E-Ticaret Sitem İçin Nerelere Reklam Vermek Daha Mantıklı?

Günümüzün gelişen teknolojisi bir yana insanların para kazanma arzuları da artık elektronik ortamdan devam etmeye başladı. Kesinlikle son zamanlarda sizlerin de kulaklarında yankılanan hatta çok az bir ihtimalle de olsa alışveriş yaptığınız sayfalardan olan e-ticaret siteleri günümüzün gözdesi. Benim bile daha kolay ürün bulduğum bu adresler yüksek kazançların elde edilmesi için açılıyor ve kazanç elde etmek içinse reklam vermek ve tanıtım yapmak gerekiyor. E-ticaret sayfam henüz olmasa da bu işin içine dahil olmaya çalışan biri olarak bu alandan nasıl kazanç elde edebileceğimi araştırmaya başladım. Sizlerle bu yazımda hangi alanlarda reklam verirseniz e-ticaret sitenizin hızla yükseleceğini ve daha fazla kazanacağınıza değineceğim.

advertize photo

E-ticaret dünyasında reklam vermek demek belli bir bütçe ayırmak demek. Ayrıca gündelik hayatta açtığınız bir dükkanın reklamını nasıl yapıyorsanız internet dünyasında açtığınız dükkanında reklamını aynı mantıkla yapmanız gerekir. Mesela bir dükkan açtığınızda ufak kartvizitler, broşürler, kocaman yazılarla hazırlanmış afişler, logonuzun olduğu poşetler şunlar bunlar gibi reklam faaliyetlerine girişirsiniz. Normal hayattaki bu mantığın internet ayağında ise şunlar var: Sosyal ağlar, Google, You Tube, internet dergi ve gazeteleri, çeşitli siteler…

E-Ticarette Reklam Neden Önemli?

e-ticaret sitesi açacak olan insanların bir çoğu hatta hepsi e-ticaret sitesi açarken para kazanmayı hedefler. Herkes bilindik diyebileceğimiz bazı sayfalar gibi satışlar yaparak hem kazanmak hem de gelişen teknolojiye ayak uydurmak çabasındadır. Böyle bir çaba ise sadece e-ticaret sitesi açmak ile yetinmeyecektir. Yani sadece bir e-ticaret sayfası açıp müşteri beklemeniz sizin için yeterli değildir. Bunun için sayfanızı duyurmanız ve fiyatlarınızdan, ürünlerinizden insanları haberdar etmeniz gerekir. Ne kadar çok tanıtım ve reklam faaliyeti o kadar çok geri dönüş şeklinde de düşünebilirsiniz. Ancak her şeyin çoğu zarar olduğu için e-ticarette reklam vermenin de ayarını bilmek gerekiyor.

Google Adsense

Dünyanın belki de en büyük reklam verme adresi olan Google Adsense geniş bir reklam ağı sunuyor. Dünya çapında çok fazla insanın kullandığı Google arama motoru özellikle ülkemizde en fazla kullanılanlar arasında birinci sırada yer alıyor. Google reklamları ile e-ticaret sayfanızın reklamını vermek istediğinizde sizlere yardımcı olacak yüzlerce seçeneği bir arada bulabilirsiniz. Mesela reklamlarınızın en fazla hangi ülkede hangi şehirde ve kaç yaş aralığına hitap etmesini istediğiniz gibi özellikleri Google Adsense ile belirledikten sonra reklamınız normalde arama motorunda çok aşağılarda olsa bile en yukarıya çıkıyor.

Hepimiz az çok görmüşüzdür Google üzerinde bir kelime aradığımızda önce listede sarı reklam alanları çıkar daha sonra ise asıl sıralamada yer alan siteler çıkmaya başlar. Google eğer reklamlara tıklanırsa sizden para alır ki bu büyük bir avantaj. Çünkü tıklanmayan reklamda yine reklam olacak ve bilgisayar başındaki insanların ilgisini çekecektir. Bir de Google Adsense reklamları sayesinde birçok sitenin önüne geçmiş olduğunuz için ilk tıklanan sayfa olduğunuz için daha fazla müşteriye ulaşabilir ve kazancınızı artırabilirsiniz.

