Stilistlik Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler

Günümüz insanı hem modayı takip ediyor hem giyiniyor hem de kendi kıyafetini kendi üretmeye çalışıyor. Özellikle moda sektöründe tasarımları ile öne çıkan bayanları düşünürseniz giyindikleri ürünler kadar hazırladıkları tasarımlarla da gündeme geldiklerini görebilirsiniz. Bu kendin çiz kendin dik kendin giy alışkanlığı son zamanlarda hat safhaya ulaştı ve sadece kadınlar değil aynı zamanda erkeklerde bu alanda kendilerini göstermeye başladılar. Moda programlarında görmeye alıştığımız stilistler bir yandan sahnedeki kıyafeti eleştirirken bir yandan da beğenmedikleri kıyafetler üzerinde oynamalar yapabildiklerini gösterircesine uzun elbiseleri mini, yırtmaçlı etekleri dikip yırtmaçsız hale getirdiler. Hal böyle olunca eline kâğıdı kalemi alıp çizen bir yandan da dikişlerini diken kişi sayısı arttı. Sizin de böyle yetenekleriniz varsa stilistlik yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu işi nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız hemen tavsiyelere geçebiliriz…

Stilistlik Nasıl Bir Meslektir?

Günümüzde yeni kıyafet modelleri üretilebilmesi için hem tekstil sanayinin hem de özel tasarımlar sunan moda butiklerinin stilistlere ihtiyacı oldukça fazla. Çünkü kadınlarda erkeklerde hatta çocuklarda yepyeni modellerde kıyafetler denemek istiyor. Stilistler ise normal kalıpların dışına çıkararak kumaşlara hayat katan tasarımlar sunması gereken, hayal dünyası geniş insanlar olarak biliniyor.

stilistlik kursu

Stilistlik aslında yeni ve farklı buluşlar gerçekleştiren bir mucit gibi çalışan ancak işin içine sanatı da katan bir modacı profili çiziyor. Stilistlik yapmak sadece kıyafetleri tasarlamak ve dikmek değildir. Bir stilist aynı zamanda kumaşta seçmeli, modayı takip etmeli ve ürettiklerini kombinleyebilmelidir.

Stilistlik Para Kazandırır Mı?

Herkesin yana döne aradığı alanlardan biri olan stilistlik en fazla kazanan meslekler arasında da yer alıyor. Çünkü bu alanda çalışmalar yapan genç beyinlere ve farklı fikirlere ihtiyaç var. Aynı zamanda kumaşların dilinen anlayan ve onları kullanmayı bilen kişilere olan ihtiyaçta artıyor. Eskiden moda tasarımcısı olarak görev yapan kişiler moda olan kıyafetleri kağıt üzerinde ve ya bilgisayar üzerinde hazırlayarak üretecek kişilere verirdi. Üretimden sorumlu olan kişilerin bazıları kumaş seçimi bazılar ise üretim ile görevli olurdu ve bir kıyafetin ortaya çıkması birkaç kişilik iş haline gelirdi. Ancak stilistler bu durumu bozarak hem tasarlayan hem kumaş arayan hem de üreten kişi konumuna geldiler ve bu da pek çok firmanın işine gelecek cinstendi. Yani moda alanında bir adım önde yürüyen bu kişiler kaliteli birkaç adres ile anlaştıklarında paraya para demeden yaşayabiliyorlar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnternet Kafelerden Tabletli Kafelere

Stilist Olmak İçin Gerekenler

Stilist olmak isteyenlerin her meslek alanında olduğu gibi belli şartları taşıması gerekiyor. Bunların başında ise gerekli alanda bilgi edindiren okullara ya da kurslara gitmek geliyor. Kız meslek liseleri, olgunlaşma enstitüleri, kız sanat okulları ve halk eğitim merkezleri gibi yerlerde bu eğitimler alınabiliyor. Bununla birlikte MEB tarafından sanayi kuruluşlarında, ticaret odalarında ve bazı özel kuruluşlar tarafından kurslar da açılabiliyor.

stilistlik yaparak para kazanmak

Yeterli beceri ve bilgiler için eğitim alındıktan sonra tecrübeli stilistlerin gözetimi altında üretimlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bunun için stilistlerin bulunduğu alanlarda çalışmalar yapmak oldukça önemli. Meslekte ilerlemek isteyenler için MEB tarafından da çeşitli sanayi kuruluşlarında hem kurs hem de eğitim seminerleri düzenleniyor. Bununla birlikte sanayi kuruluşlarında kişilerin görev alması sağlanıyor. Özellikle büyük işletmelerde zaman içerisinde oldukça alanda çalışma imkanı bulan kişiler stilistlik alanına geldiklerinde sorun yaşamıyorlar.

Stilistlik İle Ne Kadar Kazanılır?

Stilist olarak işe başlayanlar genellikle asgari ücretin 2 katı bir ücretle bu sektörde atılım gösterebiliyorlar. Ancak işe başlanılan yerin büyüklüğüne ve çalışma kapasitesine göre bir stilistin ilk maaşı asgari ücretin 3-4 katı kadar da olabiliyor. Stilistlik önü açık olan meslek alanlarından olduğu için stilistlere tasarımları ölçüsünde ve tanınmışlıkları ölçüsünde de fazlaca kazanç bırakıyor.

Stilistler Nerelerde İş Yapabilir?

Stilist olan biri şu alanlarda kolaylıkla iş bulabilir:

  • Hazır giyim
  • Özel tasarımlar hazırlayan giyim sektörü
  • Butik
  • Konfeksiyon
  • Triko
  • Deri
  • Giyim atölyeleri
  • Özel kuruluşların bünyesinde
  • Çeşitli tekstil sanayi kuruluşunda…

 

 

 

“Stilistlik Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler” üzerine bir yorum

Yorum yapın