HALI KİLİM DÜKKANI AÇMAK- Karlılık ve Maliyetler – Röportaj

Bugünki yazımıza sizlere halı-kilim dükkanı açmak ile ilgili tüyolardan bahsedeceğiz. Halı kilim dükkanı açmak  fikrine hepimiz bir yerlerden aşinayız biliyorum. Nihayetinde bizim türk kültüründe eğey yaygındır halıcılık. Özellikle dokumacılığın gelişmiş olduğu Ege, İç anadolu, Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerimizde.  Halı kilim dükkanı kurmak için belli başlı manevralar yapmalısınız. Nedir bunlar?

TÜYO: Halıcı dükkanları bir konsept ile para kazanır. Yani esas değerli olan o dükkandaki mallar değildir. O dükkanın konumu, ambiyansı, atmosferi, tarihi dokusudur mühim olan. Siz de bu gerçeğe bianen hareket edip “kültürel zenginliği” korumayı ve dahası geliştirmeyi kendinize amaç edinmelisiniz. Unutmayın ki pazarlamak bu yüzyılın anahtar kelimesidir. Neyi sattığınızdan ziyade nasıl sattığınıza çok dikkat edin. Bu cümlelerin benzerlerini tekrar tekrar duymuş olabilirsiniz. Ancak hala önemini ve anlamını kavrayamayanlar var. O sebeple biz de sürekli her fırsatta yineleme gereği duyuyoruz.

aladdin denen velet burada mı?

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

Röportaj

8 yıldır halı -kilim dükkanı işletmekte ola Y. A. ile halıcılık sanatının dünü, bugünü ve yarını hakkında konuştuk.

– Halıcılık, hem sanat, hem zanaat hem de pazarlamacılık alanına giren çok yönlü bir uğraş. Böyle çok yönlü bir mesleğin içinde yer almak, ne kadar keyifli ne kadar uğraştırıcı?

– Ben sadece sanat derim halıcılık için. Ki bence pazarlama da bir sanattır. Her şeyden önce bir söz sanatı. İşinizi sevdiğiniz takdirde ne kadar uğraşırsanız o kadar çok keyif alırsınız. Eğer sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız, ne kadar az uğraşsanız da yine mutsuz olursunuz. Ben işini severek yapan şanslı azınlığın içerisindeyim.

 

– Halı dendi mi Türkiye’nin birçok şehri ve ilçesi sayılabilir. Başta Hereke geliyor. Sonra Konya, Ladik, Niğde. Halıyı evdeki diğer aksesuarlardan farklı ve özel kılan şey ne sizce?

– Bergama ve Kula da halısıyla meşhur olan ilçelerimiz arasında yer alıyor. Halı, en eski ve kadim geleneksel el sanatlarımız arasında yer alıyor. Biraz da İran’ın sınır komşumuz olması, halıcılığın Anadolu topraklarında çok daha kısa sürede gelişmesini sağladı. Günümüzde de bu gelenek, üstüne üstüne kata son şeklini aldı. Her ne kadar gelenekten bir sapma olsa da, fabrikasyon üretimler hem göz zevkini hem de asırlardır korunmakta olan geleneği bozmuş olsa da, halı hiçbir zaman alelade bir aksesuar olmadı. Türk milleti için bu kadar ayak altında olup da el üstünde tutulan başka bir sanat yoktur herhalde.

 

– Günümüzde halıcılık sanatını ayaklar altına alan ve gelenekten kopup onu diğer birçok aksesuar gibi fabrikasyon bir ‘ürüne” çeviren etkiler neler peki?

– Sanayileşme, nüfus artışı, kadim olan şeyleri eski, yani eskimiş sayıp sadece yeni olana yönelme. Yani hem kültürel hem de iktisadi etkenler. Yoksa Türkiye’de yaşayıp da neden Malezya’dan Çin’den halı sipariş edelim?

