İş Kurma ve Girişimcilik Konusunda En İyi Ülkeler Ve Özellikleri

Merhaba. Siz de ülke sınırları içerisinde iş kurmaya çalışmaktan ya da kurmaya çalıştığınız işlerde engellerle uğraşmaktan yoruldunuz mu? Artık uzak ülkelere, uzak kıtalara açılarak farklı alanlarda coğrafyalarda iş kurmak, yatırım yapmak ve girişimcilik rüzgarları mı estirmek istiyorsunuz? Öyleyse arkanıza yaslanın ve yazımızın tadını çıkarın. Çünkü bu yazımız tam size göre.

Sırayla giderek dünyadaki sayısız ülkeler arasında iş kurmak için en elverişli ülkeleri sizin için madde madde dizdik. Aklınızda bir yurt dışı fikri varsa şimdi tam sırası olabilir. Tabi önce derinlikli bir araştırmayla.

Öyleyse başlayalım.

İş Kurma ve Girişimcilik Konusunda En İyi Ülkeler: 

sırbistan 3

  • Singapur: Bugün iş kurmak için Singapur birinci sırada yer almaktadır. Dünyanın birçok öngörülü iş adamı gibi ülkemizden de sayısız girişimci bu ülkeye gitmiş ve işlerini bu ülkenin sınırları içinde kurmuştur. Malay yarımadasının güney ucunda bulunan Singapur, bir ülke olarak sadece turistik ve gezi amaçlı değerlendirilecek harika bir ülke olmakla kalmayıp aynı zamanda yatırım alanı olarak da göz dolduran bir coğrafya. Çok fazla pahalı olması ise gözünüzü korkutmasın. Çünkü aynı pahalılığın üç katı da kazanacağınız, gün gibi aşikardır. Ticaret hacmi olarak da dünyanın en büyük limanına sahip olması, ekstra bir avantaj olarak göze çarpar. Ayrıca dünyanın en büyük kumarhabesine sahip olan ülkedir. Paranın çok döndüğü ve iyi değerlendiren için – çeşitli forumlarda ve sözlüklerde de sıklıkla dile getirildiği üzere) iyi bir yatırım ve uzun yıllar sonunda servet imkanı sağlayan, gelişmiş güvenlik ve ekonomik sistemi ile birlikte uzak ülkelere bile – örneğin Türkiye’ye – gel çağrısında bulunan bu küçük ülke, listemizin başında yer almakta. Bu nedenledir ki son derece zengin bir ülke olarak bilinmekte. En pahalı ve ünlü markaların içinde bulunduğu ve yatırım yaptığı Singapur, genç ve yeni işletmecilerine gerek vergi gerekse iktisadi açıdan kolay uygulanabilir yatırımlarıyla, ilgi odağı haline gelmiştir. En büyük gelir kaynağı bankacılıktır. Bankacılığın yanı sıra bir diğer geçim kaynağı da denizciliktir. Bu bilgiler ışığında bu ülkede kuracağınız işin niteliğini oluşturabilir ve o yönde dev kazanımlar elde edebilirsiniz. Birçok ülkenin birçok zengin firması da paralarını bu adada tutarlar. Siz de geleceğin zenginlerinden biri olmak istiyorsanız ve yurt dışında iş kurmak gibi bir hayaliniz, bir planınız varsa değerlendirmeniz gereken ülkelerin başında Singapur gelmelidir.

 

  • Karadağ: Turizmde en hızlı büyüyen ülkelerin başında gelmektedir. Kişi başına düşen milli geliri 10.000 dolar civarındadır. Bu ülkemizde kıyaslanınca epey büyük bir miktar olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca az nüfusu ile de girişim yapacak olanların önünü açan fırsatları beraberinde getirir. Sadece 700.000 nüfusa sahip olan Karadağ’da bir iş kurmak ve onu geliştirmek tamamen sizin çabalarınıza ve çalışkanlığınıza bağlı olarak sizi ileri götürecektir. Karadağ ülkesinde en göze çarpan bir diğer yatırım alanı ise inşaat ve hizmet sektöründeki gelişmelerdir. Ülke, sadece inşaat ve hizmet alanındaki kazanımlarıyla %8 gibi bir büyüme elde etmiştir. Bu ülkede iş kurmak isteyenlerin alan olarak turizm, hizmet ya da inşaat sektörlerini tercih etmeleri gerekmektedir.

sırbistan 2

  • Slovenya: İlk başta size küçük ve verimsiz bir ülke olarak görünse de Slovenya, son yirmi yılın en fazla gelişen ülkelerin başında gelmektedir. 2004 yılında da Avrupa Birliğine tam olarak üye olmuşlardır. Mobilya ve dekorasyon gibi alanda Türkiye ile başı çeken Slovenya birçok alanda da hali hazırda Türkiye ile işbirliği içindedir. Bu nedenle Slovenya’da iş kurmak isteyenler girişimcilerin, bu alanlarda yatırım yapmaları oldukça elzem olacaktır. Zira Türkiye ve Slovenya zaten bir süredir kereste ve mobilya alanında birlikte çalışmaktadır. Siz de orada kuracağınız bir mobilya da kereste firmasıyla bu ortaklığı bir ucundan yakalamış olursunuz.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Seyahat Acentesi Açmak İsteyenlere-Karlılık ve Maliyetler ve Evraklar - Röportaj

 

