Girişimcilikte Öncü Olmanın Kopyacı Olmaktan Farkları

Girişimcilik üzerine birbirinden ilginç ve öncü yazılar kaleme almaya devam ediyoruz. Bu yazılarımızı okuduktan sonra kendisine cesaret gelen arkadaşların yeni dükkan açma haberlerini aldıkça da içimiz hem kıvanç hem de mutluluk ile doluyor.

Bu yazımızda girişimcilikte öncü olmanın kopyacı olmaktan farklarını sıralayacağız. Bunu öncü olmanın yararlarını irdeleyerek yapacağız. Aynı zamanda en başta öncü olmanın başta yalnızlık olmak üzere ne gibi sonuçlar doğurduğundan bahsedeceğiz. Daha sonra da sıkı bir kopyacı profili çıkararak yazımızı noktalayacağız.

Girişimcilik, zaten başlı başına öncü olmanızı gerektiren bir iş alanıdır. Bu alanda adı girişimci denilen kimseler genelde ismen öyledir zaten. Eline bir deri çanta alıp biraz şık giyinen ve ağzı iyi laf yapan herkese sektörde girişimci deniyor. Halbuki kazın ayağı hiç de öyle değil. Zira girişimci ruhu denilerek de desteklenen bir oluşumlar ve imajlar zinciri var.

Birileri başarılı girişimci taklidi yaparak ancak zinciri yettiği kadar ilerler. Sahte başarılarla sahte özgürlükler satın alır ve yakıtı biter bitmez çakılan bir uçak gibi sahte başarılardan sonra en hakiki başarısızlığı yaşar. Sizin bunlardan olmamanız gerekiyor. Öncelikli hedefiniz elbette ki para kazanmak. Hepimizin öyle. Ama girişimcilikte para kazanmanın yolunun da öncü olmaktan, farklı ve özgün olmaktan geçtiğini unutmamalıyız.

Yani girişimcilik ruhu ile kastettiğimiz şey bu işe gönlünüzü koyun, aman ruhunuzla iş yapın gibi her yana çekilebilecek safsata sözlerden ibaret değil. Para kazanmak istiyorsanız öncü olacaksınız. Yoksa basit birer kopyacı olmaya hem iş prensibinize hem de onurunuza yediriyorsanız pastanın kendisinden değil kırıntılarından faydalanmak da size koymayacak demektir.

Neden Girişimci Bağımsız Olmalı? girişimcinin öncü olması kadar bağımsız olması da elzemdir. Zaten bu iki unsur ve değer birbirinden ayrılamaz. Yani biri ekonomik ya da fikri olarak birine bağlıyken, bağımsız değilken öncü olamaz. Yine aynı şekilde öncü fikirlere ve çalışma disiplinlerine sahip değilse bağımsız olmaz. Neden girişimci bağımsız olmalı sorusuna yanıtlar aradığımız yazıyı, konuya iyice vakıf olmanız adına okumanızı tavsiye ediyor ve yeni başlığımıza geçiyoruz.

Öncü, siber bir ajan gibidir. Çeşitli kodların, şifrelerin ve sırların saklı tutulduğu odalara tek başına girmeye cüret eder. Karanlıklarla gezinir ama bu yolun sonunun aydınlık olduğunu bilir. O nedenle tünelin sonundaki ışığı görene kadar tünel boyunca, karanlıkta ve tek başına yürümeye cüret eder. Bunu bazen klavye başında, sabahlayarak, yeni bir şey öğrenme ve uygulama heyecanıyla uykusuzluğa ve yorgunluklara karşı mücadele ederek yapar. Bazen önemli ve stratejik iş toplantılarında kendini ve hedeflerini tüm açıklığıyla göstererek yapar. Ama mutlaka yapar.

Öncü Olmak Neden Şart?

İlk nedeni söylemiştik. Bir daha söyleyelim. İlk neden elbette ki para kazanmak. Bugün para kazanan girişimciler ve yatırımcılar zamanında öncü olan iş adamlarıydı. Bunu sanat alanında da görebiliriz. Zamanının yeni bir şey üreten yazarları ya da öncü olan ressamları ilk dönemlerinde epey zorluk çekse bile sonunda sefaya ve zenginliğe kavuşmuşlardır.

Bununla birlikte artık sosyal medya ve teknolojik iletişimin son derece yaygınlık kazanması vasıtasıyla kimse bir yerde unutulmayı beklememekte. Herkesin kendi fikrini, en özgür ve özgün şekilde yaymaya hakkı da olduğu gibi şansı da var. Bu nedenle eğer öncü olacak özellikler sizde varsa zaten bu işin yarısını başarmışsınız demektir. Diğer yarısı da beklemek ve sabırlı olmaktır.

