Hediyelik eşya dükkanı açmak iyi bir fikir mi? – Röportaj

Hediyelik eşyalar satan bir dükkan sahibi olmak; birçok girişimcinin hayalini süslemiştir. “Bu iş gerçekten para kazandırır mı, karlı mı, zevkli ve kolay mı?” sorularının cevabını tam olarak bulamadıkları için belki de kaderlerinde kendileri için çizilmiş en naçizane fikri tepmiş oldular.

gift photo

Bugün sizlere bu soruların cevabını vermek isterim. Bunun için Beşiktaş’daki ve Ortaköy’deki hediyelik eşya dükkanlarını tek tek dolaştım. Sizler için ropörtajlar ve gözlemler yaptım. Tüm bunları bu yazımda dillendirmek isterim.

Röportaj

Hediyelik eşya satan bir dükkanın ve internet sitesinin sahibi olan Y. D. ile mini bir röportaj gerçekleştirdik.

– Hediye alıp vermek Türk – İslam kültüründe ayrı bir öneme sahip. Örneğin Avrupa ülkelerinde genellikle Noel ya da Paskalya bayramında yoğun bir artış hediye trafiği yaşanırken, bizim coğrafyamızda, herhangi bir özel güne gereksinim duymadan birbirine hediye alıp verenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu durum da da sektöre olumlu yansıyor olmalı. Siz ne düşünüyorsunuz?

– Dediğiniz gibi, hediye almak kadar vermek de bizim kültürümüzün önemli bir parçası. Birisine hediye almak dinimizde sünnet, Türk kültüründe ise yüzyıllar öncesine uzanan bir gelenek. Bu da rakamlara sayısal olarak olumlu yansıyor. Türkiye, en fazla hediyelik eşyanın satın alındığı ilk 3 ülkeden biri. Avrupa’da değil. Dünyada.

 

– Hediyelik eşya denince benim aklıma direkt internet siteleri geliyor. Hatta bunun için dükkana gitmek, ekstra zor ve külfetmiş gibi bir algı var. Siz en fazla satışı dükkanda mı yoksa internet sitesinde mi yapıyorsunuz?

– Bizim dükkan Sirkeci taraflarında. Buna rağmen orana vurmamız gerekirse satışlarımızın yaklaşık %70 – %75’ini internet sitesinden gerçekleştiriyoruz. İnternet bunun için biçilmiş kaftan. Bir dükkana girdiğinizde göremediğiniz ayrıntıların hepsini web sitelerinde rahatlıkla görebilirsiniz. Fiyat karşılaştırması yapabilir, bir ürünün birçok açıdan çekilmiş fotoğrafını görebilirsiniz. Ayrıca diğer mağazalara da tıklayarak çok yönlü bir karşılaştırma yapma imkanı da var.

 

– Yine de internetten alışveriş yapmanın birçok dezavantajı var. Bu internet ortamından ziyade bazı firmaların ya da kötü niyetli girişimcilerin yaptıkları ufak tefek hilelerle ilgili. Aslında küçücük olan bir vazoyu kocaman bir sanat eseri gibi gösterebilir, renk ayarlarıyla oynayabilir ve tüketicinin algısıyla art niyetli bir şekilde oynayabilirsiniz. Siz bunu etik buluyor musunuz? Bu durum piyasa şartlarının bir zorlaması olabilir mi?

– Hiçbir durum tüketiciyi aldatmayı haklı çıkaramaz. İflasın eşiğinde bile olsanız batan geminizi kurtarmak için kimsenin hakkına girmemelisiniz. Bilmiyorum, belki ben çok idealistim ama, ne ürün ölçüleriyle ne de renkleriyle oynamayı çok doğru bulmuyorum.

 

– Son zamanların en çok tercih edilen hediyelik eşyaları neler? Bu sıralar nelere rağbet var?

