40 Yaş Üstü İnsanların Daha Çabuk ve Çok Para Kazanmasının 5 Sebebi

Yazılarımızı zevkle takip eden okurlara merhaba! Bu yazımızda 40 yaş üstü insanların, kendilerinden yaşça küçük insanlara göre nasıl daha çabuk ve daha fazla para kazanmasının sebeplerini açıklamaya, irdelemeye ve gözler önüne sermeye çalışacağız.

Söz konusu para kazanmak ve zorlukları olunca 40 yaş üstü insanların bu zorlukları aşma konusundaki hızları ve akılcı çözümleri, herkesçe bilinen ve gözlemlenen bir gerçek. Bu gerçeğin altında yatan sebepler ise kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. Yazımızı okuyan herkes, belki de daha çabuk ve daha fazla para kazanmak için 40 yaş üstüne geçmeyi beklemeyecekler ve genç yaşta para kazanmanın incelikleri konusunda bir gözlem gücü, bir rehber servisi edinecekler.

Yazımıza geçmeden önce şu yazı da dikkatinizi çekebilir ve biraz bu yazımızda soluklanabilirsiniz: Beden yoluyla değil de akıl yoluyla para kazanmak

40 yaş üstü insanların daha çabuk ve daha çok para kazanmalarının 5 sebebi:

  • Olgunluk: Size öncelikle önceki toplum düzenlerinde çoklukla kabul edilen bir sistemden, ideolojiye yakın bir ahlak anlayışından bahsetmeliyiz. Bu sistemin adı: Gerontokrasi olarak tanımlanmıştır. Gerontokrasi: Yaş bakımından toplum ve sistem içerisindeki en yaşlı bireyin gizli ya da açık bir hiyerarşik piramidin en tepesinde kabul edilmesi ve ona saygı duyulması gerekmektedir. Günümüz iş piyasasında da gizli bir gerontokrasi hakimdir diyebiliriz. Biraz daha açacak olursak, gireceğiniz iş görüşmelerinden, toplantılara kadar uzun bir çizgide, yaşınızın diğerlerine göre büyük olması otomatik olarak daha fazla saygı ve hürmet demektir. Piyasa, bu konuda biraz ön yargılı davranmaktadır ve bu ön yargılı davranışta da geleneksel bir çatının varlığı söz konusudur. Yaş eşittir deneyim demektir. Deneyim eşittir profesyonellik; profesyonellik eşittir ekstra saygı demektir. Günümüz iş piyasasının hele ki bu piyasa ülkemiz sınırları içerisindeyse – siz ne kadar orijinal fikirlere sahip olursanız olun, ne kadar yaratıcı ve girişimci olursanız olsun, yaşınız küçükse almayı hak ettiğiniz saygının yarısını bile alamazsınız. Hal böyle olunca piyasada 40 yaş üstü bireylerin önüne olgunlaşmaya ve daha çok para kazanmaya doğru açılır. 40 yaş üstü bireyler, gençlerin geçtiği yollardan, çektiği tüm sıkıntılardan geçmiştir. İş piyasası, güvenli adımlara daha fazla önem verdiği için, sizden yaratıcılıktan ziyade olgunluk ve olgunluğun getirdiği deneyim ister. Bu nedenle daha çabuk ve daha çok para kazanma sebeplerinden ilkini rahatlıkla olgunluğun getirdiği deneyim gücüne bağlayabiliriz.

 

  • İhtiyaç. Kimin daha çok ihtiyacı varsa, o daha çok para kazanır demektir. Günümüzde artık bireylerin ömrü 10 yıl daha uzamıştır. 20’li yaşlar, aile kurmak için değil kariyer inşa etmek için sarf edilen yıllara tekabül eder. 30 yılların başı, bağlı olunan şirkette yükselmeye 30’lu yılların son çeyreği ise aile kurmaya ve hayatını düzene oturtmaya ayrılır. Bundan sadece 10 yıl önce, 40 yaş orta yaştan bile geçkin sayılırken, şimdi orta yaşa giriş sayılır. 40 yaş üstü bireyler, bir aile kurmak ya da kurdukları aileleri iktisadi açıdan sağlam temellere oturtmak için çok daha fazla çalışmak, çabalamak zorundadır. Bazı şartlar daha fazla kazanmanın sadece önünü açar ve kişiyi o yönde rahatlıkla ilerletir. Bazı şartlar ise daha fazla para kazanmaya zorlar. İhtiyaç halinde olmak, en büyük itkilerden biri haline gelir. İhtiyaçların doğurduğu zorunluluklar, daha fazla ve daha çabuk para kazanmanın birinci nedeni olur. 40 yaşında birinin bir eşinin ve çocuğunun / çocuklarının olması çok büyük bir ihtimaldir. Kendisinden başka insanların ekonomik ve toplumsal sorumluluğunu üstlenmek ise, kaçınılmaz olarak kişiyi daha fazla mesaiye, daha yaratıcı ve daha girişimci olmaya zorlayacaktır. İşte bu zorlamaların sonunca ikinci sebep ortaya çıkacaktır. 42 yaşında biri 22 yaşında birinden daha çabuk para kazanır; çünkü ödemesi gereken okul taksitleri ve bakması gereken bir ailesi vardır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Mobilya Montaj İşi Yaparak Para Kazanmak

