Mozanit yükseliyor-Kuyumcuların ve girişimcilerin dikkatine!

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere daha önce hiç görmediğiniz kadar parlak ötesi bir iş fikrinden bahsedeceğim. Hakikaten pırlantadan dahi parlak olan bu fikrin “zamanında kapılması gereken”, “önceden rezerve edilmesi gereken” işlerden birisi olduğuna süpheniz olmasın. Zira Dünya mücevheratında yepyeni ve yükselmekte olan bir değerli taştan bahsedeceğiz…

Mozanit adı verilen bu taşın pırlanta ve elmastan daha parlak olmasının yanı sıra sertlik ve dayanıklılık bakımından elmastan sonra Dünya ikincisi olması sizlere şaşırtıcı gelmesin. Arizona çölüne bundan 50 000 sene evvel düşen göktaşından geldiği söylenen bu taşın; sonradan yapılan araştırmalar neticesinde uzaydan değil de yer altından geldiği anlaşılmıştır. Ancak doğadaki saf ve doğal hali çok minik parçalar halinde olan mozanit kristalleri, 43 yıl süren deneyler neticesinde daha yeni, 2003 yılında değerli taş olarak müchever sektöründe yerini alabilmiştir. Bu zamana kadar değil işlenmişini, elle tutulur doğalını bulmak bile imkansıza yakındı.

Kuyumculuktan, değerli taşlardan anlayan dostlarımız aşağıdaki grafiğin ne denli şaşırtıcı olduğunu kavrayabilirler. Gerçekten de şu anda Dünya’nın en parlak taşının grafiğini inceliyorsunuz.

2300 derecelik sıcaklık ve yüksek basınç neticesinde oluşabilen mozanit gerçekten piyasaya ilk çıktığından beri dünya çapında her sene en az %30 büyüyerek yayılmaktadır. Ancak Dünya’da sadece Amerika’nın Arizona bölgesinde yer alan bu taşın gün geçtikçe azalması, değerinin daha da artmasına sebep olmaktadır. Hatta öyle ki elmas bile Dünya çapında her yerde bulunabilirken, mozanitin sadece bir yerde bulunması bu taşın gelecekte neler vaad ettiğini göstermektedir.

Şimdi de pırlantanın kalitesini ölçmeye yarayan 4C kriterlerinin değerlerini mozanit ile karşılaştıralım.

1-)Carat (Ağırlık-ct)1 carat 0.2gr olup Mozanit’in fiyatlandırmasında taşın çapı esas alınır ve her çap karşılığı karat ağırlığı standarttır çap ölçüleri 2.5mm (0.05ct)’den başlar taşın çapı 0.5mm aralıklarla 14mm (8.46ct)’e kadar bulunabilmektedir.

2-)Colour (Renk)

Pırlantada fiyatı etkileyen kriterlerden biri de beyaz renk tonları skalasıdır ve ton farkını çıplak gözle ayırt etmek imkansızdır. Renk tonunun tespiti ancak renk tonları farklı taşlar arasında gezdirilerek bulunur tonda farklılık Mozanit’in değerini etkilemez. Pırlanta için kullanılan renk değerlendirmesini Mozanit’e uyarlayacak olursak renk tonunu “I-Color” karşılığına denk geldiğini söyleyebiliriz. Büyük çoğunluğu beyaz renginde olan Mozanit taşının nadir olarak büyük çaplarda yeşil Mozanit taşı da bulunabilmektedir

3-)Clarity (Berraklık)

Pırlantada fiyatı etkileyen en önemli kriterlerden biri olan “berraklığı tespit etmek“ tamamen uzmanlık ister ve ancak “lup” isimli aletle ve mikroskop ile ayırt edilebilir. Mozanit taşında ise berraklık hemen hemen tüm taşlarda standarttır ve fiyatı etkilemez pırlantadaki berraklık kriterini Mozanit ile karşılaştıracak olursak Mozanit taşı “VS1-VS2” kalitesindedir.

4-)Cut (Kesim)

Pırlanta kesiminde oluşan oran,simetri ve cila gibi işçilik hataları fiyatı önemli ölçüde etkilemektedir.Tüketicinin bu hataları görmesi ve değerlendirmesi mümkün değildir oysa Mozanit’te bu tip hatalar bulunmaz tüm taşların kalitesi standarttır ve pırlantada olduğu gibi fasetler el işçiliği ile açılmaktadır. Mozanit’te toplam 11 kesim şekli ve kesim şekline göre 25 fasetten 81 fasete kadar taş bulunabilmektedir. En çok kullanılan yuvarlak kesim pırlantada olduğu gibi 57 fasetten oluşmaktadır.

Ayrıca bilmelisiniz ki…

1-)İMİTASYON TAŞLAR:Pırlanta taklidi olan Zirkon(Atom) ve Swarovski taşları ışıltısı 18 ayda biter nüvesi sentetiktir ve 4 saatte üretilirler ve el işçiliği ile kesimleri yapılamaz
2-)MOZANİT TAŞI:Mozanit taşının nüvesi doğal mozanit mineralleridir aylarca süren yer altı basınç,ısı ve ileri teknoloji uygulaması ile büyütülür ve tıpkı elmas gibi el işçiliği ile kesilir.

