Boş Arsaya Yapılabilecek En İyi 6 İş Fikri

Birkaç yıl önce kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde kocaman bir arsa ve üzerinde de sadece 3 tane gecekondunun olduğu bir yer hatırlıyorum. Bundan birkaç yıl önce oldukça değersiz gibi görünen ancak çevresinin zamanla dolması ile değer kazanan bu arsa bugün üzerinde 20 tane 15 katlının bulunduğu kocaman bir mahalle haline gelmiş ve burada bulunan o üç evin sakinleri de artık gecekondu tipi evlerinde değil sıcak suyu akan ve asansörü olan evlerde oturmaya başlamışlar. Bir arsanın değerlenmesi ile meydana gelen bu değişimler gerçekten çok şaşırtıcı ve boş arsası olanlar için umut verici bir durum.

Sizin de boş bir arsanız var ve bu arsayı nasıl değerlendirsem de kazanç elde etsem diye düşünüyorsanız aslında karşınızda duran yüzlerce fikirden birini seçebilirsiniz. Yüzlerce fikri nereden bulduğumu düşünüyorsanız bunlardan en dikkat çeken 5 tanesini sizlerle paylaşabilirim. Boş arsaya yapılabilecek en iyi 5 fikri ile neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız işte detaylar…

boş arsaya yapılabilecek en iyi 5 iş fikri

1.Arsanız Büyükse

Arsanız eğer ufak bir alandan oluşmuyorsa ve siz bu arsayı en iyi şekilde değerlendirmekten yanaysanız ufak düşünmeyin. Şehrinizin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birini inşa ederek arsanıza hayat katabilirsiniz.

 • Eğer arsanız merkeze yakınsa ve çevresi hareketlenmeye başlamışsa yüksek katlı binalar, iş hanları, alışveriş merkezleri ya da tatil mekanı olarak da kullanılabilecek eğlence odaklı alanlar inşa edebilirsiniz.
 • Arsanız yol üzeri bir yerdeyse mutlaka buraya restoran, eğlence merkezi, oto bakım alanı, dinlenme tesisi gibi alanlar inşa edebilirsiniz.
 • Arsanız kimsenin olmadığı geniş bir yerde bulunuyorsa ve buralarda hayvan beslemeye ya da tarım yapmaya uygun bir hava varsa besi çiftliği açabilir ya da seracılık yapabilirsiniz.
 • Eğer manzaralı ya da yarı işlek dediğimiz bir yerde arsanız varsa buralarda hastane, sağlık alanları gibi değerlendirmeler de yapabilirsiniz.

2.Arsanız Küçükse

Arsanız eğer küçükse yani sadece bir bina ya da ev yapacak kadar varsa bu tür alanları da şu şekilde değerlendirebilirsiniz.

 • Eğer arsanız işlek bir yerdeyse market türü bir işletme kurabilirsiniz. Otomobil hizmetleri veren bir alan inşa edebilir ya da ufak bir kafe olarak kullanabilirsiniz.
 • Arsanız şehre uzaksa benzin istasyonu ya da yolcuların ihtiyaç duyacakları ürünleri satan bir yer hazırlayabilirsiniz. Hatta ufak bir dinlenme tesisi inşa edebilirsiniz.

3.Arsanızın Üzerinde Yeni Bir İş Kurmak İstiyorsanız!

Küçük ya da büyük bir arsanız var ve siz bunu kullanırken kendiniz için yeni bir iş kurma çabası içerisinde iseniz kendiniz için arsa üzerinde deneyebileceğiniz en güzel uğraşlardan biri bir bina yaptırarak alt kısmını boş bırakmak olacaktır. Çünkü binaların üst katlarını satarak alt katta hazırlayacağınız dükkan için ek kazanç elde etmeniz sağlanacaktır. Hatta üst katları satarak bütün inşaat masraflarını da çıkarabilirsiniz.

Arsanız genişse ve siz daha farklı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız en sık tercih edilen işlerden olan tarım ve hayvancılığa yönelmelisiniz. Bir besi çiftliği kurarak oldukça büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Şehrinize en uygun olan tarım bitkilerini de yetiştirerek arsanızı kullanabilirsiniz.

