uğraşıyorum teşekkür ediyorum

 18. Merhaba canlar bende bursadayim ve kres acmak istiyorum… yada anaokulu bana arkadas lazim rica etsem bana watsap numaramdan ulasabilir misiniz 05373980294 acil lutfen

 19. merhaba bende kreş açmak istiyorum çocuk gelişimi okuyorum önlisans mezunu olacam bu yıl iş yeri açma belgemi aldım. neler yapabilirim bu durumda… teşekürler

 20. Anaokulunda öğretmene asgari ücret verebilmek için 2 yıllık veya lise mezunu çalıştırırsanız anaokulu değil bakım evi açmış olursunuz. Öğretmene vereceğiniz maaş size kendisini yetiştiren ve kuruma bağlı olan öğretmenler olarak geri döner. Mahalle arasında şirin bi çocuk yuvam olsun demek gönüle hoş gelebilir fakat çocukların en kritik döneminde ilgilenecek kişileri titizlikle seçmeniz lazım. Devletteki maaştan çok düşük maaşla çalıştırırsanız günü geçirirsiniz ve ileriye dönük bir yatırım olmaz.

 21. Merhaba. Istanbul bagcılarda yaşıyorum. Lise son sınıfım. Anaokulu açmak istiyorum. Gerekli bilgiyi alamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 22. merhaba 4 yıllık ilahiyat mezunuyum anaokulu açmak istiyorum ancak herhangi bir eğitimim yok sadece 4 6 yas din eğitimi sertifikam var actığım anaokulunda müdürlük yapabilirmiyim. birde istanbul da bahçeli bir evimiz var ancak 260 m2 anaokulu için yeterli alana sahipmidir yardıncı olabilirseniz sevinirim

 23. Meraba ben altı katlı bir binanın birinci katında kreş ve gündüz bakım evi açmaya niyetlendim fakat bahçe olayı aklıma takılıyor.binaya ait bir bahçe ve oyun parkı var orayı kreş için bahçe olarak gösterebiliyor muyum?lütfen bu konuda beni aydınlatın.

 24. benim kendime ayıt 850 metre kare bahçem artı içinde dübleks 8artı 1 odalı yerim odaları harika büyük hepsi en düşük odamın 20 metre kare en büyüğü 48 metre kare isteyen olursa kiraya verilir kreş olarak isteyen kişi ortak olunur lisansı olanlar tercihimdir yerim neresi derseniz AĞRI BATIKENT ANADOLU FIRININ KARŞISINDA DÖRT YANI DUVARLA CEVİRİLİ HARİKA CAM MEYVE AĞAÇLARI VAR MUSA AYDEMİR 05327810944 AĞRI MERKEZ ……

  • Halen var mı Musa Aydemir bey bahceniz….baya zaman geçmiş..ağrı özel yer.verdiyseniz kaça verdiniz…vermediyseniz bakmaya bir gece ansızın gelebiliriz.siz tanıdık da geliyorsunuz.insaat sektöründe misiniz???

 25. Accaklara tavsiyem anaokulu acmaniz size getiri saglar ama musteri cekmenizin yolu sudur

  1=ilk once okulunuzu cumartesi açık olsun nedeni ulkemizde cogu kisi calisan bunu iyi degerlendirin
  2 =ulkemizin gelir duzeyi orta ve dusuktur ve insanlar durmadan calismak zorunda buda size bir gelir olarak doner nasilmi genelde cocuklari devlet anaokullarina veriliyor ve c.tesi ve pazar cocuk evde sizde c.tesi pazar acik olursaniz gunlugu ornek 100 tl yapsaniz 10 kisi gelse 200 tl yapar buda sizin aylik elektirik ve su paranizin cikmasina yardimci olur
  3=bu yolla reklam yaparsaniz musteri potansiyeliniz artar ve taninirliginiz daha cok olur

 26. Merhaba ,

  Dairem 1.katta ve 160m2. Bahçe olarak balkonu kullanmak istiyorum ve aşağı yukarı 150m2 bir balkon var.
  Burayı anaokul olarak değerlendirebilir miyim? 30-40 kişilik düşünüyorum.

