Korsan Taksicilik Yapmak

Herkese merhaba. Bu yazımızda günümüzün bir gerçekliği olarak bize hizmet vermeye başlayan ve övmediğimiz halde, sizlere hiç de tavsiye etmediğimiz halde son sürat yayılmaya devam eden korsan taksicilik hakkında size bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda korsan taksicilik yapanların bunu ne şekil yaptığını, bu hususta işleyen yasal prosedürleri, işin maddi boyutunu ve riskli yönlerini, niteliğini ve hukuki boyutlarını da yazacağız.

Öncelikle bilmemiz gereken istatistiklerden başlayalım. Yapılan son araştırmalara ve incelemelere göre Türkiye’de 90 – 95 bin ticari taksi sayısıyla, sayı 100.000 bine yaklaşmıştır. İstanbul’da ise 18.000 civarında yasal taksi bulunmaktadır.

Konuyla ilgili olanlar Taksiciler için gelir artırıcı 7 tüyo adlı makalemizi okuyup başka bir yoldan yasal şekilde taksicilik konusuna kanalize olabilirler.

tak 1

Korsan taksiciler bu işi nasıl yapıyorlar: 

 • Öncelikle olarak kendinize ya da bağlı bulduğunuz şirkete (eğer bir şirkete bağlı çalışıyorsanız) ait bir araçları vardır. Bu taksicilik türü korsan olduğu için, aracın modeli, türü, üretim yılı tamamen tercihlerine ya da ortam şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Zaten piyasadaki korsan taksilere baktığımızda, herhangi bir araç bütünlüğü bulunmamaktadır. İş, gizlilik ihtiva ettiğinden araçların farklılık göstermesi bir bakıma avantajdır.

 

 • Normal bir sürücüde olması gereken tüm evraklar korsan taksilerde de vardır. Bunların başında ehliyet ve ruhsat gibi resmi evraklar gelmektedir. Bu tür evrakların yokluğunda ilave ceza yemekteler, bundan kaçınmak için bunları eksiksiz tutuyorlar. 

 

 • Sürücülerde yol ve mekan bilgisi yüksektir. Örneğin İstanbul’da korsan taksicilik yapan biri, tüm stratejik noktaları, kestirme yolları, trafik seçeneklerini bilmektedir. Hangi yakanın taksiciyse o yakadaki en temel semtleri avucunun içi gibi bilmektedir. Bu semtler Avrupa Yakası için Beşiktaş, Mecidiyeköy, Taksim gibi stratejik merkezlerdir. Karşı yaka için ise en iyi bildikleri noktalar Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye gibi popülaritesi ve nüfusu bol olan semtlerdir.

 

 • Bir iletişim hatları vardır. Potansiyel ve müşteriler ile irtibata geçilecek bir telefon ve internet bağlantıları mevcuttur
 •  Genellikle korsan taksiciler, müşterilerine bir abone numarası verirler ve iletişime geçmek isteyen müşteri, söz konusu numarayı arayıp abone numaralarını belirttikten sonra bulundukları bölgeye bir taksi isterler. Bu nedenle iletişim ağının en kaliteli ve doğrudan bir şekilde işlemektedir. Ayrıca bir merkez, merkeze bağlı çeşitli hatlar ve çeşitli duyuruları yapılacağı bir internet sistemleri var.

tak 2

Korsan taksicilikte yasal prosedürler:

