Fındık ekmek istiyorum

Fındık, vitamin açısından çok faydalı bir tarım ürünüdür. Bu yüzden herkesin tüketmesi gereken besin maddesidir. Ülkemizde fındık yetiştiriciliği işi nasıl olur sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz. Ülkemiz fındık yetiştirmek konusunda ilk sıralarda yer alır. Fındık üretimi konusunda ülkemizin iklim ve toprak özelliklerinin elverişliliği yönünden de diğer ülkeleri geçmiş durumdayız. Fındık, ülkemizde yetişse de ülkemizin her bölgesinde yetişmez. Karadeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde yetişir. Fındık, yağış ve nem isteyen bir kültür bitkisi olduğu için bu bölgede yetişir. Sıcaklığının da -8 derecenin altına düşmemesi ve 35 derecenin üstüne de çıkmaması gerekir. Aynı zamanda arazinin çok derin olmaması ve toprağının vitamince zengin olan humuslu toprak olması gerekir. Eğer vitamin yönünden eksik olan toprakta yetiştirilmeye kalktığında yeterince gelişmez ve istenmeyen olumsuzluklar olur. Örneğin yeterince gelişemez küçük fındık olur veya buna benzer olumsuzluklar yaşanabilir. Bunların olmaması için toprağın elverişli olması gerek seçilir. Aynı zamanda fidan seçimi doğru seçilmeli ve bunun gibi birçok noktaya dikkat edildiğinde istenilen özellikte fındık yetiştirilebilir.

Fındık Ekmek Uzun Vadede Karlı mı?

Ülkemizde fındık yetiştiriciliği ilk sırada yerini alsa da fındık ekmek uzun vadede ekmek karlı mı sorusu üzerinde biraz düşünülebilir. Fındık ekmek ve hasadını yapmak gerçekten çok zahmetli ve oldukça emek isteyen bir iştir. Bu işi yapmak için oldukça sabır göstermek gerekir. Uzun vadede ticaretini düşünüyorsanız onun yerine daha karlı tarım ürünleri düşünülebilir. Örneğin son zamanlarda kivi yetiştirmek bile fındıktan daha karlı bir iş olarak düşünülmeye başlanmıştır. Fındığın satışı da pahalı olduğu için her kesimden insanın alması zor olabilir. Bu yüzden bu işin ticaretini yapacaksanız biraz düşünün. Üstelik yetiştirirken de birçok özellik isteyen bir bitkidir. Dikkat edilmediğinde bütün emeğiniz çöpe gidebilir. Bunun için fındık ticaretine atılmadan önce her şeyin hesabını iyi yaparak ona göre atılımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Fındıktan Para Kazanılır mı?

Ekimini yaptığınız Fındıktan para kazanılır mı sorusu ülkemizde çok tartışma ortamı oluşturmuştur. Fındığın fiyatı düşürülmeye çalışılarak emeğe olan saygı da yeterince gösterilmemektedir. Fındık üretimi oldukça zor ve zahmetli bir iş olmasına rağmen gerçek değeri bilinmemektedir. Bu yüzden fındık satışı yapan kişiler iyice düşünmelidirler. Fındık çok faydalı bir besin maddesidir. Özellikle çocuk ve gençlerin fındık tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi, fındık satışını belki canlandırabilir. Ülkemizi için zengin bir besin maddesi olan fındığın gerçek değeri bilindiğinde belki fındık üretim ve satışı daha iyi noktalara gelebilir. Fındık satışını yapacak olanlar en çok tercih edilen fındık ekimini yapmaları daha iyi olabilir. Fındığında kendi içinde türleri vardır. Yuvarlak ve badem gibi. En çok hangisi tercih ediliyorsa ona göre dikim gerçekleşebilir. Günümüzde zahmetinden dolayı da pek kimse uğraşmak istemiyor ama fındığın değeri anlaşılmaya başlandığında bu konuda daha iyi çalışmaların yapılacağına inanıyoruz.

Fındık Yetiştiriciliği Nasıl?

Fındık ekimi yapmak için fındık yetiştiriciliği nasıl olur yukarıda biraz anlatmıştık. Yine şöyle özetleyebiliriz. Fındık yetiştirmek için öncelikle iklimin ve toprağın bu konuda elverişli olması çok önemlidir. Fındık yağış ve nem isteyen bir bitkidir. Bu yüzden düzenli aralıklarla yağışı olan Kara denizin kıyı kesimlerinde yetişir. Toprak açısından da zengin içerikli olan humuslu torak tercih edilir. Sonrasında fidan seçimi ve tür seçimi yapılır. Hangi cins fındık ekeceğinizi seçersiniz ve ona göre ekimini yaparsınız. Fındık ekimi genelde sonbahar aylarında yapılır. Hasadı ise ağustos ayları gibi olur. Bu zamanlarda olgunlaşan fındıklar toplanır. Fındık yetiştirirken fındığın yapısı için gereken özellikteki iklim ve toprak şartlarına dikkat edilmezse fındık olgunlaşamaz ve istenilen sonuç alınamaz. Bu yüzden bu konulara dikkat edilmesi gerekir. Zaten oldukça emek isteyen bir iş olduğu için emeklerinizin zayi olmaması açısından bu noktalara dikkat etmekte fayda var.

 

Fındık Hangi İklim Şartlarında Yetişir?

 • İyi bir fındık üreticisi olmak, onun ABC’sini bilmekten geçer. Bunun da başlıca şartı iklim şartlarını iyi bilmek, duruma göre değerlendirmek, kararlar almaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Tavuk Çiftliği Açmak Neden Çok Karlı Oldu?

