Güzellik Salonu Açmak İsteyenlere -Karlılık-Dikkat Edilmesi Gerekenler – Röportaj

Arkdaşlar ah şu bürokrasi yok mu inanın adamı milyoner olmaktan alıkoyar. Bu sektörde öyle fırsatlar var ki ufacık bir ayrıntı ile zengin etmesi mümkün.

cat photo

Güzelliğine düşkün olan bayanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır sözünü daha sık duymaya başladığımız şu günlerde güzelleşmek için olmasa da bakım yapılması için güzellik salonlarının yolunu tutan kadınlar var. Bu sektördeki büyüme ile birlikte üniversitelerde de çeşitli güzellik alanları oluşturulmaya başlandı. Hele bir de bu işi hakkıyla yapan ve müşterilerinin beğenisini kazanan adresleri ziyaret ederseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Çünkü güzellik salonları sadece bir günlerini de erkekler için ayırmış durumda. Hem kadınların hem de erkeklerin bu kadar yoğun bir şekilde tercih ettikleri bu merkezlerden birinden aylık kazancı tahmin bile edemezsiniz. Bu işlerden anlamıyorsanız bile gidip öğrenmeli ve bir an önce bu işe başlamalısınız derim.

beauty photo

Röportaj

Bugün yaklaşık 10 yıldır güzellik salonu işleten S. D hanım ile bir röportaj gerçekleştirdik.

– Bu sıralar, her zamankinden daha çok güzellik salonu facia haberleriyle karşılaşıyoruz. Özellikle lazer bakım yapan yerlerde yüzü yandı, saçları kazındı gibi haberler çıkıyor. Bu tür haberlerin çoğalmasını neye bağlıyorsunuz? Liyakatsizliğe mi sertifikasız eleman çalıştırmaya mı?

– Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki güzellik salonu açmak ya da bu salonların birinde çalışmak için sertifika almak çok kolay. Herhangi bir kursa yazılıp 3 aylık eğitimlere katıldıktan sonra, her halükarda o sertifikayı alıyorsunuz. Sertifika demek liyakat mı demek peki? Hiç sanmıyorum.  Ben bu mesleği 10 yılda öğrendim ancak. Kaldı ki her gün yeni bir cihaz, yeni bir alternatif terapi çıkıyor. Bunları hem takip hem de tatbik etmek gerekiyor. Oysa güzellik salonu kurslarında çok temel şeyler öğretiliyor. Siz, sertifikasını yen almış birine şu lazer cihazlarından birini verirseniz, bu tür faciaların önüne geçemezsiniz.

 

– Peki merdiven altı işletmelerde durum nedir? Burada kaçak bakım ürünleri de kullanılıyor sanırım. İçinde ne olduğunu kimsenin bilmediği kremler, losyonlar vesaire?

– Bunlar da var ve maalesef her geçen gün artıyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi nüfus oranı yüksek şehirlerde.

 

– Bu tür haberlerin artması, müşterilerin güzellik salonlarına karşı daha mesafeli olmasına yol açtı mı?

– Hem de nasıl? Gelen müşterilerin çoğu en ufak bir işlem için bile elli tane soruyor. Ama haklılar. Çünkü haberler gerçekten korkunç.

 

– Güzellik salonlarında en fazla talep edilen bakımlar neler?

– Klasik bakımlar, örneğin sivilce, akne, siyah nokta terapisi için gelenler çok. Özellikle gençler. Bunun dışında cilt sıkılaştırma, peeling ve microblading gibi terapi yöntemleri için de çok sık randevu veriyoruz.

 

– Peki gelenler sadece kadınlar mı? Yoksa arada erkek müşteriler de geliyor mu?

– Artık o kadın – erkek ayrımı kalktı diyebilirim. Güzellik evrensel bir şey olduğu için kadına erkeğe bakmada, herkes ne sorunu varsa halletmek için geliyor. Özellikle bu ”metroseksüel” erkek furyasından sonra tüm duvarlar, sınırlar kalktı.

 

– Geçtiğimiz yıla ya da son beş yıla göre bugünkü kâr oranınızdan memnun musunuz? Yoksa inişler çıkışlar oluyor mu?

– İnişler çıkışlar fazlasıyla oluyor. Özellikle cilt bakım ürünlerinin her yerde satılmaya başlaması, müşteri sayımızın bir hayli düşmesine neden oldu.