Uzak bir yerde arsanız varsa benzin istasyonu da kurabilirsiniz, tatil mekanı açabilirsiniz ya da dinlenme tesisleri kurabilirsiniz. Market türü insanların ihtiyaçlarını bulabilecekleri bir alan hazırlayabilirsiniz.

boş arsa nasıl değerlendirilir

4.Arsanızı Kiraya Vermek İstiyorsanız!

Arsalar üzerinde çok fazla iş yapılabiliyor ancak bazı kişiler bu tür işlerin başına geçemeyecek kadar yoğun ya da çalışmaya isteksiz olabiliyorlar. Böyle durumlarda ise arsaların kiraya verilmesi daha mantıklı geliyor. Arsanızı bir müteahhitte vererek üzerine yapılan evlerden, dükkanlardan ya mekanlardan pay alabilirsiniz. Bu payı da yine kiraya vererek kazanç sağlamaya devam edebilirsiniz.

Arsanızın üzerine eğlence mekanları, dinlenme tesisleri, restoran, cafe, oto yıkama türü yerler açarak buraları da insanlara kiraya verebilirsiniz. Arsanızı değerlendirmek amacıyla yeterli bir fikriniz yoksa arsa kiralayan ve iş fikirleri olan kişilere de arsanızı tamamen kiralayabilirsiniz.

Sağlık alanında şehirden uzak mekanlara yapılması planlanan yaşlı bakım evleri, hastaneler gibi çeşitli alanlar için belli bir yapı inşa ederek kiraya verebilirsiniz. Fabrika türü bir alan inşa ederek fabrikanızı kiraya verebilirsiniz.

5.Arsanızla Zengin Olmak İstiyorsanız!

Arsa ile zengin olunur mu demeyin. Tamamen yatırım yaparak ve doğru hareket ederek arsanız ile zengin olabilirsiniz. Bunun için arsanızı parselletmeniz gerekir. Daha sonra ise arsanız eğer şehir dışında ise bir kısmını satarak şehir merkezinden bir arsa alabilirsiniz. Şehir merkezinden alacağınız arsayı ise ileride değerlenme ihtimali yüksek bir yerden almışsanız satarak oldukça yüksek bir kazanç elde edebilirsiniz.

Eğer şehir merkezine yakın bir arsanız varsa buraya geniş bir alışveriş merkezi inşa edebilir ya da araç satışı yapan firmalar, üretim yapan fabrikalar gibi seçenekler için çeşitli alanlar inşa ederek satabilirsiniz. Görkemli ve oldukça lüks evler inşa ederek bu evleri kiraya verebilir ya da arsanızı çeşitli sporlar için kullanılabilir hale getirerek ziyaretçi çekebilirsiniz.

Gelişmekte Olan Ülkelerdeki Boş Araziler 

Gelişmekte olan ülkelerde tarım – sanayi dengesi nispeten daha orantılı olduğu için bu tarz ülkelerde istenildiği gibi boş araziler bulmak mümkündür. İnternet üzerinden detaylı araştırma yapan kişiler bu ülkelerdeki boş arazilerin adreslerine, iletişim bilgilerine ve fiyatlarına anında ulaşabilir.

Piyasa içerisinde çok fazla oranda merak edilen önemli sorulardan biri boş arsanın işlenişiyle ilgilidir. Bazı kişiler boş arsayı bir süreliğine de olsa bekletmenin çok daha mantıklı olduğunu öne sürüyor. Bazı girişimciler ise arazinin alınır alınmaz işletilmesine dair görüş beyan ediyor. Özellikle organik tarıma uygun bir arazi uygun bir fiyata bulunmuşsa fazla vakit kaybetmeden tapu işlemlerini halletmeli ve işlenmeye başlanmalıdır. Hem ülke hem de dünya pazarında her zaman için organik olan meyve ve sebzelere rağbet oranı yüksek görülüyor. Bu nedenle yabancı ülkelerdeki arazi fırsatları değerlendirilirken öncelik mevcut arazileri işletmekte olmalıdır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Dev led ekran televizyon kiralama işi nasıldır?

İşin yabancısı olan bireyler ise arazi işlenişi hakkında profesyonel yardım alabilir. Ülkemizde nasıl belli başlı mesleklerde uzmanlaşmış kişiler var ise, bu ülkelerde de profesyonel olarak arazide çalışmaya elverişli kişilerle yıllık ya da sezonluk anlaşılabilir.

Arazi satın alınmadan önce verim haritası ve işlenebilir olup olmadığı incelenmelidir. Araziden en son ne zaman mahsul alındığı da mutlak surette öğrenilmelidir. Bilindiği üzere bir araziye birden fazla ürün ekilebilir. Yapılacak olan ön araştırmalar ile birlikte arazinin en uygun hangi ekimlere uygun olduğu ortaya çıkarılmalıdır. İşlenecek olan arazi her açıdan çok daha kazançlıdır. Yeter ki seçilen arazi ticaret kartını arttıracak kadar verimli olsun.

Boş Arsaya Taşınabilir İş Fikirleri 

Özellikle 20 – 35 yaş aralığındaki genç kuşak için alternatif bir iş kurma fikri yer almaktadır. Boş arsaya taşınabilir işlerden birini kurmak, Türkiye’de özellikle Trakya, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yaygındır. Öncelikli olarak yapılması gereken ilk plan arazinin stratejik açıdan ele alınmasıdır. Söz konusu arazi caddeye yakın ya da cadde üstünde bir yerdeyse satışlar daha çok ‘hızlı alım satım’ ürünlerine kaydırılmalıdır. Bununla birlikte yazlık bölgelerin boş arazilerinde eğlence sektörüne yönelik taşınabilir iş fikirleri de hayata geçirilebilir.

1- Lunapark Kurmak:

 Özellikle bahar ve yaz aylarında altı aylık bir çalışma kapsamında çok büyük paralar kazanmak mümkün. Kasabalar, ilçelerde ve köylerde lunapark kültürü son sürat devam ediyor. Boş arazinin içerisinde tamamen taşınabilir olan lunapark oyun alanları nakliye firmasıyla anlaşılarak boş araziye getirtilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli püf nokta, oyun seçeneklerinin zengin tutulmasıdır. Bu nedenle arazinin alanı ekonomik olarak değerlendirilmeli, lunapark malzemeleri taşınmadan önce dizilimi hazırlanmalıdır.

2- Ağaç Ev İnşa Etmek:

Bungalov adıyla da bilinen ağaç evler, öğrencilerin, gezginlerin ve festival konser gibi aktivitelerde eğlenen kişilerin bir numaralı tercihi. Bakımı çok kolay olan ağaç evler uygun fiyatlarla gelen misafirlere kiralanabilir. Günlük ve haftalık olarak kiralanabilen ağaç evlerin rezervasyon seçenekleri de internet üzerinden aktive edilmelidir. Kırsal alanda sunulan hizmetlerin dahi teknoloji destekli olması gerektiği unutulmamalıdır.

3- Paintball Tesisi Kurmak:

Son seçenekler arasında popülerlik seviyesi epey yüksek olan paintball tesisleri var. Bu fikir de iyi bir hazırlık planıyla birlikte boş arazilerde uygulanabilir.Önceleri sadece gençlerin ilgisini çeken bu sosyal aktivite, artık genç – yaşlı demeden herkesin ilgi odağı konumunda. Bunda toplumun Amerinlaşmasının ve eğlence seviyesinin çeşitlilik göstermesinde de payı büyük. Siz ötesini berisini düşünmeden, boş bir arsaya paitnball tesisi kurarak şu anda piyasada epey geçerliliği ve talep dengesi bulunan bir eğlence sektöründe aktif olarak hizmet verebilirsiniz.

4- Stokçuluk Deposu Kurmak: 

Korona virüsün etkisini hala gösterdiği bugünlerde stokçuluk, hiç olmadığı kadar değer kazanan bir iş kolu haline geldi. Hal böyle olunca, boş bir araziyi en iyi şekilde değerlendirmenin yollarından biri de stok yapan bir depo kurmak oldu. Yasal yollardan stokçuluk yapabilmeniz için, depoladığınız ürünlerin piyasada az da olsa bulunuyor olmasına dikkat edin. Örneğin şu an da dünyada bir maske krizi yaşanıyor. Bulmak oldukça zor. Siz böyle bir durumda, maske stoklayıp sonrasında satmaya kalkarsanız, ceza yersiniz. Ve bu ceza hiç de öyle Amerikan yasalarına göre kefaletle salınabilecek türde küçük bir suçun cezası olmaz.

