Fotokopi-Ozalit dükkanı açmak

Fotokopi ihtiyacı birçok yerde gereken ihtiyaçlardandır. Hele okul döneminde olan çocuklarınız varsa ne dönem ödevleri biter ne dersleri. Bu konuda fotokopi çektirmeye ihtiyaç duyarsınız. Sizin gibi birçok kişilerde fotokopi ihtiyacı için sıra beklemektedirler. Okullar veya başka işler için de gerekebilir. Günümüzde bu ihtiyacın çok olması sebebiyle eğer kazançlı bir iş dalı düşünüyorsanız, fotokopi ozalit dükkanı açmak size göredir diyebiliriz.

printer photo

Ozalitçi Açmak Karlı mı?

Artan fotokopi ihtiyaçlarından dolayı karlıdır diyebiliriz. Öğretmen , öğrenci ve diğer bir çok kesimden insanlar için fotokopi çok gereklidir. Özellikle iş yerleri için fotokopi makinası olmazsa olmazlardandır. Yazışmalarını, işle ilgili her türlü çıktılarını almak için kesinlikle fotokopi makinası gereklidir. Okullarda en çok ihtiyaç malzemelerinden biridir. Şimdi okullarda artık deftere ödev verme sistemi de kalkmış durumdadır. Tüm dersler gerek okulda gerek ev ödevlerinde fotokopi ile halledilmeye başlanmıştır. Hem fotokopi hem de bunun yanında büyük oranda kağıt ihtiyacı artmaktadır. Bunun için bu iş çok kazançlı bir iş olarak düşünülebilir. Hemen her iş kolunda fotokopi makinasına ihtiyaç duyulur. Böylesine gerekli bir ihtiyacı karşılamak adına dükkan açmak elbetteki karlı olacaktır.

Ozalitçi Açmak İçin Gereken Sermaye

Ozalitçi açmak için belli bir miktar sermayeniz olması gerekir. Düşündüğünüz işin boyutlarına göre ihtiyacınız olan sermaye de değişecektir. Büyük işler için düşünüyorsanız daha çok sermayeye gerek duyabilirsiniz. Küçük çapta satış yapmak istiyorsanız çok maliyetli olmayabilir. Toptan aldığınız da uygun fiyatlarda bulabilirsiniz. Kısacası satacağınız iş yerlerine göre kendinizde az çok maliyet hakkında fikir yürütebilirsiniz. Eğer çok risk göze almak istemiyorsanız küçük çapta başlayabilirsiniz. Zamanla işleriniz ilerlediğinde daha geniş çaplı çalışmalarda yapabilirsiniz. Bunun için zamanla işin özünü kavrayarak kazanç elde edip etmeyeceğinizi anlayabilirsiniz. Genellikle iş kollarının sık olduğu yerlerde dükkanınızı açarsanız daha karlı bir iş yapabilirsiniz.

printer photo

Ozalitçilik  (Fotokopicilik) Nasıl Bir İş ?

Fotokopicilik yapmaya karar verdiğiniz zaman bu işin nasıl olduğunu düşünebilir ve yapıp yapamayacağınız konusunda şüphelenebilirsiniz. Kazançlı mı değil mi kafanız karışabilir. Diyebiliriz ki; eğer fotokopi ihtiyacı olan kesime yakın bir yerde dükkan açarsanız kazancınız artacaktır. Özellikle okulların, üniversitelerin ve iş yerlerinin sık olduğu yerde iş yapıyorsanız kazancınız daha da artar.

Okul zamanında size fotokopi çektirmek isteyen birçok öğretmen ve öğrenci ile karşılaşabilirsiniz. Bu bile size para kazandırmak anlamında birçok gelir getirebilir. Çünkü mecbur öğrenciyse ödevi için, çalışan ise işi için fotokopi çektirecektir. Bunun için en yakın dükkana girerek işlerini halledeceklerdir. Sizin dükkanınız bu civarlarda ise işleriniz  çok yoğun olabilir. Fotokopicilik güzel temiz bir iştir. İnsanlar sayenizde önemli işlerini hallederler. Kağıt kokusu insana huzur verir. Öğrencilerin cıvıl cıvıl sesleriyle bir anda ortamınız değişebilir. Yani her anlamda güzel, kazançlı bir iştir diyebiliriz.

Fotokopici Açmak Cidden Para Kazandırır mı?

