Amatörce Şarkı Söyleyerek Para Kazanmak

Yazılarımızı takip eden sevgili okurlarımıza kocaman bir merhaba! Bu yazımızda şarkıcı olmak isteyen, şarkıcılıkla amatörce de olsa ilgilenmek isteyen okurlarımıza ışık tutacağız. Amatör şarkıcıların tahmini getirisi nedir? İş olanakları nelerdir? Bu soruların cevaplarını vereceğiz. Bununla birlikte amatör şarkıcılar nerelerde şarkı söyleyebilir, bunun yollarını sizlere sunacağız. Amatör de olsa şarkıcılıkta dış görünüşün ne denli önemli olduğunu da belirttikten sonra yazımızı şarkıcılık için gerekli belge – lisans olup olmadığı sorusuyla noktalayacağız.

Öyleyse arkanıza yaslanın ve yazımızı okumaya başlayın!

Amatör şarkıcı olmak isteyenler nelere dikkat etmeli, nerelere başvurmalı? 

 • Öncelikli olarak son on yıldır internet kullanımın doğru bir periyotla ele alınması itibariyle Youtube ve benzeri kanallara yüklenen şarkılı videolar, birçok başvurudan daha etkili hal almaya başlamıştır. Tıpkı el kamerası ile çekilen filmlerin revaç kazanması gibi, çıplak sesle sadece bir gitar ya da o bile olmadan çıplak sesle şarkı söyleyip kaydetmek, binlerce, bazen milyonlarca insana ulaşmak demektir. Türkiye’de ve dünyada ev imkanlarıyla yapılan besteler, seslendirilen şarkılar ve kaydedilen videolar, viral halde yayıldığında önce amatör şarkıcılığın sonra da şöhretin kapıları açılabilmektedir. Türkiye’de bunun en büyük örneği Öykü – Berk kardeşlerdir. Evlerinde çektiği amatör bir video ile çok geçmeden ülke çapında ün yakalamışlar daha sonrasında peşlerinde gittikleri amatör ruh ile birlikte profesyonelliğe de geçmişlerdir. Bu nedenle amatör şarkıcılık yolunda emin adımlarla ilerlemek isteyen herkes internet üzerinden Youtube ve benzeri kanallara başvurabilirler.

 

 • Ülkemizde özellikle rock ağırlıklı birçok amatör grup ortaya çıkmıştır. Kimileri kendi isteklerince amatör kalmayı tercih etmişler kimileri ise amatör şarkıcılığı profesyonel albüm kayıtları yolunda bir adım olarak değerlendirmişler. Amatör olarak şarkıcılık yapmak isteyenlerin bir grup kurması şiddetle önerilebilir. Böylelikle hem enstrüman açısından tam bir verimlilik sağlanmış olacak; hem de kalabalık bir grup olmanın verdiği maddesel güç ile daha kolay daha pratik hareket edilecektir. Edebiyat, sinema, tiyatro gibi sanatlarda yalnızlık kaçınılmazken, müzikte her daim bir grup olarak grup halinde hareket ederek başarı yakalamak, son derece mühimdir. Bu nedenle izleyeceğiz yol, birlikte çalıp söyleyeceğiniz arkadaşlar bulmak ve bu yolda birlikte hareket etmek olmalıdır.

 

 • Canlı müzik yapan yerlere başvurmak da bir alternatiftir. Tıpkı eski Türk filmlerinde Hülya Koçyiğit’i sahneye çıkartıp şarkı söyleten pavyon patronları gibi, artık bar sahipleri sizi canlı dinleyip izleyebilirler. Yapmanız gereken birkaç beste yapmak ya da cover yapacağınız parçaları seçmek; akabinde bulunduğunuz şehrin yahut ilçenin muhtelif bar veya kafelerine elinizde enstrümanınız, dudaklarınızda melodiniz başvuru yapmaktır. Bu açıdan bakıldığında herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmayacağınız da açıktır. Her şey 1 saat içinde başlar ve biter. İş görüşmesinde şarkı söyleyebileceğiniz son derece keyifli bir yolculuktur, amatör şarkıcılık.

 

Amatör Şarkıcılığın Tahmini Getirisi Nedir? 

 • Profesyonel şarkıcılar, ekmek parası değil pasta parası kazanırlar. Siz ise amatör bir şarkıcı olduğunuzda en azından hayatınızı idame ettirecek kadar kazanırsınız. Örneğin haftada birkaç gece, bir yerde sahneye çıkıyorsunuz. Bu küçük bir beldenin küçük bir barı bile olsa, oraya müşteri çektiğiniz takdirde kazancınız artacaktır. Bir başka deyişle, amatör şarkıcılar primle çalışan yarı zamanlı işçilerdir. Nasıl ki bir pazarlamacı günde kaç müşteriyi ikna edebiliyorsa o kadar para kazanır; siz de bağlı olduğunuz kafenin, barın içerisine ne kadar dinleyici kazandırırsanız aynı oranda para kazanabilirsiniz. Amatör şarkıcıların genelde sabit bir maaşı olmaz. Onun asli görevi bulunduğu mekanın masalarını doldurmaktan ileri gelmektedir. Bu nedenle çok çalışmalı; nasılsa amatörüm deyip detone bir sesle dinleyenleri hayal kırıklığına uğratmamalıdır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Aşırı Hassas, Duygusal İnsanlara Göre İş Fikirleri-7 Adet