 

 • Fındık, sanılanın ve yaygınca yanlış bilinenin aksine tam bir ılıman iklim ürünüdür. Don olayları da aşırı sıcaklar da ürün alımında verimsizliğe yol açar. Ancak ılıman iklimi seven fındık, yoğun yağmur yağışından çok da etkilenmez. Yağmur, sıcaklığı düşürücü bir etkiye sahip değildir zira. Bu nedenle en çok Karadeniz bölgemizde yetişir fındık. Hatta öyle ki Karadeniz bölgesiyle özdeşleşmiş durumdadır.

 

Fındık Yetiştirmenin Artı Yönleri Nelerdir?

 • Maalesef ülkemizde pek değeri bilinmiyor demiştik. Üretilen emeğe karşı alınan para, devede kulak kalıyor. Ancak bu sizin işinizden ve üretiminizden alıkoymasın. Bir kere helal kazanç kapsamında üretiyor olacaksınız. Fındığın sayısız yararlarından bazılarını da burada sizlerle paylaşacağız. Böylece ürettiğiniz ürünün ne kadar kıymetli olduğunu bilip müşteri kitlenizle de paylaşıyor olacaksınız.

 

 • Bir diğer artı yön ise son derece sağlıklı bir iş yapıyor olmanız. Kimsenin sağlığıyla, doğallığıyla oynamadan, birçok hastalığa da iyi gelen fındığı üretmek, kafanızı rahat, vicdanınızı rahat kılacaktır.

 

 • Bunun dışında hak ettiğiniz ücreti almadığınızı düşünerek kendi motivasyonunuzu düşürmeyin. Ne olursa olsun, ülkemizde de dünya çapında da tam bir adalet söz konusu değil. Siz üretmeye, ürettiklerinizi elden çıkarmaya ve kazanmaya devam edin.

fi3

Tüm doğallığıyla fındık

Fındık İçin Bir Pazarlama Stratejisi

 • Fındığın faydalarını emin olun buraya salt genel kültür olsun diye koymuyoruz. Bir üretici, ürettiği ve dolayısıyla satmaya hazırlandığı ürünlerin hangi konulara iyi geldiğini bilirse, bu bilgileri pazarlama stratejileri hususunda kullanabilir.

 

 • Örneğin bir fındık üreticisi olarak bir web – sitesi sahibi oldunuz ya da uzun soluklu bir bir broşür dağıtmaya karar verdiniz. Bunu özellikle Karadeniz bölgemizde yapan üreticiler mevcut. O pazarlama ve satış alanlarında fındığın artık bilimsel olarak kanıtlanmış yararlarını sıralamak da aynı zamanda stratejik bir hamle olacaktır. Özellikle yeni nesil, abur cuburdan başını kaldırıp daha fazla fındık tüketimine geçebilir. Biz de bu faydaları bunun için sıralıyoruz. Çocuklar anne evde çikolata var mı diye sormak yerine anne evde hiç fındık var mı diye sorsunlar diye.

 

Fındığın Belli Başlı Riskli Yönleri Nelerdir?

 • Zamanında bilenler bilir, hatırlayanlar hatırlar. Devlet kendi eliyle reklamlar çektirmiş, fındığın tüketimini bu reklamlar aracılığıyla desteklemişti. Günümüzde maalesef böyle belirgin bir destek yok. Ancak fındık üreticilerinin sıkıntısı hala bitmiş değil.

 

 • Basit bir mantık yürütmeyle diyebiliriz ki, fındık üreticilerinin kar elde etmek ve en temel ihtiyaçla geçimlerini sürdürebilmesi için çok fazla fındık üretmesi ve onların satışının gerçekleşmesi gerekiyor. Çünkü fındık, tek başına, az sayıda ve az kiloda ne kadar değerli olsa da o kadar pahalı değil. Fındık üreticilerinin çıkmazı budur işte. Sattığı yetmiyor, hemen hemen elindekini tamamen bitirmesi gerek. Bunun çözümü de maalesef artık kişisel kaynaklarla sınırlı.

 

 • Size tavsiyemiz interneti ve sosyal medyayı yoğun olarak kullanmanız. Hem sizden satın alacak belli başlı kurumlara yönelik hem de kişi bazlı tanıtıcı reklamlar, açıklamalar, metinler hazırlamanız. Bunu da en fazla fındığın tartışmasız yararlarını gözeterek ve bunu söz konusu kişi ve kurumlara arz ederek sunmanız gerekiyor. İnsanların önce ikna edilmesi sonra tüketime sevk edilmesi lazım. Zira artık pazarda cidden çok zararlı ancak iyi ambalajlanmış ürünler var.

fi1

Her gün bi avuç fındık ömrü uzatır.

Fındığın Belli Başlı Faydaları Neler?

 • Fındığın cinsel gücü arttırıcı bileşenlere sahip olduğu ispatlanmıştır. Kuracağınız web – sitesinde ya da dağıtacağınız broşürlerde özellikle bu faydanın altını kalın kalın çizin. Zira bizim insanımız, diğer dünya insanları gibi cinsellik konusunda yer yer takviye anlamında sağlıklı şeyler tüketir. Zamanının ”aganigi naganigi” reklam sloganını da aynı şekilde siz, üretici olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

 • Kalp sağlığına da çok iyi gelmektedir. Kanın daha akışkan bir şekilde kan pompalamasına ve damar tıkanıklarına da çok iyi geldiği bilinmektedir.

 

Sonuç olarak siz organik üretim alanında söz sahibi bir üretici olacaksınız. Bunun için sahanın koşullarına göre savaşmayı ve medyatik unsurları kullanmayı asla ihmal etmeyin.

Yorum yapın