– Muhtemelen daha ucuz olduğu için?

– En fazla 100, 150 liralık. Çok değil. Ki halılar, perdeler gibi bir evin en temel süslerinden biridir. Sadece badana yaparken bile halıyı yarım günlüğüne kenara koyduğunuzda, o ev evlikten çıkar, bir inşaata döner. Yerin çıplaklığına gözümüz alışık değil. Ancak yerin çıplaklığını doldururken keşke daha seçici daha nezih tercihlerde bulunsak.

 

– Gözlemlediğiniz kadarıyla son yıllarda müşterilerin halı konusunda kriterleri değişti mi? Hangi halılara rağbet arttı?

– Her şeyde olduğu gibi güvenlik ve sağlık ön plana çıktı. Bu nedenle, özellikle çocuklu aileler kaymaz halılara büyük ilgi gösteriyor. Yine aynı şekilde evde kedi köpek besleyen kişilerin ilk tercihi de kaymaz halı. İstenmeyen kazaları önlemek için, basit bir teknolojiyle üretilmiş olmasına rağmen kesinlikle işe yarayan bu halılarda estetiğe, sanata, el işçiliğine pek bakılmıyor haliyle. Sonra antialerjik halılar da oldukça revaçta. Artık insanlar, halıların motiflerinden önce leke tutmaz ve anti alerjik olup olmadığına bakıyorlar.

 

– Geleneksel motiflerin işlendiği halılar dışında dijital- baskı teknolojisiyle üretilmiş olan halı seçenekleri de oldukça revaçta. Neredeyse her beğeniye, her zevke uygun halılar kataloglardaki yerini aldı. Siz dükkanınızda sadece geleneksel motiflerle süslenmiş halılar mı satıyorsunuz yoksa müşterilerin talepleri doğrultusunda ”yeni nesil” diyebileceğimiz halı seçenekleriniz de mevcut mu?

 

– Mevcut. Bilhassa genç ve çocuk odaları için çok farklı renk ve desen seçeneklerine ev sahipliği yapan halılarımız var. Nostaljik çizgi film karakterlerinden envai çeşit hayvan motiflerinden oluşan halılar, hem kaliteli hem de estetik olduğu için tercih ediliyor. Bunun dışında artık o bilindik halı ölçüleri de yok.  Yuvarlak, üçgen, oval hatta prizma ve küp şeklinde imal edilen halılar bile var.

Şu İş İlgini Çekebilir:  DÖNERCİ DÜKKANI AÇMAK-Maliyet ve Karlılık - Röportaj

1) TURİSTİK YA DA İŞLEK BİR YERDE DÜKKAN AYARLANMALI(KİRALANMALI)

Dükkan kiralarının yadsınamayacak kadar yüksek olduğu turistik bölgelerde mesela Sultanahmet, Beyazıt, Kapalıçarşı, Kapadokya, Egenin turistik alanları gibi bölgeler bu iş için çok ideal pozisyondadır. Ancak tabiki bu bölgelerde de hoş bir dükkan ele geçrip bunu faaliyete geçirmek için epey emlakçılarda cirit atmalı ve araştırmacı olmalsınız. Kimse sizi bulup “gel evalt benim dükkana çök, parayı kır” demeyecek emin olun. Siz koşturup bulacaksınız en güzel köşebaşını.

2) HALI ENVANTERİNİZ O KADAR ÇEŞİTLİ OLMALIDIR Kİ, EN ESKİ ÖZBEK HALISINDAN TUT DEVE YÜNÜNÜNDEN KİLİME KADAR HER ŞEY BULUNMALI!

Bu sektörde maalesef bu iş böyle, rekabet oranı çok yüksek, ayrıca kimse seri üretim, her yerde bulunan bir halıyı alıp da evinin baş köşesine koymaz. Halı arayan müşteri en özgün ve en nadide halıyı arar. Müşteri için o halının daha önce kimsede bulunmamış olması çok önemlidir.

