Ekonomik Danışman Olmak İsteyenler İçin 7 Önemli Tavsiye

Ekonomi danışmanlığı adından da anlaşılacağı gibi ekonomik alanda kişilere danışmanlık yapan adreslerdir. Parayı nereye ve nasıl harcamanız gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa ve doğru bir şekilde para harcamayı düşünüyorsanız yardım alabileceğiniz ekonomik danışmanlar son zamanların en gözde insanlarından. Para harcama konusunda ipin ucunu kaçırınca ekonominin nasıl bozulduğunu bilmeyen yoktur. Hatta çok harcama yapan bir arkadaşınızı gördüğünüzde hemen onu uyarmaya başlarsınız ve harcamalarına dikkat et diyerek uyarmadan yapamazsınız. İşte ekonomik danışmanların görevi de insanları aynen bu şekilde uyarmak ve ekonomilerine yön vermekten ibarettir.

Ekonomik danışmanlıkta karşınıza çok zengin insanlardan tutunda orta halli insanlara kadar pek çok kişi gelebilir. Büyük şirketlere ekonomik danışmanlık yaptığınız gibi ufak bir bakkalında ekonomi danışmanlığını yapabilirsiniz. Hatta karşınıza altınlarını değerlendirmek isteyen ev hanımları bile gelecektir. Bu durumda ekonomik danışman olmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak önerilere ihtiyacınız olacağına eminim. Hazırsanız ekonomik danışmanlığa başlıyoruz…

ekonomik danışmanlık yapmak

1.Büyümeye Önem Verin!

Bir ekonomi danışmanından beklenen en önemli konu eldeki variyetleri kısa sürede ikiye üçe katlayarak daha da büyütecek planlar yapmasıdır. Size gelen her kim olursa olsun elinde olanları büyütmenizi ve daha kazançlı bir yatırıma dökmenizi isteyeceği için bu duruma hazırlıklı olmalısınız. İnsanlar kendilerine paranın nereden geleceğini bilmeyebilir. Ancak siz mümkün olduğunca paranın nereden gelebileceğini, hangi yönlerin daha risksiz ve kazançlı olduğunu araştırmalısınız. Bu nedenle sektörler arası bilgilerinizin kuvvetli olması gerekiyor.

Kazanç sağlayamayan ancak elindekinden de olmak istemeyen kişilerinde kapınızı çalacağını unutmayın. Bu kişilerin sizden beklentisi kazanç sağlayacak fikirler bularak ellerindekinin de değerini artırabilmenizdir. Bu anlamda yenilikçi fikirlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

2.Müşterilerinize Önem Verin!

Her müşteriniz işini önemseyen bir şekilde sizin kapınızı çalacaktır. Bu nedenle işini önemseyen bu insanları sizde önemsemelisiniz. Sizi bir ekonomi danışmanı gibi gören bu insanlar aslında sizi bir yönden de ekonomik psikolog olarak da görmeye başlarlar. Ne yapmaları gerektiğini söylerseniz yanlış adımlar atabilirler. Ancak hangi yöne gitmeleri gerektiğini kendi kendilerine bulmalarını sağlarsanız yaptıkları hataları daha kolay göreceklerdir. Her zaman kendi işinizi yükseltmeye çalışırcasına müşterilerinizle ilgilenmeniz gerekir ki daha yaratıcı ve kazançlı düşünceler içinde olasınız. Bazen de olaylara dışarıdan bakarak aslında müşterilerinizin yaptığı hataları tespit ederek de onlara yardımcı olabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Mobilya Montaj İşi Yaparak Para Kazanmak

3.Plan Yapın!

Ekonomi her zaman planlar üzerine kurulu olması gereken alanlardan biridir. En ufak beklenmedik olaylar bile bütün ekonomiyi sarsabileceği için karşınıza gelen insanların ya da firmaların ekonomilerini düzgün bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Analizle birlikte her türlü duruma karşı da planlar yapmalısınız. A planı yaptığınız gibi Z planınız dahi olmalı. Aksi halde plansız programsız atılacağınız ekonomi dünyasının hazırladığı sürprizleri kaldıramayıp müşterilerinizi batırabilirsiniz.

4.Piyasadan Anlamalısınız!

Ekonomi danışmanlarının mutlaka para piyasası hakkında bilgisinin olması gerekir. Çünkü ekonomi üzerinden gidilecek her yol para piyasasından geçer. Ekonomi danışmanlığı zaman zaman yatırım tavsiyesi isteyen müşterilere de hizmet etmeniz anlamına gelebilir. Bu nedenle yatırım konularını bilmeniz ve ona göre piyasa analizi yaparak tavsiyede bulunmanız gerecektir. Piyasaları anlamadan ekonomiye girmeyin.

ekonomi danışmanlığı

5.Ekonomi Kaynaklarını Yönetebilmelisiniz!

Herkesin ya da her firmanın belli bir ekonomisi vardır. Bu ekonomide ise elinde olan kaynakların doğru bir şekilde yönetilmesi gerekir. Ekonomik kaynakların yönetilmesine dair pek çok konuda size sorular soracak olan müşterilerinize ise yerinde cevaplar vermek için ekonomik kaynakların yönetimini doğru yapmalısınız. Mesela her kazançtan mutlaka ileriye dönük yatırımlar için pay ayırmanız gerekir. Gelir ve giderlerinizi doğru bir şekilde ayarlamanız ve işçi alımı, yeni ürün tedariki gibi çeşitli konularda ekonomik duruma yön vermeniz lazımdır. Yönetici konumundaki insanlar bu konuda sizin fikirlerinize güvenir ancak bu kaynakları yönetirken onlara daha detaylı bilgi sunmanızı isteyebilirler.

6.Kendinizi Güncelleyin!

Ekonomi danışmanlığı demek sürekli değişen ve gelişen ekonomik faaliyetleri ve ekonomik gelişmeleri takip ederek danışmanlık hizmeti alan kişileri bu değişimlerden haberdar etmek demektir. Bu anlamda karşınıza yenilikler isteyen ve işinden en yüksek verimi almak isteyen insanlar gelebilir. Bu insanların gelişen teknolojiye ve değişen dünya şartlarına göre ekonomilerini şekillendirecek fikirlerle donatmalısınız.

7.İşinizi En İyi Şekilde Yapın!

Ekonomi danışmanlığı mesleği gerçekten kolay bir alan değildir. Bilgi ister, yorulmak ister, her zaman insanlarla kaliteli iletişim kurmak ister. Hal böyle olunca gerçekten işinin ehli bir ekonomi danışmanı olmak için kendinizi geliştirmeniz gerekir. İşinizi iyi yapma kaygısı taşıdığınızda zaten çalışma hayatınız kendiliğinden düzene girecektir ve başarı size doğru yola çıkacaktır.

Yorum yapın