Kahve Dükkanında Porsiyonları Büyük Tutmanın Psikolojik Ve Ekonomik Faydaları

Hepimiz kahve dükkanlarında vakit geçirmeyi severiz. Sevgili buluşmaları ya da arkadaş toplantıları orada yapılıyor artık. Bununla birlikte çeşitli iş görüşmeleri ve ödev yapma gibi tutumlar da kahve dükkanlarının şeffaf ve özgür ortamlarında cereyan edebiliyor.

Bu nedenle kahve dükkanı açmak her zaman için pratik ve mali ölçüde parlak bir fikir olarak önünüze gelebilir. Gerekli ikazları hafife almadan ciddiye alarak ve planınızı sağlam yaparak bir kahve dükkanı açabilirsiniz.

Zira eski zamanların Fransa’sında özellikle Paris’inde kahve kafelerin önemi ne kadar fazlaysa günümüzün dünyasında da global ve yaygın olarak fazla. Bu açıdan baktığımızda kahve dükkanı açmanın neden bu kadar parlak ve iyi bir fikir olduğunu açıklamış oluyoruz.

Peki kahve dükkanı açtıktan sonra nasıl daha fazla müşteri çekebilirsiniz? İşte bu önemli bir sorudur. Zira birçok kahve dükkanı var artık. Ve hepsinin içinde de alternatif lezzetler, farklı fiyat indirimleri ve kahvenin yanında gidebilecek mistik tatlar vardır. Kiminin kurabiyesi güzel oluyor. Kiminin ikramları.

Bazı yerler soğuk kahve de çok iyiyken bazıları sıcak ve etnik kahvelerde isim yapıyor. Bu kadar isim ve dükkan bolluğunda belli başlı algı oyunları yapmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır. Peki bu algı oyunları etik midir diye soracak olursanız. Elbette etiktir. Piyasa ve pazar içinde hile ile algı oyunları arasında belli başlı farklılıklar vardır. Aynı olsalardı birine hile birine algı oyunu denmezdi zaten.

Şimdi ise en başta hile ile algı oyunları arasındaki kısa farktan bahsedeceğiz. Böylece kahve dükkanlarında porsiyonu büyük tutarak kimseyi kandırmayacağınızı ama birilerinin önceliği olmak için birtakım algı kırılmaları yaşatacağınızı anlamış olacaksınız.

Kahve Dükkanında Güzel Kız Çalıştırmanın Önemi adlı yazımızı okuduktan sonra kahve dükkanında iş yapmanın algı oyunları kadar gönül oyunları ile ilgili olduğunu da göreceksiniz. Şaka bir yana, bir kahve dükkanında güzel kız çalıştırmak her zaman için 1-0 önde başlamak demektir. Böylece kahve dükkanınızın vitrinini iyi dizayn etmiş ve insanların ayaklarının kendi kendilerine sizin dükkanınızın gelmesini sağlamış olacaksınız. Şimdiden bol keyifli okumalar efendim.

En etnik kahveler satan ya da en marjinal kahve dükkanların bile bir klasik sayılan Türk kahvesi hala çokça satılmakta. Bu memleketin sınırları içerisinde kimse yoktur ki ben Türk kahvesi sevmem desin. Onu reddedenler ise ”bende çarpıntı yapıyor” diyerek sağlıkları için reddedenlerdir. Bu nedenle her nasıl bir kahve dükkanı işletiyor olursanız olun menünüzde mutlaka Türk kahvesi bir seçenek olarak bulunsun. Onun her zaman sattığını göreceksiniz.

Hile ile Algı Oyunları Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Hile, insanları doğrudan kandırmaya, aldatmaya yöneliktir. Bu da müşteriyi enayi yerine koymakla eş değer olduğu için ahlaki ve ekonomik kuralları açısından yalancılıktır. Bunun içine düşmeyin. Hile yapmak sahtekarların işidir. Örneğin 5 liralık bir kahve sipariş ediyorsunuz. Ama hesap 9 lira geliyor. Buna itiraz ettiğinizde ise, o küçük porsiyonların fiyatı biz size orta boy getirdik diyebiliyorlar.

