Otomobil Alım Satımı Yapmak İstiyorum

Oto alım satımı işiyle uğraşmak isteyenler” şunu bilmeliler ki; On yıl öncesine kadar araba almak lüks bir eylemdi. Araba satmak ise epey külfetli bir işti. Milenyum ile birlikte otomobile bakış açısı değişir oldu. Önceleri ”lüks” gibi görünen, ”aman canım nemize gerek” denen otomobil, günümüz dünyasında olmazsa olmazlar arasında. 80’lerde bir ev hayali, 2000’lere gelindiğinde ”bir ev, bir de araba” şeklinde pekişti. Otomobiller artık ”lüks” değil ”ihtiyaç” haline geldi.

Hal böyle olunca otomobil alım-satımı karlı mı diye sormak yerine otomobil alıp satmak ne kadar karlı diye sormalıyız. Her köşe başında, çoğu zaman kaldırımlarda, sokak aralarında, kısacası her yerde gördüğümüz bu dört tekerlekli taşıtlar, artık gündelik hayatımızın bir parçası. Hem de büyük bir parçası.

2015 yılından geriye baktığımızda 2010 ile 2015 yılları arasında beş milyona yakın sıfır araç satıldığını görüyoruz. Bu yıla ve ülkemize bakacak olursak, 2015 biterken elde edilen verilere göre: 2015 yılı içerisinde toplamda 432.550 adet araç satışı gerçeklemiştir. Bu veriler ve istatistikler bile, araç alım satımının ne kadar revaçta ve karlı bir ticaret olduğunu gösterir.

Öyleyse bir sonraki aşamada sorulması gereken soru şu: Nerelerden nasıl oto alım – satımı yapabilirim?

Bunun için günümüz şartlarında iki ana yol var.

Birincisi: Galeriler.

Galeriden araba alım satımı son dönem yükselen alışveriş alışkanlıklarının başında geliyor.

Galeri, sözlük anlamı olarak şu anlama geliyor: Sanat eserlerinin veya herhangi bir malın sergilendiği salon. Özellikle Türkiye’de araba ticaretinin galerilerde yapılmasının asıl nedeni de bu. Çünkü galeri demek pazar kültürü demek aynı zamanda. Nasıl ki meyvemizi, sebzemizi görerek, dokunarak, üstüne satıcısına bire bir sorular sorarak satın alıyoruz; aynı şey birlikte uzun yıllar geçireceğimiz arabalar için de geçerli.

Araba almak isteyen de satmak isteyen de galerilerde, yani ortak pazarlarda buluşuyor.

Otomobil alım satımlarında büyük – küçük ölçekli riskler vardır. Galeriden 0 araba alırken bu riskler minimum düzeydedir. Alacak olanın istediği arabayı doğru seçmesi ve bundan emin olması gerekir. 0 araba alanların içinde bulundukları asıl risk, aldıkları arabadan çok geçmeden pişmanlık duymaları.

2. el araba alım- satımlarında ise risk çok daha fazladır. Örneğin aküsü bitmiş arabaların satımı yapılmaktadır. Bu nedenle araba alınmadan önce araba iyice kontrol etmelidir. Hala bir ticaret ahlakı varsa, arabasını satmak isteyen insanlar da bu tür detaylara özen göstermelidir.

2. el arabaların satışı galerilerde olduğu gibi, sanalda da yapılmaktadır. E-ticaret sitelerinde arabaların fotoğrafları, özellikleri, fiyatı gibi detaylar verilmekte.

Sahibinden” gibi sitelere giren alıcılar, almak istedikleri fiyat aralığında, almak istedikleri markalarda arabaları güncel olarak görebilmektedir. Riskler, evrak ve bakım düzeyinde kendini gösteriyor.

“2. el araba alım satmak istiyorum” derseniz bilmelisiniz ki evrak işlemleri kafa karıştırıcı ve oldukça külfetlidir. Bir o kadar da dikkat edilmesi elzem olan konuların en başında gelir. Alma ve satma işlemi tamamlandığında daha sonra çıkacak olan evrak işlemlerindeki eksiklik, alanı mağdur, satanı haksız kılabilir. Bu tür ihmaller, usulsüzlük olarak addedilip hukuki işlemlere kadar gitmektedir.

Bunun dışından otomobilin olası teknik arızaları da, gizlenen belgeler ile alıcıların başını ağrıtmaktadır. Örneğin, arabanın motorunda ”bazı zamanlar” baş gösteren bir arıza, alım- satımı işlemi bittikten sonra kendini göstermekte; ancak alış-veriş tamamlandığından sorun giderici herhangi bir şey yapılamamaktadır.

Bunun çözümü sigorta yaptırmaktır.

Araba satan tarafın otomobilini sigortalatması; daha sonra herhangi bir sorun çıktığında kendisini o sorunlardan muaf tutacaktır. Alıcının sigortalı bir arabaya talip olması, karşılıklı güvene dayalı bir alışverişte riski en aza indirecektir.

Sözün kısası, otomobiller artık hayatımızın büyük bir parçası. Bu nedenle en çok alım- satımı yapılan ürünlerden bir tanesi. O sebeple “oto alım satımı yapmak isteyenler” bu işi bu ülkede teknik detayları da ustalarından öğrenerek icra edebilirler. Elbette her işin olduğu gibi bunun da zorlukları bulunmaktadır. Mesela “sonradan açığa çıkan arızalar” gibi. Başlangıçta bunları bilmeniz imkansız ancak bu işi yapa yapa zamanla araba almadan önce kaportanın altında nelere dikkat edilmesi gerekiyor öğreneceksiniz tabiki…

Ayağınızı hem otomobil hem de alım-satımın getirdiği kazançlar kessin istiyorsanız, otomobil ticareti sizin için her açıdan karlı bir alışveriş olacaktır.

 

 

“Otomobil Alım Satımı Yapmak İstiyorum” üzerine 2 yorum

  1. Ortak arıyorum sermayesi sorunu olmayan truzim inşaat villa daire yap sat arsa al sat yabancı inşaat işleri takibi,oto al sat gibi birlikte calisacagimiz dukkanimi ofis şirket kurup isletecegimiz sermayesi olan aile olabileceğimiz doğru dürüst çalışma arkadaşı arıyorum.mevcut işiniz varsa sadece kâr yatırım ortaklığıda yapılır.dukkanimi teminat veririm, sermayem yok.borc aramıyorum.ticaret iş niyetinde olan arkadaşlar arayın.antalya 05302822770

    Cevapla
  2. Lüks otomobil lüks yat Arsa Yalı Rezidans Hotel (Alınır/Satılır) whatsap 0546 203 44 doksan (mesaj yazınız)

    Cevapla

Yorum yapın