3) HALI KİLİM DÜKKANI AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NEDİR DİYE SAÇMA BİR BAŞLIK ATMAK İSTEMİYORUM:))

Halı kilim dükkanı açmak için gerekli evraklar ve belgeler sıradan bir bakkal açmak için gerekenden farksızdır. Kısaca değinmek gerekirse, “işyeri ruhsatı bulunan bir binada, gereken mali, idari kayıtların yapılamsıyla, vergi kayıtlarını tamamladıktan sonra, eleman sigortalarını da yatırıp, bu dükkan ile ilgili her türlü bilginin dökümünü hem belediyeye hem de maliyete vermek zorundasınız.

4) HALICILIK İŞİNDEN ANLAMALISINIZ

Tamam halı nedir, ne işe yarıyor bunu biliyorsunuz tabiki ama demek istediğim daha detaylı prosedürler.
Mesela;

• Halının ve kilimin dokusunun kalitesini bilmesiniz. Hangi tür dokumanın en değerli olduğunu kavramalısınız.

• Sizin açmayı planladığınız dükkana ikinci el halı satmaya gelcek kişiler olacak, belki de bu söz konusu ikinci el halılar, sonradan tamirli, kimyasal, fiziksel deformasyona uğramış olacak. İşte bu tarz bilgilerden anlamalısınız.

• Halının renk uyumunun nasıl olması gerektiğini, hangi tür motiflerin, şekillerin, işlemelerin daha kıymetli olduğunu bilmelsiniz.(Mesela Çerkes halısı işlemesi çok değerlidir)

Bu halı-kilim işi aynı zamanda antikalıcık ile iç içedir. Her şeyden evvel tarihle aranız çok iyi olmalı(olmasa da olur sonuçta kapalıçarşının şakirt halıcıları pek tarih bilmeden işi yürütüyor, ancak alanınızda liderlerden olmak istiyorsanız bu dediğim şart)

 

5) KARDEŞİM HALI-KİLİM DÜKKANI AÇIYORSUN VE İNGİLİZCE BİLMİYORSUN ÖYLE Mİ?

Arif her türlü halı kilim travel!

Evet sevgili dostum, bu halıcılık işi için ingilizce şart! Elin turisti hatta kim bilir İngiltere başbakanı bile açmayı planladığınız dükkanınızı ziyaret edebilir. Adama gelince bir çay ikram edersiniz muhabbet eşliğinde turist tarifesinden halıyı okutursunuz:)) Bu işin en eğlenceli yanlarından birisi de bu. Kimisine göre turist kazıklamak pek etik değil ama aslında başka bir açıdan bakarsanız siz kazıkçı olmuyorsunuz. Herifler bu ülke vatandaşından neredeyse ortalama 10 kat daha çok kazanıyor. Bir zahmet geldiklerinde garibim Türk vatandaşlarından daha çok para versinler. Hem onlar da zamanında hatta hala dünyayı sömürmeyi iyi biliyorlar!!

Halı – Kilim Dükkanı Açmak Karlı Mıdır? 

Daha doğru bir şekilde soracak olursak: Halı  – kilim dükkanı açmak ne kadar karlıdır? Evet, doğru soru bu. Peki neden halı – kilim dükkanları ”kafadan” karlıdır? Bunun iki nedeni var. Şimdi bunları inceleyelim.

carpet photo

1. Herkesin ama herkesin halıya ve kilime ihtiyacı vardır! Özellikle yeni evlenen çiftlerin halı ihtiyacı söz konusudur. Türkiye’de yılda kaç çiftin evlendiğini biliyor musunuz? Bu sektörde boy gösterecekseniz bu sayıyı ve istatistikleri bilmelisiniz. Zira işletmenizin sırtını dayayacağı birinci dereceden önemli olan kişiler, yeni evlenmiş çiftler olacak. Türkiye’de her yıl 500 bin ile 600 bin arasında çift evlenmektedir. Bu da demektir ki, bir halı kilim dükkanının potansiyel olarak bu kadar büyük oranda bir kitlesi vardır. Hem de sadece evli çiftlerin nazarında!