– Hediyelik eşya sektöründe en çok rağbet edilen ürünleri ikiye ayırabiliriz. Birincisi, son on yıldır istisnasız yılın her her dönemi çok satan ürünler var. Bunlar dijital baskı teknolojisi ile hazırlanmış olan kupalar, tişörtler ve şapka, atkı gibi aksesuarlar. Bu ürünlerin çok fazla satmasının en büyük nedeni sonsuz bir seçeneğe sahip olması. İsteyen, her istediği yazıyı yazdırıp resmi ve fotoğrafı ekletebiliyor. Bunun dışında son zamanlarda ahşap ürünlere ilgi, gözle görülür oranda arttı. Ahşabın doğal görüntüsü, tamamen sağlıklı ve ekonomik olması… Tüm bunlar birleşince potansiyel müşterilerin büyük bir kısmı bu alana kanalize oldu. Biz de sitemizde ”ahşap ürünler” adı altında ayrı bir kategori oluşturduk. Gün içinde en fazla tıklanan ve en fazla siparişin verildiği kategori burası.

 

– Ahşap neler örneğin?

– Duvar ve masa saatleri, isimlikler, masa üstü kitaplıklar, anahtarlıklar. Aklınıza gelebilecek her şey. Plastiğin egemenliği çok şükür ki bitti. Hem plastik kadar ucuz hem de ondan kat be kat dayanıklı ve sağlıklı ürünler piyasada fazlasıyla var.

– Yakın zamanda hediyelik eşya piyasasında köklü değişiklikler yaşanabilir mi? Tamamen yeni ürünler? Örneğin dijital ya da elektronik eşyalar?

– Her şey olabilir çünkü sonsuz bir pazardan bahsediyoruz. Ancak üretilen hediyelik eşyaların çoğu yurt dışından geldiği için belirleyici ülkeler biz değil Çin ve Amerika gibi ülkeler olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Tabelacı Dükkanı Açmak ve Gerekenler

A) Hediyelik eşya dükkanı açtım diyelim bu işi gerçekten sevebilecek miyim?

Orası size kalmış demek istiyorum ama bana böyle genel geçer cevaplar vermek yakışmaz. Hediyelik eşya demek; sanatsal objeler, saatler, süs eşyaları, buzdolabı magnetleri, özel kahve bardakları(kupaları), anahtarlıklar gibi taşınır eşyaları da içine alan her şeydir. Bundan dolayı esnaflar arasında en sağlam çeşitliliğe sahip envanter bu adamlardadır. Dolayısıyla dükkanlarında satamayacakları hiçbir şey yoktur. Bundan dolayı da dükkanınıza 7’den 70’e herkes gelecektir. Kötü de iyi de orada olacaktır. O sebeple şurasından eminim ki insanlara tahamülü ve sabrı olmayan kişi için bu iş işkence olur. Ancak insanlarla diyaloğa girmekten haz alan ve yeni insanlar tanımaktan hoşlanan kişiler için bu iş çok zevkli olacaktır.

B) Hediyelik eşya dükkanı açanların dikkat etmesi gereken önemli püf noktaları nelerdir?

1) Dükkanınızın barındığı noktanın seçimini kusursuz yapın. Yayaların resmen akın etmesi gerek sıkı paralar kaldırabilmeniz için. Bu işin diğer dükkan açma fikirkerinden farkı biraz daha çok yaya istemesidir. Yani kimse arabasıyla gelip de sizin hediyelik eşya dükkanınızdan 3-5 liralık mal almak için durmaz. İnsan kitlesi biraz da eğitimli ve kültürlü olmalıdır. Öküz ve odun adamlar hediyeden anlamaz. Hatta size önerim turistik ve de daha az muhafazakar alanları tercih etmenizdir.

2) Dükkanınızın ismini markalaşmaya müsait olarak belirlemelisiniz. Hatta biraz dillere pelesenk olacak, makara konusu bir isim seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kendi kendine dilden dile dolaşan viral reklamınızın yapılmasını durumunu yaratırsınız. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bu dükkan isminin sonradan değişimi mevsunu size hiç anlatmayayım.

