Hayvanları İşe Almak Nasıl Fikir?

Hayvanlar, bizim can dostumuz. Mutlak sonu ölüm olan şu kısa yeryüzü yaşamında onlar da bizim kadar çaresiz. Onlar bir sürekli bebeklik halindedir. Sokakta olanları şanslılarsa mahalleli tarafından bakılıyor ya da çöp kovalarından besleniyor. Ancak çoğu ruhen ve zeka olarak bebeklik ve çocukluk kısımlarında olduğu için telef olup gidiyor. Her yıl binlerce kedi  köpek ölüsü sokaklardan toplanıyor.

Bu yazımızda size hem hayvan sevgisinin insani öneminden hem de onları çalıştırma fikrinden bahsedeceğiz. Başlığı ilk okuduğunuzda ”yok artık, böyle fikir mi olur” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama bizim can dostumuz sevimli hayvanların aynı zamanda çalışma sahamızda da bize gönülden yardımcı olabileceklerini biliyoruz.

Hayvan Besleyenler Neden Daha Zengin Oluyor?

Hayvanların İnsanlarla Çalışmasının Faydaları 

Biz hem fikir hem ekonomi siteyiz. Bu nedenle meselelere hem fikir hem ekonomik açıdan bakmamız lazım gelir. Bizim bir işin arka planındaki maddi hesapları düşünüyor olmamız, açgözlü olmamız değil mantıklı olmamız demektir. Bir köpeği çalıştırdığınızda ona maaş vermek zorunda olmadığınızı biliyorsunuz değil mi?

cat photo
şu gözlere bakın

Para için söylenen çok güzel bir deyişimiz var. Köpeğe atsan yemez ama biz… İşte hal böyle olunca size iş yerinizde ya da evinizde yardımcı olacak can dostlarımıza maaş olarak bol bol yemek, kalacak bir yer, bir de en yüreklisinden bol bol sevgi vermeniz yeterli olacaktır. Çünkü onlar için para yırtılıp atılacak, oynanacak bir kağıt parçasından ibarettir. Biz de bir ekonomi sitesi olarak hayvanlarla birlikte çalışmanın nasıl da iktisadi açıdan faydalı olduğunu söylüyoruz ve ikinci faydalı kısma geçiyoruz.

Hayvanların enerjileri her zaman sevgi dolu ve pozitiftir. Bu nedenle birlikte aynı atmosferi yaşamak, aynı mekanda bulunmak ya da aynı iş yerinde çalışmak her zaman için olumlu duygularla kuşatılacaksınız manasına gelmektedir. Bir köpek o gün kötü hissettiği için suratı asık ve enerjinizi düşürecek bir şekilde çalışmaz. Bir köpek yanınızdaysa sizi seviyor demektir. Sizi seviyorsa da sizin yanınızda olmaktan ve sizle beraber çalışmaktan epey keyif alıyor demektir. Hal böyle olunca onların enerjileri ile birlikte çalışma günleriniz ve saatleriniz her zaman sevimli detaylarla ve bolca gösterilen ıslak sevgilerle birlikte geçecektir.

Son olarak ince bir detay ama söyleyelim. Bir hayvanın bir işi yanlış yapma ihtimali yoktur. Zaten halihazırda belli başlı işleri yapabildiklerinden sınırlı sayıdaki işleri otomatik olarak yapacaklardır. Bu da sıfır risk ve ayak işlerinden ilelebet kurtulmak demektir.

Atlar, genelde taşımacılık ve yarış sektöründe kullanılıyor. Bize de onların olanca heybetini izlemek kalıyor.

hunter dog photo
can bunlar

Kediler Çalışabilir Mi? 

Bu soru da size epey ilginç geliyor olsa da aslında epeyce merak edilen bir soru. Forum sitelerinde ya da çeşitli arenalarda sorulan ve cevabı merakla beklenen bir soru: Kediler çalışabilir mi?

Her ne kadar ebedi dostumuz Kedi ile Köpek olsa da her ikisi de birbirinden epey farklı canlılar. Tezatlıkları Fener – Galatasaray çekişmesi kadar derin ve sert. Ak ile kara kadar çelişkileri ve farklılıkları var. Bu nedenle kediler de sırf köpekler kadar bize yakın diye onların özelliklerini taşıyacak diye bir şey yok.

Kediler yapıları gereği miskindirler. Kendi aralarında farklılık gösteren kediler gün içerisinde toplamda 13 ile 18 saat arası uyumaktadır. Kalan 6 saatte oburluk ve oyun peşinde koşturup birkaç saatte de kendilerini dilleri ile temizler. Böyle bir hayvanı çalıştırmak elbette ki mümkün değildir. Temizlik hastası kediler, sadece kendilerinden sorumludur. Tutup da sizin evinizi ya da iş yerinizi temizlemenize yardım etmezler.