Sosyal Ağlar

Ticaret hayatınıza internet üzerinden devam etmeniz gerektiğini düşünerek kendinize bir e-ticaret sitesi açmışsanız kendinize en büyük yardımı sosyal ağlardaki reklamlarda bulacaksınız. Çünkü sosyal ağlarda reklam çok geniş bir dünyadır. Her şekilde sosyal ağlar üzerinden reklam verebilir ve kazançlı çıkmaya başlayabilirsiniz. E-ticaret dünyasında kazanmak adına sosyal ağlarda yarışmalar yapılarak site reklamları paylaşılabilir ve sosyal ağlardan doğal reklam yapılabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  3d Printer ile Basılabilecek Sırasıyla En Karlı 4 Takı

Sosyal Ağlarda Sosyal Ağa Reklam Vermek

Başlıktan pek anlaşılmıyor olsa da bir örnek vererek sizlere açıklamaya çalışayım: Facebook gibi bir sosyal ağ kullanıyorsunuz ve e-ticaret sayfanızla ilgili reklam verme düşünceniz var. Bunun için Facebook denilen sosyal ağa ödeme yaparak reklam verebilirsiniz. Hepinizin Facebook, İnstagram gibi adreslerde gördüğü resimli reklamlar ve banner şeklinde kıyıda köşede görünen reklamlar olmak üzere çeşitli alanları vardır. Bu tür alanlara reklam vermek istediğinizde belli bir ödeme yapmanız gerekir. Ödemelerinizi yapmanız adına sizden bir beğeni sayfası ya da siteye yönlendiren bir reklam linki gerekebilir.

Reklam Gruplarına Dahil Olmak

İnternet üzerinde sosyal ağlarda fazlaca reklam grubu bulunuyor. Bu reklam grupları kapalı gruplar ya da açık gruplar olarak karşınıza çıkabilir. Bu gruplara dahil olduğunuzda kişi ekleyerek ya da takipçi göndererek ücretsiz reklam vermeye başlayabilirsiniz. bazı gruplarda ise reklamınızın yapılması için belli bir ücret ödemeniz gerekebiliyor.

Satış Profilleri Açmak

Kendinize satış yapabileceğiniz bir beğeni sayfası ya da sürekli arkadaş ekleyerek ürünlerinizi sunabileceğiniz bir profil açarak sitenizdeki ürünleri tanıtabilirsiniz. Bu tür çalışmalarla da yüksek kazanç elde edebilir hatta ürünler için ödeme koşullarınızı ve ürünlerinizin fiyatlarını belirlemişseniz bu adreslerde satışa başlayabilirsiniz.

You Tube

Günümüzde giderek popülerleşen bir reklam dünyası da YouTube oluyor. Video izlemek isteyenler için ilk olarak videolardan önce yayınlanan reklamlar olduğu gibi sayfanın çeşitli yerlerinde yerleştirilen reklam alanları da bulunuyor. You tube videolarının içerisine eklenen site linkleri ile de görsel anlamda reklam yapabilirsiniz.

İnternet Dergileri ve Gazeteleri

Genellikle haber siteleri olarak da görebileceğiniz sitelerde kendi e-ticaret sayfanızın reklamını yaparak daha fazla kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Zaten çok fazla haber sitesi ve dergi türü sayfa ile karşılaşacağınız için forum adreslerinden bu tür site sahiplerini bulabilir ve reklamlarınızı vermeye başlayabilirsiniz.

İçerik Yazarak Reklam

Bazılarımızda doğal olarak gelen yazma yeteneği bulunur. Eğer sizde de bu tür bir yetenek varsa sattığınız ürünler hakkında detaylı bilgilerin olduğu yazılar hazırlayabilir ve bu yazılarda kendi sitenize link vererek insanları ürünlerinize çekebilirsiniz. Mesela hobi malzemeleri satan bir adresin hobi malzemeleri ile neler yapılabileceğini anlatan bir adres kurarak alanında yükselmesi sonucu satış sitesine verdiği linklerle müşteri toplaması daha kolay olmaktadır.

Genel Satış Sitelerine Reklam Vermek

Genel satış adresleri dediğimiz büyük satış adreslerine ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Gittigidiyor, Hepsiburada, Sahibinden türü sayfalarda ürünlerinizi paylaştığınızda daha fazla kişi sizden alışveriş yapmaya başlayacaktır.

Çeşitli Sitelere Reklam Vermek

Kadınlara yönelik ürünler satıyorsanız kadın sayfalarında reklam vermek için site sahipleri ile görüşebilirsiniz. Bu sayede daha fazla insana hitap etmiş olursunuz. Mesela teknolojik ürünler için teknoloji adreslerini tercih edebilirsiniz.

Mail İle Reklam Yapmak

Maillerin fazlaca kullanıldığı zamanımızda mail adresleri bularak bunlara ücretsiz bir şekilde kendi sayfanızın ürün kampanyalarının bulunduğu mesajlar atabileceğiniz gibi çeşitli firmalar ile de anlaşarak indirimlerinizi ve ürünlerinizi farklı insanların maillerine gönderebilirsiniz. Farklı firmalar sadece mail olarak değil cep telefonlarına kısa mesaj atarak da sayfanızı tanıtabilmektedir. Doğru bir kazanç elde etmek adına sayfanız adına yapacağınız bütün reklam işlemlerinde aşırıya kaçmamanız ve sağlam adımlarla ilerlemeniz gerekmektedir.

Yorum yapın