KAFE AÇARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR!!

Yoğun talep üzerine “kafe açmak” daha doğrusu “kahve dükkanı açmak” ile ilgili püf noktaları buraya yazmak istedim. Kahveciliğin günümüzde kafe(cafe)’ye dönüşmüş olmasının verdiği hüzünden daha evvelki İle ilgili yazımda bahsetmiştim. Sizlere bu iş fikrinin detaylarını sunmadan önce belirtmem gerekir ki bu detayları öğrenmek için “Karaköy starbucks“‘da 8 ay çalışmış Alp dostuma teşekkür ederim.

coffe  photo

Alpin ve onun eski iş arkadaşlarının bana verdiği bilgiler ve benim diğer araştırmalarım neticesinde öğrendiğim bilgilerle sizlere bu iş fikrinin en hassas detaylarını sunacağım.

Kazançlı ve kaliteli kahve dükkanı açmak isteyen dostlarımın öncelikle en az 200 000 TL sermayeyi ceplerinde bulundurmaları ya da bir yerlerden sponsor edinmeleri gerekmektedirler. Maddeler halinde detayları anlatmaya başlayabiliriz;

1) KAHVE DÜKKANI AÇACAK KİŞİLERİN ŞÜPHESİZ EN ÖNEMLİ MALZEMESİ KAHVE OLACAKTIR. PEKİ BUNU NEREDEN TEMİN EDECEKLER?

Kahvenin Dünyada en iyi yetiştiği merkezleri bu haritada görüyorsunuz:

Dünyanın en kaliteli kahve çekirdekleri sırasıyla Kolombiya, karayipler ve Endonezya’da yetişmektedir. He şu var siz kahveyi ülkemizde üretebilirmisiniz? Evet üretebilirsiniz ancak lezzet olarak bu tropikal iklim bölgelerindeki kahvenin onda biri kadar lezzeti yakalayamazsınız. Sizin yapacağınız en önemli iş bu bölgelerde yer alan kahve üreticileriyle anlaşarak en kaliteyi kahveyi dükkanınıza temin etmel(ithal etmek).

2)KAHVE DÜKKANINDA KAHVENİN YANINDA ÇITIR ÇITIR GİDECEK YİYECEKLERDE YER ALMALI.

Mesela “roast beef sandwitch”, kurabiye, salata, kek, pasta, çikolata, karamelli ürünler muhakkak göz önünde bir tezgahta bulunmalı. Gelen müşteri sizin kara kaşınıza kara gözünüze gelmez bunu bilin. Onlara evinde yapacakları kahveden daha farkklı bir şey sunmak zorundasınız. Müşteri bunu tezgahta gördüğünde kahvenin yanında muhakkak almak isteyecektir. Hele ki sigara kullanıyorsa kaçarı yok..:)

Şu İş İlgini Çekebilir:  Havalimanında Dükkan Açmak İçin Gerekenler

3) KAFE AÇTIĞINIZ MEKANDA CAZZ, BLUES, KLASİK MÜZİKLERDEN OLUŞAN BİR HARMAN BULUNMALI!

Ses sitemini öyle bir yerleştirmlisiniz ki, müzikleri öyle özenle seçmeli ve sıralamalısınız ki insanlar aynı müzikleri aynı şekilde evlerinde dinleyemesinler. Mesela starbucks müzikleri bizzat starbucks’ın bir zamanlar ortağı olan bir yabancı sanatçı tarafından seslendirilmektedir. Ayrıca bu müzikler genel merkezin her bayiye göbderdiği özel müzik çalar kutular vasıtasıyla çalınmaltadır. Yani siz müzikleri değiştiremezsiniz ve kopyalayamazsınız. Kısacası adamlar aynı ortamı evinizde yaratamayın diye ellerinden geleni yapmışlar.

4) MOBİLYALARINIZ BELİRLİ STANDARTLARIN ALTINA ASLA DÜŞMEMELİ.

Eğer bu iş fikrini gerçekleştirmeye kararlıysanız size tavsiyem kahverengi, ahşap tonların yer aldığı konforlu ve elit mobilyaları tercih etmeniz. Varsın işletmenin size maliyeti artsın. Siz yeter ki kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyin.

5) BİZİM KLASİK ANADOLU KAHVEHANELERİNDEN FARKLI OLARAK ELEMANLARINIZI ÖZEL OLARAK SEÇMELİ VE EĞİTMELİSİNİZ.

Bıyıklı şakirt Bahattin abi’yi oraya kahve çeşitlerini hazırlayan baş eleman olarak koymamalısınız. Cool bir barmen koymanız sizin açınızdan daha lehe olacaktır. Müşterileriniz sizin mekanın elit ve kaliteli bir yer olduğu kanısına varırlarsa işte o zaman “check in”‘ler başlar. Foursquare’den, swarm’dan, facebook ve twitter’dab bile sizin mekanın yerini belli edip paylaşırlar. Zamane gençlerinin gözüne girmek istiyorsanız kalite şart.

Ayrıca dünyanın en azılı kahve dükkanı zincirleri elemanlarını özenle seçtikten sonra ortalama 2 hafta onlara eğitimler vermektedir. Müşteriye nasıl davranacağını, zor durumlarda nasıl manevralar izleyeceğini bu eğitim elemanlara öğretmektedir.

6) KAHVE DÜKKANI AÇIP BAŞARILI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜREBİLMEK İÇİN BİR ÖNEMLİ DETAYDA DÜKKANINIZIN MANZARALI YA DA ÖNEMLİ, MERKEZİ BİR YERE KONUMLU OLMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR.

 

İnsanlar bu tarz kafelere her yerde rağbet etsede işinizde bir marka haline gelmek ve belki de gelecekte zincir kurmak istiyorsanız yukarıdaki 6 numaralı maddeye uymanız şart.

Sizlere bu iş fikri ile şimdilik bu kadar detay veriyoruz. Tabi ki ayrıntılar bunlarla sınırlı değil. Birçok iş fikrinde olduğu gibi bunda da nice püf noktası mevcut. Ancak biz size kahve dükkanı açmak için dikkat edilmesi gereken başlıca ayrıntıları vermiş bulunuyoruz. Aradığım iş tam olarak bu değil diyorsanız bir diğer iş fikrimize göz atabilirsiniz…

“KAFE AÇARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR!!” üzerine 2 yorum

  1. Kaliteli bir makale olmuş; yazar arkadaşa detaya inen bilgilendirmeleri için çok teşekkür ederim, eline sağlık.

    Yanıtla

Yorum yapın