Özel Hastane Açmak İçin yapılması Gerekenler – Röportaj

“Nasıl özel hastane açabilirim” diyenler için ayrıntılı tavsiyelere geçmeden önce bazı şeyleri belirtmeliyim.

İnsan, toplumsal olduğu kadar biyolojik bir varlıktır. Bunun için hayatımız boyunca küçük – büyük birçok hastalıkla boğuşmak durumunda kalıyoruz. Grip olsak da hastane koridorlarındayız; kanser olsak da.

hospital photo

Geçmiş yüzyılların çağ dışı tıp uygulamalarına bakalım. Uyuşturmadan çekilen dişler, anestezi uygulanmadan yapılan her türlü ameliyat… Eskiden hasta olmak, amiyane tabirle ölmekten beterdi. Ki neticesinde de en küçük hastalıktan bile ölünüyordu zaten.

Uygarlık, insanın gripten ölmesini engellediği için değerli. Grip artık, ilaçla bir hafta; ilaçsız yedi gün geçen bir hastalık. Tabi, çağlar geçtikçe daha tehlikeli hastalıklar da insanın yakasına yapıştı. Çevre kirliliği, değişen genetik kodlar, stres gibi faktörler 21. yüzyıl insanında yeni hastalıklar meydana getirdi.

Yine de artık şanslıyız. Şanslı olmamızın nedeni kurulan tam teşekküllü, modern hastanelerimizin olması. Ancak artan nüfus ve hasta olma oranı ile birlikte mevcut hastaneler yetmemeye başladı. Özellikle devlet hastaneleri, her daim, gece – gündüz kalabalık olan hastalara gereken hizmeti verememeye başladı. Ve özel hastaneler sahneye çıktı.

İlki neredeyse 200 yıl önce kurulan özel hastanelerin sayısı günümüzde 300’ü geçmiştir. Biz bu yazımızda özel hastane açmak için gerekenler, özel hastane açmak için gereken sermaye ne kadardır, özel hastane açmak neden zordur ve zorlukları nelerdir, özel hastane açmak gelecek vaad eden kazançlı bir yatırım mıdır gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Özel hastane açmak, açan için bir yatırım, vatandaşlar içinse epey önemli bir hizmettir. Öyleyse bu yazıda vereceğimiz kısa bilgiler, hem yatırımcılara hem de vatandaşlara bir ışık tutacaktır.

hospital photo

Röportaj

Bugün, Çorlu, İstanbul ve Bursa’da özel hastaneleri olan D. K ile özel hastaneler hakkında merak edilenleri konuştuk.

– Merhaba. Biz yazımızda özel hastane açmak için gerekenleri uzun uzadıya anlattık. Hem okurlarımıza daha farklı bilgiler sunmak hem de sizi sıkmamak adına, işin teknik kısmını bir kenara bırakıp size daha farklı sorular sormak istiyorum. İlk sorum şöyle olacak: Niçin hem ülkemizde hem de dünya genelinde özel hastanelere olan ihtiyaç ve dolayısıyla talep son yıllarda hiç olmadığı kadar arttı?

– Hem karma ekonomilerde hem de kapitalizm ile yönetilen ülkelerde, devletin imkanları ve bütçesi, her sektörde her uzmanlık alanında yeteri kadar istihdam yaratacak ve hizmet sunacak kadar geniş değildir. Bugün Amerika Birleşik Devletlerine de gitseniz Almanya ya da İngiltere gibi güçlü Avrupa ülkelerine de gitseniz durum böyledir. Pandemiyle mücadele kapsamında bu ülkelerden birçoğunun sınıfta kaldığını da belirtmek isterim. Nüfus arttıkça, üretim ve tüketim alışkanlıkları değiştikçe insanların ihtiyaçları ve talepleri de aynı oranda değişti. Zaten çok boyutlu olan makro boyuttaki gereksinimler çok daha girift ve karmaşık bir hal aldı. Özel hastaneler de tüm bunların toplamında, bariz bir meseleye çözüm getirmek için ortaya çıktı.

– Nedir bu bariz mesele?

– Dünyanın her yerinde kamu ya da üniversite hastanelerinin yeterli olmadığı gerçeği. Tabi bir de belli başlı haklar var. Bugün artık hastanın doktorunu seçme hakkından söz edebiliyoruz. Bazı hastanelerde ”dayatılan” şeyler, özel hastanelerde hastanın tercihine sunuluyor. Bu da yepyeni bir meslek etiğinin ve hastalara sunulan yeni hakların en önemli göstergelerinden biri.

– Bir değil üç özel hastaneden sorumlusunuz. Sorumluluk, aynı zamanda kaygı ve stresi beraberinde getirmiyor mu?

– Elbette getiriyor. Ancak hem doktorluk hem de yöneticilik mesleğinde işinizi şansa bırakmamayı öğrendiğinizde, stres ve kaygı gibi faktörlerle mücadele etmeyi de öğreniyorsunuz. Hele ki ”hastane” gibi günün her saati, aynı önem ve özenle idare edilmesi gereken kurumlarda, fazla özgüven de özgüvensizlik de telafi edilemez hatalar yapmanıza neden olabilir.

– Bir özel hastane açıp o hastaneyi yöneten idari amirlerin yapmaması gereken en büyük hatalar nelerdir?

– Günümüzün en büyük problemlerinden biri ne biliyor musunuz? Hastanın, neredeyse hiçbir sağlık kurumunda kendisini ”hasta” gibi hissetmemesi. Alelade bir hastanede kendisini kurban ya da denek gibi hisseden hastalar, özel hastanelerin birçoğunda ise – maalesef, bunu üzülerek söylüyorum – kendisini müşteri gibi hissediyor. Oysa hastanelerin tam anlamıyla şifa merkezi olması gerekiyor. Siz, mesleki tüm kaygılardan ve ideallerden azade, sadece bir ticarethane gibi görürseniz, en büyük hatayı daha başta yaparsınız.

– Her halükarda önce sağlık diyorsunuz.

– Bizim toplumuzda en çok edilen dualardan biri ne? ”Sağlık olsun” Bundan daha güzel, daha insani ve daha içten bir dua bilmiyorum. Bugün dillere pelesenk olmuş olan ”önce sağlık” sözünü tam anlamıyla uygulayabilmek için, özel hastanelerin de önce sağlık olsun demesi gerekiyor.

– Bunun için de müthiş bir alt yapı desteği, müthiş bir kadro ve iletişim ağı gerekiyor tabi.

– Hastanenizde çalışan doktorları ve hemşireleri sayılı isimlerden seçmek yetmiyor maalesef. Danışmanından sterilizasyon bölümünde çalışan teknikere kadar oluşturacağınız kadroda öncelikli kriteriniz ”liyakat” olmalı. Çünkü hastane gibi çok katmanlı kurumlarda sadece tek bir yapının aksaması bile, her şeyin gecikmesi, hatalı yapılması ve profesyonellikten uzaklaşması demektir. Bunun önüne geçmek için de az önce sıraladığınız her şeyin eksiksiz bir şekilde oluşturulması ve daha da önemlisi sürekli hale getirilmesi gerek.

ÖZEL HASTANE AÇMAK İÇİN GEREKENLER: 

– İlk yapılması gereken valiliğe  ne tür bir özel hastane açmak istediğini belirten bir dilekçeyle başvurmak. Daha sonra Sağlık Bakanlığından gerekli ruhsatları almanız gerekiyor. Açacağınız yer bir sağlık kuruluşu olduğu için onlarca ruhsat ve belge almanız gerekecek. Hiçbirini atlamamanız, hem kurumun geleceği, hem de vicdanınız için oldukça önemli.

Not: Özel hastaneler yönetmeliğinden bakıp gerekli evrakların listesini çıkarabilirsiniz. Sağlık Bakanlığından da size gerekli bilgiler verilecektir.

– Sonraki aşama plan ve proje aşaması. Paranızı ve fikirlerini iyi yönetmeniz gerekiyor. Hastane gibi hassas bir kurum içinse normal bir iş yerinden iki kat fazla düşünmeniz gerek.

– Açacağınız hastanenin konumu, yerleşim yerlerine yakın, mümkün olduğunca merkezde olmalı. Planlı bir saha araştırması yapmanızda yarar var. Ya yeni bir bina inşa edecek; ya da var olan bir binayı kullanmanız gerekecek. Şehrinizin, maddi planınızın duruma göre iki seçenekten birini tercih etmelisiniz.

– Hastaneye ait tüm gerekli malzemeleri eksiksiz temin etmeniz gerek. Tastamam bir mal dökümü çıkarıp yatağından perdesine kadar hiçbir detayı atlamadan satın almanız ve binaya uygun konumlarda yerleştirmeniz gerekecek.

Şu İş İlgini Çekebilir:  ÖZEL OKUL AÇMAK İSTİYORUM DİYENLERE

– Sağlık sektörü, çok hassas bir sektör olduğu için çalışanlarınızı ince eleyip sık dokuyarak seçmeniz gerekiyor. İşe alacağınız hademelerin dahil öz geçmişlerini incelemeli; her kademeden çalışanı ölçüp biçerek işe almalısınız.

Özel Hastane Açmak İçin Gereken Sermaye Ne Kadardır? 

Bu soruya belli bir yanıt vermemiz yanlış yönlendirme olacağı için imkansız. Açacağınız hastanenin kaç katlı olacağından tutun da çalışanların sayısına kadar her faktör sermayenin miktarını azaltıp çıkarabilir.

Ancak şunu bilmenizi isteriz ki; hem malzemeler, hem doktor, hemşire ve çalışan maaşları, hem de birçok diğer faktörün toplamı bize hastane açmanın milyonlarca liraya mal olan çok masraflı bir girişim olduğunu göstermekte.

Özel Hastane Açmak Gelecek Vaat Eden Karlı bir Yatırım mıdır? 

Türkçe’de bir tabir vardır: ”Ölmeyen meslek.” Örneğin berberlik. İnsanlar, muhtemelen asla kendi saçlarına şekil verecek bir alet, bir cihaz icat edemeyecek. Bu anatomik olarak da pek mümkün görünmüyor. Saçımız, tırnağımız değil ki uzanıp keselim.

Aynı şey hastaneler için de geçerli. İnsanlık var olduğundan beri çeşitli hastalıklarla boğuşmak durumunda kalmıştır. Bu hastalıkların bazıları tarihten silinmiş ya da şekil değiştirip yine karşımıza çıkmıştır. Şu an bilinenlerin dışında adını bile koyamadığımız hastalıklar mevcut.

Özel hastane açmak, gelecek vaat eden karlı bir yatırımdır. Çünkü insanoğlu gelecekte de ”maalesef” bin bir çeşit hastalıkla muhatap olmak zorunda kalacaktır. Ayrıca devlet hastanelerinin ve sağlık ocaklarının yetersizliği de, özel hastanelerin gelecek vaat ettiğine işarettir. 1 yıl sonrasına ameliyat günü alabilen hastalar; kuyrukta beklemekten hastalıklarına hastalık katılmış kişiler; özel hastanelerin varlığına sığınacaktır.

ÖZEL HASTANE AÇMAK NEDEN ZORDUR? Sağlık sektörü, mutlak surette en incelik isteyen sektördür. İnsanların can güvenliğinin bu kadar mevzu bahis olduğu başka bir sektör yoktur çünkü. Yapılacak bir hata, gözden kaçan bir ihmal, hastanızın can güvenliğini tehdit edecek büyük bir riske dönüşebilir.

Özel hastane açmak zordur çünkü çok büyük sorumluluk ister. Oraya gelenleri en başta müşteri olarak değil hastanız olarak görmek mecburiyetindesiniz. Hukuki hasta sorumluluğu, yasal olarak bunu gerektirir. Ayrıca, her ne kadar ortada ticari bir yatırım söz konusu olsa da; -başta belirttiğimize ek olarak- insan toplumsal, biyolojik ve en çok da vicdanı olan bir varlıktır.

Belgeler, evraklar bir şekilde tamamlanır. Sermaye bir şekilde elde edilir. Ama hastanenizde sizin ya da bir çalışanınızın yapacağı hata ya da ihmal sonucu birinin can güvenliği sorumluluğunu kötüye kullanmak… İşte özel hastane açmanın en büyük zorluğu buradadır.

Geçmişte de ülkemizde ve dünya hastanelerinde görüldüğü üzere, bazı hastaneler maalesef ki ihmal ve hata yuvasıdır. Hastalara, sadece para kaynağı olarak bir anlayış, sizi hem insanlıktan hem de kazançtan uzaklaştırır.

Yine geçmişte izlediğimiz birçok gizli çekimde, bazı hastane ve sağlık kurumlarının ciddi bir hijyen eksiği olduğunu da gördük. Hastaneye iyileşmek için gidip yeni hastalıklar kapan hastaların hikayelerini dinledik.

Tekrar ve tekrar belirtelim ki; açacağınız özel hastaneye gelen insanlar, size can güvenliklerini teslim ederek gelmektedir. Bu zorlukların üstesinden gelip bu sorumlulukları insanca ve profesyonelce üstünüze alabileceğinize inanıyorsanız; sermayeniz ve inancınız tamsa; buyurun.

Açacağınız özel hastane, hem ülkemize, hem şifa bekleyen hastalara, hem de cebinize büyük yararlar sağlayacaktır.

Yatak Sayısına Göre Özel Hastane Açma Seçenekleri

Sermayenize bağlı olarak özel hastane açmadan önce mutlaka yatak sayısına karar vermelisiniz. Hatta diyebiliriz ki baz alacağınız temel nokta yatak sayısı olmalıdır. Düşük sermaye ve küçük hedeflerle bu işe gireceksiniz 50 yataklı bir özel hastane iş görür. Daha sonra yeni katlar ekleyerek, hem yatak hem de departman sayısında değişikliklere gidebilirsiniz.

 

Özel Hastane Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel hastane açmak ve bu işte başarılı olmak için sadece ticaret bilmek yeterli değildir. Bunun dışında sağlık kurallarını A’dan Z’ye bilmek, hijyen kurallarına maksimum oranda dikkat etmek gerekiyor. Normal bir mağazadan ya da dükkan açmaktan farkları burada saymakla bitmez. Örneğin yapacağınız her irili ufaklı hata, kritik sonuçlar doğurma riski ile birlikte iş hayatınızı tamamen bitirme noktasına gelebilir. Açacağınız hastanenin büyüklüğüne göre sadece 24 saat içerisinde  yüzlerce, binlerce hasta ve hasta yakını kurumunuza gelecektir. Hele ki koronavirüs salgınının zirve yaptığı günümüzde, özen gösterilmeyecek tek bir sağlık ya da hijyen kuralları tıp deyimiyle ciddi ‘defektlere’ yol açabilir.

Sağlık sektöründe deneyimi olan kişilerle ortaklaşa özel hastane açmanız çok daha yerinde olacaktır. Bu sayede karşılaştığınız her problemde çözüm odaklı kararları çok daha kısa sürede alabilir, kriz yönetimini profesyonel bir düzlemde tatbik edebilirsiniz.

İşe alacağını kişilerin tamamında da sağlık sektörü deneyimi aramakta fayda var. Çünkü her ne kadar sağlık, sektör ismiyle anılsa da turizm ya da bilişim gibi salt teknik içerikli bir departman değildir. İşin ehli olan kişilerle yarı yolda kalmaz, tüm hedeflerinizi makul bir süre zarfında tutturabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Hostes Çalıştırmak

Günümüzde özel hastanelerin çehreleri de değişti. Önceleri sabit bir masada, birkaç danışman ile birlikte işler hallediliyordu. Artık hastanelerin başındaki ‘özel’ kelimesi hasta ve hasta yakınlarını da daha özel hissettirmek adına vurgulu bir şekilde temaşa ediyor. Karşılama hostesleri, kat hostesleri derken, kişilerin hastanede doktorlarla ve ilgili mercilerle daha rahat irtibat kurmaları hedefleniyor.

Siz de her kata en az iki hostes konumlandırarak hastanenizin çok daha hızlı ve pratik bir çalışma düzleminde hizmet vermesini sağlayabilirsiniz. Masraftan kısmaz, çalışan sayısını ne kadar fazla tutarsanız sizi tercih etmeleri için hasta potansiyelini olumlu olarak etkilemiş olursunuz. Hastanenizin tamamen kendisine özel bir üniforması ve fular gibi aksesuarları da bulunmalı. Bunun dışında daha sonra başka şubelerde ve merkezlerde kullanılmak üzere fonetik ve akılda kalıcı bir slogan bulmanızı da öneriyoruz. Bu slogan ‘önce sağlık’ minvalinde hastaların sağlığını ön planda tutan ve sizin de bir kurum olarak profesyonelliğini vurgulayan cümlelerden oluşmalı.

Çalışma saatlerini de düzenlemeli, hastanenizde çalışan kişilerin rahatını öncelikli kılmalısınız. Yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı olarak personellerin yapacağı hatalar, geri döndürülemez kötü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle personelinizi her açıdan mutlu etmeye bakın. Bakın ki sizi tercih eden hastalar da mutlu olsun.

“Özel Hastane Açmak İçin yapılması Gerekenler – Röportaj” üzerine 3 yorum

Yorum yapın