Pimapenci dükkanı açmak

Son günlerde aklınızda yeni iş planları varsa ve pimapenci dükkanı açmak gibi bir fikir kafanızı kurcalıyorsa, bu yazıda aklınızda bulunan birçok soruya cevap bulabileceksiniz. Yazımızda pimapenci dükkanı açmak ile ilgili olarak bu işin karlı olup olmadığı, para kazandırıp kazandırmadığı, bu işe girmek için gerekli olan belgeler gibi birçok konuya değineceğiz. Pimapenci dükkanı açmanın karlı olup olmadığına cevap vererek başlayalım.

window photo

Pimapenci Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Bu sorunun en doğru cevabını hiç şüphesiz daha önce pimapenci dükkanı açmış olan kimseler verir. Yine de genel anlamda pimapenci açmanın karlı olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir konumda, rakiplerinizin az ve işin bol olduğu bir bölgede bu dükkanı açarsanız, oldukça karlı işlere imza atabilirsiniz. Elbette ki her sektörde olduğu gibi bu sektörde de iş hacminizi arttırdıkça, daha fazla kazanırsınız. Orta halli kalsanız ve iş hacminizi sabit tutsanız bile pimapenden istediğiniz kazancı yakalayabilirsiniz. Bunu da belirmekte fayda var. Ancak ülkemizde bu sektörde son zamanlarda kar oranlarının eskiye nazaran epey düştüğü de bilinen gerçektir. Özellikle Anadolu’da; ardı arkasına batan yerel çaplı pimapen üreticileri bunun sinyali olmaktadır.

Pimapenci Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Pimapenci dükkanı açmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey pimapenci dükkanı açmak için gerekenleri yerine getirmek. Bu gereklilikler, normal bir işyeri açmak ile aynı gerekliliklerdir. Öncelikle vergi dairesine, açacağınız işyeri ile ilgili bir bildirimde bulunacaksanız. Sonra bağlı bulunduğunuz belediyeden işyeri açılış ruhsatı alacaksınız. Ardından ticaret odasına kayıt yaptırarak, sektörde yerinizi almış olacaksınız. Bütün bu işlemlerden sonra, ihtiyacınız olan deneyimli pimapen ustaları olacak. Çünkü isim yapmamış, deneyimsiz pimapen ustalarına ve yeni açılan bir pimapen dükkanına kimse kolay kolay güvenmeyecektir. Yeni bir dükkan olarak, eski ve tecrübeli ustaları dükkanınıza transfer edebilirsiniz. Bu ustalar, çevrelerinde tanınan ve bölgede bilinen ustalar olursa, size kazandırdıkları daha fazla olacaktır.

Pimapenci Dükkanı Açmak Para Kazandırır Mı?

Pimapenci dükkanı açmak para kazandırır mı?” sorusuna net bir cevap vermek, her zaman mümkün olmuyor. Çünkü bir pimapencinin gayet iyi rakamlar kazandığını görebilirsiniz, fakat bir başka pimapencinin, dükkanını kapatmak üzere olduğunu da görebilirsiniz. Bu tam anlamıyla seçtiğiniz bölge, açtığınız dükkanın kalitesi ve çalışma ekibiniz ile alakalıdır. Eğer bu saydığımız konularda başarılı tercihler yaparsanız, pimapenci dükkanı açmaktan iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bugün pimapenci dükkanı açan kişilerin güzel rakamlar elde edebileceğini söyleyebiliriz. Çok yanlış tercihlerde bulunmaz ve ortalama bir dükkan açarsanız, siz de iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu tür işleri yapan kişilerin az bulunması nedeniyle genellikle pimapenciler iyi paralar kazanmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, başlarda müşteri memnuniyetini sağlayıp sağlayamayacağınız. Eğer bu memnuniyeti yakalarsanız, uzun süreli bir başarı da beraberinde gelecektir. Ancak ilk başlarda bu ritmi tutturamazsanız bir daha kolay kolay güzel paralar kazanmanız mümkün olmayacaktır.

Pimapenci Dükkanı Açmanın Bir Geleceği Var mı?

