Avize Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

Merhabalar sevgili okurlar… İş fikirleri arasından seçip beğendiğimiz ve sizin de uygulayabileceğiniz seçenekleri sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda “dükkan açmak istiyorum.” diyenlere yönelik bir iş fikrini ele alacağız: Avize dükkanı açmak.

chandelier photo

Gerek küçük dükkanlar şeklinde; gerekse alabildiğine geniş ve lüks mağazalar şeklinde hizmet veren avizecileri hepimiz görmüşüzdür. Oralardan alışveriş yapanlarınız da mutlaka vardır ve tavanda farklı büyüklüklerde farklı renklerde sayısız avizenin olduğunu görmüştür. Hatta bazılarında toplama, tamir etme gibi servisler bile bulunur.

Peki bu avizecilere benzer şekilde benzer bir dükkan da siz açacak olsanız neler yapmanız gerekir? Avize mağazası açmak için nelere dikkat etmeniz gerekir? Zorlukları ve riskleri nelerdir? İşte size mutlaka dikkat etmeniz gereken birkaç bilgi:

1)Avize satmak için seçeceğiniz dükkan olabildiğince geniş ve yüksek tavanlı olmalıdır.

Çünkü arkadaşlar; avizeyi ancak ve ancak tavana asarak müşterilere sergileyebilirsiniz. Avize dükkanı açtığınız zaman birkaç kısıtlı çeşitle de yetinemeyeceğinize göre; o kadar çok sayıda avizeyi sergileyebilmek, gerekince ışığını yakmak ve ilgi çekebilmek için m2 cinsinden büyük bir dükkan seçmelisiniz.

Ayrıca bazı avizelerin zincirleri uzun olduğu için dükkanınızın tavanı da en azından bir 4 m cıvarı yüksekliğe sahip olmalıdır. Aksi halde avize zincirini katlayarak tavana asmak zorunda kalırsınız ve bu da müşteride yeterli bir memnuniyet oluşturmaz. Müşteri; avizeyi aynen kendi evindeki tavanda duracağı şekilde görebilmeli ve yeterli mesafeden kendi kafasındaki hesapları yapabilmelidir.

2)Dükkan her ne kadar geniş olsa da bütün avize çeşitlerini koyamayacağınız için; öncelikle hızlı satılabilecek olan ucuz modelleri sergilemenizi tavsiye ederiz.

Bildiğiniz gibi avizeler çikolata-gofret gibi ha deyince satılabilecek mallar değildir arkadaşlar. Zaten alacak olan da ya yeni eve çıktığı için ya da evi tadilata soktuğu için alıyordur. Bazı müşteriler vardır daha küçük, daha ucuz ve daha sade modelleri ister. Onlara hitap etmek için tavanda birkaç tane özel model haricinde ucuz seçenekleri bulundurmanız işleri kolaylaştıracaktır.

Ama tüm avize modellerinin incelenebileceği bir kataloğunuz da olmalıdır tabii. Daha orijinal ve daha pahalı model arayanlar da zaten bu katalogdan aradıkları modelleri bulacaklardır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bakkal Dükkanı Açılabilecek En İyi Yerler Nerelerdir?

3)Avize satmanın yanı sıra toplama hizmeti de vermeniz kazancınızı ve saygınlığınızı arttıracak, buna karşılık olarak işinizin zorluklarını arttıracaktır.

İş fikirleri arasında tamir-onarım seçeneği belki de en fazla yoracak olanı avizeciliktir arkadaşlar. Bunlar farklı şekillerde olabilir tabii. Başka mağazadan alınan bir avizeyi toplamanız için size getirebilirler. Sizin sattığınız bir avizeyi toplamanızı da isteyebilirler.

En önemlisi, bu servisinizin dükkan içinde satış kısmından mümkün olduğunca uzak ve alakasız olması gereklidir. Çünkü avize bakmaya gelen müşterinin seçenekleri değerlendirirken kendini rahat hissetmesi ve etrafta fazla patırtı kütürtü olmaması önemlidir…:)

Bir de tabii toplama ve tamir işini yapacak elemanlarınızın bu konularda yeterli bilgiye sahip, sökme-toplama, tamir etme gibi konularda yetenekli kişilerden olması lazımdır.

4)Eğer müşterilerle ilgilenmek üzere işinizin başında olacaksanız ne ala… Ama yok siz olmayacaksanız; satış yapacak ve müşterilerle ilgilenecek elemanlarınızın bu konuda yetenekli ve mümkün olduğunca tecrübeli olması şarttır.

Giyimden tutun da bilgisayara kadar müşteriyi ikna etmek için satış elemanının becerisi nasıl çok önemliyse; avizecilikte de aynısı geçerlidir. Hele ki avize dükkanı açmak gibi spesifik bir iş fikrine gönül verdiyseniz, sizin yerinize satış yapacak elemanların mümkünse daha önceden de bu işi yapmış olması sizin için en garanti seçenek olacaktır.

chandelier photo

Diğer kısımlar tamam da; günümüz şartlarını göz önünde bulundurursak sizi en çok zorlayacak olan kısmın avize dükkanı açmaya yeterli genişlikte ve yükseklikte ferah bir mağaza bulmak olacağını düşünüyorum. Çünkü hem bu tarz dükkanları kiralık veya satılık olarak her yerde bulamazsınız, hem de iş için ayırdığınız sermaye hayallerinizdeki dükkana yetmeyebilir. Ama pes etmeyin; elinizdeki imkanlar dahilinde hem gerçekçi hem de idealist bir şekilde elinizden gelenin en iyisini yapmaktan vazgeçmeyin…

Yorum yapın