Neden Çok Zengin Olmak Kötü Bir Şey?

Zenginlik çoğumuzun gözünde dünyanın en güzel imkânlarından biri. Ancak insan kendinde olmayan şeylerin hep iyi olduğunu düşünerek büyük bir yanılgıya kapılır. Zenginlikte zengin olmayan insanların gözünde büyüyen bir durum ama sanıldığı gibi güzel bir şey değil. Hele bir de zengin olduktan sonra yaşanan sıkıntıları bir kenara bırakarak keşke param pulum olmasa da şunum bunum olsa demeye başlayacağınızı düşünürseniz zenginliğin aslında kötü bir şey olduğunu fark edersiniz.

Çok Para Çok Dert!

Zengin olan insanları görmüşsünüzdür. Etrafları büyük insan kalabalıkları ile doludur ve kimin gerçek dost kimin yalancı olduğunu anlamak mümkün değildir. Zengin olduğunuzda etrafınızdaki servet avcıları ile yaşamak zorunda kalırsınız çünkü zengin olmak onlara değil size sunulmuştur. Kim çevresinde sahte insanlarla dolaşmak ister ki. Hele bir de bu insanların sürekli olarak sizi poh pohladığını düşünürseniz aslında çevrenizin sahte dünyalar ile donatıldığını fark edersiniz. Yalnız kalmak bunlardan daha iyidir diye düşünmeye başladığınız anda ‘’Zenginlik aslında kötü bir şeydir.’’ kelimeleri dudaklarınızdan dökülecektir.

zengin olmanın zararları

Parayı Kontrol Etmek Güç İster!

Elinizde çok fazla paranın olması demek sizin daha güçlü olmanız demektir. Çünkü para kolay kolay hüküm altına girmez. Aman dursun bunu da almayım paramı biriktireyim diye bir düşünceye kapılmadan sürekli olarak paranızı harcamaya meyilli bir insan olursunuz. Zenginlikte bir yere kadar tabi. Bu kervanın suyu nerden geliyor demeye başladığınız anda zenginliğiniz bitebilir ve siz orta halli bir insan olarak kaldığınızda paranızı yönetemediğiniz için çok sıkıntı çekersiniz.

zenginlik

Zenginlik Her Şey Değildir!

Dünyanın en zengin insanı olabilirsiniz. Ancak paranın alamayacağı şeylerin olduğunu gördüğünüzde ne kadar da fakir olduğunuz yüzünüze vurulacaktır. Bu kadar paraya rağmen mutluluğu, dostluğu, kardeşliği hatta bir kuru soğanın verdiği o muhteşem lezzeti zengin olduğunuzda tadamayabilirsiniz. Büyük alışveriş mekanlarında gezmek, sosyetede yemek yemek ya da en ünlü tasarımcının kıyafetlerini giymek size sadece varlıklı olmanın ayrıcalığını kazandırır. Ancak insan olmanın ayrıcalığını kazanmak için servetiniz yeterli olmayacaktır.

5.0.2

Zengin Olmak Zevklerinize Gem Vurur!

Çok zengin olmanın dezavantajları olduğu kesin. Ancak bir çocuk düşünün. Küçüklüğünden beri zengin bir çevrede büyümüş. Her doğum gününde bir önceki doğum gününde alınan hediyenin daha büyüğü alınmış. Bir süre sonra öyle bir yaşa gelmiş ki artık servetin verdiği hediyeleri görür olmuş. Bu çocuk hayata atıldığında, yaşı belli bir seviyeye geldiğinde onu nasıl mutlu edebilirsiniz? En mutlu günlerinde zenginliğin sınırsızlığını ve paranın değerini gören bir çocuk sizce sizin ‘’Doğum günün kutlu olsun.’’ mesajınızı okur mu? Ya da ona daha pahalı bir hediye almadığınız için sizinle arkadaşlık kurabilir mi? İşte zenginlik böyle bir tür uyuşturucu gibi. Bir süre sonra doğum gününü kutlayan insanların varlığına değil büyük hediyelerin gelmesine sevindirir hale getiriyor. Aslında zenginlik kötü bir şey. Çünkü insanları yavaş yavaş zehirliyor.

zenginliğin zararları

Zenginlik Zor Zanaat!

Zengin olduğunuzu düşünün. O kadar para ile yaşamanın zorluğuna ek olarak bir de bu parayı nasıl değerlendireceğiniz, sizden sonra bu paraların kime kalacağı gibi pek çok konuyu düşünmek zorunda kalırsınız. Tabi zenginlik sürekli olmayabilir. Zengin olsanız daha her zaman zengin olmanın yollarını düşünür durursunuz. Zengin olmak yerine mutlu olmayı denemek daha kolay değil mi sizce de?

Yorum yapın