 

– Peki, evde kullanılan cilt bakım ürünleri, buradaki tedavilerin yerini tutabilir mi?

– Böyle bir şey tabi ki memnun değil. Burada beş farklı çeşit lazer tedavisi kullanıyoruz. Ve birçok tedavinin en az dört – beş seans boyunca sürmesi gerekiyor. Krem ve losyon ise, sadece cildi daha parlak ve canlı gösterir.

 

– Müşterilerle anlaşamadığınız konular oluyor mu? Malum, söz konusu güzellik oldu mu herkesi mutlu etmek oldukça zor.

– Bazı müşteriler kesinlikle mucize bekliyor. Üstelik ilk seansta. Ancak tıp nasıl ilerlediyse alternatif terapi yöntemleri de aynı şekilde ilerledi. Mucize olmasa bile mucizeye yakın sonuçlar elde ediyoruz. Özellikle lazer tedavisinde yaşanan son gelişmeler, hem biz çalışanları hem de müşterileri bir hayli memnun etti.

 

– Güzellik salonu açmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

– Sanırım onlara verebileceğim en önemli tavsiye ”güzellik uzmanı” unvanının güzellik değil uzman kısmına odaklanmaları gerektiği. Teoride uzman olmak kolay da pratikte olmak ciddi mesai ve çaba gerektiriyor. Ancak müşterilerin gülümseyen yüz ifadelerini görmek de tüm o çabaya ve yorgunluğa değer. Bunun dışında yeni çıkan terapi yöntemlerini ve cilt bakım ürünleri mutlaka araştırmalılar. Araştırmaları sadece Türkiye ile sınırlı kalmamalı üstelik. Yurt dışında da neler oluyor diye mutlaka araştırmalılar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Dudak Dolgu, Göğüs Silikon ve Burun Estetiği Yapan Özel Poliklinik Açmak

Güzellik Salonları Ayda Ne Kadar Kazanır?

Güzellik salonları aslında orada çalışanlar için oldukça kolay olan ve sadece birkaç dakika süren işlemler için bile 50-100 TL arası ücretler alabilen yerlerdir. Güzellik merkezi olarak saç bakım, cilt bakım, epilasyon, lazer, liposuction gibi işlemlerin yapıldığı mekanlarda kullanılan her türlü malzemenin ve cihazın parası hemen hemen 2 ay gibi kısa bir sürede çıkabilmektedir. Ayrıca buralarda kaliteli hizmet sunulduğunda aylık kazancı 10.000-25.000 TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Bu fiyatlar ise kaliteli hizmete ve hizmetin verildiği şehre göre değişmektedir. Yüksek kazanç için zaman zaman indirimler uygulamak ve çalışanların eğitim almasını sağlamak gibi farklı düzenlemeler ile yakın şehirlerden dahi müşteri bulabilirsiniz.

Gereken Belgeler Neler?

 • Vergi levhası fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Esnaf Odası Kaydı
 • Yapı kullanım İzni (İskan)
 • Kira kontratı
 • Tapu
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraflar
 • Ustalık Belgesi
 • Emniyetten Alınacak İzin
 • Şahıs Şirketi Açmak veya Sermaye Şirketi açmış olmak
 • Adli Sicil Kaydı (e devletten alınacak)

Güzellik Salonunu Nerelere Açabilirim?

Güzellik salonu açmak istediğinizde çarşıları tercih edebilirsiniz. Çünkü merkezde olan güzellik salonları daha kısa sürede kendini belli eder ve merkezde olduğu için kolaylıkla bulunabilir. Çalışan bayanların ve gelir seviyesi yüksek olan semtlerin aralarına da güzellik merkezleri açılabilir. Bu sayede kitleye hitap eden çalışmalar yapıldığında kolaylıkla müşteri elde edilebilir.

Alışveriş merkezlerinde ya da alışveriş merkezi yakınlarında güzellik merkezi açabileceğiniz gibi güzellik ürünleri de satabilirsiniz. Ulaşımı kolay olan ve fazla insanın geçtiği yerlere de güzellik salonu açabilirsiniz. Güzellik salonu bulunmayan yerlere güzellik salonu açtığınızda ise daha az rekabet ile işinizi yürütebilirsiniz.

