İş Ortamında En Çok Dikkat Dağıtan 5 Baş Belası Şey

Merhabalar arkadaşlar! Gün kadar taptaze bir enerjiyle ve çok samimi bir konuyla buradayız bugün. Konumuz çalışan her bireyin başına gelen iş ortamında en çok dikkat dağıtan 5 baş belası şey! Bu 5 şey için son derece samimi çözümlerim var. Hadi gelin bu keyifli konu üzerinde dedikodu yapalım.

  1. Aşırı Sıcak ya da Soğuk

hotcold

Genelde mevsim geçişlerinde görülen bir durumdur ve son derece sinir bozucudur. Bahar aylarındasınızdır. Camı açan olur, kapayan olur. Sizin için ya çok sıcaktır ya çok soğuktur, arada ki denge diğer çalışanlarla aranızda bir türlü tutmaz. Biri camı açar elleriniz buz kesilir, kapatamazsınız da ayrıca kapattığınızda “ama içerisi çok havasız” cümlesiyle burun buruna kalırsınız. Mevsim gibi sizde iki arada kalmışsınızdır.

Hava çok sıcaktır yaz aylarının ortasındasınızdır, cam açılır içeriye araba sesi, gürültü sesleri doluşur. O an ofiste olmak yerine plajda olabilirdiniz, içinizi bir eziklik kaplar, orada ne işiniz var kaçıp gitmek istersiniz. E bu verimi düşürmez mi. Deniz dalgasının sesi ilişir kulağınıza kabınıza sığamazsınız. Daha iyi bir işkence yöntemi bilen varsa söylesin.

Söylüyorum hele ki kış ayları sabahın köründe sıcacık yataktan kalkıp ofise gidebilmişsiniz, bunu başarmışsınız tebrik ederim ama ofiste soğuk. Bence yöneticiniz bu olanlara bir çözüm bulmalı.

Tabi mevsime uygun giyinme, kış ayları için vitamin takviyesi, çalışma alanındaki klima gibi yöntemlerle çözülemeyecek bir şey değil ama bir anda dikkatinizi dağıtabilir.

  1. Televizyonun Açık Kalması

uhd-tv-b

Kalabalık çalışmak zor zanaat arkadaşlar. Televizyonun her türlü açık olması dikkati dağıtan etmenlerden biri. Bu unsuru ortadan kaldırmak için televizyonu kapatmanız yeterli. Ama bin bir çeşit insan var, kimisi haberler açık kalsın der, kulağınız ilgin. Bir şey duyar takılırsınız. Kimisi hafif bir müzik kanalı açık bırakır sevdiğiniz parça çıkar içinizden şarkı söylersiniz dikkatiniz yine dağılır. Benim için en sinir bozucu şeylerden biridir ses. Kalkıp kapatsanız olabilir de olmayabilir de. Buda ortada bir durum. Genelde müzikle dağılan dikkatim sonucu bir sürü matematik hesabını karıştırmışlığım ve listelerde kaydırma yapmışlığım var. Bunun üzerine lisans sahibi bir çalışanım.

  1. Gereğinden Fazla Güzel Çalışanlar

barbara-palvin-beauty-model-girl-1

Bakın aslında bu bir hiledir. Siz çalışan için değil de gelen müşterinin dikkatini dağıtmak için özellikle bile yapılabilir. Prezantabl görüntünün çok dışında bir durumla karşı karşıyayız. Şimdi genelde kadınlar arasında oluşan bir durumdur bu ve siz yataktan kalkıp temiz ve düzenli giyinmenin dışında, makyaj yapmak, ekstra özel giyinmek için sarf edeceğiniz çabayı düşünürken bile yorulursunuz. Daha yumuk yumuk gözlerinizi açamadan giyinip çıkarsınız ve iş arkadaşınız maşaladığı saçlarıyla, rimellediği gözleriyle ve güzel topuklu ayakkabılarıyla podyumda yürür gibi geçer karşınızdan. Gel de bütün gün onca kişinin içinde yan yana dur o kızcağızla. Hayır ben anlamıyorum saat kaçta kalkıyorlar da hazırlanıyorlar, hiç mi üşenmiyorlar. Kaç kere süklüm püklüm gittiğim iş yerinde yanımdaki kız yüzünden öğle aramı makyaj yapmakla geçirdim bilemiyorum. Oda sıkıntı sabah gidiyorsunuz temiz yüzünüzle olabildiğine sade, temiz ve normal. Öğlen lavabodan bir çıkıyorsunuz makyajla. İnsanlar gülüyor size haliyle. Bakın buda çok ortada bir durum. Birde yanınızdaki insan özen göstermenin dışında Allah vergisi aşırı güzelse kıskançlıktan çalışamazsınız. Biliyorum ben bütün kadınların duyguları hemen hemen aynıdır. Rahat çalışmanız imkânsız yani, ya her sabah o yollardan geçeceksiniz ya da alışacaksınız duruma.

  1. Evcil Hayvanlar

indir

Ofis ortamında çok sık başa gelen bir durum olmasa da evcil hayvan izninin olduğu çalışma alanlarında başa gelen ve pek hoş olmayan bir durumdur. Ofis arkadaşınız kedisini, köpeğini getirir. Sevmeyebilirsiniz, korkabilirsiniz, huylanabilirsiniz, onun orda olmasını istemeyebilirsiniz bunu ona söyleyemezsiniz ama. Yiyin bütün gün kendinizi. İlla getirmesine de gerek yok, ben yanımda kendisinden çok hoşlanmadığım bir kız vardı ve köpeği vardı. Allah’ım onun o köpeği benim ömrüme yetti. Yan yanayız kızla, elimde iş var çalışıyorum, “Bak bak oğluşuma bak” diye burnumun dibine dayıyor telefonu. “Ama bak şu an bir şeyle meşgulüm. Zaman aşımına uğramaması için sistemimin beni bölmemen gerekir” diyemezsin ki. Ardından hemen gelir “Bak bak videoya bak” bakıyım ona da bakayım. Bazen kişisel çalışma disiplininiz dışında karşınızdaki iş arkadaşınızın disiplini de çok önemli. Allah bu durumda kalan sessiz ofis çalışanlarına yardım etsin.

  1. Yüksek Sesle Yapılan Her Türlü Görüşme

cell-phone-call-480

Bu son maddemizde göz ardı edilemeyecek şekilde dikkat dağınıklığı yaşamamıza neden olan durumlardan biridir. Yine kalabalık bir ofis ortamına sahipseniz ki 2-3 kişilik bile olsa yanınızdaki yüksek sesle görüşme yapıyorsa aklınız kayıyor. İster istemez onu dinliyorsunuz, hele ki boş konuşuyorsa alıcılarınız daha bir açılıyor sanki. Bu yapılan zaten yanınızda ki kişinin veya ofisinizi ziyaret eden bir müşterinin terbiyesizliğidir bence. Toplumda nasıl davranacağını bilmeyen insanlardır bunu yapan insanlar. Maalesef böyle zor koşullara maruz kalıyoruz. Kendisini kibarca uyarın.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Güvenilir Bir İş Adamı Gibi Görünmenin 7 Sırrı

Böyle ortamlarda çalışmak zorunda kaldığınızda sinir sisteminizin gerçekten sağlam olması gerekiyor. Veya zorla sağlamlaşıyor. Bir süre sonra kibarlığı bırakıp sizde yükselebiliyorsunuz. Bence yükselin.

Yorum yapın