Fotokopi açmak için gereken sermayeyi hazırladığınız takdirde işiniz hazır demektir.  Kazandırır ama bunun için işlek yerde dükkanınızı açmanız gerekecektir. Çok tenha yerlerde kıyı köşede açtığınız zaman kazancınız daha az olabilir. Bu işi yapmayı düşünen kişi zaten bunları hesaba katıp ona göre bir iş planı çizer kendine. Dükkan girişimlerini de ona göre yapar. Özellikle okul zamanlarında daha çok para kazanırsınız. Artan dersler ile birlikte fotokopi ihtiyacı da artacaktır. Bunun için bu işi kazançlı bir iştir diyebiliriz.

Fotokopici – Ozalitçi Açmanın Olumlu ve Artı Yönleri Nelerdir?

  • Bir kere her zaman, sabit bir müşteri kitleniz olacak demektir. Üniversite ve bölgelerinde bu türden bir yer açmak, orayı fotokopici olduğu kadar darphane de kılacaktır. Dükkanınızın ne kadar tıklım tıklım olduğunu görenler, burası resmen para basıyor diye hayıflanacak ve kıskanacaklardır.
  • Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde üniversite bölgeleri dolmuş durumdadır. Mesela İstanbul Üniversite’sinin ana kampüsüne, yani Beyazıt tarafına istesen de bir fotokopici açamazsınız. Oralar ezelden beri yerleşmiş kurumlarla donatılmıştır. Örneğin fotokopici dükkanın adı Yıldırım Ozalit’tir ama o civardaki öğrenciler oraya Aziz abinin yeri derler. Böyle içselleştirilmiş ve kanıksanmıştır yani.
  • Ancak enseyi karartmayın. Her üniversite bölgesinde böyle olacak diye bir şey yok. Ayrıca daha küçük şehirlerde her zaman daha büyük rekabet etme imkanlarınız olacaktır. Kaldı ki bu iş aynı sokak içerisinde bile birçok fotokopici dükkanının para kazanmasına olanak tanıyan zengin bir yapıya sahiptir. Hatta öyle ki çoğu zaman yoğun üniversite ve lise çevrelerinde tek bir fotokopicinin işleri yetiştiremediği bariz bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle serbest piyasa ekonomisinde birçok fotokopici aynı mekanda aynı coğrafyada ekmek yiyebilmektedir.

 

Fotokopici Dükkanı Hangi İş Alanlarına ve Müşteri Kitlelerine Sesleniyor?

  • Birincil müşteri tabakanız hiç kuşku yok ki öğrenciler olacak. Kaynak bulup sezon sonu sınavlarına hazırlanmak için arkadaşlarından aldığı notları yüzlerce sayfa fotokopi çektirmek isteyen öğrenciler ana müşteri kitleniz olacak. Yine lisede de artık dönem ödevleri çok fazla sayıya ulaştırıldı. Bu dönem ödevlerinin kaynakları da fotokopi çektiriliyor. Bir de ek olarak bazı kitapların son derece kalın ve pahalı olması ya da bulunamıyor olması nedeniyle tek bir kitap kopyasının sayfalarının tekrar tekrar fotokopiden geçirilmesi gerekebiliyor.
  • Broşür bastırmak isteyen küçük ve orta ölçekli şirketler de sizinle çalışacak. Size bir broşür örneği vererek ondan binlerce kopya isteyecekler. Yine aynı şekilde reklam acentaları, süper marketler de kataloglarını, ürün görsellerini, reklam kampanyalarını sizin dükkanınıza gelerek çoğaltacaklardır.
  • Bunun dışında tek tük herkesin işleri ara ara ozalit dükkanlarına düşer. Bir kimliğin çoğaltılması, bir evrağın birden fazla kopya haline getirilmesi, 2 -3 sayfalık bir notun işlemden geçirilmesi, ozalit dükkanlarında halledilecek türden işlerdir.

