Muhasebeci Olmak İstiyorum!

Paralarla uğraşmayı, hesap kitap yapmayı biraz da zamanla yarışmayı seviyorsanız muhasebecilik sizin için ideal bir meslek olacaktır. Ancak ideal dediğime bakmayın bu işin aklınıza gelmeyecek kadar teferruatı var ve yanlış bir hesapla tepetaklak olabiliyorsunuz. Hatta yanlış hesaplar dışında insanların sizden isteklerini yerine getirmek de oldukça yıpratıcı bir durum. Bu durumlara alışırım paramı da kazanırım diyorsanız muhasebeci olabilirsiniz. Hatta size hemen muhasebe nedir bunu bir açıklayalım:

Muhasebe, çalışmış olduğunuz işletmenin bütün varlıkları ve kaynakları üzerinde değişmeye sebep olabilecek (yani para, bu para ile varlıkları artırabilir ve size para getiren kaynaklar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz) para ile yapılabilen mali işlemleri sınıflandırmak, yorumlamak ve analiz etmek demektir.

mali müşavir

Muhasebecilikte her meslekte olduğu gibi basamak basamak. Yani en alt kademede muhasebecilik var bir de yukarı mevkilerde muhasebecilik var. Ben size muhasebeci olmak için seçebileceğiniz yolları ve sonunda olabileceğiniz mevkileri anlatacağım…

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

Muhasebecilik Nasıl Bir İş?

Muhasebecilik artık bilgisayar üzerinden olmakla birlikte büyük şirketlerin ya da küçük çaplı şirketlerin alış- satışlarını, cari hesaplarını, bordrolarını, yılsonu raporlarını ve bunun gibi çeşitli işlerini yapan kişilerin seçtiği bir meslek. Bu meslekte eğer yıllarınıza kıyarsanız çok yüksek mevkilerde olabilirsiniz. Ancak ufak çaplı düşünüyorsanız sadece bakkal türü işletmelerin muhasebeleri ile de geçinebilirsiniz.

muhasebe

Muhasebeci Olmak İçin Ne Gerekir?

Muhasebede üst mevkilerde olmak istiyorsanız İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinden birinden mezun olmanız gerekiyor. Ardından kaliteli bir staj dönemi yapıp mali müşavirlik için sınavlara girebilirsiniz. Staj döneminde işin pratik yanını daha çok öğreneceksinizdir. Mali müşavirlik ise 4 yıllık üniversite eğitimi ardından da 2-4 yıllık bir staj dönemi ve sınava hazırlıktan sonra sizin olacaktır. Mali müşavirlik de kendi içerisinde bölümlere ayrılır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik. İlkinde 2-3 yıl deneyimli olmanız gerekir. Diğerinde ise 10 yıllık bir deneyime sahip olmanız gerekir. Mali müşavirlikte yeniyseniz 2.000-4.000 TL arası maaş alabilirsiniz. Ancak yeminli bir müşavirseniz 10.000 TL’ye kadar yolunuz var.

Ben yıllarca okuyamam bir an önce iş hayatına katılayım daha sonra kariyerime devam ederim diyorsanız 4 yıllık İİBF bölümlerinden muhasebe ya da buna yakın bir bölüm bitirerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Bu konumda ise Serbest Muhasebeci olmuş olursunuz. Eğer güzel işleyen bir çalışma ortamınız varsa ve patronlarınız sizi seviyorsa 2.000-3.000 TL maaş alabilirsiniz.

muhasebe

Dört yıl boyunca okuyamam diyenler içinse 2 yıllık ön lisans diyebileceğimiz muhasebe bölümleri var. İster açık öğretimden isterseniz de örgün öğretimden eğitiminizi alarak işe başlayabilirsiniz. Ancak bol bol pratik yapmanız gerekir.

Muhasebeci olmaya çok sonradan karar vermişseniz ve yıllarla uğraşamayacak kadar yorgunsanız Halk Eğitim Merkezleri tarafından ya da özel şirketler tarafından düzenlenen muhasebe eğitim kurslarına katılabilirsiniz. Buralarda diğer basamaklara göre çok fazla işlem yapmazsınız ve sadece ön muhasebeci dediğimiz küçük hesaplar yapan biri olursunuz. Bu iş karşılığı en fazla 2.000 TL maaş alabilirsiniz. Hangi yolu denerseniz deneyin karşınıza kodlarla ve para işlemleri ile örülü bir dünya çıkacaktır. Bazen yarım saatte halledebileceğiniz kadar kolay işler yapabileceğiniz gibi bazen de sizi saatlerce yoran işlerle muhatap olabilirsiniz. Muhasebe kayıtlarınızı tuttuğunuz kişiler, vergi dairleri gibi yerler yeni ortamınız olacaktır.

Muhasebecilik İş İmkânları

Muhasebecilikte iş bulamama sorunu gibi bir durum yaşamazsınız. Özellikle de ticari yönü kuvvetli bir şehirde yaşıyorsanız yeni açılan firmalar ve köklü firmalar dediğimiz alanlarda size uygun işler bulunabilir. Eğer siz onları bulamıyorsanız kendinize bir ofis açıp mesleğinizi icra edebilirsiniz. Son zamanlarda öyle bir muhasebe açığı var ki insanlar evlerinden dahi muhasebecilik yapabiliyor. Online olarak yapılan bu işlemlerde kişiler ki özellikle kadınlar evlerinde bazı şirketlerin muhasebe kayıtlarını tutabiliyor. Bu mesleği yapmak istiyorsanız pratiğinizin iyi olması ve kendinizi geliştiren biri olmanız önemli. Ancak şunu unutmayın para hesapları ile ilgilenirken kendinizden taviz vermeden doğru bir muhasebeci olursanız katakulli işlere gelme ihtimaliniz düşer.

Cropped image of group of businesspeople working together in office - Consulting

 

“Muhasebeci Olmak İstiyorum!” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba lise 2 okuyorum ve muhasebe düşünüyorum bana şimdiden pratik yapabilceğim bir uygulama var mı? Kendimi şimdiden geliştirmek istiyorum.

    Cevapla

Yorum yapın