3) Dükkanınızın içindeki elemanlarınızın müşteriyle sıkı bir şekilde ilgilenecek ve onlarla samimi diyaloglarda bulunabilecek kişiler olması lazım. Hele ki erkek arkadaşına hediye almaya gelen bayanların bu hediye seçimini yaparken ki kararsızlığını bilseniz neden bu “uzun diyalog ve muhabbete girebilecek eleman” meselesinin üstünde çok durduğumu anlarsınız. Hatta sırf kararsız müşterilerle ilgilenecek özel eleman istihdam etmeniz iyi olur.

4) Hediyelik eşya dükkanınızı açmadan evvel detaylı bir iş planı hazırlamalı ve bu planda riskleri, sermayenizi, beklenen getiriyi hesaplamamız gerek. Ayrıca bu planı hazırlamadan evvel gözlem yeteneğinizi kullanıp caddenizin diğer dükkanlarına gelen müşterilerin tipini, taleplerini, eğitim ve kültür seviyesini, para durumunu analiz etmeniz gerek. Yine diğer dükkanların sizinle ne ölçüde rekabet edebileceğini de tartmamız lazım. Tüm bu dediklerimi sallayıp bodoslama bu işe dalsanız da olur. Ama sonradan “Ah patladım, Vah patladım, servetim gitti” diye ağlarsanız suç sizde olmuş olur.

5) Pazarlama işinin yanında kendi üretiminizi, imalatınız olan ürünleri de satmanız mümkün. Bunun seçimi size kalmış. Ayrıca bence esnaf adamın üretimle işi olmaz. Yani yapamaz demiyorum, yapabilir; ancak ikisini bir arada yapan bir adam tek işi yapan ama sadece o konuda uzman olan adamdan daha vahim koşullar altında iş yapacaktır. Rekabeti zorlaşacaktır

6) Reklamımızı reklam şirketiyle anlaşarak ya da kendi broşürlerinizi, kataloglarınızı basarak da yapabilirsiniz. Ayrıca dergilere yerel magazinlere de reklam verebilirsiniz. Yine internet en sağlam reklam ortamı olarak gün yüzündedir.

gift photo

C) Online olarak e-ticaret sitesi üzerinden hediyelik eşya satmam mümkün müdür?

Elbette böyle bir imkan var, hatta bilmelisiniz ki yeni çağın dükkanlarının birer birer internete taşındığı şu zamanda insanlar işlerini net üzerinden kuruyor ve işletiyor. Hem de reelde kazandıklarından daha fazla kazanaraktan.

Bunun için uzman bir web-tasarım firmasıyla anlaşıp bir e-ticaret sitesini tüm ürün ekleme modülleriyle(entegrasyonlarıyla) teslim almanız gerekmekte.
Daha sonra internet reklamı için bütçe ayarlayıp karlılık durumunuzu sürdürebilirsiniz. İnternetten ticaret yapmak bir nevi ithalat ihracat yoluyla ticaret yapmaya
benzemektedir. Ticaretin en önemli noktalarını öğrenmeniz ve de buna göre yatırımlarınızı akıllıca yapmanız önemlidir.

Reelde açacağınız dükkanın yanında sanal ortamda açacağınızı kıyaslarsanız emin olun kar oranının fevkalade arttığına şahit olacaksınız. Hele ki dükkan kirasını doğrudan reklama yatırdığınızı düşünürsek.

Sizlere daha nice iş fikirleri sunmak üzere araştırmalarımıza devam edeceğiz. Diğer fikirlerimi okumanızı öneririm.

“Hediyelik eşya dükkanı açmak iyi bir fikir mi? – Röportaj” üzerine bir yorum

  1. merhaba hediyelik eşya dükkanı açmanın ortalama maliyeti ne kadar olur. içerisindeki malzemeler ve dükkan ekipmanları vs.

    Cevapla

Yorum yapın