 27. merhabalar kreş için binanın şartları nelerdir zaruri olmazsa olmazları bir villa tarzı yerikreşe çevirmek için değişiklik yapılması gereken yerler nereler ve kaba saba maaliyeti ne olur ??
  teşekkurler…
  ayrıca istanbul pendik te kreş açma kararlılığındayım düşünen sağlam bir arkadaş varsa değerlendirip birlikte de açabiliriz…

 28. izmirde karşıayaka bölgesinde bu işi yapmak istiyorum.okul açmayı düşünen arkadaslar varsa ortak olmak istiyorum.çocuk gelişimini bitirdim bu yıl.7 yıldır etüt merkezlerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptım.etütlerin önü kapandı bu yuzden anaokulu açamk istiyorum.isteyen kişiler bana mail yoluyla ulasırarsa sevinirim.
  melis_onenc@hotmail.com

 29. Merhaba ben Malatya da yaşıyorum Kreş yada Anaokulu gündüz bakımevi açmak yada açılmış bir kuruma ortak olmayı düşünüyorum bunun için bir ortak arkadaşa ihtiyacım var 05359548203

 30. Merhaba ben İstanbul Anadolu yakasında bir Anaokulu açmayı düşünüyorum. 4 yıllık Okulöncesi Öğretmeni mezunuyum 1 yıllık bir tecrübem var kendi okulumda hem kurucu hemde müdür olabiliyor muyum?

 31. Merhaba bende Sakarya serdivanda kreş açmak istiyorum bu konuda bir bilgim ve eğitimim yok bu konuda yardımcı olacak çalışma arkadaşları veya işi bilen eğitimci arkadas arıyorum

 32. Merhaba …İstanbul Tuzla’da ortak ya da franchising anaokulu kreş düşünüyorum…4 yıllık işletme mezunum,formasyon belgem var,6 yıl Milli Eğitim’e bağlı devlet okullarında sınıf öğretmenliği tecrübem var,aynı zamanda aöf çocuk gelişimi bölümünü okuyorum bitince lisansa tamamlamayı düşünüyorum.ilgilenen arkadaşlar olursa gulden.mona@gmail.com iletişim ….ilk öğrencisi de 3 yaşındaki kızım olacak :)….parlak fikirlere de ayrıca teşekkür bilgiler için 🙂

 33. Merhaba ben anaokulu açmak istiyorum ama nerden nasıl başlamam gerektiğini bilmiyorum internette net bir bilgi bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim acil!

 34. Bende Şırnak veya Cizre’de kreş veya gündüz bakımevi falan düşünüyorum ama nereden nasil başlayacağımı bilemedim kendim fizyoterapist teknikeriyim guvenebilecegim dürüst iş arkadaşı veya ortak biri olursa da olur…

 35. Merhaba aöf sosyal hizmetler onlisans mezunuyum 2 sene uni. Okurken ozel kreste grup sorumlusu olarak calistim.. 2 seneye yakinda mezun olduktan sonra calistim.. halen calisiyorum.. kres acmak istiyoruz . sorumlu mudur olabilirmiyim?

  • Merhaba özlem hanım sorumlu müdür olamazsınız.Meb bünyesinde mezuniyet sonrasında gerekli çalışma süresi sonun da staj kaldırdıktan sonra sorumlu müdür alabilirsiniz.Şu an için sadece vergii kaydı olarak kurucu müdürlük yapabilirsiniz.

 36. Merhaba,
  İZMİR – BUCA MERKEZDE hiç bir eksikliği bulunmayan 120 kapasiteli

  Bucanın en hızlı gelişen sosyo ekonomik yapısı ve gelir seviyesi yüksek bölgelerinden birinde bulunan 3-4-5-6 yaş arası çocuklara eğitim veren kurumumuz devren satılıktır.
  0 507 368 74 92

 37. adalet ve iktisat mezunuyum üçüncü üniversite çocuk gelişimi okuyorum 3.6 yaş okulöncesi eğitim ve etkinlik sertifikam var kreş yada anaokulu açabiliyomuyum

  • Merhaba Zekiye hanım,okul öncesi eğitim kurumları açılışlarından herhangi bir devlet kuruluşundan eğitim desteği ve farklı konularda teşvik verilmemektedir.Eğer size teşvik vereceğiz kosgep’ten destek kredisi çıkaracağız diye bilgi vererek sizden dosya masrafı adı altında herhangi bir ücret talep etmeleri halinde bu kişi ve kurumlara itibar etmeyiniz.Açacağınız eğitim kurumu tamamiyle kendi öz sermayenizle yapabileceğiniz bir iş modelidir.

Yorum yap

Lüften yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz