Pazarcılık yaparak para kazanmak

İnsanların hayatlarını devam ettirmek için satın alması gereken ürünler, tarih boyunca, her zaman olmuştur. Pazarcılık da epey bilindik bir para kazanma yöntemidir. Bu durum da pazarcılık sektörünü ortaya çıkarmıştır. Normalde pazarcılıktan anlaşılan, çok daha geniş bir anlamken ülkemizde pazarcılık deyince kurulan yerel pazarlarda satış yapan kişiler akla gelir. Pazar, en geniş anlamıyla alım satım işlerinin yapıldığı yerdir. Pazarcılıktan para kazanmak da, satış yaparak para kazanmanın bir diğer ismidir. Pazarcılık yaparak para kazanmanın bir diğer adı, ticaret yaparak para kazanmaktır. Ancak pazarcılık yaptığınızda, ticaret sahanızı yalnızca belirli günlerde kurulan pazarlara, taşımalı olarak ulaştırmış olursunuz. Belirli bir dükkan açma ve gayrimenkul edinme yükümlülüğünüz yoktur.

Pazarcılık Para Kazandırır Mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pazarcılık, insanların ihtiyaçları ile gelişen bir durum olduğu için, her zaman ihtiyaç duyulan bir sektördür. Yani insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman pazarlara müracaat edecek. Bu durumda pazarcıların para kazanmaması mümkün değildir. Böyle bir durum düşünülemez. Burada sorulması gereken soru, olsa olsa pazarcılığın karlı bir meslek olup olmadığı sorusudur. Pazarcılık yapmayı düşününler için şimdi de pazarcılık karlı mı değil mi sorusuna cevap verelim.

Pazarcılık Karlı Mı?

Bu konuda yüzlerce kişiye danışmış olmanıza rağmen bir türlü doğru sonuca ulaşamamış olabilirsiniz. Pazarcılık ile meşgul olan herkes bu konuda size farklı bir cevap veriyor olabilir. Aslında pazarcılık, genel anlamıyla her ne kadar karlı bir iş olsa da, işinizi belirli bir boyuta oturtamazsanız, çok da fazla kar edemeyeceğiniz bir alandır. Yapmanız gereken doğru bağlantılar kurarak, satacağınız şeyleri doğru yerlerden temin etmektir. Bununla birlikte, satacağınız şeylerin kar marjını iyi belirlemektir. Piyasanın altında ya da üzerinde satış yapmak, hangi ürüne satacağınıza karar vermek size kalmış. Sadece bilmeniz gereken şu: Bunları doğru belirlemeniz lazım. Yanlış kararlar, sizi pazarcılıkta geri düşürecekken, doğru kararlar da hiç şüphesiz ön plana çıkartacaktır. Pazarcılık yapan herkesin karı verdiği kararlara göre değişebilir. Ne kadar iyi bir pazarcı olursanız, o kadar karlı işler yaparsınız. Bu durumda da sizin için pazarcılık karlı bir iş olur.

Pazarcılıkta Para Var Mı?

Bu sorunun cevabı tam anlamıyla sattığınız ürüne ve ürünü nerede sattığınıza bağlı… Alakasız bir yerde, alakasız bir ürünün satışını gerçekleştirmeye çalışırsanız başarılı olamazsınız. Fakat bir semtte, o semtin ihtiyacı olan ürünü, uygun fiyatlar ve yüksek kar marjıyla satarsanız, pazarcılıkta para olduğunu göreceksiniz. Yine de pazarcılıkta para olduğunu en iyi bilenler tecrübeli pazarcılardır çünkü pazarcılık daha çok tecrübe gerektiren bir meslektir.

Pazarcılık Yapmak İçin…

Her işte olduğu gibi, bu işte de alacağınız izinler sizin resmi bir iş yapmanızı sağlar ve vergi ödemenizi gerektirir. Bu belgelerin hangi belgeler olduğunu en iyi pazarcılık yapacağınız semtin idarecilerinden öğrenebilirsiniz. Belediyeler, sizlerden farklı şeyler isteyebilir. Bu nedenle pazarcılık yapmak istediğiniz ilçenin belediyesine başvurarak, pazarcılık yapmak istediğinizi belirtirseniz, size yardımcı olurlar. Gerekli izin ve belgelerden sonra yapmanız gereken şey, satış yapacağınız pazarlarda kendinize yer bulmanızdır. Bunun için de biraz yatırım yapmanız, pazaryeri satın almanız gerekir…

“Pazarcılık yaparak para kazanmak” üzerine 2 yorum

  1. Pazarcılık yapmak istiyorumda sabah 9 da akşam 7 de tezgahı kapatıp belediyeye teslim edebilirmiyim nasıl yapmam lazım

    Cevapla

Yorum yapın