Aynı şekilde köpeklerin yüzde biri kadar itaatkardırlar. Siz gel deyince gelmez kediler. Canları isteyince gelirler. Siz onları her sevmek istediğinizde sevemezsiniz, onlar yalnızlıktan sıkılıp şımarmak istediklerinde gelir kendilerini sevdirirler. Her şeyin ipleri onların elinde iken, her şeyi onlar kontrol ederken, kedileri çalıştırmak şöyle dursun, belki de her birimiz kedilerin gözetimi altında çalışıyoruz. Pek tabi onlara hizmet etmek, onları beslemek ve canları isteyince onları sevmek için.

Polis köpekleri iş başında. Arabayı didik didik arıyor ve kokluyor.

Köpekler Hangi İşlerde Çalışabilir? 

Köpekler, çok rahat bir şekilde getir götür işlerinde size yardımcı olabilir. Birkaç günlük bir eğitimden sonra hafızaları güçlü olan köpekler en az 200 nesneyi birbirinden ayırabilecek potansiyele sahiptirler. Örneğin bir tamirhaneniz varsa ve İngiliz anahtarı istiyorsanız, bunu çırağınızdan değil de köpeğinizden isteme ihtimaliniz var. Bakın bakalım işe yarayacak mı?

Bunun dışında polis köpeklerinin olduğunu biliyoruz. Bazen marmaray ya da metro hatlarında bile polis köpeklerini görmek mümkün. Koku alma duyuları hayli gelişkin olan köpekler silah kokusunu da uyuşturucu kokusunu da alabiliyor. Bu nedenle kamuya açık birçok yerde denetleme ve önlem olarak köpekler kullanılıyor.

Yine aynı zamanda arama kurtarma köpekleri de var. İnsan kokusuna duyarlı burunları ile yerin yedi kat altında bile olsa o insanların orada olduğunu haber verebiliyor. Bugüne gelene kadar birçok insan güzel yürekli, güzel burunlu köpeklerin vasıtasıyla hayatlarını kurtarmıştır.

Bununla birlikte işçi köpeklerin olduğunu biliyoruz. İş yapmak için özel eğitimden geçenler. Aynı zamanda avcıların yanında köpek var. Vurulan kuşu ya da orman hayvanını bulup getirmesi için. Buna iş gözüyle bakmıyor olamazsınız değil mi?

At, Eşek, Katır Çalıştırma Koşulları 

Hayvanlar elbette sadece kedi köpekten ibaret değil. Köy yerlerinde ve kırsal bölgelerde hayvanların sıklıkla kullanıldığını biliyoruz. Önceden kara sabana koşulurdu birtakım hayvanlar. Şimdi neyse ki modern araçlar iyice yerleşik hale geldi ki bir sıkıntı kalmadı o hayvanlar konusunda.

Ancak eşekler, genelde taşımacılıkta kullanılıyor. Örneğin ormandan dal toplayan bir köylü dönüş yolunda eşeği yoluyla taşıyor bunu.

Atlar da insan taşımacılığında sıklıkla kullanılıyor. Bazen yek olarak bazen fayton dediğimiz ve maalesef ki çoğu zaman atların ölümüne sebep olan araçlarla. Bugün Adalar’a gittiğimizde hala faytonların hayvanların canı pahasına kullanıldığını ve fayton olarak hizmet ettiklerini görüyoruz.

Sonuç olarak genelde at, eşek, katır gibi hayvanlar taşımacılıkta kullanılıyor. At yarışları ise apayrı bir sektör. Bu nedenle atlara özel bir parantez açmamız lazım. Onlar ayrı bir sektör oluşturmuş durumda. Yarış sektörü. Özellikle at yarışlarının da iddia gibi ilgi görmesinden sonra bu alanda deli gibi para ve iş sahası var.

Şu kediyi çalıştıracaksınız da ne olacak? Bırakın uyusun bir köşede işte. Hem size onu izlemenin mutluluğu kalsın.

Hayvanlara Gereken Önemi ve Değeri Vermek! 

Maalesef gün geçmiyor ki ana haber bültenlerine ve satır aralarına insan oğlunun hayvanlara karşı eziyeti, işkencesi, şiddet biçimleri geçmesin. Her gün böyle haberler okuyor, böyle haberleri izliyor ve insanlığın sınırsız kötülüğüne lanet okuyoruz.

Onlar tamamen zararsız ve savunmasız iken onları çoğu zaman zorlayacak derecede çalıştırıyor ve halden düştüklerinde de işlerini yapamadıklarında da şiddetle cezalandırıyor. Ancak bakım evi ve korunaklarda da olanca şiddet göze çarpıyor. Hayvanların herhangi bir hakkı yok anayasada. Bu da insanın hayvana istediği gibi davranması hakkını veriyor güya.

Hayvanlara gereken önemi ve değeri vermeliyiz. Onlar da bizim gibi canlı ve bizden kat be kat masumlar.

Yorum yapın