Arsa Satın Almak için Kredi Çekmek Mantıklı Mı ?

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızın odak noktasında olmasından sonra yatırım araçları da çeşitlenmiş ve sayıları oldukça fazlalaşmıştır. Ancak yeni yatırım araçlarının yanında hala varlığını sürdüren klasikleşmiş yatırım araçları da yerini korumaktadır. Bunlardan biriside yatırım aracı olarak ‘’arsa satın almak’’dır.

Arsa satın almayı düşünüyorsunuz ancak nakit ihtiyacından dolayı bu hevesiniz hep hayalinizde kalıyorsa bunun başak bir çözüm yolu daha var; kredi çekmek!

Bankaların çoğu böyle taşınmaz mal alış-verişlerinde kredi kullanmak isteyen tarafa oldukça kolaylık sağlamaktadır. Banka için  taşınmaz demek kaybolmayacak teminat anlamına gelmektedir. Yani bankalar açısından kredi çekmeniz için pek sorun olacağını zannetmiyoruz.

Şimdi asıl konumuza dönmek gerekirse peki bankadan krediyi çektik ancak ; ‘’mantıklı bir yatırım mı yapıyorum? Sorusu akıllara gelebilir..

Gelin bunun cevabını araştırmalarımız sonucu elde ettiğimiz veriler üzerinden açıklayalım..

O günün koşullarına ve arsayı satın alacağınız konuma göre mantıklı mı değil mi sorusunun cevabı oldukça farklı olacaktır.

Satın Almayı Düşündüğünüz Arsanın İmar İzni Varsa Mantıklı !

İmar izninin olup olmaması arsa için dikkat edeceğiniz en en en önemli unsurların başında gelmektedir. Bakın ne kadar çok önemsemeniz gerektiğinin farkına varmanız için üstüne basa basa tekrar söylüyoruz! En çok dikkat edeceğinin husus imar izninin alınmış olmasıdır. İmar izni olmayan arsa aslında sadece bağ-bostan ekip biçebileceğiniz tarladan ibaret olacaktır. Bu sebepten sizin arsanızın değer artışı söz konusu olmayacaktır. İlerleyen zamanlarda da o hayalinizde olan  ‘’müteahhit gelip arsanın karşılığında 10 daire verecek’’  hayaliniz suya düşecektir aman dikkat!

Eğer imar izni problemi olmayan bir arsa ise, şehirleşme hızının her ilimizde hatta ilçemizde hızlanması sebebi ile mutlaka değerlenecektir. Bu sebepten mantıklı mı sorusunun cevabına şuan için mantıklı diyebiliriz.

Satın alacağınız arsanın değerinin artacağından eminseniz ya da duyumlarınız bu yönde ise mutlaka hareket geçin !

Bunun örneğini mutlaka sizde oldukça fazla birebir şahit olmuşsunuzdur ya da duymuşsunuzdur. Yıllar önce aldığı arsanın havaalanı inşaatı içinde kalması, arsanın üstüne avm yapmak istemeleri vb. tarzda hayat hikayeleri oldukça fazladır.  Bunun örneği olarak biz de İstanbul’da gerçekleşen bir olaydan örnek vermek istiyoruz :

  1. Havalimanı inşaatı başlamadan 2 yıl önce 100.000 TL bedel karşılığında alınan arsanın o bölgeye 3. Havalimanın yapılmasından sonra arsanız bedelinin 10.000.000 TL olması durumuna birebir şahit olan bir Parlak Fikirler yazarı olarak mantıklı mı sorusuna şuan elbette mantıklı! Demek istiyorum.. Bunun için o bölgenin geleceğinin araştırmasını yapmak size kalmış. Bürokratik kurumlardan söz konusu bölgenin gelecekteki planlaması için haber ya da duyum aldığınızda mutlaka beklemeyin . Başkasının da haber almış olma ihtimalinden dolayı arsanın satış bedeli anında katlanma durumu da söz konusu olabilir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  YENİ ESNAFA DÜŞÜK FAİZLE KREDİ VEREN BANKALAR – GÜNCEL TAM LİSTE

Birikim yapamıyorsanız Arsa almak Mantıklı !