 • 3 yıl öncesine kadar, korsan taksicilik yasal zorunluluklardan bağımsız olmak için, sadece telefon hattıyla müşteri buluyor ve taşımacılığı / haberleşmeyi telefon bağlantıları üzerinden yapıyordu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odasının ortak çalışmalarıyla korsan taksicilerin sayısında geçtiğimiz yıllarda hızlı bir düşüş oldu. Resmi taksilerin nefes alması için çalışmalarını derinleştiren ve hızlandıran bu iki büyük güç, korsan taksicilere ağır bir darbe indirmiş oldu.
 • Ancak, son iki yılda korsan taksiciler çehre değiştirerek yeniden trafiğin içinde yerlerini aldılar. Korsan taksiciler üç çehrede yüz değiştirerek yasal boşlukları değerlendirdiler. Bunlardan ilki İkiz plaka kullanma yöntemi. Böylece plakaların tespit edilip müdahale edilmesi zorlaştı. Aynı zamanda korsan taksiciler, aynı K1 belgesiyle yolcu taşımaya başladılar. Bu da yasal olarak belirli bir boşluğun doldurulması olarak değerlendirildi ve K1 belgesi ile yolcu taşımak belirli açılardan legal bir konuma getirildi. Son olarak ise iletişimin temel merkezi telefonlardan çıkarılıp internet haline getirildi. Site vasıtasıyla toplanan yolcular, siteye üye olan araç sahipleri tarafından taşınmaya başladı. Hal böyle olunca satış sanal alanında, takip ve tespit imkansız hale geliyor. Çünkü ödenen paranın transferi tamamen sanal bir arenada gerçekleştiriliyor.
 • Tüm bu bilgilerin ışığında yasalar gereği korsan taksicilik yapmak, hala illegaldir ve sizlere kesinlikle tavsiye etmediğimizi, önermediğimizi, övmediğimizi, bilmenizi isteriz!!
 • Ancak demin de bahsettiğimiz üzere gerek yasaların boşluğun gerekse bu taşımacılık türüne olan talebin giderek artması, korsan taksicilerin trafikte boy göstermeye devam etmesini sağlamıştır.

 

Korsan taksiciliğin kazançları: 

Korsan taksicilik esasında şirketsiz, ekipsiz, bireysel bir çalışma türüdür. Normal resmi taksiler, ekseriye bir durağa bağlı olarak çalıştıkları ve birtakım yüksek vergilerden sorumlu oldukları için, ücretleri de kendileri değil yasal düzenlemeler belirlediği için, korsan taksilere oranla daha pahalı bir taşımacılık ürünüdür.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Lale yetiştiriciliği ile para kazanmak mümkün müdür?

Korsan taksiciler, birçok sözlükte ve yorum sayfalarında da belirtiliği üzere neredeyse iki katı daha ucuz taşımaktadır yolcularını. Çünkü korsan taksiciler, bir durağa bağlı olarak çalışmaktadır. Kazandıkları her para, tamamen kendilerine ve araç için harcadıkları masrafa giderler. Para kesilmediği için de yolcularına daha ucuz bir yolculuk hizmeti sunarlar. Aynı zamanda resmi taksilerin mükellef olduğu vergilerden de sorumlu değillerdir. Paraları ceplerinde kalan korsan taksiciler, bu durumu fırsata çevirip yolculara hem daha ucuz bir taşımacılık hizmeti sunarlar hem de buna rağmen resmi taksilerden daha fazla kazanırlar.

Sonuç olarak korsan taksicilik kazançlıdır ancak maalesef yasal değildir. Tüm vergilerden bağımsız, hiçbir durağa bağlı olmadan çalışan korsan taksiciler, çoğu zaman kazandıkları her kuruşta kara geçerler ve bu riskli işi de bu nedenle yapmaktalar. 

tak 3

Korsan taksiciliğin nitelikleri: 

 • İş piyasasında, hiçbir legal ve illegal işletme, bir talep olmadan kendi kendini meydana getiremez. Bu açıdan baktığımızda, resmi taksilerin çok fazla para istemeleri, kimi zaman dolandırıcılığa varan sahtekarlık yapmaları, yolu uzatmaları, yolcuları yok yere fazla meşgul etmeleri, yağmurlu havalarda ya da kısa mesafe olduğu için yolcu almama gibi sebepleri korsan taksiciliğin önünü açmıştır. Yani bir bakıma diyebiliriz ki, korsan taksilere bu kadar rağbet edilmesinin nedeni, resmi taksilerin olumsuz yönlerinin insanların canına tak etmesidir.
 • İnsanlar, yolculuk haklarını daha ucuza yaşamak için, kandırılmışlık hissinden ve kaba tavırlarından uzaklaşmak için resmi taksilerden uzaklaşıp korsan taksicilere yakınlaşmıştır. Resmi taksilerin de adı “pahalıya” çıkmış durumdadır. Özellikle turistlere ve kadın müşterilere karşı, taksimetrede yapılan çeşitli usulsüzlükler, 50 lirayı 5 lirayla değiştirme gibi artık çok bilinen ve yaygın olan sahtekarlıklar, potansiyel yolcuların gözünde resmi taksilerin dürüstlüğünü ve güvenirliklerini sarsmıştır.
 • Korsan taksicilik, riskli bir iştir. Herhangi bir trafik çevirmede, söz konusu araçtaki yolcular, o aracın şoförünün bir tanıdığı ya da arkadaşı olarak davranmaktadır. İş ne kadar illegal ve riskli olsa da ”alan memnun satan memnun” kıvamında bir işleyişe sahip olduğu için, şoförler ve yolcular iş birliği içinde hareket etmektedirler. Her ne kadar çeşitli kurumlarda ve internet sitelerinde korsan taksicileri ihbar numaraları verilse de, yolcular kendilerine sunulan illegal hizmetlerden çoğu zaman memnun oldukları için, bu numaralara pek de itibar etmemektedirler.
 • Korsan taksicilik, her ne kadar riskli ve cezai yaptırımı olan illegal bir meslek alanı olsa da, sayıları her geçen gün artmaktadır. Sadece İstanbul’da 35 bin korsan taksi olduğu var sayılıyor. Korsan taksicilik yapanların çoğunluğunu ise emekli olup da emekli maaşıyla geçinemeyenler insanlar oluşturuyor.

Korsan taksiciliğin hukuki boyutları:

Hukuki olarak tamamen geçersiz ve yasa dışı kabul edilen korsan taksicilik, devlet huzurunda suç, toplum huzurunda bir yolculuk biçimi olarak değerlendirilir. Ticari ve resmi kurumlara göre tamamen suç olan korsan taksicilik, insanların rağbeti ve talebiyle hızla artış göstererek kullanılmaya devam etmekte. Korsan taksileri, korsan filmler gibi düşünebiliriz. Orijinal dvdye 20 lira vermek istemeyen biri, gidip 2 liraya korsanını almaktadır. İşin temelinde ticari olarak daha ucuzu tercih etme vardır.

Korsan taksicilik yaptıkları tespit edilen kişilerin ehliyetlerine ve ruhsatlarına el konulmaktadır. Resmi olmayan taksicileri, ağır bir para cezası bekliyor. Aynı zamanda araçları da 2 aydan başlamak üzere uzun bir süre bağlanıyor. Bu konuyla ilgilenenler ve soruları olanların Trafik Cezaları kaynağına başvurmalarını dileriz.

Her ne kadar bir suç unsuru olarak kayıtlarda geçse de, korsan taksiciler çoktan beridir hayatımızın bir gerçeği olarak trafikte, sokağımızda yollarına devam etmektedir. Ne kadar kanuni düzenlemeler yapılsa da, ağır cezai yaptırımlar uygulansa da uzun bir süre daha korsan taksiciler hayatlarımızda olacak gibi görünüyor.

Korsan taksicilik yapıp yapmama konusunda karar merci sizsiniz ve tüm yasal sorumluluk size aittir, bizim tavsiyemiz suç işlememeniz, riske girmemeniz ve kimsenin hakkında girmemeniz yönündedir elbette son karar sizindir.

 

“Korsan Taksicilik Yapmak” üzerine bir yorum

Yorum yapın