Fotokopici – Ozalit Dükkanının Eksi ve Riskli Yönleri Nelerdir

  • Çok fazla rakibiniz olabileceği gibi, yerinizde gözü olan insanlar ve kurumlar da olacaktır. Bu nedenle sıkı çalışmalı, uzun mesailer yapmanız gereken zamanlarda dükkanda ve makinelerin başında kalmayı bilmelisiniz.
  • Bir diğer olumsuz taraf, artık irili ufaklı birçok kırtasiyenin mağazalarında fotokopi ve ozalit cihazlarını bulunduruyor olması. Ve fiyat dengeleri de alt üst olmuş durumda. Eskiden ozalit dükkanları daha fazla kağıt ile çalıştığından, bir nevi sürümden kazanmak adına büyük indirimler yapabiliyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ve alım gücünün bir nebze olsun artması ile birlikte paraya kıyılıp son model ve son kalite cihazlar bu tür kırtasiyelerde işlem yapmaya devam ediyor. Bu da daha fazla rakip ve kazancın daha fazla bölünmesi demek.
  • Fotokopi cihazlarının bozulması ya da geçici süreliğine de olsa arıza yapması, size süre ve bir hayli para kaybettirecektir. Genellikle bu cihazlar, 20 bin, 30 bin gibi astronomik fiyatlara alınıyor. Garantisi elbette uzun süreyi kapsıyor. Zaten bir fotokopi cihazının komple bozulması, çok da söz konusu değil. Bizim bahsettiğimiz daha ziyade o cihazın bozulması ve hemen şıp diye tamir edilmemesi.
  • Diyebiliriz ki bir fotokopici dükkanında en az 2 makine vardır. Bu makinelerden birinin bozulması sonucunda çalışma hızı ve randıman otomatik olarak yüzde elli düşecektir. Bu da gelen işlere yetişememek, müşteriyi bekletmek ve en sonunda başka ozalitçilere kaptırmak anlamına gelmektedir. Bir ozalit cihazı son derece grafit ve karmaşık bir yapıya sahiptir ve tamiratı minimum 4 5 günde tamamlanmaktadır.

Fotokopici Dükkanına Daha Fazla Müşteri Çekmenin İpuçları

Güzel, renkli ve mümkün olduğunca büyük bir tabelanız olsun. Genelde fotokopici dükkanları küçük ve tıkış tıkıştır. Ancak bu aynı zamanda tabelanızın da küçük olması anlamına gelmemeli. Tabelanız ben buradayım demeli.

Her ihtiyaca cevap veren cihazları dükkanınızda çalıştırmalısınız. Tarama da yapılmalı, renkli fotokopi de çekilmeli. Zaten bu konuya en son değineceğiz. Bir fotokopici dükkanında alternatif olarak neler yapılabileceğine dair.

Birbirine benzer konular olduğu için ek olarak Kırtasiye Toptancılığı Yapmak Karlı Mı? adlı makalemizi de okuyabilir; bu sayede ortak konu bütünlüğünden de faydalanarak konumuza daha vakıf olabilirsiniz.

Müşterilerinizin taleplerini doğru anlayın ve tam olarak istenileni yapın. ”Ama ben renkli fotokopi demiştiiiim.” – ”Siz böyle yapmışsınız ama ben şöyle demiştim.” gibi itiraz cümleleri duymak istemiyorsanız, müşterilerinizi can kulağıyla dinleyin. Yapılan bir hata kilolarca kağıdın boşa gitmesi ve işin sil baştan yapılması anlamına gelecektir. Aynı zamanda fotokopi makineleri çok gürültülü olduğu için bu tür yanlış anlamalar son derece yaygın ve doğaldır Siz yine de gerekirse cihazınızı kapatın ve müşterinizin isteğini öyle dinleyin.

İşi hızlı yetiştirmek de aynı müşterinin tekrar size gelmesi demek olacaktır. Onları saatlerce ya da günlerce bekletmek yerine çok sayıda ve yetkin derecede olan personelinizle aldığınız işleri mümkün olduğunca hızla bitirmeye bakın.

Fotokopici Dükkanında Yapılabilecek Olan Ek İşler: 

Tarama. Bir tarayıcı cihazına ihtiyacınız olacak. Tarama, sayfalarda olan metinlerin ve dökümlerin bilgisayar ortamına geçirilmesi demektir. Bu işleri kaçırmamalısınız. Çünkü parası çok tatlıdır. Aynı zamanda bugün tarama için gelen yarın fotokopi için gelir ve ayağı alışır.

Cilt yaptırma: Genellikle önem arz eden dosyaların cilt haline getirilmesidir. Birçok fotokopici dükkanı ek olarak bunu yapmaktadır. Genellikle spiral türü cilt kullanılır ve dosya derli toplu hale getirilir.

Ve son olarak bardaklara fincanlara fotoğraf eklemek, dijital ortamdaki bir görseli çeşitli eşyalara geçirmek de ozalitçilerin ek işlerinden biridir.

Yorum yapın