Güzellik Salonu Açmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Güzellik salonu açmak istediğinizde almanız gereken belgelerin başında işletme belgesi geliyor. İşletme mezunu iseniz bu belgeyi kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun dışında çeşitli bilgileri edinerek ve ya seminerlere katılarak işletme açabilmek adına izin alabilirsiniz.

İşletmenizin sağlık şartlarına uygun olduğuna dair hijyen belgesi gibi belgelerinin de olması lazımdır. Bunun için bu belgeleri veren kurslara gidebilirsiniz. Güzellik merkezinde bulunmak adına üniversitelerin gerekli bölümlerinden de mezun olabilirsiniz.

Güzellik merkezinize alacağınız elemanların sertifika sahibi olan ve işinin ehli kişiler olmasına dikkat edin. Bu belgeler olmadığında çeşitli denetimlere takılabilirsiniz. Salonunuzun 75 metrekareden büyük olması da aranan şartlardan biri.

 

Sağlık ocağından izin alınması da aranan şartlar arasında bulunuyor. Güzellik merkezi açarken kullanılacak mekanın kira mı yoksa mülk mü olduğunu göstermek için tapu ya da kira sözleşmesinin bulunması gerekiyor. İş yeri açma belgesi alındıktan sonra Vergi Levhası da alınması gerekli belgelerden biri oluyor. Esnaf ve Ticaret Odasına da kayıtlı olunduğuna dair belge alınması da gerekiyor.

Yapılacak mesleğe ve alana göre güzellik merkezinde ustalık belgesinin de bulunması lazım. 2 fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, sigorta/emeklilik/ Bağkur gibi yerlerden de emekli olunduğuna ya da kayıtlı olunduğuna dair belge alınmalı. Adli sicil kaydı, Ticaret sicili, imza sirküleri gibi belgelerinde hazırlanması gerekiyor.

Güzellik Salonu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Güzellik salonu dediğimiz yerler gerçekten güzel olunması gereken yerlerdir. Yani siz böyle bir yeri açmaya karar verdiğinizde öncelikle kendinizi güzelleştirmekle işe başlamalısınız. Siz bakımsız olduğunuzda emin olun gelen müşteriler bundan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Önce kendinize sonra çalışanlarınıza bakımlı olmaları gerektiğini sık sık hatırlatın.
 • Güzellik salonlarında en önemli detay hijyendir. Hem cihazlarınızı hem de ortamınızı temiz tutmaya özen gösterin. Beyaz önlükler ya da farklı renkte önlükler kullanın. Kendinizin ve çalışanlarınızın da temizliğine özen gösterin.
 • Müşterilerinizin en dikkat edeceği ayrıntı karşılamadır. Bu nedenle güzel bir karşılama ve ilgili bir tavır gösterme daha çok kazanmanızı sağlayacak en önemli ayrıntıdır.
 • Hafif bir müzik eşliğinde çalışmanız hem sizin için hem de müşterileriniz için büyük bir artı olacaktır. Ortama güzellik ve bakım dergileri koymayı da unutmayın.
 • Cihazlarınızı doğru kullanın ve son teknoloji ile donatılmış olmalarına dikkat edin.
 • Güzellik salonunuzda zaman zaman indirimler ve ücretsiz seanslar uygulayın. Bu bir pazarlama tekniği olduğu gibi güzellik ürünleri de satabilirsiniz.
 • Çalışanlarınızla seviyeli ve güçlü iletişimler kurun. Çok çalışan elemanlarınızı ödüllendirin.
 • Kendinizi sürekli olarak geliştirin ve çalışanlarınızın da kendilerini geliştirmeleri için kurslar ve eğitimler düzenleyin.

“Güzellik Salonu Açmak İsteyenlere -Karlılık-Dikkat Edilmesi Gerekenler – Röportaj” üzerine bir yorum

 1. merhabalar salon açmak isteyenler yada bu sektöre yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar istanbul pendikte bulunan 7 yıllık sağlık turizmi yaptığımız kurulu merkezim var salon kısmını tüm ekipman ekip ve müşterisiyle ağır geçirdiğim hastalık nedeniyle devrediyorum 05061711741 numaralı hattan iletişimi geçebilir aylık cirolar oldukca yüksektir ciddi alıcılara aylık cirolarımızı gösterebilirim lütfen ciddi alıcılar iletişime geçsin fiziken oldukca sancılı bir süreçteyim.

  Cevapla

Yorum yapın