Eğer sizde parayı biriktirme konusunda sorun yaşayanlardansanız kredi çekip arsa satın almak oldukça iyi bir fikir! Çünkü her ay gelen kredi ödemesini mecburen yapacağınız ve bundan kaçamayacağınız için planınızı programınızı bu ödeme gününe göre ayarlarsınız. Bu sebepten de birikmeyen parayı banka zoruyla biriktirmiş olacaksınız bir anlamda. Sonra bir bakmışsınız arsa sahibi olmuşsunuz. Bu durumun akabinde arsanın da değerlendiğini düşünürsek hiç para biriktiremeyen biriyken bu gelişmelerin ardından oldukça yüksek birikimi olan bir toprak ağasına dönüşebilirsiniz.

Bankaların Kredi Kampanyalarını Kaçırmayın!

Zaman zaman bazı bankalar çeşitli kampanyalar yapmaktadır. Arsa satın alımlarında uygun kampanyalar yapan bankaların başında Ziraat Bankası ve Şekerbank gelmektedir. Bu bankalar oldukça rahat ödemeli ve düşük faizli arsa kredisi vermektedir. Ayrıca bu bankaların yanı sıra diğer bankaları da takip etmeniz önemlidir. Alacağınız arsanın bedeline göre ve değerlenme ihtimaline karşı bankadan kolayca kredi alabilirsiniz.

Yatırım amaçlı değil Keyif Amaçlı Arsa Satın Almak !

Uzun yıllar kalabalık şehirde yaşadıktan sonra, geniş bahçeli müstakil bir ev sizin hayaliniz olduğunu biliyoruz. Son dönemlerde şehirden kırsala çok az da olsa göç olduğunu araştırmalarımız sonucunda görmekteyiz. Şehir hayatından sıkılan insanların ne olursa olsun diyip kredi çekerek arsa satın alması ve hayalindeki yaşamı gerçekleştirmesi insanın yapabileceği en mantıklı davranışlardandır. Çünkü insan istediği gibi yaşamalı, istediği ortamda ve istediği yerde yaşamalı mottolarına inanıyoruz!

Fiyatı En Düşük ama En Mantıklı Yatırım Aracı Arsa Satın Almak !

Bugünlerde yatırım aracı olarak en makul fiyat aralığında olan yatırım aracı arsa satın almaktır. Bir arsa fiyatı ile bir daire fiyatı arasında oldukça fazla fark vardır. Ayrıca dairenin değer artışı yıllar içinde enflasyona göre oldukça küçük küçük artacakken, kredi çekip satın aldığınız arsanın değeri hiç beklemediğiniz bir anda belki de 10 katına çıkabilme ihtimali vardır.

Kredi çekip araba almak yerine kredi çekip arsa alma fikri bizlere daha mantıklı geliyor çünkü; Arsa satın almak ilerleyen zamanda mutlaka büyük ikramiye çıkacak olan bileti satın almak anlamına gelmektedir. Satın aldığınız arsa bir gün mutlaka değerlenecektir. Değerlenmese dahi o arsayı kendi kullanımız için açtığınızda yine boşa gitmemiş olacak kendi keyfinize yatırım yapmış olacaksınız.

 

Kriz dönemlerinde arsa fiyatları oldukça makul fiyat aralıklarına inmektedir. Arsa sahipleri piyasada dönen paranın azalmasıyla ve banka mevduatı faizlerinin artmasıyla arsalarını paraya dönüştürmek isteyecekleri için  size de bir fırsat doğacaktır. Bu sebepten kriz dönemlerinde pusuya yatmış bir aslan gibi arsa gözetlemenizi önerir ve gözünüze kestirdiğinizde de hemen harekete geçmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sizler için hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Unutmayın gerçek kahramanlar sadece kriz zamanında kendini gösterendir! Sizde kriz dönemlerini fırsata çevirmeyi bilin. Ayrıca başarıya giden en önemli yol bizce cesaretten geçmektedir. Ayakları biraz olsun yere basıyorsa hiç düşünmeyin!

Siz değerli okuyucularımız için gelecek yazılarımızda yatırım araçlarını ve kredi imkanlarını sunmaya devam edeceğiz.

TAKİPTE KALIN!

Yorum yapın