 

 • Bazı amatör şarkıcılar ise, sahneye çıkmak yerine sosyal medyada ve sanal alemde boy gösterirler. Youtube gibi video odaklı sitelerin özel uygulamalarında dinlenme sayısına oranla belli oranda ücretler kazanabilirsiniz. Bu ücretler sabit değildir ve çoğunlukla değişkendir. Ama örneğin bir şarkınız 50.000 tıklanıp dinlendiğinde bunun size maddi bir getirisi olmaktadır. Bunun için gerekli araştırmaları yapın; Youtube kanalınıza reklam verecek firmalarla görüşün.

ama-1

 • Amatör şarkıcılar, bir anlamda albüm çıkarmayan sanatçılardır. Ancak günümüz gerçeklerine baktığımızda artık çok büyük, çok ünlü şarkıcılar hariç kimse albüm çıkarmaktan doğru düzgün para kazanmamaktadır. Bu bağlamda, konserlere çıkmayı da deneyebilirsiniz. Bulunduğunuz ilçenin belediyesince düzenlenen konserlere çıkıp hem harçlığınızı çıkartabilir, hem de kendinizi tanıtma yolunda sağlam bir hamle yapmış olursunuz.

 

Amatör Şarkıcıların İş Olanakları Nasıldır? 

 • Amatör şarkıcıların iş olanakları sanıldığı kadar dar değildir. Çok küçük ilçelerde bile canlı müzik yayını yapan onlarca bar ve kafe işletmeleri bulunmaktadır. Canlı müzik kültürünün yaygınlaşması ile birlikte amatör şarkıcılar da kendilerini gösterme, dinletme ve bu yolla sahne alarak bir nevi iş hayatına atılma şanslarını bulmuşlardır. Özellikle İstanbul, İzmir gibi mega kentlerde sayıları binleri bulan kafe ve barlarda solo ya da grup olarak canlı performans sergilemek ve bu yolla para kazanmak, sanılanın aksine çok daha kolaydır. Hele ki bu bar ve kafelerin sadece bir gün ve bir şarkıcıya ihtiyaç duymadıkları düşünülünce. Ortalama bir bar ya da kafe en az 3 – 4 ayrı şarkıcıyla çalışabilmektedir. Bu şarkıcılardan biri de siz olabilirsiniz. Siz yeter ki amatör ruha sahip çıkıp yeteneklerinizi ve şarkı söyleme tarzlarınızı, repertuarınızla birlikte günden güne geliştirin.

 

Amatör Şarkıcılar Nerelerde Şarkı Söyleyerek Para Kazanabilir? 

 • Bar sahnelerinde
 • Kafelerde
 • AVM açılışlarında
 • Belediye ve çeşitli özel kurumların düzenlediği konserlerde

 

Ek olarak belirtmek isteriz ki özellikle büyük şehirlerde bulunan amatör şarkıcılar, meydanlarda, metro çıkışlarında da sanatlarını ifa edip para kazanabilmektedir. Gitarını kılıfından çıkarıp kılıfını da önüne koyarak saatlerce performans sergileyip önüne koyulan bozuk paralarla harçlıklarını çıkartmaktadır. Özellikle öğrenci olup da amatör olarak şarkıcılıkla ilgilenen genç nesil bu yolla mesleklerini icra etmektedirler. Türkiye’de Siya Siyabend grubu amatör şarkıcılık konusunda ve sokak müzisyenliği alanında örnek gösterilebilir.

ama-2

Amatör Şarkıcılık İçin Gerekli Belge Ya Da Lisans Var Mıdır? 

 • Konservatuar mezunu olmak yoluna gidip amatör bir şarkıcı da olsanız gerekli bir lisans ile istediğiniz yere başvurabilirsiniz. Ancak bu, çok da etkili ya da sonuca tesir eden bir yol değildir. Zira başvurduğunuz mekanlar belgelere değil sesinize ve nasıl çaldığınıza bakacaktırlar.

 

 • İkinci olarak bir sahnede çalmak isteyen şarkıcıların belgeye ihtiyaçları vardır. Ancak bu belge genelde mekan ve mekan sahibi tarafından hazırlanır ve gerekli yerlere onaylatılır.

 

 • Son olarak sokaklarda, caddelerde, metro giriş çıkışlarında çalmak isteyen amatör şarkıcıların bağlı bulundukları belediyeye müracaat edip izin almaları gerekmektedir. Bu izin almayan şarkıcılar gerekli görüldükleri yerde polis ve zabıtalar tarafından durdurulabilir; tekrarlanan durumlarda çeşitli cezalara çarptırılabilirler.

ama-3

Amatör Şarkıcılıkta Dış Görünüşün Önemi Nedir? 

 • Bu açıdan bir önem yok dersek hem kendimize hem size yalan söylemiş oluruz. Müzik her ne kadar ses odaklı performanslar içeren bir sanat dalı olsa da, göze hitap etmek de son derece mühimdir. Bu nedenle kadınsanız güzel bir şarkıcı; erkekseniz yakışıklı ve çekici bir şarkıcı olmak, sizi rakiplerinizden birkaç adım önde tutacaktır.

Hem sesinize hem fiziğinize iyi bakmanız gerekecek. Amatör de olsanız profesyonel de olsanız, şarkıcılık hem ses hem göz odaklı bir sanat dalı olmaya devam edecek.

 

 

 

 

 

Yorum yapın