Altına yatırım yapmak güvenilir mi?

İnsanlar bu soruyu yıllardır, on yıllardır, yüz yıllardır ve hatta daha fazla süredir soruyor: Altın yatırımı yapmak güvenli midir? Altın, her zaman için insanların değer verdiği bir maden oldu. Bu madenin değeri kimi zaman azalıp kimi zaman artsa da, her zaman için altın alma, altını yatırım olarak görme durumu hiçbir zaman değişmedi. Bu nedenle, bu sorunun cevabını verirken, aslında biraz da modern dünyayı gündemimize almalıyız. Altın değerli bir eşyaysa, bu eşyanın artıp azalan değeri, borsalarla alakalı olacağından, altın yatırımının bir döviz işleminden farkını seçebilmeliyiz. Altın yatırımı yapmak en güvenli yatırım türlerinden bir tanesidir. Altın yatırımının güveni, mutlaka para kazandıracak olmasında yatmaz. Bunun aksine altın yatırımının güveni, altının sürekli değerli bir eşya olmasında yatar. Kullandığımız paralar çok fazla değer kaybedebilir fakat altın ne kadar değer kaybederse kaybetsin, geçerliliğini koruyacak bir nesnedir.

gold photo

Altın Yatırımı Gelecek Vaad Ediyor Mu?

Altın yatırımı gelecek vaad ediyor mu? Bundan seneler önce, çeyrek altın yüz lirayı bulduğunda şöyle yorumlar yapılıyordu: Çeyrek olmuş yüz lira, daha niye altın alıyorsunuz? Niçin altına yatırım yapıyorsunuz, bu vakitten sonra altın artmaz. Bu yorumlar yapılalı henüz birkaç sene olmadı ki bugün çeyrek altını 450 lira bandında görüyoruz. Henüz birkaç sene önce, yüzlerce çeyrek altımlık yatırıma imza atan bir yatırımcının bugün ne kadar kazançlı durumda olduğunu söylemeye bile gerek yok. Altın yatırımının gelecekte nasıl şekilleneceğini bilmesek de, altın bütün zamanların en güvenilir yatırım aracıdır.

Altın Yatırımı Güvenli Liman Mı?

Evet, tam anlamıyla ifade etmek gerekirse, altın yatırımı güvenli limandır. Yatırım yapmak durumundaysanız bu yatırımı altın ile yapmanız durumunda, büyük oranla kazanırsınız. Kaybetseniz bile, kaybedeceğiz tutar, yatırımınız yüklü bir yatırım değilse, sizi çok fazla etkileyemeyecektir. Ayrıca günümüzde birçok farklı yatırım aracı var. Bu yatırım araçlarının yatırımcılara güven vermemesi, altını önemli kılıyor. Altın tarih boyunca önemli oldu, ya günümüzde ortaya çıkan yatırım araçları? Kendilerine bile hayırları olmayan bu araçları tercih etmek yerine, güvenliğinden şüphe duyulmayan altını tercih ederseniz, kafanız bu konuda rahat olur. Bir gün kalktığınızda yüzbinlerce liranızın çöpe gittiğini görmezsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Evde Altın Kutusu Yapma İşi İsteyenlere

Altına Para Yatırmak getirili ve kazançlı mı?

Olabilir de, olmayabilir de. Dünyadaki altın fiyatlarının seyrini iyi bir şekilde takip ediyorsanız ve altının yükseleceğinden eminseniz, altına para yatırmak getirili bir iş olacaktır. En azından kendinize bu konuda güveniyorsanız, altına yatırım yapmaktan kaçınmamalısınız. Altına para yatırmak elbette ki her zaman getirili olmayabilir. Fakat şu da bir gerçek ki yatırım araçları içerisinde en fazla getirisi olan hangisidir diye sorsak, akla ilk olarak, altın geliyor.
“Altına para yatırmak para kazandırır mı?” sorusu her zaman tartışmaya açık olup; zamanın, ülkenin, ekonominin şartlarına göre siyasi ve toplumsal nedenlerle verilecek cevap değişik olacaktır.

Altına para yatırmak para kazandırır mı?

Bu durumun borsalardaki hareketlilik ile alakası var. Yatıracağınız para yüklü bir miktar ise altının yükselişe geçmesiyle bir hafta içerisinde ciddi oranlarda kar elde edebilirsiniz. Ama aynı şekilde, altının alçalışa geçmesi durumunda, ciddi oranlarda zarar da edebilirsiniz. Mantıklı ve makul ölçülerde altına para yatırmak, para kazandıracaktır.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayıp doğabilecek zararlardan ve karlardan bizzat siz sorumlusunuz.

UYARI: Bu yazıda genel nitelikte subjektif yorumlar vardır. Yatırım tercihlerinize özel olarak uymayabilir. Sırf bu bilgilerle asla karar almayın.

“Altına yatırım yapmak güvenilir mi?” üzerine bir yorum

  1. İyi günler ismim mutlu Almanyadan arıyorum önümüzdeki haftalarda elime bir miktar para geçici yani 40000 Euro altına yatırmayı düşünüyorum siz nediyorsunuz ve nerden nasıl yatıracağımı da bilmiyorum bana lütfen yardimci olabilirmisiniz Teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın