Çifte Vatandaşlığın İş Yaparken Ki Avantajları

Merhaba güzel ülkemizin yalnız insanları! Son yıllarda ülkemizde yaşanan ve gündemi sürekli olarak yüksekte tutan kara hadiseler nedeniyle özellikle gençler arasında bir ekol gibi yayılan dalga dalga bir istek var. Bu istek bir an önce bu ülkeden gitmek! Gündem, bünyelere ağır geldi. Bunun dışında ülkemizi hedef alan hain terör saldırıları, insanları korku ve paniğe sevk etti. Eskiden daha bir cennet kıvamında olan memleketimiz, her yandan gelen kara haberlerle bitmek bilmeyen bir cehennemin takipçisi oldu.

Özellikle gençler arasında dedik. Çünkü gençler, en başta biyolojik olarak yaşamak istiyorlar. Şöyle bir mantıklı bakınca 20 – 35 yaş arasındaki insanlarla bir röportaj yapmak gerek. Kaçı Türkiye’de kalmak istiyor kaçı tamamen gitmek istiyor? Ancak ne olursa olsun vatanını seven, memleketiyle arasında ruhani bir çizgi tutan insanların sayısı da az değil.

citizenship photo

Şahsım adına bana soracak olursanız ben ne olursa olsun bu memlekette kalmak isterim. Bunu da koyu bir milliyetçilik ya da saf dille ele alınmış bir şovenizm olarak görmeyiniz. İnsanın toprakla ilişkisi, insanın ruh ile olan ilişkisi kadar tarifsizdir. Birileri gibi ya sev ya terk et demek yerine, o ülkeyi sorunlarıyla kabul etmek ama sorunlara da arabesk bir teslimiyetle uyum sağlamak yerine, o sorunların üstüne gidip çözümler üretmek gerek.

Ana konumuza gelmeden önce bu konuya değinmek istiyorum. Zira aslında ana başlığımızı oluşturan konu olan çifte vatandaşlık da, ya sev ya terk et anlayışının tam zıttıdır. Ben bu ülkeyi sevmedim arkadaş, bak Hollanda’ya ne güzel, bak İngiltere’de ne güzel çiçekler var demek de aslında insanın kendi özüne olan yabancılaşmasının bir ürünü.

Biz ne ya sev ya terk et deyip maço bir tavırla tepeden inme bir askıntılıkla insanlara ve kendimize emirler vermeliyiz, ne de sevmiyorum öyleyse güle güle diyerek şımarıkça bu ülkenin onur pastasından kendi kendimizi kovmalıyız.

Bu en başta bir umut etme ve mücadele yazısıdır. İnsanın olduğu yerde sorunlar bitmez eyvallah. Ama sorunların olduğu yerde de her zaman çözümler vardır.

Türkiye’den İş ve Yaşam Amaçlı Kanada Vatandaşlığı Alma Yöntemleri mücadele kaçmak ile geçişlerle mümkündür. Bu nedenle bu yazımızın içine ara sıra başka ülkenin vatandaşlıklarını alma yöntemlerini serpiştirmiş olacağız. İlk durağımız Kanada. Kanada, bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla refah seviyesi yüksek bir ülke. Adeta bir yeryüzü cenneti. Arkana bakmadan kaçmak yerine başka bir ülkenin vatandaşlığını alarak önce kendilerine sonra ülkelerine yardım etmek isteyenler buyursunlar lütfen yazımıza.

Bazen çifte vatandaşlık çifte kavrulmuş fındık kadar lezzetlidir.

Ülkeden Kaçmak Out / Çifte Vatandaşlık İn 

Böyle magazin ağzıyla yazdık, kusura bakmayın. Ama konu dikkat çekici olunca bazen magazin üslubunun o keyfi üslubuna da dadanmak gerekiyor.

Ülkeden kaçmak… Hani söz konusu kaçmak ise, erkekliğin onda dokuzu kaçmak derler ya. Herhalde tarihin hiçbir döneminde ”kaçmak” eylemi böyle yüceltilmemiş, böyle kutsiyete bürünmemişti. Kaçmaktan bahsediyoruz arkadaşlar. Ben yapamıyorum bunu diyerek kurduğu oyuncağı bozarak kendi odasına doğru ağlayarak kaçan çocuğun kaçmasıyla aynı bir ülkeyi tamamen kendi çıkarları ve kendi bencilliği için terk etmek.

İşte bunun yerine çifte vatandaşlık hakkı almak diye bir unsur var. Bu unsur ki nice güzelliklere gebe. Biraz sonra iş yaparken çifte vatandaşlık almanın ne gibi yararlar doğuracağını hep birlikte göreceğiz. Ancak o noktaya gelmeden önce şunu bilin ki. İki ülkenin size sağladığı haklar ile birlikte önce kendini, sonra kendi memleketinizi yararlar derecesinde kutsayabilirsiniz.