Öncü olmak, aynı zamanda klişeleri ve tabuları yıkmak manasına geldiğinden iş dünyasının her zaman ihtiyaç duyduğu bir nitelikte kişilerin adıdır. O nedenle size ihtiyacı oldukları şekilde onların karşısına çıkmalısınız. Yani basit bir kopyacı olarak değil kendini geliştirmiş bir öncü olarak.

 

Bakın bu takdire şayan bir girişimcilik örneğidir işte. Biz burada öncü – kopyacı ayrımını yaparken adamın biri de çıkmış dükkanına ”kopyacı” ismini vermiş. İşte kopyanın kendisinden değil isminden faydalanarak yapılmış müthiş özgün, müthiş öncü bir iş. Bu arkadaşı tebrik ediyoruz. Bir şeyin için ne kadar mizah ve ironi varsa, o kadar hatırda kalıcıdır. Şahsım adına çarşıda gezerken böyle bir dükkan ismi görsem dikkatimi çeker vaktim de varsa girer içine bir bakarım. Zaten girişimcilikte öncü olmak da buna yarar en fazla. Müşteri tabanının merakını cezbetmek ve kendine doğru çekme sanatına biz girişimcilik diyoruz.

Öncü Olmanın Zor Yanları Nelerdir? 

Öncü olmak en başta yalnız kalmak, tek başına bırakılmak ve dışarıda tutulmak demektir. Zaten günümüz global iş dünyasında bu kadar az yaratıcı fikrin çıkmasının nedeni budur. Çoğu yaratıcı ve öncülük hamuru taşıyan girişimci arkadaş, daha fazla yalnızlığa ve dışlanmaya tahammül edemeyerek ya girişimcilik arenasından tamamen ayrılır ya da onların arasına karışmak adına öncü değil kopyacı olmayı yeğlerler.

Ancak mücadeleyi sonuna kadar götüren insanlar, öncü olmanın zor yanlarını tamamladıktan sonra işin keyifli kısmına varırlar. Yani bol bol takdir topladıkları takdir ile birlikte aynı bollukta para kazandıkları bahar mevsimine geçerler. Ancak doğada da böyle değil midir zaten? Sonbahar ve kıştan sonra gelir anca bahar. En uzun gecenin yaşandığı andan sonra günler uzamaya başlar.

En zorundan sonra en kolayı, en beterinden sonra en hayırlısı hasıl olur her daim. O nedenle bu türden zor yanları bir gün bitecek umuduyla sabrederek beklemeli ve her zaman için dik durmayı bilmelisiniz. Sonunda cennet olduğunu bildiğiniz bir mücadeleler tarihinden cehennem azabını duyacağınız günler geceler geçireceksiniz. Ama bugün açın gündemdeki en popüler en çok kazanan iş adamın bir konuşmasını dinleyin. Aynı yoldan onların da geçtiğini göreceksiniz. Kopyacı değil öncü oldukları için!

Kopyacı Kişilerin Genel Özellikleri Nelerdir? 

Adı üstünde kopyacı. Onlar orijinal işlerden ve bu işleri yapabilme ihtimallerinin güçlüğünden karanlığın ışıktan korktuğu gibi korkarlar. Güvenlik duyguları tamamen daha önceden yapılmış işleri yapmaktan, daha önceden defalarca yürünmüş yollardan yürümekten geçer.

Kopyacı kişiler riski sevmez. Farklılıktan hoşlanmazlar. Onların kafaları memur gibi işler. Belli başlı takvimleri, saat aralıkları vardır. Bir on beş dakika fazla çalış desen, eyvahlar olsun beni sömürüyorsun diye yaygarayı koparırlar. Çünkü kopyacılar yapıları gereği tembeldirler. Olabilecek en kısa zamanda olabilecek en fazla parayı kazanmak isterler. Üçü bir arada içmeyi severler. Bunun için tüm bu tembelliklerinin ve kopyacılıklarının sonunda sadece üçün birini kazanırlar.

Kopyacılar iş yaşamında da öğrencilik hayatında da karşılarındakini aptal yerine koymaya bayılıp kendi zekalarına da hiç güvenmeyenlerdir. Ve aslında aldattıkları kendileridir. Zira bir öğrenciyseniz öğrenmeden kopya çekerek sınıfı geçmeniz daha sonra iş yaşamında fena çuvallamanız anlamına gelecektir.

Bunun dışında iş yaşamında hele ki girişimcilikte öncü değil de kopyacı olmayı kendinize yedirirseniz ancak belli bir süre belli bir meblağ kazanırsınız. Sonrası kaçınılmaz olarak erken final yapmak olacaktır. Evet bazı insanlar erken final yaparlar. Bazıları ise sezonu bir ömürlük başarıya ekleyerek birbirine ardına başarı dizileri çeker.

Hangisi olacağınıza siz karar vereceksiniz. Ya öğretmen arkasına döndükten sonra bir yerlere yazdığınız kopya cümleleri geçireceksiniz kağıda. Ya da öncü olup öğretmenin gözünün içine baka kendi bildiğini okuyacaksınız!

Yorum yapın