  • Her, ürün miadını doldurur mu? Hayır. Bazı ürünler vardır ki, onlar yemek içmek kadar doğal olan ihtiyaçların yine aynı şekilde doğal olan tezahürüdür. Bazı hizmet içeren işler ise, o hizmete artık ihtiyaç duyulmadığı ya da o hizmetin sağlanması artık son derece kolay ve pratik olduğu için biter.
  • Örneğin şerbetçilik ya da gazozculuk köklü ve ölmüş mesleklerdir. Evet, meslekler de tıpkı insanlar gibi doğar, büyür, kimi yerlerde gelişir ve en sonunda ölür. Şerbetçilik, önceden çok ayrı bir kültürü ve tarihi olan ve o tarihi Osmanlı’ya kadar dayanan bir meslekti. Daha sonra ortam koşulları, parametreler, insanların yeme içme alışkanlığının seyyarlardan sabit noktalara taşınması gibi faktörler, kapı kapı dolaşan, meydan meydan şerbet satan mesleğin önce yavaşlamasına, (ki mesleklerin yaşlılık dönemleri de vardır) sonra yok oluo gitmesine yol açmıştır.
  • Bu girişi yazdık çünkü bazı mesleklerin geleceğinin olup olmayacağı tam böylesi bir noktada çözüme kavuşur. Artık tıpkı hava durumunun önceden bilinmesi gibi, sosyolojik ve tarihi incelemelerle birlikte bir mesleğin gelecek on yıllarca dilimindeki kaderi de gidişatı da çözümlenebilir. Bir meslek ne kadar işlevselse, kitlelerin ve kalabalıkların işine ne kadar yarıyor ise o kadar hayata bağlıdır ve o kadar yaşar. 

 

Dolayısıyla pimapenci mesleğinin geleceğinin olup olmadığına ancak pimapen nesnesinin insanların hayatındaki yeri ve önemini kavrayarak varırız. Pimapenleri normal cam ve pencere konseptlerinden ayıran temel özellikleri ayırt edebilirsek, bu mesleğin daha ne kadar geleceğimizde var olup olmayacağını da anlarız. Şimdiden söyleyelim, pimapen insanların hayatlarını kolaylaştırdığı ölçüde gelecekte de var olmaya devam edecektir. İlk çıktığı zamanların hızlı grafiğinde, önceden marjinal bir lüks şimdi temel bir ihtiyaç olan pimapen geleneği, kökleşerek toplumun içinde yayılmıştır. Bu işe giren ya da girmek üzere olan sevgili parlak fikirler okurları, bu işte son derece sağlam bir gelecek olduğunu görecektir.

Pimapencilik Geleceği Olan Bir Meslektir Çünkü:

İnsanların pimapen ürünlerini satın almak için geçerli nedenleri her daim mevcuttur. Şimdi pimapen kullanımının insan hayatında ne gibi ayrıcalıklar ve avantajlar sağladığını yazalım ve böylece hem üretici firma hem de tüketici kimlik açısından pimapenin yeri ve önemini kavramış olalım.

Pimapen, soğuk havanın içeri akmasına ve yaşanan yerin soğumasına engel olur. Pimapenler, yapıları gereği son derece sağlam malzemelerin bileşiminden meydana gelmiştir. Bir camdan istediğimiz estetik değerden daha önemli bir şey varsa, o da dışarıdaki özellikle soğuk havanın içeriyle olan bağlantısının kesilmesidir. Pimapenler de bunu başarıyla yerine getirir. Kuruldukları ilk günden itibaren, normal camlardan çok daha güçlü ve soğuk hava kesici özelliğinden dolayı tercih edilen pimapen, kendisinden çok daha katmerli ve güçlü bir ürün piyasaya sokulana kadar üretilmeye ve satılmaya devam edecektir. Pimapenin getirdiği bu sıcaklık duygusu ile birlikte anne ve babalar çocuklarını; insanlar ailelerini ve kendilerini soğuğun etkisinden biraz daha soyutlamış olarak camlarının pencerelerini güvenle açıp kapayacaktır.

Pimapenlerde çocuk kilidi mevcuttur. Çamaşır makinesi kazalarını okuduk zamanında. Sırf o makinelerde çocuk kilidi olmadığı için tarihimizde trajik olarak nitelendirilebilecek birtakım olaylar yaşanmıştır. Pimapen, aileler evde yokken çocukların pencerelerle oynayıp mazallah yüksek katlarda bir kazaya sebebiyet vermemek adına son derece kontrollü önlemler almıştır. Bunlardan biri de çocuk kilididir. Aileler bu çocuk kilidini kullanarak çocuklarını güven içinde evde bırakarak dışarıdaki işlerini halletmektedirler.

Göğe açılan bir pimapen çizimi

Pimapenin dış yüzey temizliği son derece kolay ve pratiktir. Yapıları gereği hem sağlam hem kolay temizlenebilen bir pratiklikte olan pimapenler, hanımların temizlik işlerine beş – on dakika ayırmaları sonucu tertemiz olabilirler. Zaten pimapenin en büyük iddiası normal camlar ve pencereler gibi toz tutmaması ve minik bir bez hareketiyle tamamen temizlenebilir olmasıdır. Bununla birlikte pimapenler, boya istemez. Normal camları en azından yılda bir boyamak gerekirken, pimapenler adeta doğuştan boyalıdır ve sadece silinerek uzun yıllar estetiğini korur.

Son olarak pimapen, balkon kapatmasında kullanılır. Böylelikle doğal gaz kombilerinin de soğuk hava akımına maruz kalarak bozulmasına engel olur.

Tüm bunların toplamında pimapenci dükkanı, hem karlı hem geleceği olan bir iştir.

Yorum yapın