Hepimiz Türkiye coğrafyasında yaşayan insanlar olarak belli oranda milliyetçi duygulara sahip insanlarız. Ve hepimiz biliyoruz ki insanın kendi memleketinden kaçması, o memleketin hayrına yapacağı son şeylerden biridir. Belki de ilkidir. Siz ne dersiniz?

Türk Vatandaşı Olup İş Amaçlı İskandinav Vatandaşı Olabilmek İçin Gerekenler İskandinav ülkeleri derken İsveç, Norveç gibi kuzey ve refah seviyesi NBA’de oynayan bir basketbolcu kadar yüksek olan ülkelerden bahsediyoruz. Soğuk ile aranız iyiyse, ben üşümem diyorsanız ve diğer şartları da yerine getirmeye hazırsanız İskandinav vatandaşı olmak bir kişinin önce kendine sonra ülkesine dair yapacağı en iyi şeylerin başında geliyor.

Türkiye ve Almanya vatandaşlığına sahip şanslı bir şahıs.

Çifte Vatandaşlığın İş Yaparken Ki Avantajları

  • Vergi muafiyetleri: 

Her ülke, kendi ülke insanını, kendi vatandaşını vergilerden olabildiğince muaf tutmak ister. Bunun nedeni vergilerle uğraşmak yerine iş yapmasını sağlamaktır insanın. Bir bireyin kurduğu işletme ya da şirket, ne kadar az vergilerle uğraşırsa, o yüksek bedel isteyen vergilerden muaf tutulursa o kadar rahat iş yapar.

Örneğin ülkemizde çok fazla hem Bulgaristan hem Türkiye vatandaşı olan insan mevcut. Bu insanlar hem Bulgaristan topraklarında hem de bu ülkenin coğrafyasında daha fazla sayıda ve seçenekte işi daha az vergi ile yapabilmekte. Bu da ekonomiye canlılık katmakta. Zira vergileri fazla olan işlere katılımcı şirketler çok daha az olmakta.

Ama hem Bulgaristan hem de Türkiye kendi ülke vatandaşlarını çeşitli vergilerden muaf tutarak insanların iş yaşamında büyük kolaylıklar sağlamaya devam etmekte.

Türkiye’den Amerika Vatandaşlığı Elde Etme Yöntemleri geldik rüyalar ülkesi Amerika’ya. Amerika da Trump’ın seçilmesinden sonra çalkantılı bir dönem geçiriyor olsa da orası her manada bir fırsatlar ülkesi. Coğrafi olarak da sanayi olarak da bizim ülkeyi üçe katlayıp dörde böler. Bu fırsatı siz de değerlendirmek istiyorsanız buyurun Amerikan vatandaşlığı elde etme yöntemlerini kapsayan yazımıza.

  • Baskıcı sayılabilecek regülasyonlardan ve kanunlardan sıyrılma şansı 

Regülasyon demek, ultra bir seviyeye varmış enflasyon zamanlarında aşırı fiyat artışına engel olmak için devletin koyduğu düzenlemelerdir genelde. Fiyatlarını arttıramayan şirketler ise otomatik olarak daha az kar oranına sahip olmaya ve daha az kazanmaya başlarlar. Bu da iş yaparken bazı umutların ve planların tepetaklak olması manasına gelecektir.

Çifte vatandaş olduğunuz takdirde devletin özel şirketler üzerindeki baskısını en aza indirgemiş olursunuz. Kimi kararlar ve düzenlemeler çifte vatandaş kimliğinizle idare ettiğiniz şirketinizi ve marka değerini ırgalamaz. Bu da daha fazla kazanç daha istikrarlı bir iş hayatı anlamına gelmektedir.

 

  • İftira, şantaj, tehdit, siyasi zorbalık gibi suçlara karşı ekstra korunma: 

İki devletin birden vatandaşı olmak, iki devletin güvenlik güçleri tarafından korunmak demektir. Belli bir seviyede saygınlığınız ve güvenilirliğiniz artacaktır çifte vatandaşlık sahibi olduğunuzda. Bu da iş dünyasında sıklıkla insanların başlarına gelen ve sık sık can sıkan iftira gibi, şantaj gibi, mali tehditler ve siyasi zorbalıklar gibi suçlardan uzak durmanız manasına gelecektir.

Yani siz çifte vatandaşlık sahibi biri olarak önce güvenilir biri olduğunuzu ispatlıyorsunuz sonra da söz konusu mercilerden ekstra güvenlik alabiliyorsunuz. Bundan iyisi Şam’dan vatandaşlık almak!

 

  • Uluslararası dünya vatandaşı sayılma: 

Söylerken bile insanın ağzında kurabiye gibi dağılıyor. Hanım kapıya bakar mısın kim geldi? Uluslararası dünya vatandaşı gelmiş hayatım!

Söylemesi bile güzel olan bu durumda siz konforun, güvenliğin, birçok iş sahasında birçok işi vergilerden, suçlardan, regülasyonlardan bağımsız yapmanın tadını çıkaracaksınız.

Bir başka yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Yorum yapın