Bunun bir diğer adı da hırsızlıktır. Hırsızlık paranın sadece zorla alınması değil hile hurda yoluyla alınmasıdır aynı zamanda. Bunları anlatıyoruz çünkü maalesef bunu yapan işletmelerin ve dükkanların sayısı hiç de az değil.

Algı oyunları ise nice reklam ajanslarının, tv şovlarının ve şirketlerin sıklıkla yaptığı legal bir akıl oyunudur. Bir nevi beyin fırtınasıdır. Algı oyunlarının birincil amacı ihtiyaç hissettirmek ikincisi amacı da o markaya yönlendirmektir. Bir nevi sanatsal bir ikna yöntemidir. Ama kökeni bilime ve algılara dayanır. Bu nedenle ciddiye alınmalı ve hakkıyla yerine getirilmelidir.

White mocha. Ne kadar bir zamanların en marjinal, en uç kahvesi olsa da şu an annem bile bayılıyor bu kahveye. Aromatik tadı ve rahat içilebilirliği ile bugün en küçük kafeler, en derme çatma işletmelerde bile bir şekilde yapılıyor bu kahveden. Kahve dükkanınızda mutlaka bulunsun, herkese de afiyet olsun.

Kahve Dükkanı Açmak Son Zamanlarda Çok Popüler adlı makalemizi okuduktan sonra sektörde en büyük hareketlenmeyi yaratan kahve dükkanlarının neden bu kadar popüler olduğuna dair derinlemesine bir yazı bulacaksınız. Ben memleketim olan Çorlu’ya gittiğimde birbiri ardı sıra açılan kahve dükkanlarını görüyorum.

Kahve Dükkanında Porsiyonları Büyük Tutmanın Psikolojik Ve Ekonomik Faydaları

Büyük porsiyonlar her zaman için acıktırır ve susatır. Bu, fiziksel bir gerçektir. Zira büyük porsiyon her zaman için vaat edici bir unsur halinde insanın algısına hükmeder. Çağırır, davet eder. Bunun peşi sıra insan bir büyünün peşine takılır gibi düşer kahve kokusunun ve porsiyonlarının peşine. Bundandır reklamların da bir büyülü ormanda geçiyor gibi bize izlettirilmesi

Büyük porsiyonlar her zaman daha pahalıdır. Çünkü böylesi sektörlerde her zaman ambalaj, içerikten pahalıdır. En azından böyle bir algı yaratılır. Bir kolanın şişesi, kolanın kendisinden daha pahalıdır mesela. İnsanların çoğu zaman bilmeden tükettikleri büyük büyük gıdalar, içeriklerinden çok kaplarına ödediği paradır.

Bir kahve dükkanına girdiğiniz her zaman için size sorulan soru şu olacaktır. Hangi boy istersiniz? Siz de merakla sorduktan sonra küçük boy, orta boy, büyük boy seçeneklerini duyarsınız. İşte bu müşterinin algısında bir seçenek oluşturur. Seçeneğin olduğu her yerde de her zaman için bol satış vardır.

Ekonomik olarak karlı olmasının nedeni de bundandır büyük porsiyonların. Her zaman için evvela, daha az içerik ile daha fazla satış gerçekleştirilir. Hem de kahve bağımlılık yapan olmasa bile alışkanlık içeren maddeler bulundurur bünyesinde. Bu da insanın içtikçe içesi gelen ürünlerden biri yapar kahveyi. Bağımlılık demek ağır olur. Ama keyifli bir alışkanlıktır kahve içmek. Bu nedenle porsiyonlar büyüdükçe her zaman daha büyük satışların ihtimaller dahilinde kapısı aralanmış olur.

Yorum yapın