Alibaba / Aliexpress Sitelerinden Ucuza Ürün Getirip Türkiye’de Satmak Karlı mı? Kısa Rehber

Birçoğunuz için dışarıdan ucuza mal alıp burada iki üç katına satmak ve bu işten kar elde ederek zenginliğe ilk büyük adımı atmak hayal biliyoruz. Bildiğimiz bir diğer şey ise, kimi hayallerin doğru adreslere ve doğru kaynaklara ulaşıldığı takdirde anında plana evrildiğidir. Hayaller Çin, hayatlar Bağcılar mizahından sıyrılarak bu iki uzak adresi birleştirmek ise mümkün. Alibaba ve Aliexpress gibi siteler buranın gitti gidiyor ya da hepsi burada gibi sitelerinin yurt dışı kaynaklarıdır.

TÜYO: Arkadaşlar Çin’den ürün getirmek için gümrük vergilerine, navlun ücretine, gümrük müşvar masraflarına katlanmak zorundasınız. TÜM BUNLAR SİZİN MALİYETLERİNİZİN ANA KAYNAĞIDIR. BUNLAR ÜZERİNDEN PAZARLIKLAR YAPMAK VE İNCE ELEYİP SIK DOKUMAK ZORUNDASINIZ.

china photo
bu Çin memleketinde ne hikmetse panda çok

İsmini verdiğimiz yerli siteler nasıl ki çok fazla ucuza satışı gerçekleştirip hem satıcı hem de satıcıyı sürekli olarak mutlu mesut kılıyorsa, bu siteler de Çin’in bu merkezli çalışan uluslar arası arenaları. Biz söylemeden önce kaçınız bu sitelerden haberdardı bilinmez ancak artık haberiniz var.

Kim bilir belki yan komşunuz bu sitelerden alış veriş yaparak sınıf atladı ve zengin oldu. Belki çok güvendiğiniz iş arkadaşınız ”ben artık başka bir işte çalışacağım, başka bir alanda yoğunlaşacağım” diyerek sizden ayrıldı ve bu adreslerden birtakım ürünler satarak Türkiye’de satmaya başladı. Çin büyük bir kaynak. Ancak bazen herkesin bilmesi gerekeni o kadar az kişi bilir ki böyle gün gibi ortada olacak derecede ucuz olan sitelerin 2017’e o kadar az kalmışken bile haberi yoktur.

Ama artık haberiniz var. Parlak fikirler size bu iki sitenin haberini verdi. Bununla birlikte Çin pazarı hakkında da size hiçbir yerde bulamayacağınız altın bilgiler vereceğiz. Böylece ülkeye ucuz ama kaliteli ürünler gelecek. Sizin kazandığınız gibi, ülkemiz de ülkemizin fakir ama gururlu müşteri kitlesi de seviniyor olacak. Bir yerde ucuzluk ve kalite varsa kim üzülür buna sahi?

Yurtdışından mal temin edip Türkiye’de satmak adlı makalemizi okuyarak konumuza sağlam bir giriş ve bilgi donanımıyla vakıf olabilirsiniz. Yurt dışından mal temin edip satmak artık giderek globalleşen bir dünyada çocuk oyuncağıdır. Bağcılar’dan mal alıp Zeytinburnunda satmak arasındaki tek fark kilometre uzantısıdır ve bu uzantı da birkaç dolarla halledilebilecek kadar göz korkutmayan cinstendir.

Üretim yeri: Çin!

Neden Üretimin Merkezi Çin? 

Uzun adıyla Çin Halk Cumhuriyeti. Bize kültür olarak da kilometre olarak da uzak olan bu garip ülke, üretimiyle dünyanın merkezi haline gelmiştir. Bunun en büyük nedeni ne dersiniz? Tabii ki nüfus.

china photo

Çin Halk Cumhuriyeti’nin tahmini nüfusu 1 milyar 400 milyondur. Bu, epey ilginç ve incelemeye değer bir konu. 1 milyarı geçin sadece 400 milyonu bile bizim ülke nüfusunun neredeyse 6 katı. Bir de üstüne 1 milyarı ekleyince inanılmaz bir uçurum doğuyor. Ülkemizde nüfus fazlalığından şikayet ederken biz, adamlar bizden biraz daha büyük olan ülkelerinde 1 milyar 400 milyon nüfusu idare edebiliyor. İdare etmekle de kalmayıp bu nüfusu üretim alanında birleştirip topyekün bir güce dönüştürebiliyor. Çünkü nüfus demek, iki farklı açıdan güç kaynağı demek.

İlk güç kaynağı ordu demektir. Bugün Amerika’yı ordu ve savaş sanayi olarak da rahatsız eden bir Çin var. Ancak konumuz bu değil. Konumuz üretim.

Bu ultra ve mega sıfatlarıyla anılacak olan nüfusa sahip olan Çin, çok fazla sayıda insanın çok fazla mesailerle çalıştırılması sonucu dünyanın tüm ihtiyacını karşılayabilecek kadar fazla üretimde bulunuyor. Kullandığı iletişim biçimleri ve herkese açtığı pazarıyla da üretimin elinde kalması şöyle dursun, ürettiği her türden ürün dünyanın uzak uçlarına, Amerika’ya ayrı, Avustralya’ya ayrı, bize, ülkemize ayrı bir şekilde satılabiliyor.

Dünya genelinde üretimin merkezi olmak hiçbir surette kolay değildir. Ancak Çin, başkasının başında olsa ciddi sıkıntı olacak nüfusunu üretim alanına kaydırmayı başarıp bu negatif durumu pozitif uçlara bağlamayı düşünüyor. Bugün dünyanın uzak ucunda 1 milyardan fazla insan dünyanın satın alacağı ve satın almak için can attığı ürünleri üretmeye, ambalajlamaya ve dağıtmaya devam ediyor. Çin ayrı, Çin’den ucuza mal alanlar ayrı kazanıyor.

Yurtdışından Başarılı Girişimleri Kopyalayıp Türkiye’de Uygulamak adlı makalemiz de yurt dışı kaynaklı başarılı girişimlerin kopyalanıp Türkiye’ye uygulanması takdirde ne gibi başarılara yelken açabileceğinizi size aktarıyor. Bazen yaratıcı olmak için kafa patlatmak yerine gözünüze kestirdiğiniz başarılı girişimleri birebir kopyalamak, dünyanın en meziyetli işi olabiliyor. Bizden söylemesi.

Dünyanın üstüne bir Çin etiketi yapıştırılmasına az kaldı.

Çin’den Ürün Getirmek Neden Cazip? 

Doğrudan söyleyelim. Çin’den ürün getirmek cazip çünkü çok ama çok ucuz. Bu ucuzluğun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Ucuz iş gücü: Çin’de nüfus baş edilemeyecek kadar çok olduğu için iş bulmak çok zor olabilmektedir. Özellikle alt sınıf için. Bu nedenle günde 12 – 14 saat seri üretim bantlarında çalışan Çinliler, çok ucuz fiyatlara çalıştırılmakta. Onlara verilmesi gereken ana para da doğrudan üretime gider ve üretime tabi tutulan ürünler böylece çok daha ucuz ve fazlaca üretilir.
 • Ucuz ham madde: Çin’in ürünleri genellikle plastik, karton, kauçuk gibi maddelerden yapılır. Hatta ülkemizde de bunun geyikleri dönmektedir. Plastik mi? Kesin Çin malıdır diyerek. Çin’in kafa yapısı üretime de yansımıştır. Ucuz, pratik, kolay ve kullanışlı. Evet Çin’den ürün getirmek neden caziptir sorusunun cevabı da böylece verilmiş olur.
 • Bir ürünü hem ucuz, hem pratik hem de sapına kadar kullanışlı üretirseniz, satışı da üretime ayırdığınız ölçekte ucuza mal ederseniz, dünyanın cazibe merkezi haline gelirsiniz. Çin hiç kuşku yok ki başındaki nüfus belasını üretime sevk ederek böyle bir işe kalkıştı. Bizim kara kaşımıza kara gözümüze değil kendi ekonomisini dengede ve canlı tutmak için. Ama bu, sizin umurunuzda olmasın. Sizin umurunuzda olan, ne kadar ucuz ve kullanışlı bir şekilde Çin bağlantılı internet sitelerinden temin edeceğiniz olmalı. Eğer böyle olursa siz de kati surette güzel işler yapmaya ve güzel paralar kazanmaya başlarsınız.

İTHALAT İHRACAT İŞİ YAPARAK-TİCARET YAPARAK PARA KAZANMAK hazır konumuz ithalat iken ithalat ihracat dengelerine derin bir bakış atabileceğiniz yazımız hizmetinizde. Buyurun efendim.

china photo
elemanlar karınca gibi

Geleceğin En Büyük Ticaret Merkezi Çin Mi? 

Görünen o ki bugünün en büyük ticaret merkezi olan Çin, gelecekte de bu konumundan ve mevkinden vazgeçecek gibi değil. Çünkü pazarın okları her geçen yıl biraz daha Çin’i işaret ediyor. Biz bile Türkiye olarak, Türkiyeli girişimciler ve yatırımcılar olarak Çin’e ağırlık veriyorsak, aramızdaki binlerce kilometreye aldırmadan Çin’den ürün talep ediyorsak, geleceğin de en büyük ticaret merkezini Çin olarak söyleyebiliriz.

Çin’deki ürün çeşitliliği, kendisinden ürün alan ülkelere sağladığı kar marjı ve her şeyin ucuz olması, gelecekte de şimdi olduğu gibi Çin’i en büyük merkez ilan etmemize yetiyor.

Çin’den Ürün Getirmek İçin 

Evvela bir ithalat ihracat şirketi kurmanız gerekiyor. Bundan sonra izleyebileceğiniz iki yol var. Bunlardan biri Gümrük Bakanlığı ile irtibata geçmek ve vergilerden geçmek. Ancak günümüzdeki çoğu kişi vergilerden de yırtmak için, Çin’deki komisyoncularla irtibata geçiyor ve o komisyoncular aracılığıyla ülkeye kargo yoluyla nakil işlemlerini gerçekleştiriyor.

İlk yöntem pahalı, ikinci yöntem riskli. Şirketinizin hangi yolu seçerek daha kar oranı yüksek, daha risksiz ve daha tehlikesiz bir yol izleyeceğini siz ve şirketiniz karar verecek.

Yeni konularımızla yeniden karşınızda olmak üzere.

 • Aliexpress ve Alibaba gibi dünya devi siteler sizin bu kıtalararası ticareti bir “havuz sistemi” ile güvenle yapmanızı sağlıyorlar. İşte tüm bu süreçler sayesinde güvenliğiniz ve para garantiniz de sağlama alınmış oluyor. Kim ne derse desin Çin gibi bir süpergücün üretim kaynağından faydalanmayı ihmal etmeyin!

“Alibaba / Aliexpress Sitelerinden Ucuza Ürün Getirip Türkiye’de Satmak Karlı mı? Kısa Rehber” üzerine 4 yorum

 1. ne yazıkki yazdıklarınız çok önceki dönemlere hitap ediyor.
  işler hiç sanıldığı gibi böyle toz pembe değil.
  çinde mallar çok çoook ucuz düşüncesine hiç katılmıyorum.
  illaki vardır ama internette satacağınız birçok ürünü alibabada araştırın dolardan tl ye çevirin belki Türkiye’deki fiyatlardan daha yüksek olduğunu göreceksiniz.

  Cevapla
 2. Merhaba arkadaslar Cinden herturlu malı getirme konusunda size yardimci olabilirim 3 defa cinde yiwu da bulundum ve burdaki toptancilari gezdim isteyenlere bulunduguma dair fotograflarimi gosterebilirim ayriyetten burada 3 tane samimi oldugum ve devamli ticaret yaptigim cinli arkadaslarim var hicbir sknti cekmeden istediginiz urunu Turkiyeye sorunsuz getirtebilirim. gecen sene bir firmaya 10 defa mal getirtim. hicbir sknti yasamadik. mesala 25 bin dolarlik makina getirdim bu makina 1 sene sonra ariza verince cindeki firmadan yedek parca temin edebildik hic bir ucret odemedik. bilginize email adresim [email protected]

  Cevapla
 3. aynen cem arkadaşım katılıyorum sana bende birçok site gezdim hiç ucuz ürün görmedim aceba kim nerden ucuz ürün buluyor anlayamadım çine gitmenin bedeli bile beş binden başlıyor lütfen ucuz diyen arkadaşlar bana email atabilirlermi bende çok meraktayım [email protected] adresim

  Cevapla
 4. Perakende ürün alımlarında bizim buraya göre ucuz ama , aman aman bir ucuzluk yok malum dolar karşından tl değer kaybettiği için fark eridi . Fakat toptan alımlarda +ucuzzz oluyor . Bundan dolayı siz şirket kurup oradaki toptancı şirketler ile görüşebilir alacağınız ürünün adetine göre uygun fiyatlarla karşılaşabilirsiniz…

  Cevapla

Yorum yapın