Affiliate siteme nereden hit çekebilirim?

Satış ortaklığı (affiliate) sitesi kurmak kolaydır bu işlerle az çok aşinalığı olan kimselere. WordPress yazılımı üzerine güzel bir tema giydirirsiniz 3-5 ayar çakar sitenizi tertemiz ortaya serebilirsiniz. Bundan sonra içerik girmek kalıyor…

İşte bu içerik girme kısmı işin %99.99’luk kısmını oluştırmaktadır. Eğer siteniz İngilizce veya başka bir yabancı dilde ise zaten hepten çetrefilli bir yoldasınız demektir. Ancak içerik girmek de aylar içerisinde yavaş yavaş halledilebilse de esas iş sitenize hit çekmetedir.

Satış ortaklığı siteme nasıl hit (ziyaretçi) çekerim?

1) Arama motorlarından organik ziyaretçi diye tabir ettiğimiz kitleyi çekebilirsiniz. En kaliteli hit budur. Ancak elde edilmesi en zor olanı da yine budur. Zira arama motorları yeni açılan sitelere onlarca ziyaretçi göndermez. Haliyle güvenmez. Sizin söz konusu konuyla ilgili makaleleriniz daha kaliteli olsa da daha vasat makalelere sahip eski ve köklü siteler ön planda çıkacaktır. Ancak düsturunuzu kanıtladıktan sonra zamanla sizin makaleleriniz ön plana çıkacaktır. Bu süreç ortalama 6 ayı bulan sandbox(arama motoru hapisanesidir) dönemini aşmanıza bağlıdır.

2) Yönlendirme (refeal) dediğimiz hiti affiliate sitenize çekebilir ve ziyaretçileri sitenizle buluşturabilirsiniz. Bu yönlendirme dediğimiz olay; başkaca sitelere vereceğiniz “banner reklamlar” yoluyla olabileceği gibi footer ve text linkler yoluyla da olabilir. Ancak bu metodla gelen ziyaretçi daimi değildir yani söz konusu banner reklamınızın ilgili sitelerde daimi bulunmasına bağlıdır.

3) Sosyla medya aracılığıyla satış ortaklığı sitenize oluk oluk hit çekebilirsiniz. Yurtdışında sırf bu sosyla medya yönetimiyle ayda 100 000 dolar adsense geliri elde eden siteler bulunmaktadır. Facebook, twitter, pinterest, instagram gibi mecralarda sitenizle ilgili profiller açarak, gruplar kurarak bu ziyaretçi trafiğini elde edebilirsiniz.

4) Paralı trafik dediğimiz yolu deneyebilirsiniz ki bunu tercih ettiğinizde karşınıza yüklü miktarda fatura çıkacaktır. Eğer aracı olduğunuz satışlar bunu karşılarsa yaşadınız yok eğer karşılamazsa bu yolu unutabilirsiniz. Facebook ve başkaca servislerin paralı trafiklerini kullanabilirsiniz. Ancak Google adwords’un paralı trafiğini kullanamazsınız. Zira Google özellikle 2012’den sonra affiliate sitelerine bu yolu kapatmıştır. Google politikalarında “köprü sayfalar”‘ın adwords kullanması yasaklanmıştır. Satış ortaklığı siteleri de başkaca bir e-ticaret sitesine gönderme yaptığı için bir nevi “köprü site” konumundadır.

5) Viral yolla sitenizin yayılması için kampanyalar ve fırsatlar düzenleyebilirsiniz. Bu sayede fırsat siteleri sizi merceğine alacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Satış ortaklığı gerçekten kazançlı mı?

Gördüğünüz gibi affiliate sitenize trafik çekmeniz için değişik yollar mevcuttur. Bunlardan hangilerinin işinize geleceğini bulmak ve tercih yapmak size kalmıştır. Avrupa ve Amerika’da bu 5 yoldan daha çok 1. ve 3. method çok tutulmaktadır. Türkiye’de ise pazar henüz yeni olduğundan 1. yöntemde uzmanlaşmak yerinde olacaktır. “White hat seo” dediğimiz yöntemleri kullanarak sitenizi organik aramada üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Sizlere daha nitelikli yardımcı olmak üzere sermayesiz iş fikirlerini ve fırsatları araştırmaya devam edeceğiz. İşinizi geliştirmeniz için gerekli kolaylıkları araştırıyor olacağız. Sağlıcakla kalın…

Yorum yapın