Tüketici Pırlantaya çok yüksek fiyat ödemesinin ana nedeni “ IŞILTISINDAKİ SÜREKLİLİK,SERT OLMASI ve EL İŞÇİLİĞİ İLE KESİMDİR” ancak bilindiği gibi Pırlantada ömür boyu garanti sertifikası olmaz
Oysa aynı faydayı ve hatta ötesini 1/10 fiyata hem de ömür boyu garanti sertifikası ile satın alıyorsunuz Dünya’da bir taşın ışıltısına ömür boyu garanti sertifikası verilen ilk ve tek taş Mozanit’tir.

Kuyumcular en başta bu ürüne sıcak bakmıyordu, ben bunu matbaanın Türkiye’ye getirilmesine benzetiyorum. “Sadece Kalemkarların zenginlere yazıp yetiştirebildikleri ve sadece zenginlerin kitap okuyabildiği
ülkemizde “ teknolojinin gelmesi ile eski tip el yazmalığı yapanların çağ dışı kaldığı görülünce fetva çıkartılıp nasıl “gevur icadı” dendiyse; şimdi de farklı sıfatlar üretiliyor “Sahte pırlanta…”
Mozanit kendine özgü madeni olan bir taştır. Yani hiçbir şeyin çakması ya da sahtesi değildir!

Bu işe vizyon ve sermaye sahibi birileri girecek olsa sizlerinde tahmin ettiği gibi %1’lerin çok üzerinde Pırlanta pazarından pay alınır. Tıpkı Charles&Colvard, Swarovski gibi Türkiye’de marka olur

Sonuç itibariyle gördüğünüz gibi yerin 700 metreye kadar altından yüksek maliyetlerle ve vergilerle çıkarılan elmasın yanında, işçilik hatalarının çok az olduğu, daha sabit berraklık ve parlaklığa sahip olan mozanit taşı hakikaten pırlanta’nın alternatifi durumuna gelmiştir. Tüketici son 11 yıldır giderek bu taşı daha çok tercih etmektedir!

Arkadaşlar şimdi bırakalım wikipedilik taslamayı ve işin can alıcı ve hakikaten parlak kısmına geçelim!

2003’den bu yana ivmelenerek Dünya mücevherat piyasasını işgal etmeye başlayan bu taşın şu anda 300 milyon dolarlık senelik satış rakamı bulunmaktadır. Türkiye açısından bakacak olursak Türkiye’deki pırlanta sektörü yaklaşık 5 milyar doları bulmaktadır. Bunun %1’lik payını mozanitin doldurduğunu düşünürsek her yıl 50 milyon dolarlık satış elde etmiş olursunuz ki inanın Türkiye’de %1’in çok daha fazlasına ulaşılır.

Mozanit taşının pırlantaya olağanüstü benzerliği, mükemmel ışıltısı, yüksek sertlik derecesi ve ömür boyu garanti sertifikası, Pırlanta’ya göre 1/10 fiyatlara satılıyor olması Dünyada milyonlarca tüketicinin mücevherat tercihinde bir numara olmasını sağlamıştır.

He şimdi diyenler olabilir. “Zaten imitasyon taşları 4 saatte çok ucuza üretebiliyoruz” diye. Hiç boşuna cellalenme arkadaşım. Mozanitle diğer imitasyonları kıyaslaman dahi olanaksız. Zira bu taş başlı başına bir değerli taş statüsünde olmakla beraber insanların yüzüklerinde, kolyelerinde, küpelerinde, gerdanlıklarında; ender bulunan değerli maden olarak yerini almaya başlamıştır bile. Yani siz bir imitasyonu “elmas çakması”, “pırlanta çakması” diye pazarlarsınız. Ancak bunu doğrudan doğruya “mozanit yüzük” diye pazarlarsınız.

Eğer kendi kuyumcu dükkanınızda ya da açmayı planladığınız kuyumcu dükkanında bunun pazarlamasını yapmak istiyorsanız araştırma yapmalısınız.

James hallen, Hidalgo, gibi uluslararası dev firmaların şimdiden bu fırsatı görüp pazarlama faaliyelerine başlamaları henüz sizlerin de pazardan pay almanıza mani değildir.

Diyeceğim o ki arkadaşlarım treni kaçırmayın, denemekten asla zarar gelmez. Bir girişimcinin unutmaması gereken altın kuralı “10 deneyip birinden tutturmaktır”. Zaten en başarılı ve varlıklı insanlar sadece başarmayı bilmezler kaybetmeyi de bilirler.

Bu konuda yardım almak ve daha fazla bilgilenmek için [email protected] adresine mail atabilir veya www.atamucevherat.com adresinden veyahut Google’a ATA MÜCHEVERAT yazarak web-sitesinden iletişime geçebilirsiniz.

“Mozanit yükseliyor-Kuyumcuların ve girişimcilerin dikkatine!” üzerine 2 yorum

  1. Mozanitin er ya da geç yaygınlaşmaya başlayacağını tahmin ediyordum. Ancak bence yine de önümüzdeki birkaç yıl daha pırlantanın hakimiyeti kırılamaz.

    Cevapla
    • Mozanit dediğiniz gibi er ya da geç hak ettiği yeri alacaktır. Kuyumcuların bir an evvel bu mozanitten yüklü miktarlarda stoklamaları gerekmekte.

      Cevapla

Yorum yapın