  • Kosova: AB üyesi olmamasına rağmen, Euro para birimi kullanan Kosova küçük olmasına rağmen geniş iş imkanlarıyla dikkatleri üstüne çeken bir diğer ülke. Üstelik Kosova’nın bir diğer büyük avantajı, Türklerden vize istemiyor oluşudur. Bu nedenle vize ve beraberinde getirdiği angaryalardan uzak durarak iş kurma imkanınızın hem ekonomik hem de coğrafya olarak çok daha kolay ve pratik olmasıdır. Bir diğer bilinmesi gereken ise Kosova ile ülkemiz Türkiye arasında 2008 yılında Ticaret Odası kurulmuş olmasıdır. Bu ülkede faaliyet gösteren birçok Türk firması bulunmaktadır. Bu firmalar da genelde demir – çelik üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Siz de Kosova’da iş kurmak ve yatırımlar yapmak istiyorsanız bu alanda bir hizmet verebilirsiniz. Aynı zamanda Kosova’nın bulunduğu coğrafya özellikleri sayesinde tam bir turizm cenneti olduğunu da söyleyebiliriz. Girişimciler, bu alanda da çeşitli işler kurabilir ve onları genişletebilirler.

 

  • Makedonya: Türkiye’den getirilen ürünlerin sıfır gümrükle girebildiği ülkelerden biridir Makedonya. İlişkilerimiz ve ticaretimiz o kadar gelişmiş seviyededir ki; 2008 yılını Makedonya kendi sınırları içerisinde ”Türkiye yılı” ilan etmiştir. Şu an mevcut olarak 300’den fazla Türk şirketi Makedonya’nın içindedir ve aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bu kadar çok şirketin bu ülke sınırları içerisinde olması size negatif şeyler düşündürmemelidir. Hiçbir yer kapılmış sayılmaz. Tam aksine, bu kadar çok Türk şirketinin iş kurma ve genişletme imkanı bulduğu bir coğrafyada sizin de iş kurmanız ve geliştirmeniz ihtimallerin içerisindedir. Bu nedenle, yabancı bir ülkede iş kurarken minimum düzeyde yabancılık çekmek niyetindeyseniz, Makedonya size uzaktan ama bir o kadar da yakından göz kırpmaktadır. Makedonya’da iş kurmak isteyenlerin inşaat sektöründe boy göstermeleri, risksiz ve bol gelirli olacaktır. Zira Makedonya’nın içinde bulunan birçok Türk şirketi bu alanda üretim ve hizmet sunmaktadır. Makedonya daha fazla iş hacmi için başta Üsküp olmak üzere birçok şehrinde serbest ticaret merkezleri kurmuştur. İnşaatın dışında tekstil alanında bir şirket kurmak da, Makedonya için akıllı ve makul bir girişim olacaktır.

sırbistan

Sırbistan: Tercih edeceğiniz bir diğer ülke ise Sırbistan olacaktır. Özellikle geniş ve alternatif iş olanakları dahilinde, girişimcilere birçok perspektiften umut ışığı yakmaktadır. Bu alanlar sırasıyla: Mobilya, gıda, otomotiv ve kimyadır. Birçok ülke, dış ticaret ve yabancı yatırımlara ilişkin mevzuatları karmaşık ve zorlayıcıdır. Öyle ki sırf bu mevzuatları yerine getirmek zor olduğu için birçok şirket ve girişimci o ülkelerin içerisinde yatırım yapmaktan vazgeçerler. Ancak Sırbistan mevzuatlar bakımından oldukça sade ve basit şeyler istemektedir. Sırf bu nedenle bile cazibe noktası haline gelmiştir. Aynı zamanda kurumlar vergisi %10 şeklinde tezahür etmektedir. Bu da Avrupa ortalamasının çok ama çok altındadır. KDV ise yüzde on sekiz dolaylarında seyretmektedir.

 

Bu ülkelerin dışında Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkeler elbette ki iş kurmak için ideal ülkelerdir. Ancak ne var ki bu saydığımız ülkeler gibi avantajlara olduğu kadar dezavantajlara da sahiptir. Çok kalabalık ve rekabete dayalı bir sistemleri olduğu için, orada iş kurmak pahalıdır. Ekstra olarak orada kurduğunuz işlerin devam etmesi ve kalkınması da bu serbest piyasa ekonomisinin en yoğun yaşandığı yerlerde çok zorlayıcı olmaktadır. Bu nedenle, son yılların gözdesi olan ülkeleri sizin için sıraladık. Umarız ki iş kuracağınız ülkeler, size kazandırırlar. Sizin de onlara kazandırdığınız gibi.

“İş Kurma ve Girişimcilik Konusunda En İyi Ülkeler Ve Özellikleri” üzerine bir yorum

  1. BEN KOSOVA PRIZREN’DEN VALBON 34 KONUSTUGUM DILE TURKCE ARNAVUTCA SERPCA SATIS TEMSILCISI PAZARLAMACI OLARAK CALISMAKTAYIM TURKIYEDE’KI IS ADAMLARI YATIRIM YAPMAK ICIN YARDIMDA BULUNMAKTAYIM KOSOVA HAKKINDA BILGI SAHIBI OLMAK VE HERHANGI BIR IS KURMAK ISTEYENLER YA DA BURDAKI HERHANGI BIR FIRMAYLA ANLASMAK ISTEYENLER ICIN ARACI OLABILIRIM DAHA DETAYLI KONUSMAK ICIN YA DA BILGI ALMAK ICIN BANA ULASABILIRSINIZ EMAIL ADDRESIM [email protected]

    Cevapla

Yorum yapın