Yaşam Koçluğu Yaparak Nasıl Gelir Elde Edebilirim?

Son zamanlarda sık sık karşılaştığım bir konu var: Yaşam Koçluğu… Ya hu yaşam koçu nedir, yani bildiğin bir koçu alıp bununla hayatını mı geçiriyorsun? Tabi sizde başlarda benim gibi düşünmüş olabilirsiniz ancak yaşam koçu çok farklı bir şey. Çeşitli yerlerden tanımını okumuş olsam da sizlere aklımda kalan tarafıyla yaşam koçundan bahsetmek istiyorum. Mesela sizin bir arkadaşınız var ve sürekli onunla vakit geçirdiğiniz için zaman içinde kilo aldığını ya da nelere üzüldüğünü, hangi sorunlarda tıkandığını artık anlar duruma gelmişsiniz ve ona çeşitli tavsiyelerde bulunuyorsunuz. Arkadaşınız ise ne zaman sizin tavsiyelerinize uysa sorunlar çözülüveriyor. İşte yaşam koçu da sizin hayatınızdaki problemleri buluyor ve size yardımcı oluyor. Ne kadar basit değil mi? Aslında çoğumuzun yaptığı işlerden biri de diyebiliriz. Yaşam koçu olma isteğiniz gelmişse gelin birlikte nasıl koç haline geleceğinize bakalım…

Kimler Yaşam Koçu Olabilir?

Yaşam koçu olmak için sizde bulunması gereken bazı özellikler var. Eğer bu özelliklere sahip değilseniz sizden değil yaşam koçu, koç bile olmaz. Bu nedenle birazdan sıralayacağımız özelliklerin gerçekten sizde olup olmadığına dikkat edin…

  • Sabır

Yaşam koçları gün içerisinde en nazlısından en kabasına kadar pek çok insan tipi görebilirler. Bazıları eski anılarını hatırlayıp saatlerce karşınıza ağlayabilir ya da çocukça hevesler peşinde koşabilir. Özellikle yaşam koçluğunu yapacağınız kişi ile ilk günleriniz bazen bir kabus olabilir. Bu nedenle sabırlı olmalısınız.

yaşam koçu nasıl olunur

  • Özgüven

Kendinize güvenmediğinizde bir başkası da size güvenemez. Bu nedenle özgüven sahibi olmalı ve bu işi başaracağınıza hem kendinizi hem de karşınızdakini inandırmalısınız.

  • Planlı Olmak

Yaşam koçları kişileri geleceğe yönelik isteklerine ulaştırmada onlara yardımcı olan kişilerdir. Bu nedenle bu kişileri hedefe götürürken kişilerinde planlı, programlı hareket etmesi gerekecektir.

  • İlişkilerden Başarılı Olmak

İnsanlarla olan ilişkilerinizde başarılı değilseniz yaşam koçluğu size göre değil. Çünkü yaşam koçunun herkes ile ya da büyük bir çoğunluk ile sağlıklı bir iletişim kurması şarttır.

  • Çözüm Odaklı Olmak
Şu İş İlgini Çekebilir:  Instagram'da Örgü Ürünleri Satmak

Yaşam koçları çözüm odaklı olmalıdır. Çünkü karşısındaki insanlar çözüm bulamadıkları için bu insanları bulmuşlardır. Bu nedenle çözüme yönelmek daha doğru olacaktır.

Bu liste daha da uzayabilir ancak sizde temel olarak bu özellikler bulunuyorsa yaşam koçluğu için uygun biri olabilirsiniz.

Yaşam Koçu Olmak İçin Gerekenler

Yaşam koçluğu için seçtiğiniz alanda gerçekten iyi olmanız gerekiyor. Yaşam koçluğu kendi içerisinde farklı kollara ayrılabiliyor. Mesela finans, ekonomi alanında yaşam koçluğu, din koçluğu, eğitim koçluğu, özel hayat koçluğu gibi alanlarda koçluk yapabilirsiniz. Kendinize en uygun gördüğünüz alanı seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

yaşam koçu

Yaşam koçluğunun bir üniversitesi bulunmuyor olsa bile koçluk alanlarından birini seçtiğinizde ilgili bölümden almış olacağınız bir üniversite diplomasının çok faydalı olacağını söyleyenler var. Gerçekten de yaşam koçluğu yapılan alanda fazlaca bilgi ve tecrübeye ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle kişilerin bu bilgilere sahip olması koçluklarında daha iyi ilerlemelerini sağlıyor.

Yaşam koçluğu için çeşitli kurslar düzenleniyor. Bu kurslara katılarak yaşam koçluğu sertifikasına sahip olmak sizi yaşam koçu yapacaktır. Yaşam koçu olduk bitti diye düşünmeyin. Bu alanda yapılan çeşitli seminerlere de katılmanız gerekiyor.

Yaşam koçluğunuzu ilerletmek adına çeşitli çalışmalar yapabileceğiniz gibi kendinizi de tanıtmanız gerekiyor. Bu nedenle koçluğa adım attıktan sonra internet ve ya diğer alanlarda kendinizi duyurmalı ve insanların sizi bulmasını sağlamalısınız.

Yaşam Koçluğundan Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Yaşam koçu olduğunuzda ne kadar gelir elde edeceğiniz tamamen size bağlıdır. İnsanları kısa sürede hedeflerine ulaştırdığınızda aslında daha başarılı görüleceğiniz için kazancınız da artacaktır. Kuracağınız ilişkilerde kazancınızı etkileyecektir. Bununla birlikte tanınıyor olmanız da kazancınızı etkileyecek faktörler arasındadır. Bir yaşam koçu olarak ayda 2000 TL kazanabildiğiniz gibi ayda 30.000 TL’de kazanabilirsiniz.

Yorum yapın