Kurbanlık Kesme Standı Açarak Para Kazanmak

Herkese merhaba. İslam aleminin Ramazan Bayramı ile birlikte en önemli bayramı kabul edilen ve yoksullara yardım etmek amacıyla birçok etin kesilerek paylaşıldığı bayramımız olan Kurban Bayramı hepimize kutlu olsun.

meat photo

Bu yazımızda kurbanlık kesme standı açarak para kazanmanın püf noktalarını siz sevgili okurlarımızla paylaşacağız. Kurbanlık kesmek için nerelere stand açabiliriz, bu soruyu cevaplayacağız. Aynı zamanda bayramın ilk 3 gününde tahmini gelirleri hesaplayıp sizlerle paylaşacağız. Kurbanlık kesme standı işinin zor ve pis yanlarını, varsa zevkli yanlarını okurlarımıza sunacağız. Son olarak kurban keserken dikkat edilmesi gerekenleri ve zor yanlarını kaleme alacağız.

Evvela kısa bir beyin fırtınasıyla Kurban Bayramı nedir, neden kutlanır, genel kültür olması adına sizlerle paylaşalım.

Kurban Bayramı, Hicri takvimi baz alan Müslüman kişilerin, ”Zilhicce” olarak tanımlanan ayın onuncü gününden itibaren ilk 4 gün içinde gerçekleşen bayramın adıdır. Kurban kesmek, beş büyük ibadetten birisi olarak kabul edilir. Amaç, yoksul ve yoksun insanlara kesilen etleri dağıtarak bir sevgi ve paylaşım örneği oluşturmak ve insanlar arasında dayanışmayı göstermektir. Hz. İbrahim’in kendi oğlunu kurban etmesine an kala, gökten indirilen bir koç ile simgesel bir şekilde Kurban Bayramı gerçekleşmeye başlamıştır.

Böylesi kutsal ve dini değerler açısından önemli olan bir günde, sizde bu işin özel olarak hazırlanmış standlar açabilir, hem ticari hem ruhani anlamda başarıyı yakalayabilirsiniz. Bu yazımızın amacı, ticari olduğu kadar insanları doğru şekilde yönlendirmek olacaktır. Zira yanlış ya da hatalı kesilen kurbanlar, hem manevi hem de ticari açıdan sizi zarara uğratabilir.

Nerelere Kurbanlık Kesme Standı Açabilirim? 

  • Her kurban bayramında kan gölüne dönmüş sokakları, caddeleri, meydanları tiksintiyle, öfkeyle ve üzüntüyle izlemekteyiz. Maalesef ki denetimin eksik olduğu bölgelerde insanlar, kafalarına nasıl eserlerse orada kurban kesme vazifelerini yerine getirmektedir. Sizin açacağınız stand belediyelerin o yıl uygun gördüğü ve hem kendi sitelerinden hem de kurumlarından duyurdukları bölgelerde var olmalıdır. Bunun için – zaten izin almak için belediyeye gideceksiniz – belediye binasıyla görüşüp kurbanlık kesme standı açabileceğiniz yerleri öğrenebilir, bu doğrultuda harekete geçebilirsiniz.
  • Kurbanlık kesme standları genel olarak şehir merkezlerinden uzakta açılmaktadır. Hayvanlardan gelen yoğun pis kokular bunun birinci faktörüdür. Ancak asıl önemli olan akan litrelerce kanın su tesisatlarıyla belli bir rotada ve kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde bir yere ulaştırılması ve biriktirilmesidir. Bu nedenle şehir meydanları, işlek sokaklar ve caddeler bu standları açmak için uygun değildir. Zaten kurbanlarını kesmek isteyen yurttaşlar da, artık bilinçlenmişlerdir. Bu nedenle açacağınız standların nerede olduklarını önceden bilecekler ve buna uygun hareket edeceklerdir.
  • Eskiden köy yaşantısının çok fazla olduğu bir ülkeydik. Herkes bağında bahçesinde bu kutsal görevi yerine getirirdi. Ancak şimdi biliyoruz ki yazımızı okuyan insanlarımızın yüzde sekseni bağı bahçesi olmayan, apartman dairelerinde yaşayan insanlardır. Bu nedenle kurbanlık kesme standları yıldan yıla revaç kazanmaktadır. Zira artık kimse evinin önünde dilediği gibi kurban kesememektedir.

İşin Zor ve Pis Yanları Nelerdir?

  • Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki yılda sadece üç gün çalışabileceğiniz özel bir iştir kurban kesme standı açmak. Ancak bununla birlikte kişi bünyelerini en çok zorlayan mesleklerden birisidir. Çok fazla hassas noktası vardır. Zaten bu hassas noktaları sebebiyle insanlar kendi kurbanlarını kesmek yerine sizin standınıza getirecekler. Bu nedenle hem kurallara uygun davranmanız gerekecek, hem de hijyen kaidelerine dikkat etmeniz.
  • Kendisini kan tutan insanlar, kesinlikle bu işi yapmamalı. Litrelerce kan oluk oluk akacak gözünüzün önünde. Sadece gözünüzün önünde değil. Ellerinizde, önlüklerinizde, kimi zaman sıçrayarak yüzlerinizde. Bu nedenle bu bayramda bayılanların, tansiyonu düşenlerin, hastaneye kaldırılanların sayısı az buz değildir.
  • Kokulara karşın keskin duyarlılığınız varsa ya bu işten uzak durun ya da önlem getirecek malzemeler ve araçlar kullanın. Mutlaka eldiven ve ağızlık gibi şeyler kullanmanız gerekecek zaten.
  • Bunun dışında işin zor yanları olarak günde belki onlarca, belki yüzlerce hayvanı kesecek ya da kesilmelerine tanıklık edeceksiniz. Bu en başta el emeği olarak sizi zorlayacaktır.
  • Boğa gibi büyükbaş hayvanları kesmek çok daha zorlayıcı olacaktır. Bunun için ekstra çengel kullanmanız gerekecek. Ayrıca kas gücüne de ihtiyacınız olacak. Bu nedenle asla tek başına bu işe girişmeyin. En az 1 ya da 2 kişilik bir yardımcı ekibiniz ve ortağınız olsun. Yoksa gün bittiğinde işleri yetiştiremez kara geçmek yerine zarara uğrarsınız.
  • Hijyen takıntısı olan insanların da bu işten uzak durmaları gerekmektedir. Sayısız hayvanın iç organları ellerinizde olacaktır. Koku bir yandan, görüntünün korkunçluğu bir yandan sizi sonsuz derecede kötü etkileyebilir.
  • Son olarak işin bir de psikolojik zorluğu mevcuttur. Sırasını bekleyen hayvanların, yaşlı ve korku dolu gözleri sizi son derece huzursuz edebilir. Bir anda bıçağı bırakıp bu işten vazgeçebilirsiniz. Tarihte bunun gibi birçok örnek mevcut. Bu açıdan bakıldığında sağlam bir sinir sisteminiz ve duygu durumunuz olmalıdır. Sadece soğukkanlı ve her yerde profesyonel davranabilen kişilerin yapabileceği bir iştir bu. Zorlukları aşmak sizin elinizde olacak. Aynı şekilde zorlukları öngörüp bu işe girip girmemek de ticaret ve psikolojik açıdan yine sizin elinizde olacaktır.

Kurbanlık Stand Açmak İçin Gereken İzinler Nelerdir?

Tıpkı kurban kesmek için olduğu gibi kurbanlık kesme standı açmak için belli başlı izinler söz konusudur. Bu izinleri bağlı bulunduğunuz şehrin veya ilçenin belediyesine başvurarak alabilirsiniz. Almadığınız takdirde yasa dışı iş yapmış muamelesi görürsünüz ve para cezasına çarptırılırsınız. Bu işe para kazanmak için girdiğinize göre, gerekli izinlerin alınması hususunda hassas ve özverili davranmalısınız. Ayrıca söz konusu belediyelerin bu hususta büyük miktarda yardımsever davrandığını da söylemeliyiz. Bu sayede, başvurduğunuz günün içerisinde, birkaç saatte gerekli izinleri alıp stand açma işine yasal ve kafanız rahat girebilirsiniz.

Bayramın İlk 3 Gününde Tahmini Olarak Ne Kadar Kazanabilirim?

Bu tamamen sizin belirlediğiniz fiyat politikasına göre değişecektir. Size tavsiyemiz fiyatı yüksekte tutmanız. Zira siz bir kurbanlığın başına ne kadar ücret talep ederseniz edin, karşı taraf sizinle pazarlık yapmaya başlayacaktır. Bu da dini bayramımız olan Kurban Bayramına özel milli bir gelenek haline gelmiştir. Bu nedenle fiyatı yüksek tutmanız, söz konusu müşterilerinizin pazarlık yapma isteğini kamçılayacak, sonuç olarak fiyat düştüğünde o da siz de mutlu olmuş olacaksınız.

Bayramın ilk 3 gününde kazanacağınız para bin liraları bulacaktır. Bu tamamen kaç tane rakibinizin olduğuna ve bulunduğunuz şehrin nüfusuna göre değişecek olsa da, epey karlı bir işte olduğunuzun altını çizelim. Girdiğiniz riskler, karşılaştığınız kötü ve çirkin görüntüler, maruz kaldığınız kokular, hepsi ama hepsi size büyük paralar halinde geri dönecektir.

Kurbanlık Kesme Standı Açmanın Tehlikeli Yönleri Nelerdir?

En büyük tehlike kuşkusuz her sene televizyonlara da haber olan büyük baş hayvanların kaçma ihtimalidir. Bu nedenle standınızı yüksek korumalı bir halde kurmanız ve gereken önlemleri almanız gerekmektedir. Yoksa stand içerisinde kesme işlemleri için ayıracağınız mesai saatlerini, örneğin bir boğayı kovalayarak helak edebilirsiniz.

Herkesin Kurban Bayramı hem kutlu olsun, hem mübarek olsun. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Yorum yapın