Peki sadece evli çiftler mi ana ve hakiki müşteriniz olacak. Elbette ki hayır. Bir de bunun ev değiştirenleri, yıllardır kullandığı halıdan sıkılanları, yılların tozu ve kullanımıyla eskiyen yıpranan halıları atmak zorunda kalanları vardır. Hal böyle olunca sokakta yürüyen, cadde üzerinden geçen herkesin potansiyel müşteriniz olduğunu kavramakta fayda var.

2- Eskiden teknoloji sıfır ve kullanım alanları dar durumdayken her halı elde işlenirdi. Hatta Türkiye’de ilk çekilen renkli film olma özelliği taşıyan Halıcı Kız filmi tam da halının ne zor şartlar altında, el emeği göz nuru olduğunu anlatmaktadır.

Ancak artık devir değişti. Halılar, son derece modern yöntemlerle, makineler ve çeşitli yardımcı aygıtlarla işlenmekte ve üretilmektedir. Ancak halının fiyatında bir düşme söz konusu olmamıştır. Peki neden?

Neden bazı ürünler daha kolay üretilmeye başlandığı zamanlarda fiyat indirime giderken, halı ve kilim fiyatları her geçen yıl artmaktadır. Bunun aslında çok basit bir nedeni var. O da şudur ki, herkesin halıya ihtiyaç duyması ve sektörün de pazarın da bunun farkında olması. Biraz çakallık gibi görünüyor ama mevcut durum böyle.

Halı çift yönlü bir kullanım aracına sahiptir hem de. Birinci kullanım alanı tamamen işlevseldir. Ayaklarımız yerin soğuğundan ve pisliğinden uzak durur halılar sayesinde. İkinci kullanım alanı ise estetiktir. Dışarıda, potansiyel müşterileriniz arasında sırf rengini, işlemesini, püsküllerini beğendi diye almak isteyen ve nitekim alan binlerce insan söz konusu. ,

Sözün kısası bir halı  kilim dükkanı açmak çok yönlü bir şekilde karlı bir pazar payına sahip olmak demektir. Ancak yine de ”ben nasılsa artık dükkanı açtım, ne yapsam ne yapmasam satarım” anlayışı yanlıştır. Halı ve kilim dükkanı açarak daha fazla kar elde etmeniz mümkün. Şimdi bu mümkünün püf noktalarını ve şifrelerini sizlerle paylaşalım.

Halı- Kilim Dükkanında Nasıl Daha Fazla Para Kazanabilirim? 

Dükkanınızın bir yerinde mutlaka el işlemesi, el işçiliği taşıyan halılara ve kilimlere yer verin. Bu tür halıları ithal edebileceğiniz gibi, bir el işçisi ile anlaşıp böyle halıları dükkanınız için özel olarak sipariş edebilirsiniz. Artık el emeği göz nuru halılar, nostaljik unsurlar barındırmaktadır. Bu da insanların cazibe noktası haline gelmiştir. O nedenle böyle halılara dükkanınızda daha fazla yer vermeye çalışın. Ücreti ne kadar yüksek olursa olsun, alanlar olacaktır. Emin olun.

İran halısı seçkiniz olsun. İran halısı, ülkemizde adıyla da cismiyle de oldukça popüler bir halı türüdür. Aman sahtelerinden kaçının. Piyasada birçok güzelliğin ve estetik ölçeğin sahtesi olduğu gibi, normal ve hiçbir esprisi olmayan halıların İran halısı adıyla piyasaya sürüldüğünü biliyoruz. Bu tür halılardan uzak durun ve gerçek İran halılarını insanlara sunun.

Yorum yapın