Deponuz ne kadar büyük, stokladığınız ürünler ne kadar çeşitlilik arz ederse piyasaya hükmetme gücünüz de o kadar fazla olur. Bu doğrultuda piyasayı hem doğru hem de an be an okumalısınız. Neye ihtiyaç var sorusunun yanı sıra neye ihtiyaç olacak sorusunun yanıtlarını da arayıp bulmalısınız. Öyle rastgele seçeceğiniz ürünleri depolayarak herhangi bir yere varamazsınız.

Bu noktada interneti de doğru kullanmak çok önemli. İnsanların şikayetleri ve taleplerinin en doğru ve en hızlı okunacağı nokta orası çünkü. Birçok farklı ürünü, gıdayı ya da cihazı bu depolarda stokladıktan sonra doğrudan satış mağazalarına satabilirsiniz.Direkt olarak mağaza ve satıcılar ile irtibata geçeceğiniz için toplu satışlarla birlikte çok kısa sürede istediğiniz kazanç oranlarına erişebilirsiniz.

5- Soğuk Hava Deposu İnşa Etmek: 

Aynı zamanda buzhane olarak kullanılabilecek soğuk hava depoları da, boş arazilerde kurulabilecek en parlak fikirlerden bir diğerini oluşturuyor. Bu depolarda satmak üzere saklayacağınız birçok farklı gıda ürünü olabilir. Yine doğrudan müşterileriniz lokantalar, restoranlar ve orta – büyük ölçekli firmalar olacağı için satışlarınızı randımanlı ve çok yönlü olarak yapabilirsiniz.

Bu depolar sadece gıda için inşa edilmiyor. Aynı zamanda ilaç ve laboratuvar malzemeleri için de sıklıkla işler hale geliyor. Tercihinizi yapın, boş bir arazi bulun ve ilk deponuzu kurun. İşler ilerledikçe çok yönlü faaliyetler içerisine girerek hem ilaç, hem de gıda depolayabilirsiniz.

6- Mobilize Kamyon Dinlenme Tesisi Kurmak 

Size boş araziler için önerebileceğimiz son iş fikri, tamamen mobilize olan kamyon dinlenme tesisleri kurmak olacak. Bu işte de çok büyük bir gelecek var. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, diğer dinlenme tesisleri ile aranıza ‘ticari bir mesafe’ koymak olacak. Çünkü kamyoncular genellikle her zaman kullandıkları dinlenme tesislerini kullanma taraftarı oluyorlar. Ancak bir boşluğun olduğu ana caddelerde ve otobanlarda açacağınız çok yönlü bir dinlenme tesisi ile hizmet götürebilirsiniz.

“Boş Arsaya Yapılabilecek En İyi 6 İş Fikri” üzerine 6 yorum

 1. Selamünaleyküm 250 m2arsamı değerlendirmek istiyorum caddeye60m içerde bir yerde 15000 tl nakitim var. Satmak değil kiralayıp değerlendirmek istiyorumm değişik fikirleride değerlendirmek istiyorum.saygılar

  Cevapla
  • Tekil veya çoğul özel aile kabristanı olarak arsanı parça parça yerler halinde satabilirsin yada merkeze yakın kalabalık yerdeyse arsanız otopark olarak işletin veya kiralayın yada dört duvar çatılı boş bir dükkan yapın depo amaçlı kiraya verebilirsiniz, şimdilik benden bukadar.

   Cevapla
   • Öneriniz için teşekkür ederiz. Ancak aile kabristanı olarak işletilen alanlar için herhangi izin veya ruhsat almak gerekir mi?

    Cevapla
 2. merhaba babamın 13000 m2 boş tarlası var şehirden uzak mesafede yanında göl ve belediyenin yaptığı piknik alanı var elektrik su hepsi mevcut.burayı nasıl değerlendirebilirim acaba.

  Cevapla

Yorum yapın