Asma Bahçesi Yapıp Para Kazanmak

Hepimizin parmaklarını yediği bazı yemekler vardır ki çocukken de büyüdüğümüzde de bu yemeklerden vazgeçmemiz pek kolay olmaz. Sizin de böyle bağımlılık yapan yemek tercihleriniz var mı bilmiyorum ama benim çocukluktan beri yemelere doyamadığım yaprak sarmaları şimdi bile gözümün önünde. Enfes tadı ile dikkatimi çeken ve hatta misafir gelse de bizde yaprak sarması yesek dediğim günleri bugün gibi hatırlıyorum. Yaprak sarması yemek için yaz aylarında asma bahçelerine giderek buradan bütün taze ve minik olan yaprakları topladığımız günler çok eskide kaldı. Çünkü asma bahçelerinin sayısı dikkatlerden kaçmayacak bir şekilde azaldı. Eskiden yaprağın kolay bulunur olması daha fazla insanın bağı, bahçesi ile ilgilenir olmasından kaynaklanıyordu. Ancak günümüzde herkesi bir çalışma merakı ve geçim derdi sardığı için asma bahçelerinde çalışacak insan kalmadı.

Asma bahçeleri azalsa bile yaprak sarması yemeden duramayan insanlar için halen bazı illerde geniş asma bahçeleri bulunuyor. Bu bahçelerde yetişen asmaların tadına doyun olmadığı içinde sadece yurt içine değil yurtdışına kadar pek çok ülkede satılabiliyor. Günlerde, davetlerde, atıştırmalık olarak ya da pek çok şekilde tüketilen asma yaprakları sadece asmaları ile değil üzümleri ile de nam salmış durumda. Yani hem asmasından hem de üzümünden yararlanılan bu bahçeler büyük bir gelir kaynağı olmaya devam ediyor. Sizde benim gibi yaprak sarması düşkünü biriyseniz ve asma bahçesi yapıp para kazanmak istiyorum diyorsanız bu işin püf noktaları sizlerle…

asma bahçesi yapıp para kazanmak

Asma Yetiştiriciliği ya da Asma Bahçesi Yapıp Para Kazanmak Nasıl Bir İştir?

Asma bahçesi yapıp para kazanma işi günümüzdeki asma mahsulü ihtiyaçlarının artmasına bağlı olarak oldukça yoğun işleyen bir sektör olmaktadır. Bu konuda belediyelerde eleman ihtiyacını karşılamak adına bahçecilik kursları açarak asma yetiştiriciliği konusunda bilgi vermektedir. Ayrıca yurt dışına da ihraç edilen asma mahsulleri ülkemizde büyük bir geçim kaynağını oluşturmaktadır. Yurt dışında yapılan üretimlerin büyük bir bölümünün ülkemizdeki üretimden fazla olması ve son yıllarda üretim oranımızın düşmesi nedeniyle devlet teşviki ile asma bahçeleri konusunda büyük bir çalışma da başlatılmıştır.

Asma Bahçesi Yapıp Para Kazanmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Her işin başına geçerken bu işle ilgili bazı bilgilerin elde edilmeli ve ona göre çalışmaya başlanmalıdır. İşte bu meslek alanlarından biri olan asma yetiştiriciliğinde de karlı çıkmak adına bazı gerekenlerin tamamlanması lazım. Sizde asma bahçesi yapıp para kazanmak istiyorsanız şu konulara dikkat edin:

Şu İş İlgini Çekebilir:  Çam Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Asma Yetiştiriciliği Konusunda Bilginiz Olsun!

Asma yetiştirmek gerçekten büyük özen isteyen bir iştir. Çünkü asma fidanını yanlış yere ekmeniz bile uzun süre bu fidandan verim alamamanız anlamına gelir. Eğer asmaların yetişeceği dönemdeki durumlarını bilmezseniz müdahale etmeniz gereken durumlarda da yeterli ilgiyi gösteremediğiniz için asma bahçeniz yok olacaktır. Bu nedenle asma bahçesi yapma işine girerken alanınızda bilgi sahibi olmanız şarttır. Günümüzde belediyeler aracılığı ile bahçecilik alanında kurslar açılmakta ve sertifikalar verilmektedir. Bununla birlikte meslek liselerinde ve üniversitelerde de bahçecilik alanında bölümler açılarak asma yetiştiriciliği konusunda eleman yetiştirilmektedir.

Asma Bahçeleri Seçmek!

Asmaların hangi şartlarda yetişeceği ve nasıl bir toprak yapısı isteyeceği çok önemli bir konudur. Çünkü toprakla birlikte gelişecek olan asmalar için uygun ortam ve fiziki şartlar belirlenmediğinde bahçe alanını yanlış seçmekten dolayı yeterli verim alınamayabilir. Sadece asma bahçesi seçimlerinde değil aynı zamanda asmalar için kullanılacak ilaçlar ve gübrelerin seçimlerinde de titiz davranmak ve doğru seçimler yapmak gerekecektir.

asma yetiştiriciliği

Asma Bakımı!

Asmaların dikilmesinde ve sene içerisinde bakımında büyük özen gösterilmelidir. Çünkü asmalar mevsimlik ürünlerden biri olduğu için sene de bir defa çıkarlar. Yılda bir kere çıkacak olan asmalar içinse bütün sene çeşitli bakımın yapılması ve önlemlerin alınması şarttır. Asma bahçesi büyük olacaksa tek kişinin yetişemeyeceği alanlarda bu alanda bilgili ve yardım edebilecek başka kişiler de çalışmaya dahil edilmelidir. Özellikle asmaların belirli zamanlarda budanması gerekir. Budama işlemi daha fazla verimin alınmasında önemli olan bir konu olduğu için birkaç kişi ile çalışmak daha iyi olacaktır.

Asma Bahçesinden Nasıl Para Kazanılır?

Asma bahçesi için gerekli olan bütün koşulları sağladıktan sonra bu alanlardan elde edilecek olan mahsullere göre satış yapmak gerekir. Sene içerisinde büyük bir emeğin harcandığı asma bahçelerinden asma yaprağı ve üzümler olmak üzere iki farklı mahsul alınır. Bu mahsullerin ise satılırken aracı denilen kişilere verilme durumu olduğu gibi kişilerin direk piyasa fiyatından alıcılara sunması gibi farklı şekilleri de vardır. Asma bahçesinden para kazanmak adına doğru bir yol izlenmesi ve asma mahsullerinin üreticiden direk alıcıya ulaşması karı artıracaktır.

Yorum yapın