 

  • Daha fazla mesai, daha fazla tanıdık bağlantı: Ne tür bir iş alanında çalışıyor olursanız olun. İster reklamcı olun, ister pazarlama işinde olun, ister medyada… Yaptığınız iş ne olursa olsun, yaşınız ne kadar geçkinse o işte o kadar çok mesai harcamışsınız demektir. (Bazı istisnai durumlar hariç.) Bir işte geçirilen yıllar ile birlikte, bazı işlerinizin daha çabuk halledilmesi için gerekli ve stratejik noktalardaki tanıdıklar da çoğalacaktır. Biri hakkında acil bilgi mi gerekli? Bir yer hakkında hemen bir haber mi gerekiyor? Bir yere mi gidilecek? Bir yerden biri mi gelecek? Bu ve benzeri onlarca sorunun cevabı ve çözümü sizin iletişim halinde olduğunuz mesleki departmanlar ve personellerle kolayca aşılacaktır. Bu da normalde 3 günde sona erecek bir işin 1 gün içerisinde bitmesi demek. Çok daha genç bir çalışanın saatlerce, günlerce peşinde koşarak halletmeye çalışacağı bir işi, 40 yaş üstü bir çalışan birkaç telefon trafiğiyle çözebilmektedir. Hal böyle olunca, işlerin daha çabuk halledilmesi, sıcak paranın daha çabuk size gelmesi demektir. Piyasanın ana odağı, hızdır. Ve bu hızlı olma sürecinin içerisinde minimum düzeyde ya da mümkünse sıfır hatayla işin bitmesidir. Bu da ancak deneyimin sihirli gücü ve güçlü bağlantılarla yapılan işbirliği ile gerçekleşmektedir. Böylece üçüncü sebebimizi de bulmuş ve iletmiş oluyoruz.

403

  • Yılların getirdiği soğukkanlılık ve sıfır panik: Günümüzde stressiz iş yoktur. İşleri ikiye ayırmamız gerekirse – çok stresli ve daha az stresli olarak ayırabiliriz işleri. Strese sebep olan birinci faktör, belli başlı işlerin vaktinde teslim edilmesidir. Genç insanlar ne kadar taze kan demek olsa da, soğukkanlı kararlardan ve yaklaşımlardan uzaktır. İş piyasası öyle bir sisteme sahiptir ki, bir işin çabuk bitmesi için hızlı olmaktan ziyade soğukkanlı ve temkinli davranmak gereklidir. Strateji, olayın püf noktasıdır. Genç çalışanlar, işe doğrudan, adeta deyim yerindeyse balıklama atlar. 40 yaş üstü bireyler ise, daha önce defalarca girdikleri bir denize atlamadan önce biraz düşünürler. Hangi tarafta suların sığ, hangi tarafta derin olduğunu bilirler. Sıfır panik, 40 yaş üstü çalışanların kanlarında yerleşmiş bir iş stratejisidir. Olabilecek bütün ihtimalleri zaten meslek yaşamlarının tarihçelerinde defalarca görmüşlerdir. Stresle örülü iş yaşamında, soğukkanlı olmak bulunmaz bir nimettir ve bu nimete erişmek için 40 yaş üstünü beklemek, adeta gizli şirketler kanunlarından biridir.

402

  • Güvenilirlik: 40 yaş üstüne geldiğiniz iş piyasasında sadece kariyer inşa etmezsiniz. Aynı zamanda inşa ettiğiniz daha değerli ve daha sağlam bir değer vardır. Bu da güvendir. Güven kelimesinden sadece ”sahtekar olmayan” anlamı çıkmasın. Güven aynı şekilde ”bu adam, bu işi yapar yahu” algısını oluşturmaktır. Gerek şirket içi, gerek iş piyasasının içinde oluşturduğunuz güven, size karşı güven ve para olarak dönecektir. İş piyasasının doğal kurallarından biri de budur. Genç biri, ne olursa olsun sürprizlerle dolu bir ihtimaldir. İşi ne kadar kotarırsa kotarsın, her zaman karşı tarafta bir şüphe olacaktır. Bu şüphenin güvene dönüşmesi içinse uzun yıllar gereklidir. 40 yaş üstü bireylerin daha çabuk ve daha çok para kazanmasının son sebebini de böylece açıklamış oluyoruz. Paranın akışını hızlandıran da yolunu tıkayan da güven – güvensizlik dengesidir. Daha çabuk güven uyandıran 40 yaş üstü bireyler, daha işe başlarken paralarına kavuşurlar. Güven uyandırması zaman alan bireyler ise, paralarını daha az ve daha geç olmak üzere alabilirler.

 

Yorum yapın